Autor Subiect: Dor sa nu-mi mai fie dor  (Citit de 15213 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Dor sa nu-mi mai fie dor
« : Joi, 20 Februarie 2014, 09:48 »

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #1 : Joi, 20 Februarie 2014, 10:39 »
Multumesc Wonderland! Iti multumesc pentru dedicatia ta! Frumos dar, o poezie oferita ideii de Singles Camp si a grupului strans in jurul ei.  :flori:

E foarte important ceea ce faci, mai important decat crezi...Articolele si poeziile tale, prin publicarea aici si pe facebook, au facut mai cunoscut Singles Camp. Si asta este esential daca se doreste continuitatea acestui proiect... Pentru ca doar daca este promovat el se poate reimprospata permanent....Si online-ul este mai mult decat esential...De aceea fac efortul zilnic de a "tine cald" mediul acesta, dar singur, cinstit sa fiu, imi este tot mai greu... :( Nu stiu ce o sa se intample in perioada in care sunt plecat din mai pana la sfarsitul lui septembrie si apoi dupa, atunci cand o sa am mare nevoie de timp pentru promovarea noului meu proiect, pe care il consider de mare ajutor celor care vin dupa traume fizice. Nu o sa-mi mai pot permite sa mai stau mult online pt Singles Camp... :( Si probabil ca incet-incet se va dilua...

Mai scriam eu pe aici, importante sunt feed-back-uri dupa excursii la fel ca si comunicarea pe forum inainte de actiuni, acestea si doar acestea pot arata si indica  in mediul online, ca suntem o entitate, un grup, singurele care transpun si indica in aceasta zona virtuala entuziasmul ce caracterizeaza in offline iesirile noastre. Ca exista o participativitate reala, ca atmosfera din excursii este asa cum o stiti, una armonioasa si plina de veselie....Un nou intrat, sau cineva care sta in cumpana sa vina sau nu cu noi, are nevoie de niste confirmari...ori daca citeste de exemplu despre excursia din Austria de anul trecut, din punctul meu de vedere una dintre cele mai reusite - dar si solicitante pentru mine, ar putea crede ca acolo nu s-a intamplat si vazut nimic deosebit...Pt ca nu a fost nici macar o reactie din partea participantilor...

Sa nu se inteleaga ca ceea ce scriu eu acum suna a repros sau ca rog feed-back-uri pozitive, sau confirmari sau mai stiu eu ce...Ma cunoasteti foarte bine si stiti cat de mult imi displace tot ce vine dintr-o anumita forma de obligatie...Daca nu simti, daca nu-ti vine, mai bine n-o fa, asta este principiul meu in viata... Si va inteleg foarte bine: fiecare dintre voi aveti un timp limitat, si stiu ca atunci cand veniti dintr-o excursie numai de intrat pe forum nu va vine...Dar oricum, poate ca, pe langa facebook, unde si eu postez o multime de poze de pe unde trecem, poate ca va faceti un pic de timp si pt a scrie ceva si aici... ::)

Si referitor la articole: daca toti cei care stiu si au ce scrie - si sunt convins ca sunt foarte multi aici - ar mai transmite din cand in cand cate ceva, forumul acesta (pe care din pacate multi l-au uitat... ???) ar castiga mult...nepretuit de mult. Acum un an si ceva, solicitam ajutorul celor din grup sa publice scurte articole, poezii. Despre orice subiect, doar sa fie originale. Sa-i spunem ca s-a intamplat cu acea rugamintea a mea, este o mica dezamagire.... doar 5-6 de aici au raspuns la apel...Si sunt convins ca s-ar putea scrie si publica atat de multe...Ce ziceti?


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #2 : Joi, 20 Februarie 2014, 11:44 »
Cu drag! Fiecare articol in care am impartășit din gândurile mele, sau text asezat în formă de poezie, fără pretenții de artă poetică, a fost dedicat forumului, chiar dacă abia acum am descoperit si cum să...inscripționez pe o imagine acest lucru :)

Cine știe, poate din până în mai se vor mai aduna si alții și munca ta nu se va dilua. Când am descoperit eu, acum un an si ceva apelul tău de a posta articole pe forum - era un mesaj la vedere către Postare articolelor, așa cum mai pui acum anunturi pentru diferite acțiuni.
Poate n-ar fi rau să il reiei din când în când, mai ales ca  multi dintre cei care intra pe forum acum sunt new entry și nu răsfoiesc toate topicurile.

Mai cred, dar s-ar putea sa ma insel că stilul asta fb, chat e un microb care se vrea răspândit peste tot.  Eu una apreciez tot efortul tău de a nu lăsa acest mod de comunicare instant să se răspândească și pe forum.

