Autor Subiect: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat  (Citit de 5193 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« : Duminică, 02 Martie 2014, 08:16 »
Un sat suspendat pe colinele ce anunta Cindreii. Vechi si plin de pitoresc. Ulite serpuitoare, ce urca si coboara. Cufundat in liniste si imbatranit, cu case pe temelie de piatra, spoite in vacseluri sasesti. Ferestre mici, cocotate pana sub acoperis, sa fereasca de ochii curiosilor. Pridvoruri inalte si largi, unde verile se aduna toata familia. Un univers inca viu, dar in tipar ardelenesc: daca-l strabati nu te poti intreba unde sunt oamenii de aici si ce se intampla in spatele zidurilor si portilor inalte?

O casa parasita, care mi-a adus aminte de „Ion – blestemul pamantului”. Parte din pelicula s-a filmat aici, intr-una dintre gospodariile satului. Ajung la un monument care cinsteste ostasii romani. O placa pe care scrie: „Spuneți generațiilor viitoare că noi am făcut suprema jertfă pe câmpul de luptă pentru unitatea națională a poporului român“. Foarte frumos! Dar pe cine mai intereseaza? Avem atat de multe altele de facut…
 
Dupa fiecare colt asteptam sa apara …„Fata morgana” din documentarul cineastei Cseke Eszter. Un film „basm” de scurt metraj despre ultima fata tanara, nemaritata, care a mai ramas in sat. Am iesit insa din sat spre munte, la a fel de dezamagit ca si flacaii satului ce-si cauta in zadar o soata…Nu a aparut..

O dupamiaza de inceput de primavara…O poteca ce se afunda adanc in padurile de fag si apoi o ia pieptis spre platourile de pasunat ale satului. In asteptarea revenirii natura si-a trimis vestitorii…Cateva branduse si matisori…Culori calde, raze strecurate printre copaci, pete de lumina in frunzisul adanc. Stanci acoperite de straturi de muschi gros, ireal de verde…in contrast cu tot ce a ramas mort dupa iarna.

Sus, din Poiana Gradina Surdului, se  deschide o panorama incantatoare: coline domoale cu pasuni nesfarsite, stani imprastiate... Minunatii ce ti se astern in fata. O galerie de munti si varfuri  semete: Ursului, Oncestiul…iar undeva in departare Prejba. Se distingeau si Fagarasii, acoperiti de o manta alba… Mai aproape Varful Cetati – de veghe spre Tara Romaneasca…Aproape un cerc format din munti…

M-a gonit doar inseratul si am luat din nou poteca spre sat…Pe care l-am gasit la fel de tacut…






















Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #1 : Duminică, 02 Martie 2014, 08:28 »
Gigi, sper ca ai în plan si o acțiune în care să ne bucurăm și noi de Cindrei. Altfel, o să cred că ești nițel...sadic  ;D
Pot să fur măcar poza cu mâțișorii ? ::)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #2 : Duminică, 02 Martie 2014, 08:34 »
Nu găsesc filmul cu Fata Morgana, doar o prezentare de 1 min, mai caut. Intre timp mi-a trecut prin minte o idee nastrușnică. Ai putea să faci tu un documentar: La Sibiel - Carnavalul cu peste 60 de..fete de măritat :happy:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #3 : Duminică, 02 Martie 2014, 08:42 »
 ;D ;D ;D

Documentarul lui Eszter este realizat la mine in pensiune, in cadrul Aristoteles Workshop - a lui Dana Nutu si a Cristinei Hoffman. Cei care sustin acest proiect exceptional, sunt cei de la Arte, partea franceza. De ce nu apar nicaieri? O intrebare pe care mi-am pus-o si eu de multe ori. Cateva dintre ele au luat chiar cele mai mari premii internationale si totusi...

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 276
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #4 : Duminică, 02 Martie 2014, 11:35 »
Nu găsesc filmul cu Fata Morgana, doar o prezentare de 1 min, mai caut. Intre timp mi-a trecut prin minte o idee nastrușnică. Ai putea să faci tu un documentar: La Sibiel - Carnavalul cu peste 60 de..fete de măritat :happy:


Wonderland, pe youtube gasesti filmul FATA MORGANA e integral filmul
Fata Morgana - filmul complet


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #5 : Duminică, 02 Martie 2014, 11:39 »
Multumesc, Gabriela, dar asta e filmul artistic, Gigi spunea de un documentar.
Tot ce am gasit sunt niște...rezumate, cred :)

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>


<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 276
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #6 : Duminică, 02 Martie 2014, 12:16 »
Multumesc, Gabriela, dar asta e filmul artistic, Gigi spunea de un documentar.
Tot ce am gasit sunt niște...rezumate, cred :)






Scuze, nu am urmarit toate articolele , scuza-ma te rog :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #7 : Duminică, 02 Martie 2014, 14:25 »
Wonderland, ca orice om care- si iubeste locurile natale, incerc sa arat si sa ma mandresc cu ele...In primul rand Sibiul, un oras pe care l-as alege dintr-un milion de locuri "unde as vrea sa locuiesc"...Apoi Cindrelul, Fagarasii, satele de oieri din Marginime, satele sasesti cu casele si bisericile lor fortificate...Cel mai legat sunt insa de Sebesul de Jos, satul bunicilor mei. Nu am scris prea mult despre el...desi ar merita cu prisosinta. Adanc infipt in pintenul Surului, cu gospodarii ardelenesti, cu oameni blajini si domoli...Acolo mi-am petrecut copilaria, de satul acela se leaga multe din "aventurile" mele de copil...Pe acolo mi-am plimbat gandurile de adolescent, acolo m-am retras intotdeauna sa-mi traiesc clipa de liniste. Acolo mi-am oblojit supararile si mi-am innecat dezamagirile...Pentru mine este un fel de sanctuar...

Mi-ar place sa va duc in toate locurile astea, mi-as dori sa le putem vedea impreuna...Stiu despre ele o multime de lucruri, aici m-am nascut si crescut. Nu stiu insa pe cata lume intereseaza...Eu vad toate astea mai ceva decat Parisul... Stiu insa ca sunt foarte subiectiv...Si mi-e teama ca si cei care ar veni nu ar fi atat de incantati pe cat astept eu sa fie...Si cred ca as fi tare dezamagit...De aceea, mi-e frica sa fac ceva dedicat zonei...Am preferat sa ofer doar bucatele separate, pe care le-am insailat in alte subiecte...

Dar cine stie....

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #8 : Duminică, 02 Martie 2014, 20:11 »
De multe ori imi doresc sa pot ajunge si in locuri ..mai salbatice..cred ca or mai fi altii care doresc liniste....eu nu prea am avut ocazia sa merg la tara ...dar mi-as dori...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #9 : Duminică, 02 Martie 2014, 20:20 »
clara, eu chiar mi-as dori să locuiesc la țară.  :-[

Gigi, se simte din scriitură cât de legat ești, cu iubire, de toate locurile astea. Poate că de asta, când vedem imagini și citim, simtim că neapărat trebuie să ajungem si noi acolo, să simțim pe viu toată magia transmisă de tine.  :) :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Fantanale – satul cu o singura fata de maritat
« Răspuns #10 : Duminică, 11 Ianuarie 2015, 08:07 »
Ce stii Gigi, s-o mai fi maritat singura fata de maritat din Fantanele?  ::)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.