Autor Subiect: Tiribomba ştirilor şoc  (Citit de 6698 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Tiribomba ştirilor şoc
« : Sâmbătă, 11 Ianuarie 2014, 07:58 »
Tiribomba ştirilor şoc
de wonderland

Încerc sa ignor, să nu mă las iritată, enervată, de stilul din ce în ce mai agasant in care media işi prezintă ştirile.  Avem parte, în fiecare zi, de mai multe ori pe zi, doar de ştiri si anunţuri explozive, şoc, bombă. Zici ca trăim pe un front de luptă. De cele mai multe ori, ştirea şoc e ca vreo paraşută si-a rupt unghia, vreo vedetă  a ieşit din casă nemachiată, ca s-a dus la piaţa,  ori a declarat că nu se epilează inghinal.
Mi-am dezvoltat capacitatea de a trece peste, oricum timpul e pretios, nu merita sa pierd vremea cu astfel de prostii inutile si risipitoare de neuroni.  Desi, recunosc, uneori mai trag cu ochiul la vreun talk show monden.

Dar dimineaţă chiar m-am simţit agasată, abuzată chiar. Mi-a căzut sub ochi un link către un articol.
Titlu: Veste devastatoare pentru Teo
Subtitlu: din pacate o boală incurabila....
Intru şi citesc articolul, din simplu motiv ca imi place Teo. Ma rog, in sensul in care eu plac pe cineva, apreciindu-l la pachet, cu bune si rele. Ce să vezi?  Vestea devastatoare era că,  suspectă de cancer fiind, a aflat că e sănătoasă?!.....
Sesizaţi penibilul.  Sesizaţi substratul acestui titlul manipulative, morbid.  Ca si cum se presupune ca lumea abia asteapta cine mai sufera, cine mai moare, cine mai este prins în circumstanţe nefericite ale vieţii.
Ce fel de oameni se presupune că suntem? Unii care se hrănesc din nefericirea celorlalţi, trăiesc fericirea ca moare capra vecinului. Unii care nu mai ştim sa apreciem bunătatea, competenţa, performanţa?  Narcofagi, hiene?
De asta avem nevoie?

Putem ignora presa scrisa si online, muta pe alt canal televizorul, sau chiar să îl închidem.  Realitatea rămâne. Iar realitatea este că, acest virus al bârfei, al tocării la nesfârşit al unor stiri despre oameni fără consistenţă şi ştiri fără valoare, lasă urme pe creier. Acum, de fiecare depinde, ce urme vrea pe creierul lui. Dar ce te faci cu noua generaţie, cu cei mici, cu cei mai slabi de înger?



Să găsim modalitatea prin care să  păstrăm, să creştem în noi şi în ceilalţi, capacitatea de a vedea în ceilalţi ceea ce au bun, de a ii aprecia pentru reuşitele lor, pentru calităţile care i-au dus acolo. Sa facem asta, în fiecare zi, ca un exerciţiu de generare a  singurei atitudini care merită salvată şi cultivată intr-o lume nebună, nebună, nebună...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tiribomba ştirilor şoc
« Răspuns #1 : Duminică, 12 Ianuarie 2014, 08:48 »
Vorba lui Gigi, avem nevoie de stiri. Exacte, precise, reale.
Avem nevoie si de stiri pozitive. Pentru că ele sunt hrana pentru starea noastra de bine si incredere ca in lume nu sunt doar jafuri, crime, violuri, cancanuri mondene si politice.

La prima categorie - in sfera economica, la care nu ma pricep, il mai urmaresc pe Moise Guran. La categoria stiri pozitive, ma bucur ca sunt cateva emisiuni pe diferite canale tv, care incearca sa scoata in evidenta, la ore de minima audienta  :slap:,  oameni, intamplari, actiuni pozitive.
Azi mi-a venit in minte sa caut si vreun ziar cu o astfel de sectiune.

