Autor Subiect: Femeia "femeie"  (Citit de 9292 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Femeia "femeie"
« : Sâmbătă, 22 Februarie 2014, 13:25 »
Imi rasfoiam mesajele de Fb si T, si dau peste unul in care, pe un fundal rosu, apareau 5-6 doamne zambitoare, etalate in niste costumase de provenienta si tipar nedefinit: ceva intre business si uniforma…Si scria acolo sub imagine: “Femeile social – democrate”.
Auleu, bai sa fie! Am auzit de femei – mama, femei – sotie, femei – prietena, femei de succes, femei de femei, dar de femei social – democrate, adica pardon era articulat, femeile social democrate, apai de asta chiar nu stiam sa existe. E specie, e vreo ramura? - trebuie sa ma documentez si sa deslusesc…

Am apreciat intotdeauna feminitatea, afisata atat cat trebuie, nedusa insa in extrem, adica spre sexualitate si atatarea simturilor… Imi da acel fior care emotioneaza, sensibilizeaza si provoaca in mod rafinat si elegant un barbat. Cred ca nu sunt singurul care simte asta… Orice barbat normal, inca mascul, intoarce incantat capul dupa o femeie care emana feminitate.

Imi plac grozav de mult femeile inteligente care domina, fara insa a face vizibil asta. Care stiu si sunt constiente ca sunt cu mult peste barbatii de langa ele sau din jurul lor. Dar care stiu sa-si pastreze aerul acela de fragilitate care parca cheama barbatul in ajutor…

Sec XX a remodelat femeia, i-a dat acces la lucruri pe care mamele si bunicile lor nici macar nu sperau. I-a deschis un orizont intreg de cunoastere, de explorare. Era patriarhatului s-a incheiat definitiv, femeia si-a castigat locul binemeritat in familie si societate.

Dar, exista un dar. S-a trezit confruntata cu o situatie la care nu s-a gandit cand a inceput urcusul spre varf: pe de-o parte pt a fi prietena, sotie si mama trebuie sa-si pastreze aptitudinile si insusirile ce contureaza feminitatea in ansamblul ei, pe de alta insa a aparut dorinta si ambitia de a ocupa locuri cat mai sus. Acolo unde aerul este rarefiat, bataliile sunt aprige, iar armele au tipare ce nu se potrivesc deloc cu feminitatea. De ce? Simplu, pt ca de mii de ani barbatii au dominat scena superioara, iar strategiile si armele sunt cele adaptate stilului lor, sunt masculine. Si atunci, daca vrei sa accezi acolo, trebuie sa le folosesti si tu ca femeie. Cu succes de cele mai multe ori pt ca femeile au o ambitie si o perserverenta mult superioara barbatilor. Dar din pacate nu fara efect.

Unul tocmai vi l-am dat ca exemplu…Asocierea celor doi termeni este atat de nefericita incat parca striga….Unul aduce cu el frumusetea, tandretea, rafinamentul, iubirea, maternitatea, iar celalalt vine din zona incetosata de interese, lupte, orgolii, brutalitate…”Femeile social democrate”, brrrr!



Offline lucian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 22 Februarie 2014, 19:39 »
Din pacate femeia are mult mai multe responsabilitati de care trebuie sa tina cont in momentul in care se hotaraste sa aibe o cariera de succes..Pentru barbat e mult mai simplu,din stravechi timpuri el avea doar indatorirea sa aduca hrana,bani in casa,sa sustina familia...practic putea fi si invizibil in activitatile familiei...
pe cand femeia era si este adevaratul stalp al familiei,ea avand grija de copii,de intretinerea casei etc..
de aceea femeia este nevoita sa faca mult mai multe sacrificii ptr a urma o cariera de succes...care de multe ori nu prea se pupa cu viata de familie..e mai usor ptr barbat care nu trebuie sa faca sacrificii prea mari in viata de familie...insa se stie ca in ziua de azi femeile care isi doresc un succes in cariera amana tot mai mult ideea unui copil...sarcina si perioada postnatala putand pune punct unei cariere de succes..sau cel putin fiind un impediment serios...in acelasi timp barbatul neavand nici o problema din cauza acestei situatii...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 22 Februarie 2014, 21:24 »
mi-am adus aminte de o doctorita în vârstă, cam slobodă la gură care spunea cam asa: Femeile când ajung într-o funcție au impresia ca le-a crescut și o... :whistle:  O fi valabil si pentru cele social democrate?

