Autor Subiect: Un pic de politica provinciala  (Citit de 4337 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Un pic de politica provinciala
« : Marți, 25 Februarie 2014, 09:32 »
Nu m-a interesat vreodata politica, nu agreez oamenii politici, nu simpatizez cu vreun partid. Sunt toti la fel si cat am dori sa credem ca noi, cei de la care se asteapta votul putem face ceva, sunt constient ca nu avem nici o arma sau macar parghie pt a dezinfecta haznaua. Niciodata acest mediu nu v-a putea fi curatat de oportunisti, mereu acolo se vor aciui oameni incapabili de a munci dar dornici de a se catara pe pozitii care sa le permita a se imbogati fara a face nimic…

Cand si cand prin turma asta care paste fara sa plateasca nimic, ba chiar este platita pt a consuma iarba grasa si buna ce creste pe inaltimi, mai apare cate un mielusel, cate unul care ar face cate ceva si spre binele pasunii. Doar ca imediat incep behaiturile…”Ce sa caute asta printre noi?” Teama ca o sa apara atat de diferite fata de mielusel, le agita cumplit… Nelinistea pune stapanire pe turma, rumegatoarele se invart in cerc, isi scutura talangile, lovesc pamantul cu copitele…



Dar nu se pierd prea mult cu firea…Prietene sau dusmanite din cauza vrenui berbec, mai balaie sau mai negrute, turcane sau tigai, cornute sau lipsite de podoabe, incet – incet, se tot rotesc, se tot reaseaza pana lasa mieluselul afara. Si apoi incep a-l ocari…Pana cand, il vad parasind, cu codita intre picioare, turma lor de elita…

Priveam aseara ingresosat cum unul dintre simbolurile minciunii, dezinformarii si propagandei mercenare , un personaj care apare cu obstinatie la TV, vorbea de Iohannis ca de un politician provincial. Discursul lui facea parte dintr-o campanie virulenta indreptata impotriva neamtului, in incercarea de a-l discredita si a-i subestima capacitatea de a conduce la alt nivel decat la cel a unui targ de provincie. Adica „ok o fi el bun acolo (pt ca nu au cum sa spuna ca nu, intrand in Sibiu se vede imediat ca totul e diferit acolo fata de alte locuri din tara), dar la Bucuresti…Pai aici e treaba grea…E lucru cu dichis…Aici numai noi cei de aici stiim ce si cum trebuie facut ” Am ascultat rabdator, pret de vreun sfert de ora, scremetul personajului, peroratiile fara continut, zoalele cu pretentie de analiza politica…Doamne, mi-am zis, cu cat o fi platit un mascarici din asta? Ce bani ar trebui sa primeasca o zoala, un clabuc din asta pt a acoperi jena pe care orice om de bun simt si normal ar simti-o fiind pus sa vorbeasca despre cineva despre care inca nu ai ce-i reprosa?

Intoxicarea asta permanenta cu minciuni, improscarea cu noroi a oricui iese din linia de interese ale turmei are din pacate insa efect. Lumea este destul de usor influentabila si „mieluseii” sunt in general vulnerabili. De fapt, din bun simt nici nu asteapta sa fie scosi din turma, convinsi ca nu pot supravietui intr-un mediu infectat, se retrag chiar ei. Ce vad si anticipez insa este ca Iohannis nu este un mielusel obsnuit. Are cornite dure si deja vad oile batrane cum se dau un pas inapoi cand trece prin fata lor…Parca si behaitul, suna mai mult a schelalaiala…

Din provincie,
Un nepriceput al politicii

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un pic de politica provinciala
« Răspuns #1 : Vineri, 02 Martie 2018, 09:02 »
Acum provincia, ma rog o bucatica a ei, nu spui care, se stie, nu stiu cum se face dar a devenit sursa de inalti demnitari.
Ce sa zic, e dupa cum bate vantul, dupa cine poarta fesul...

Cert e ca acum e mai adanca behaiala de la varf!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.