Autor Subiect: Perceptii gresite  (Citit de 13196 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #15 : Joi, 13 Martie 2014, 06:34 »
Sigur ca nu e o rusine. Macar din punctul asta de vedere e foarte bine ca s-a....flexibilizat conceptia societatii. E suficienta suferinta interioara, a copilului, ca si a femeii, sau a barbatului, in functie de caz. Nu mai era nevoie si de alta presiune exterioara. :(
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Alex andra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #16 : Joi, 13 Martie 2014, 13:04 »
" Ce ar trebui sa se intample la noi, cine si cum ar trebui sa incerce sa schimbe ceva in ceea ce priveste perceptia fata de singles? Cum am putea comunica, cum am putea explica celor din jurul nostru, dar si mai indepartati greselile de atitudine? Cum am putea schimba mentalitati?"


Reiau ceva ce am postat intr-un alt subiect: este fara rost sa incerci sa-i schimbi pe cei din jur. Daca ai o problema cu atitudinea lor, inseamna ca tu insuti ai o problema pe care nu vrei sa ti-o recunosti. Deci hai sa lasam explicatiile si tentativele de comunicare si sa invatam sa ne acceptam. Da, ok, de multe ori nu e placut sa fii single, dar de ce este necesara o justificare? Gura lumii e sloboda si nimic n-o poate opri!

In plus, nu exista persoana pe lumea asta care sa nu fi fost single la un moment dat...ca doar nu s-au nascut logoditi din fasa!?!?!?!?!? Prin urmare....sa arunce piatra cel fara de pacat. AMIN!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #17 : Miercuri, 19 Martie 2014, 20:21 »
Da, ok, de multe ori nu e placut sa fii single, dar de ce este necesara o justificare?

Prea tare asta ;D
Asa e alex andra, adica dupa ce ca tre sa faci fata propriilor nelinisti si culpabilizari, e nevoie sa mai investesti energie si cu justificari in fata celorlalti?

E drept, eu nu prea sufar de aceasta grija de ce ar spune sau gandi ceilalti. Dar, inteleg cat de greu e pentru cei carora le pasa. Nu e intotdeauna usor sa inveti ca nu poti multumi pe toata lumea, ca oricat ai incerca, cineva va avea oricum ceva de carcotit.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #18 : Vineri, 21 Martie 2014, 20:40 »
De ce ar trebui sa ma simt vinovata pentru singuratatea mea? De ce sa ma justific? Cui?  Majoritatea prietenelor ma invidiaza ca sunt singura, imi spun ,,n-ai catel, n-ai purcel, nu dai raportul, nu-ti cere nimeni nimic,, ce bine-i de tine. Da, sunt avantaje si dezavantaje depinde cum pui problema. Singuratatea nu este un handicap, e o pauza bine meritata pe care o acord inimii pentru a se incarca cu energia necesara sa reaprinda  valvataia. Odata cu trecerea anilor, traiesti totul cu intensitate maxima, esti mai copt.  Nu degeaba se spune  ,,gaina batrana .....

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #19 : Vineri, 21 Martie 2014, 21:04 »
[quote author=Teo link=topic=1793.msg105238#msg105238 date=13954272  Majoritatea prietenelor ma invidiaza ca sunt singura, imi spun ,,n-ai catel, n-ai purcel, nu dai raportul, nu-ti cere nimeni nimic,, ce bine-i de tine.

Asa vezi lucrurile cand esti ocupat pana peste cap si ai o familie numeroasa.A fost o vreme cand imi doream sa am cel putin o clipa de ragaz...Copiii au crescut si au plecat,cu sotul nu mai m-am inteles si ne-am despartit,acum am singuratatea pe care mi-o doream uneori si, iar nu e bine.Oamenii nu sunt facuti sa traiasca singuri.Oricat de multi prieteni ai avea, daca n-ai pe cineva care sa-ti fie alaturi "la bine si la rau"degeaba.....

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 22 Martie 2014, 20:56 »
Asa este Ella, ideal ar fi ca toti sa ne gasim  sufletul  potrivit ,,la bine si la greu,,  si cu putin efort reusim.
Cu cat trec anii si apar ghioceii in par, singuratatea e tot mai grea. Dar sa stai intr-o relatie neportivita si sa traiesti singuratatea in doi e mult mai greu.

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 22 Martie 2014, 22:17 »
Da,singuratatea in doi este groaznica;nu ar fi bine ca oamenii sa se inteleaga,iar cei care s-au iubit odata sa faca si mai multe pentru a fi fericiti?De ce sa stricam tot cand viata poate fi frumoasa?Nu putem fi mai toleranti?