Dincolo de exprimarea frustă, cred ca este un miez de adevăr aici. Dacă ajungi într-o poziție de autoritate, clar că va trebui să ai un stil diferit și, ca femeie, va fi mai greu sa păstrezi feminitatea în ocupații care cer abilități din sfera...bărbătească să spunem.

Spiritul de organizare, gândirea logică, deductivă, capacitatea de analiza și de sinteză,  deciziile rapide în situații de criza, bazate pe baze rationale și nu emotionale, spiritul de inovare, activismul, curajul și agresivitatea/duritatea  sunt mai trăsături care țin de masculinitate.

Dar cum în fiecare dintre noi regăsim si masculin și feminin, dominantele vor da nota configuratiei finale pentru fiecare. Așa se face că avem și bărbați psihologi, asistenți sociali, profesori, poeți, artiști...și femei tractoriști sau la vârf în lumea politică.

Cum spunea și Lucian, mai e si reversul medaliei - cariera cere sacrificii. Oare, chiar merită?
Citat din: admin

link=topic=1783.msg104492#msg104492 date=1393068325
Era patriarhatului s-a incheiat definitiv, femeia si-a castigat locul binemeritat in familie si societate.
E adevărat ca accesul femeii la orice loc își dorește,în societate e mai facil. Dar încă sunt prea multe cazuri de abuz, de violenta, de tratare a femeii ca obiect sexual sau ca partener inegal.

Totuși eu compara inteligența pe criteriul sex. Inteligenta intelectuală in sine nu garanteaza caracterul, comportamentul, aptitudine personalitatea si, mai ales succesul în viața personală sau în carieră.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #3 : Luni, 21 Decembrie 2015, 10:43 »
Mi s-a părut că articolul ăsta se potrivește tare frumos aici:

Mi-e mi-a plăcut:

Orice femeie ar trebui să știe
Cum să se îndrăgostească fără să se piardă pe ea însăși,
Cum să renunțe la un job,
Să se despartă de un iubit
Și să își confrunte un prieten
Fără să ruineze prietenia.
Când să încerce mai mult…
Și când e timpul să plece…
.....
Orice femeie ar trebui să știe
Ceea ce ar face sau nu ar mai face pentru iubire…
Cum să trăiască în singurătate,
Chiar dacă nu-i place asta…


Dar și partea cu șurubelnița și mașina de găurit. :applause: v-am făcut curioși/curioase?! :angel:
citiți tot aici: http://ea.md/orice-femeie-probabil-cel-mai-frumos-poem-scris-vreodata-despre-femei/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

CristianT

  • Vizitator
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #4 : Marți, 29 Decembrie 2015, 10:29 »
Mi s-a părut că articolul ăsta se potrivește tare frumos aici:

Mi-e mi-a plăcut:

Orice femeie ar trebui să știe
Cum să se îndrăgostească fără să se piardă pe ea însăși,
Cum să renunțe la un job,
Să se despartă de un iubit
Și să își confrunte un prieten
Fără să ruineze prietenia.
Când să încerce mai mult…
Și când e timpul să plece…
.....
Orice femeie ar trebui să știe
Ceea ce ar face sau nu ar mai face pentru iubire…
Cum să trăiască în singurătate,
Chiar dacă nu-i place asta…


Dar și partea cu șurubelnița și mașina de găurit. :applause: v-am făcut curioși/curioase?! :angel:
citiți tot aici: http://ea.md/orice-femeie-probabil-cel-mai-frumos-poem-scris-vreodata-despre-femei/

Frumos.
Vad ca e inghesuiala la exprimat opinii.  :applause:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 01 Iulie 2017, 08:52 »
Da, CristianT, mare inghesuiala :)

Hai ca mai culeg eu din postarile lasate aiurea...
Valenti2016 are niste reflectii, un pic alambicat exprimate  :giggle:, despre feminitate:

Si ca sa va mai sugerez o tema de gandire si totodata sa aveti o vara racoroasa, o sa mai insir cateva realitati. Sau doar una sau poate nici una. Nu cred ca puterea aurului, puterea banului, puterea petrolului, puterea religiei si multe alte puteri, toate luate la un loc sau individual, pot rasturna o putere : puterea feminitatii.

Feminitatea poate rasturna orice : poate rasturna guverne, poate determina uragane, poate defrisa paduri, poate schimba religii...feminitatea poate rasturna teorii,poate rasturna adevaruri sau minciuni.

