Autor Subiect: Încrederea - biletul tău spre partea luminoasă a lumii  (Citit de 4140 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Încrederea - biletul tău spre partea luminoasă a lumii
« : Marți, 10 Decembrie 2013, 07:25 »
Încrederea - biletul tău spre partea luminoasă a lumii
scris de wonderland

Încrederea o ai sau nu. E o stare pe care o crești în tine. Sau pe care o lași să se facă praf si pulbere, măcinând-o în suspiciune, presupuneri, alerte permanente, acuzații...
E important să acorzi încredere. Asta nu înseamnă să fii naiv si să administrezi somnifere lucidității.
Doar să acorzi…prezumția de nevinovăție și bune intenții. Apoi să fii atent la fapte. Da, așa cred. Distanța dintre vorbe si fapte e cea care dă măsura încrederii pe termen lung.



Este ceva în mine care mă duce la marginea naivității cu toată încrederea pe care o acord celorlalți. Poate e doar lene, o formă de protecție, ori doar o mare încredere în intuiția proprie. Ori, dacă ea, intuiția, mă înșeală, rămâne încrederea că zicalele străvechi sunt adevăruri îndelung verificate de înțelepciunea populară - minciuna are picioare scurte, adevărul iese la lumină, ulciorul nu merge de multe ori la apă... Ce ar mai fi? Adevărul vă va face liberi...

Mă mai ia și pe mine, bine că rar, bine că nu mă ține mult, la vale scenarita, dar când revin la starea mea naturală, îmi spun că e prea obositor, te uzează de-a dreptul această abordare a celorlalți de pe poziția neîncrederii și a suspiciunii asupra intențiilor celuilalt sau asupra celor ascunse sub false aparențe.
Încrederea e liniștitoare și te scutește de neliniște și frământare din orice. Te lasă liber să vezi partea luminoasă a lumii și, prin asta să speri că vei avea parte de ea.

Încrederea e o construcție fragilă, delicată. E de ajuns o simplă zgârietură, o ciobitură și…nimic nu mai e la fel. 
Nu, n-aș putea trăi în neîncredere și suspiciune. Nici venind de la mine, nici îndreptate spre mine. Că, și asta e o poveste, să tot explici, să te justifici, să asiguri, să confirmi... Un coșmar.

Viața e prea scurtă și, asta e, nici prea ușoară nu e întotdeauna, ca să o mai înveninăm și noi. 
Dacă te-ai înșelat, și celălalt te-a mințit, te-a trădat, vei vedea atunci ce e de făcut.  În acea situație, în acea relație, fără a arunca, aprioric,  peste tot și toate vălul neîncrederii.


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Încrederea - biletul tău spre partea luminoasă a lumii
« Răspuns #1 : Luni, 16 Iunie 2014, 10:39 »
Incredere fara sinceritate nu se poate! Daca nu putem fi sinceri cu noi insine, cum am putea fi cu ceilalti?

Cele mai rele minciuni sunt cele pe care ni le spunem nouă. Trăim în negarea a ceea ce facem, şi chiar a ceea ce gândim. Ne este teamă că nu vom găsi iubirea, iar atunci când o aflăm ne este teamă să nu o pierdem. Ne este teamă că dacă nu vom avea parte de iubire, vom fi nefericiţi.''- Richard Bach
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Amira

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Încrederea - biletul tău spre partea luminoasă a lumii
« Răspuns #2 : Luni, 16 Iunie 2014, 19:10 »
"In viata trebuie sa avem incredere. mare incredere in noi, dar si in ceilalti. Fara incredere traim degeaba si mereu vom fi chinuiti de indoieli." - Victor Duta

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Încrederea - biletul tău spre partea luminoasă a lumii
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 28 Noiembrie 2015, 10:22 »
3 citate despre încredere, așa cum cred și eu...




Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.