Am gasit ceva, ceva:

http://www.caleaeuropeana.ro/category/stiri-pozitive/

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tiribomba ştirilor şoc - Pozitive!!!!
« Răspuns #2 : Luni, 03 Februarie 2014, 19:52 »
Încă un succes pentru spada românească: Ana Maria Brânză a câştigat etapa de Cupă Mondială de la Budapesta

Citeste mai mult: adev.ro/n0dqkt
http://adevarul.ro/news/sport/Inca-succes-spada-romaneasca-ana-maria-branza-castigat-etapa-cupa-mondiala-budapesta-1_52ee7dfcc7b855ff56039e23/index.html

Incep Jocurile Olimpice de Iarna - avem si acolo cativa reprezentanti.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tiribomba ştirilor şoc
« Răspuns #4 : Marți, 04 Februarie 2014, 10:45 »
Suntem un popor inteligent si inventiv, nimeni nu ne contesta aceasta exceptionala calitate. Cand stim sa ne folosim util materia cenusie ajungem de multe ori la adevarate minuni, dar in aceiasi masura, cand ne-o folosim in alte situatii si scopuri suntem... "de minune". Stau si eu cateodata mut de uimire la ce-i duce mintea pe unii... :uglystupid2: Oricum at fi, de bine sau rau, arata ca suntem inzestrati...

Necazul la noi este altul: ca oamenii de valoare, care-si folosesc inteligenta in sens pozitiv sunt sau marginalizati, sau incomodati sau oricum neapreciati...In evidenta ies doar loazele baloase, pe cat mai stridente, mai galagioase si mai tupeiste, pe atat mai sus cocotate...Urmaresc indignat si consternat, de cateva zile - de la prabusirea avionului la Horea, actiunile celor direct responsabili de lipsa de organizare si actiune si nu pot sa cred cat de lipsiti de orice urma de inteligenta sunt...Pai astia nici sa motiveze o greseala sau macar sa minta nu sunt in stare... Nu m-a interesat niciodata politica si de aceea nici nu am fost prea atent la personajele care populeaza haznaua, dar acum i-am privit mai atent...Pai aia sunt oamenii care ne conduc? Doamne iarta-ma!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tiribomba ?tirilor ?oc
« Răspuns #5 : Joi, 20 Iulie 2017, 11:07 »
Parca s-au rarit titlurile gen "Soc si groaza!" Acum se poarta "N-o sa-ti vina sa crezi", " Vezi ce-a patit cutare", "Afla ce a facut azi cutareasca... De obicei nu e nimic de necrezut, personajul capcana n-a patit nimic, si ce a facut azi nu stiu ce VIP, chiar nu ma intereseaza. De fapt ma si tem sa aflu. Daca in finalul articolului, dupa multa apa-n piua, aflu ca a fost la azi a fost la toaleta? Brrrrrrrr.... te ia cu fiori, nu?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tiribomba stirilor soc
« Răspuns #6 : Duminică, 04 Februarie 2018, 10:01 »
Acum se poarta generalizarile!
Adica nu mai spunem "Un/unii" ce-or fi ei, politisti, profesori, preoti, artisti, mame, tati, etc, ci bagam un titlul din care se intelege ca "toti" au acel comportament aberant, fac acel act abominabil...
Te ia socul si groaza, nu alta!  :thumbdown:

Se mai si vorbeste de efectele dezastruoase pe care stirile negative le are asupra psihicului uman, dar continuam sa fim bombardati  :hammer:
E clar ca exista si lucruri negative, dar de ce trebuie sa exageram, sa facem din orice ploaie un uragan, si din orice ninsoare o catastrofa?

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Tiribomba ?tirilor ?oc
« Răspuns #7 : Duminică, 04 Februarie 2018, 12:25 »
Fac "alergie" la stirile bomba, breaking news-uri scrise pe jumatate de ecran, le evit ,cateodata ma uit 1 min (daca rezist atat  :o) doar sa vad cat de departe se merge cu exagerarea.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tiribomba stirilor soc
« Răspuns #8 : Vineri, 02 Martie 2018, 08:57 »
Da, acum avem si minunatul mesaj care vrea sa te oblige sa stai tintuit pe postul respectiv: Imediat veti afla, cutarescu va spune...
Si imediatul ala dureaza cel putin juma de ora, daca nu de zi... si, uneori nu aflam nimic nou sau marcant :knuppel2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tiribomba ştirilor şoc
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 12:05 »
cam așa, da...


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.