Exista femei care desi nu au avut o viata indelungata, adica existenta lor s a redus la un sir limitat de ani, au ramas in mintea a zeci de barbati si a milioane de oameni...Si nu au facut mare lucru: doar si au folosit darul venit de la natura si anume feminitatea.Asta vorbind la nivel mare, dar sunt femei care au ramas si la nivel mai mic tot atat de indragite.
De aici se pot trage mii de concluzii. Sau poate nu.Dar intre timp la poporul roman consumul de bere creste, meciurile de fotbal se bucura din ce in ce mai multa popularitate, masinile impanzesc strazile, proprietatile rasar peste noapte, tocmai pentru ca barbatul roman fuge acasa de dragul feminitatii sotiei...Sau oare el de fapt fuge sa nu mearga acasa si isi gaseste alte Hobby uri...Sau cine mai stie...Un contemporan al vremii se intreba intr o zi : de ce oare doamnele educate ale societatii romanesti nu si gasesc alinarea in bratele unui don Juan...Hmmm...Greu sa raspundem... Poate ca barbatii acestia romani sunt niste rai, niste barbari, niste criminali in serie...sau pe sarme...Sau prin serie.

Atunci cand ne nastem suntem inzestrati cu niste trasaturi...trasaturi caracteristice fiintei umane....Printre ele se Numara tandretea, duiosia, bunatatea, timiditatea,emotia,delicatetea,suspinul, lacrimile,rasetele si multe alte zeci ...Dar noi cand ne maturizam si ajungem maricei in societatea romaneasca le reducem numarul, ba chiar le si schimbam sensul. Deoarece mama le spune : trebuie sa ajungi mare, sus undeva, sa aduci un director acasa...Asa spunea si Nea Marin...Sau un preot...Pentru mine cand eram mai mic si aveam parul cret eram obsedat de ideea cum isi gaseau preotii sotiiile  pentru a obtine parohie...Da, preot ca nu o sa duci grija de nimic...

Caci bunica nu am auzit o vreodata sa spuna ca daca ai o casa mai mare, o masina si mai mare, o functie si mai mare si o foame si mai mare , vei ajunge sa cunosti si feminitatea si duiosia si tandretea si bunatatea ...si generozitatea.

Si lucrurile s au perpetuat la orice nivel...Si apoi stam si mormaim si ne intrebam: de ce oare? Pai nu stim caci asa cum spune si un mare lant de magazine - suntem toti diferiti, din fericire. Si nu stiu daca in ultimele sute de ani poporul roman a cunoscut o evolutie sau o involutie...Dar mergem pe strada si ne dam seama.

Interesant este faptul urmator,din cate am auzit - barbatii romani , fiind de sange latin sunt oarecum renumiti ca fac curte femeilor, ca sunt pasionali dar totodata cand apare simtul proprietatii si banalul act, ceva se schimba.Dar se schimba si in comportamentul femeilor romance , dar si al barbatului...Hmm asta da de gandit...Maine merg la market ia sa vad eu cati oameni se tin de mana iesind fericiti din magazin...Si cati se ajuta unul pe altul... Nu prin parcuri ca acolo romanii defileaza si si fac poze si le  afiseaza pe facebook si uite asa am cunoscut si eu romani fericiti.

Feminitatea exista, si sunt femei deosebite , dar doar pentru cei norocosi...Restul beau tone de bere, se uita la niste indivizi ce alearga o minge pe un maidan, isi iau lumea in cap, pleaca prin locuri straine...Si feminitatea poate e inlocuita de ...Cine stie...Dar noi toti am intalnit si cazuri cand el fuge acasa , abia asteapta sa termine si fuge acasa, abia asteapta sa gaseasca liber si fuge acasa...Ii este draga, o adora,o divinizeaza, mereu vorbeste de ea si la 30 de ani, si la 40 , si la 50, si la 60, si la 70...Oare care sa fie secretul...oare de ce face el asta...e un cretin.

Va spun eu secretul...se numeste feminitate. Nu foame. Asa cum am mai spus cand o sa vad un instalator cu o avocata, si un parlamentar cu o vanzatoare , inseamna ca s a schimbat ceva la poporul roman si incepe sa si dezvolte instinctul de a placea pe cineva ,un instinct natural cu care ne nastem, si nu de a gandi.

Va doresc o vara plina de cirese.

