Autor Subiect: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014  (Citit de 32790 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #90 : Miercuri, 30 Aprilie 2014, 07:56 »
Mi-am amintit....Este genul de panza brodata de mana, pe care-l vedeam in casele sasilor. Cred ca nu exista bucatarie sa nu existe asa ceva. Mai erau si la noi, la romani, dar mai rar...Erau tot felul de versuri, mai naive sau mai inspirate, prin care gospodina isi arata dragostea cu care gatea familiei...

Offline Angela B

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #91 : Miercuri, 30 Aprilie 2014, 08:44 »
da , asa e
 :)

Mari_a

  • Vizitator
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #92 : Miercuri, 30 Aprilie 2014, 10:22 »
Da, da,asa e admin.
Multumesc, Angela. Omul nu vindea broderii si banuiesc ca o pusese acolo pentru decor, pentru mesaj. Eu i-am facut mai multe poze, pentru ca nu reuseam sa o prind intreaga din cauza lucrurilor insirate pe sfoara. Cand a vazut ce vreau sa fac, a tras lucrurile si a tinut sfoara in sus, ca sa-mi iasa poza...
Broderiile astea imi amintesc de copilarie: cand aveam vreo 7-8 ani, un unchi plecat in armata in nordul tarii s-a casatorit cu o unguroaica, pe care a adus-o aici la noi in sud tocmai de la Domanesti - un sat de langa Carei. (Cea mai buna matusa a mea, cred ca d-aia imi place Ungaria!  :D Nici acum, dupa 40 de ani, nu vorbeste bine, corect romaneste. Si n-am inteles niciodata de ce nu si-a invatat copiii limba maghiara!). In zestrea de nunta cu care a venit erau nenumarate broderii din astea, mai mari sau mai mici, cu diverse texte in limba maghiara, de pus pe perete - in casa (cu motive florale, cu un el si o ea tolaniti pe o pajiste etc.), ori in bucatarie (cu o ea la plita, inconjurata de diverse vase etc.), de pus pe masa, pe mobile, cearceafuri, perne brodate etc. Imi amintesc ca avea una micuta, triunghiulara, pe care - intr-un chenar de flori, scria "so". Era cusuta special pentru a fi pusa pe... cutia de sare care, pe vremea aia, era atarnata pe perete! Erau facute si de mama ei, insa muuulte erau cusute chiar de ea, in serile lungi de iarna...
Am mai prins prin pozele facute in targ doua de acelasi gen:


Imi amintesc si de setul de vase cu buline cu care a venit, erau cam asa:

Adusese de la cesti pana la vase mari de bucatarie, dar erau din tabla emailata, nu din faianta ca cele din poza (erau ca cele care sunt atarnate pe sus la Csarda)...
Si, bineinteles, costumul popular, mai bine zis costumele! Pentru ca avea nenumarate ii si fuste cu broderii de genul asta:

Pe langa tricourile astea m-am invartit nitel cu danna si-mi pare rau ca nu mi-am luat si eu unu...

Mi-a mai placut in targ standul asta. Mi-ar fi placut niste "puffok", dar m-am gandit ca ar fi greu de carat... Cand am ajuns inapoi la microbuz am vazut ca cineva isi luase o gargarita!  :D

Apropo de puf, adusese matusa mea niste perne imeeense, pline cu puf de gasca. Si inca ceva ce ne placea noua, copiilor, cel mai mult - mai ales pentru ca nu vazusem niciodata asa ceva: o dună! Adica o perna si mai imensa decat pernele imense (!), mare cat patul, folosita ca invelitoare, ca o plapuma. Intram pe furis la ei in camera sa ne tavalim in dună... Dar odata cu duna adusese si un obicei necunoscut aici la noi, in sud: intr-o dimineata bunica-mea si-a gasit gastele umbland prin curte semi-imbracate.  La Domanesti, gastele sunt jumulite periodic de puf, cat sunt vii... Cel putin asa era acum mai bine de 40 de ani, acum nu stiu cum o mai fi!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #93 : Miercuri, 30 Aprilie 2014, 10:52 »
Stiti unde mai vad lucruri din astea de mana? Au sasii ramasi in Sibiu tot felul de mici intalniri, unde mai vand cate ceva. Prajituri de casa, tot felul de saculete cusute de mana si umplute cu plante aromatice, broderii, decoratiuni. Banutii stransi se duc spre azilul Carl Wolf, catre biserica evanghelica, pentru copii...