Autor Subiect: Chiar toate relațiile au final previzibil?  (Citit de 13821 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #30 : Luni, 21 Decembrie 2015, 09:39 »
Onix, chiar dacă nu apuc întotdeauna să răspund...părerea ta conteză pentru mine.  :kissing:

Mai adaug una:
6.   Să îngrădești libertatea celuluilalt. Ultimele două sunt cam organic legate. Să încerci să impui celuilalt stilul tău de gândire și viață, să îl faci să accepte ca indezirabile opțiunile și deciziile tale, să îi ignori, să ridiculizezi, să-I negi dreptul de a avea un timp doar al lui/ei, ocupații sau preferințe diferite, să încerci să îi impui stilul tău de comunciare. Ajungi  la punctul numerotat la un moment dat cu 4 – pui condiții, ceri garanții, anihilezi personalitatea celuilalt.

Oricare dintre situațiile astea creează undezechilibru și uite așa finalul devine previzibil.
In cele din urmă singurele ”principii și reguli” care contează sunt date de ceea ce simți și tratarea celuilalt cu  încredere, sinceritate și respect. Cu condiția ca acestea să fie autentice.
Când ajungi să nu te mai bucuri,  să-ți fie teamă să te porți așa cum simți, să vorbești așa cum gândești e clar că e timpul să re-evaluezi relația și poziția ta în relația cu pricina.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #31 : Luni, 21 Decembrie 2015, 15:11 »
in cazul meu, chiar toate au fost pe imprevizibil; atat inceputul - cand l-am acceptat si constientizat - cat si finalul, care mi-a demonstrat ca una dintre fericiri, este atunci cand ai puterea sa te ridici, sa-ti asumi, si sa mergi mai departe.

intreb; previzibilul, domoleste regretul alegerii?
nihil sine deo

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #32 : Luni, 21 Decembrie 2015, 15:36 »
nuuu, taie elanul increderii in noi inceputuri... :crazy2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #33 : Luni, 21 Decembrie 2015, 21:30 »
În perioada în care mi-am dat seama că eram dependentă emoțional (și o mare manipulatoare în același timp), mi-am pus întrebarea cum am ajuns în acea situație. Nu mi-aș fi pus niciun semn de întrebare, dacă nu mă trezeam grasă, nefericită, penibilă, pe punctul de a încheia o relație.
Răspunzându-mi la întrebare am trecut de la o scuză la alta. Am dat vina pe familie, apoi pe celelalte exemple relevante din viața mea, apoi pe școală, ghinion, soartă, Dumnezeu. Dar niciuna din aceste variante nu mă lăsau să dorm noaptea împăcată, așa că m-am văzut nevoită să fiu sinceră cu mine însămi.

Continuarea o puteți citi aici:

http://entuziasm.ro/cunoaste-ma-mai-bine-printre-tablete/nevoia-de-apropiere-si-conexiune-umana/