Vai, am uitat inca un non sens...Cand am timp si o sun pe bunica , o data la un an ii spun ca mi as fi dorit ca mama sa ma fi facut fata, si nu baiat, ca sa devin femeie, nu pentru a arata unui barbat sau barbatilor cat de superioara pot sa fiu, ci pentru a face un barbat multumit, repet multumit nu fericit, un barbat plin de balanta. Si aia jur ar fi o evolutie...Cel putin asa imi zic baietii astia cu care beau bere...Le ascult destainuirile...Asa ca dragele mele mai avem de munca la teoria evolutiei si involutiei feminitatii...sau a masculinitatii. Bunica a zis ca se poate obtine si intr o capita de fan.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 01 Iulie 2017, 09:24 »
Ce bine ar fi sa il provocam pe domnul cu articolul sa  ne scrie despre teoria evolutiei sau involutiei stand intr-o capita de fan, la + 44 grade ! ::)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 01 Iulie 2017, 11:26 »
 :giggle:
Noiembrie, din ce am observat urmarind forumul,  domnul cu pricina nu poate fi provocat decat de propriile momente de insipiratie si impulsuri de impartasire...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Matias Camelia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #8 : Marți, 11 Iulie 2017, 21:35 »
 Femeia este doar o jumatate a unui intreg! Si nu e cinstit sa vorbim doar despre dansa ( ca deh, moldovenii si la matura ii spun dansa), sa avem pretentii  de la ea, sa fie in permanenta  feminina, blanda, buna, calda!
  Barbatii,  in " parsivenia" lor, au nevoie de femei care sa le trezeasca sentimente- sa faca zacusca, dar sa nu miroasa a vinete coapte! ( e o metafora, desigur!), sa le oblojeasca ranile, asa cum facea mamica lor!
 Si cand sa bem si noi o bere...cica nu suntem feminine!


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #9 : Miercuri, 12 Iulie 2017, 20:03 »
Camelia, eu cred ca feminitatea nu exclude berea  ;) Depinde ce faci in timp ce bei bere. Sau dupa. Ori inainte.  ;D
Cred ca ceea ce voia sa surprinda Gigi, cand a scris articolul, e ca esenta feminitatii sta intr-o anumita fragilitate aparenta pe care o femeie si-o pastreaza in relatie cu un barbat. Care nu simte nevoia sa isi afirme, ori sa-si impuna superioritatea, desteptaciunea, puterea...
In cele din urma femeia, oricat de puternica ar fi, oricat s-ar descurca, in cele din urma simte aceasta nevoie de a fi protejata, de a fi rasfatata, de a se lasa condusa, in cele din urma.
Chiar daca, prin extinderea rolului femeii in viata sociala, feminitate si virilitate sau masculinitate apar mai putin divergente, in esenta e important sa ramana aceasta diferenta. Femeia poate capata indrazneala, creativitate, initiativa, se poate dezvolta in directii profesionale recunoscute ca fiind masculine, dar poate ca nu e asa de bine sa capete si asprimea, agresivitatea specifice masculinitatii.
Diferentele se mai sterg, barbatii..."au voie" acum sa-si exprime emotiile fara a fi considerati slabi. E bine. Asta ii face mai sensibili, nu mai lipsiti de virilitate. 
Ai observat,de cele mai multe ori,  daca are de ales intre doua femei, un barbat o va alege pe cea care pare ca nu se poate descurca fara ajutorul lui?
In fine, discutia e lunga. Poate ca totusi mai intervin si altii cu opinii. ::)

Cat despre jumatate... Am ajuns candva la concluzia ca nu ma simt o jumatate, ci un intreg. Dupa cum nu mi-as dori ca celalalt sa se simt o jumatate. Am si scris despre asta ceva, pe aici:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1563.0.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #10 : Vineri, 09 Martie 2018, 09:01 »
Ieri scosesem din sertar, acest articol mai vechi a lui Gigi, cu ceva comentarii la tema. Softul le-a sters si din memoria mea se pare, dar zic eu ca si azi e o zi buna sa citim si sa reflectam la feminitate.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #11 : Miercuri, 30 Mai 2018, 07:39 »
Gasita pe net, parca se potriveste pe aici:

Sunt femei ca și apa – ai nevoie de ele în fiecare zi.
Sunt femei ca medicamentele – le cauți când ți-e greu.
Sunt femei ca boala – ele singure te caută.
Sunt femei ca magnetul – te atrag fără să vrei.
Și sunt femei ca aerul – chiar și când nu le vezi, ele mereu sunt cu tine!