Nici eu nu prea înțeleg lipsa comentariilor si impresiilor la intoarcere. Sunt convinsă ca fiecare povestește măcar unui prieten, la intoarcere. O concluzie scurtă merita si prietenul nostru forumul, nu? Nu e vorba de timp neapărat, cât de înțelegerea...sensului și utilității. Si apoi, e un exercițiu bun, de comunicare si de atitudine pozitivă. Transmiti celorlalți faptul că pot avea încredere, că o astfel de experiență îi va ajuta sa depășească temerile, că există optiuni agreabile de a traversa perioadele grele pentru cineva fără un partener (vacanta, revelionul). Si, in acelasi timp promovezi o atitudine pozitivă, un model de relaționare în care e important să verbalizezi, să îți împărtășești gândurile și sentimentele, să exprimi aprecierea față de lucrurile bune.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #3 : Joi, 20 Februarie 2014, 12:39 »
Eu am citit multicel din mai toate topicurile ba chiar si din arhiva (mai ales "poveste de viata" mi-a lasat o impresie puternica). Asta am observat si eu. Foarte putine comentarii la intoarcere. Am pus pe seama faptului ca toti dorim sa ne protejam intimitatea si povestile la intoarcere ar putea fi prea personale. Sau poate a fost atat de frumos incat toti vor sa tina secretul doar pentru ei  ::)
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #4 : Joi, 20 Februarie 2014, 13:17 »
Wonderland - buna observatia, sunt intr-adevar impotriva chat-ului...Si ca forma de comunicare (nu are consistenta si este parca prea replicativa...) si ca si valoare intrinseca. Mai da si dependenta si leaga omul de online...asa ca, nu, nu, nu pot fi de acord cu forma asta conversationala ...

Despre net si mediul online doar de bine, fara aceasta forma de transmitere de informatii, de prelucrare a lor, de evaluare, am fi mult mai saraci acum...Sunt tone de informatii si ceea ce este laudabil este pus si transmis voluntar, fara nici o recompensa, doar aceea a multumirii impartasirii unor cunostinte cu altii... Cam asta am si incercat in permanenta sa fac din forum, sa-l umplu de continut informativ...Aspectul si continutul filtreaza pe cei care doresc sa participe, dandu-le in prima faza o imagine asupra nivelului la care se scrie si dialogheaza. Este usor de sesizat cand ceva este serios si de calitate, cum de altfel este simplu sa observi cand sunt doar clabuci...De aceea in timp am descurajat genul de postari care alterau continutul si imaginea...

Folosesc acest mediu viral, pt ca informatiile se raspandesc foarte repede, fara forum, fb si twitter, n-as fi putut ajunge aici cu Singles Camp. Dar este foarte greu si mult de munca. Pt ca informatia sa penetreze si sa se raspandeasca este nevoie de "share"...daca nu pleaca dintr-un grup, este foarte putin eficienta.

Despre reactia dupa actiuni, nici eu nu am inteles de ce nu se scrie, iti dai seama Laur ca am analizat cel putin  la fel ca tine partea asta, pt ca lipsa feed-back-urilor nu doar ca imi anuleaza din munca de organizare, dar o si afecteaza. Lipsa unor reactii dupa actiuni poate da de gandit celor care doar citesc, poate sa creeze senzatia ca acolo nu a fost bine, sau ca ceva a lipsit sau ...nu stiu. Pt ca dadusem exemplu Austria de anul trecut, recunosc ca in anularea ei pe 2014 si inlocuirea cu altceva (desi era favorita Samizei si a mea - asta chiar daca mi-a fost greu sa conduc atatia km si sa ghidez atatea zile - si ne-ar fi placut sa facem din acel tur exceptional o obisnuinta...anuala), 90% a contat lipsa oricarei reactii de la participanti. Am considerat ca propunand din nou Austria in luarea unei decizii un posibil participant ar conta mult ce s-a scris despre. Si rasfoind n-ar fi gasit nimic... Ar fi putut considera ca a fost doar o excursie obisnuita, fara plusuri importante fata ceea ce face o agentie de turism clasica...deci nimic interesant...Si am retras-o...