Cred ca suntem, pe rand sau in acelasi timp, un pic din fiecare tip descris mai sus. Mai depinde si de... tip :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline echilibru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #12 : Miercuri, 30 Mai 2018, 08:47 »
E bine ca se mai vorbeste despre femei in era #metoo. Am gasit pe Netflix o sectiune cu filme care promoveaza tema femeii-lider/puternice, separat de alte teme.
Pentru mine e un semn ca incepe o confruntare mare. In epoca in care munca fizica nu mai este asimilata cu ideea barbatului care aduce painea pe masa, in care femeia, asa cum s-a subliniat si pe forum deja, are joburi de mare risc sau cu efort fizic considerabil, a ramas sa vedem cat mai dureaza pana se rescrie cartea vietii. Mai tineti minte intrebarea retorica MAMA TA A FOST BARBAT?
In unele fise de inscriere la proiecte europene apar trei variante pentru declararea sexului:M/F/ALTUL.
Atunci, ce mai este femeia?
Femeia tot femeie e nevoita sa aleaga: frumoasa –foc  si blanduta pentru  a avea barbatul devreme acasa/ frumoasa-foc si desteapta pentru a urca pe scara sociala si a sta pe picioarele ei, sa nu calce pe altii pe bataturi/ resemnata si pregatita de orice furtuna a vietii......Am uitat sa amintesc de femeia-mama. In ultimii 25 de ani, cel putin 200.000 de femei  au plecat la munca in strainatate, lasandu-si copiii in tara.Cele mai multe si-au mutilat sufletul, sufletele copiilor,ale familiilor. Alte femei, si mai multe, au ramas in tara sa aiba grija de copiii lor si le-au plecat barbatii. Uneori, de tot.Macar, au mai salvat ce se mai putea din sufletele copiilor. Nu generalizez, dar se stie ca e un fenomen.
Cred ca nu se mai poate vorbi despre PARFUM DE FEMEIE(metaforic vorbind), acel quelque chose, in „meandrele concretului”-ca sa parafrazez un citat al unui materialist dialectic (pentru cunoscatori).A propos, veti participa la mitingul si apoi referendumul pentru familia traditionala-initiat de un grup de familisti devotati cu 2-3-4 casnicii?
Trebuie sa te cunosti foarte bine, ca femeie, sa-ti autoevaluezi potentialul pentru a ramane verticala...daca iti place acest concept moral.
Despre adrenalina si testosteron in construirea carierei unei femei „prin ea insasi”, cred ca raportarile/asocierile se fac avand ca sistem de referinta cum isi construieste un barbat cariera.
E greu, istoric si evolutionist vorbind, sa mai pastrezi din esenta , din increat, diferentele intre femeie si barbat azi. Parerea mea este ca singurul lucru pentru care lupta fiecare este  amprenta sexualitatii: ne luptam sa ne aparam masculinitatea sau feminitatea, alimentate cu orgoliul care este acum instinct de supravietuire.OOOps, am uitat despre copii! # Copiii conteaza sau nu pentru viitorul nostru.(?)
Apreciez delicatetea celor care posteaza pe forum, respectul pentru opiniile exprimate, dorinta de a aduce lumina in unele situatii cu care ne-am confruntat personal, care pot aduce clarificari si raspunsuri la intrebari care ne incetoseaza  amintirile.
Multumesc celor care mai vad ca femeia vrea sa ramana femeie intr-o lume in care DREPTUL  MEU E MAI EGAL CA AL TAU(sic!).

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #13 : Joi, 31 Mai 2018, 12:31 »
Vai...altcineva are gânduri de filozofie...pai cine a zis ca noi suntem egali...Nasterea, viata, evolutia ne a lasat cum ne a lasat pe pamant , dar nu egali...Fiecare are rolul lui bine definit prin plusuri si minusuri....Daca as avea mai mult timp poate v as scrie epistole...Din cate se vede voi evoluati rapid, foarte rapid atat prin subiecte cat si prin excursii..Foarte bine....

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Femeia "femeie"
« Răspuns #14 : Joi, 31 Mai 2018, 12:45 »
Si da, lupta pentru supravietuire care domina societatea romaneasca de cine stie cand ne a facut ca sa nu mai avem natura umana cu care am fost inzestrati la nastere....Dar nici noi nu am facut mai nimic sa ne pastram aceasta natura umana...Oricum, cand am fost in Apuseni , acolo erau oameni barbati si femei de o seninatate si sinceritate debordanta...
 
 Si inca o data constat - societatea romaneasca ar fi fost dominata de o alta nuanta daca am fi avut feminitate langa noi...Egalitatea nu exista, cine lupta pentru egalitate e asa o idee pierduta.