Imi amintesc de primul val din Singles Camp si de primele actiuni, cat de mult s-a scris dupa aceea...Asta a ajutat mult, a dat incredere celor care au venit in continuare...Partea asta cu comunicarea dupa s-a tot diluat incet - incet...Desi participarea este tot mai larga, lumea este tot mai entuziasta...Poate are dreptate wonderland nu am mai repetat nici apelul la a se scrie articole si poate ca n-am explicat nici o data atat de clar cat sunt de importante feed-back-urile...N-a vrut insa sa se interpreteze in alt fel... Dar poate ca a venit momentul sa o fac...O sa folosesc ocazia unui newsletter sa explic toate astea...Nu in cel de azi pt ca acolo va transmit situatia la zi cu inscrierile in actiuni. Locurile sunt pe terminate, 7 vacante sunt deja inchise, 4 vor si si ele in cateva zile, la Spania si Cozia nu cred sa ma dureze mai mult de 2 - 3 saptamani pana o sa anunt inchiderea inscrierilor. La la restul nu cred sa ma fie mai mult de o luna, pana o sa fie inchise si acestea. Deci la sfarsitul lui martie, cam totul o sa fie inchis si rezervat....

Participarea la forum este un sprjin mare ce-l primesc de la cei de aici, in special a celor care au mai fost cu mine si pot indruma si mai da cate un raspuns...celor noi. De multe ori sunt plecat, sau nu sunt online si cate un new entry pune cate o intrebare...E important sa primeasca un raspuns ASAP...Asta da incredere ca e ceva serios...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #5 : Joi, 20 Februarie 2014, 14:17 »
Laur, nu cred ca asteptarea e sa relateze ce s-a intamplat, ci m-ai mult cum a fost, cum ne-am simtit, ce ne-a placut, ce a insemnat experienta pentru noi. Detaliile ... picante le pastram pentru noi :giggle:
Imi place ca ai acordat timp pentru rasfoirea forumului si ca ai spus-o. Vezi, altfel ramaneam cu ideea ca esti un tip superficial, interesat dor de jocul cu elasticul, nu un tip care se documenteaza temeinic incercand sa cunoasca si sa inteleaga in ce s-a bagat. :tomato:

Gigi, e bine sa nu actionam doar in ideea ca unele lucruri se inteleg de la sine. Ceea ce e clar in mintea noastra, generic vorbind, nu e neaparat la fel de clar in mintea celorlalti. Nu vad cum s-ar putea interpreta un apel la postari de articole si feedback-uri, altfel decat ca facand parte din ...pachetul continut in conceptul Singles Camp. Chiar daca ar fi, le-as ignora posibilelele interpretari negative sau neadecvate.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #6 : Joi, 20 Februarie 2014, 19:03 »
Eu nu ma gandeam la detalii picante  :angel: ... dar daca spui tu :whistle: ... (elasticul asta, nu m-am putut abtine)

Asa este Alice, asta este esenta. Cum v-ati simtit. E o mare realizare ca un grup de oameni, loviti intamplator de "realitatea cruda", sa reuseasca sa fie atat de apropiati si sa se simta atat de normal impreuna. Cel putin din ce am citit, asta deduc ...
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #7 : Joi, 20 Februarie 2014, 19:31 »
In mare parte e meritul lui Gigi - cu toate "filtrele", cum le numeste el, pe care le pune si cu talentul si munca de organizator si sufletul pe care il pune in animarea atmosferei.
In alta mare parte e meritul fiecarui participant. Cred ca secretul consta in motivatia cu care te duci si asteptarile cu care te setezi. Eu, de exemplu, sunt motivata de destinatie, bucuroasa ca am un context in care sa ajung la ea, cu asteptarea sa ma simt bine, sa ma relaxez.

Intr-un fel motivatia are legatura cu textul meu de azi - mi-e dor sa nu-mi mai fie dor. In cazul asta, ca sa nu-mi fie dor de vacante sau de vreun loc in care pot sa ajung, aleg cea mai buna optiune in contextul crudei realitati, cum ii spui tu.

PS - asta esti tu? :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #8 : Joi, 20 Februarie 2014, 20:16 »
E mai mult autofiltrare. Cei care intra pe aici si nu se regasesc, nu discuta, nu participa.
Mie mi-e dor sa nu-mi mai fie dor de linistea interioara ...

De ce doar eu?  :magic:


... o sa ne faca topic pentru joaca cu elasticul  :giggle:
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #9 : Joi, 20 Februarie 2014, 21:37 »
m-ai (sur)prins cu poza asta  :whistle: O sa ne ia si Gigi cu elasticul pentru offtopic, mai degraba.

Dar, ce e interior e de dorit sa nu depinda de contexte exterioare, nu? Asa, cica ar fi intelept.
Linistea interioara tine de impacare cu sine si cu ceea ce este. Ihhhmmm, ciudat, m-a frematat si pe mine tema asta azi.


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Azi, mi-e dor să nu-mi mai fie dor...
« Răspuns #10 : Duminică, 23 Februarie 2014, 07:26 »
O idee, inspirată de răspunsul lui Laur.
Mie mi-e dor sa nu-mi mai fie dor de linistea interioara ...
Și de gândul că deseori tânjim după ceva...mai greu sau mai ușor de atins de obținut. Dacă verbalizăm, dăm o șansă gândului să găsească o altă perspectivă. E ca și cum, privind din exterior, s-ar putea sa ne fie mai ușor să vedem că putem face ceva pentru ca unele doruri să își găsească drumul spre o dorință împlinită.

Avem Cum te simți acum, Un gând bun de dimineață, - bune pentru exprimat, în câteva cuvinte, stări și gânduri pe care le dorim împărtășite,
Oare cum (admin pot, am voie?) ar fi să propun să spunem pe topicul ăsta Azi, mi-e dor să nu-mi mai fie dor de... Ce spuneți?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

dianna

  • Vizitator
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #11 : Duminică, 23 Februarie 2014, 09:57 »
Probabil ca orientarea asta a forumului catre articole si poezii ajuta la promovarea online, dar pentru cineva ca mine nu e tocmai distractiv. Mie personal mi-e dor de atmosfera de pe forum de acum ceva timp. Dar asta e :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #12 : Duminică, 23 Februarie 2014, 10:10 »
care, cum era, dianna? și de ce nu poate fi menținută de cei care o preferă?
Atmosfera o creează oamenii, nu forumul, care și-a păstrat forma, fondul, doar a mai adaugat o sectiune orientata pe un stil diferit.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #13 : Duminică, 23 Februarie 2014, 10:35 »
Linistea interioara, totul este exact cu te astepti sa fie, nimic nu te supara si nu te poate supara. Starea in care unii traiesc toata viata, altii au clipe, restul o apasare permanenta. Constient sau nu facem alegeri, care o aduc sau o alunga.

Dar, ce e interior e de dorit sa nu depinda de contexte exterioare, nu? Asa, cica ar fi intelept.

Depinde de nevoi ... si e normal sa includa contexte exterioare. Sunt si exceptii ... dar care pun in evidenta normalitatea.

m-ai (sur)prins cu poza asta  :whistle: O sa ne ia si Gigi cu elasticul pentru offtopic, mai degraba.

neee ... a inceput sa-i placa, n-ar lasa pe nimeni sa ne ia elasticul. Asa e Gigi? :giggle:

Probabil ca orientarea asta a forumului catre articole si poezii ajuta la promovarea online, dar pentru cineva ca mine nu e tocmai distractiv. Mie personal mi-e dor de atmosfera de pe forum de acum ceva timp. Dar asta e :)

Dau dreptate Dianei. E foarte frumos ce se scrie dar se simte o lipsa acuta de participare si e pacat de ideea SC.
Eu as seta macar o sectiune in forum mai relaxata in care userii sa-si faca singuri topicuri, sa poate discuta pe teme in functie de preferinte. Evident asta necesita un efort de moderare dar asta nu e chiar atat de greu de realizat. Prima pagina la intrarea pe forum ar trebui sa arate ultimele postari (http://forum.singlescamp.ro/index.php?action=recent). Nu toti userii stiu sa gaseasca ce se discuta.
:oops: ... asta chiar ca a fost offtopic ... nu te supara Gigi, intentia conteaza
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dor sa nu-mi mai fie dor
« Răspuns #14 : Duminică, 23 Februarie 2014, 11:00 »
Nu cred ca Dianna se referea la genul asta, in care fiecare isi face topicul. din cate stiu, nu-s chiar asa de veche pe aici :whistle:, de la inceput au fost topicuri fixe, fie si create la sugestia unor forumisti. In sectiunea - aici se discuta...

Sectiunea de Articole, a aparut acum un an si nu a inlocuit doar s-a adaugat.
Nu vreau sa ma incapatanez in punctul meu de vedere, doar sesizez ceea ce voi socateti in evidenta...lipsa de participare, deci nu absenta cadrului e vinovata.
Evident mereu e loc de mai bine si Gigi e preocupat mereu sa imbunatateasca, sa actualizeze, tine seama de sugestii, deci nu se supara, doar alege momentele, dar e firesc sa-si urmareasca viziunea, nu?

neee ... a inceput sa-i placa, n-ar lasa pe nimeni sa ne ia elasticul. Asa e Gigi? :giggle:
:giggle: da, asa mi s-a parut si mie. poate il patentam. elasticul cu veselie.

Constient sau nu facem alegeri, care o aduc sau o alunga.

Da, ziceam ca m-a bantuit si pe mine tema. Dar din alt unghi. Cand constat ca sunt prea linistita, in ciuda contextului exterior care, poate n-ar justifica aceasta stare interioara. incep sa ma intreb daca nu ascunde un soi de blazare sau auto-protectie. Dar, asta ar fi culmea nelinistii - sa ma nelinistesc de linistea interioara. :crazy2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.