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #22 : Duminică, 23 Martie 2014, 19:55 »
Alex Andra zici asa – “cum am putea explica celor din jurul nostru?”
Nu stiu de ce TREBUIE sa explicati situatia voastra de singles ?
E absurd, nu aveti de dat nimanui explicatii, decat voua insiva daca doriti neaparat sa dati explicatii.
Nu este absolut nimic gresit in a fi SINGURI ca si statut.
Lumea e rea si gura le este sloboda, dar noi cei singuri, nu credeti ca e si un avantaj in tot acest statut.

Dupa gura lumii am fi cu totii “UN GRUP DE TACANITI CARE ISI FAC REGULILE LOR PROPRII“. Astazi am primit aceasta titulatura :) in privat pe facebook de la cineva care a vazut lista mea si a gasit pagina singlescamp, a intrat pe forum ,a citit un pic pe acolo si s-a exprimat chiar aiurea de tot.
Ce-am facut eu? I-AM MULTUMIT PT AMABILITATE  :) si i-am raspuns asa:

“”Voi astia NORMALII cu “ACTE IN REGULA” problema voastra e ca, mai devreme sau mai tarziu va plictisiti de oamenii de care candva v-ati indragostit si aveati impresia ca veti avea "FLUTURI SI GĂRGĂUNI” "pe toata durata vietii, deveniti in timp indiferenti fata de persoanele de langa voi.

Noi astia, TACANITII macar avem sansa sa nu ne plictisim de oamenii din grup pentru ca se shimba permanent, deci tot TACANITII sunt in avantaj.
Ca tacanit  :) ai timp sa te cunosti mai bine, ai timp sa investesti in persoana ta, sa faci lucrurile care iti fac placere, sa duci o viata linistita si sunt inca si inca si inca multe ......

Offline maya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #23 : Duminică, 23 Martie 2014, 20:58 »
buna seara

ma intriga ideea de a fi numit ... tacanit. sunt singura de ceva vreme, acum cred ca nici nu m-as mai simti confortabil sa nu fiu ... single. de craciun si de paste sunt acele depresii trecatoare in final, dar in rest nu stiu daca am simtit suferinta sau complexe ca sunt single. singura mi-am crescut copilul care ... da bac-ul anul asta (si da, e un motiv de stres), singura mi-am facut casa, singura imi platesc facturile. de fapt nu chiar singura, cu ajutorul minunatilor mei parinti, dar single.

vad prieteni, cupluri, care dau vina unii pe altii pentru diverse esecuri in viata. eu nu am pe cine da vina. sau care se lauda pentru realizari certandu-se care a fost cel mai important in respectiva realizare. eu nu am cu cine sa ma cert.

 dar eu, fata de ei , am un mare avantaj. pot sa vad cerul, pot sa rad de giumbuslucurile catelusei mele, pot sa ma bucur ca pestisorii ma asteapta la buza acvariului cand vin acasa, sau motanul ca se pisiceste ca vrea mancare. si ma bucur de rasaduri ca au mai crescut putin, si ca liliacului i-au dat muguri.

avantajul mi l-am creat eu prin faptul ca nu stau deprimata sa ma judece nimeni, ci imi traiesc universul asa cum mi l-am dorit, cu copil, parinti, catel, motan, pestisori, plantute, soare, ploaie, nori, vant ... si inca mai sunt multe alte minunatii de care sa ne bucuram fara sa ne pese ca cineva ne pune o eticheta.

scuze, am vb prea mult, seara buna si o saptamana frumoasa la toti!

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #24 : Duminică, 23 Martie 2014, 21:18 »
Maya nici mie nu mi-a picat deloc bine, de aceea am incercat sa-i raspund persoanei = dupa merit.
Oamenii aleg unii sa fie singuri, altii sunt obligati din diverse motive sa fie singuri, deci nu e normal sa fim etichetati astfel.


Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #25 : Duminică, 23 Martie 2014, 23:29 »
Eu nu cred ca este cineva care isi doreste sa fie singur.Oricat de bine te-ai simti ca nu trebuie sa dai socoteala nimanui exista si reversul,n-ai cu cine sa imparti bucuriile si supararile.
Nu trebuie sa catalogam pe nimeni. Noi ,cei care suntem singuri,din diverse motive(despartiti sau nu am gasit pe cineva cu care sa ne unim drumul)nu avem de ce sa dam explicatii despre situatia noastra dar ,in acelasi timp , nu pot sa fiu de acord cu cele spuse de PGabriela ,   
                              [quote author=PGabriela link=topic=1793.msg105276#msg105276 date=13
“”Voi astia NORMALII cu “ACTE IN REGULA” problema voastra e ca, mai devreme sau mai tarziu va plictisiti de oamenii de care candva v-ati indragostit si aveati impresia ca veti avea "FLUTURI SI GĂRGĂUNI” "pe toata durata vietii, deveniti in timp indiferenti fata de persoanele de langa voi.

[/quote]   
,pentru ca eu cred in dragoste si chiar imi doresc ca oamenii sa aiba "fluturi si gargauni" toata viata si chiar daca iubirea  nu mai este asa inflacarata cu trecerea timpului ,respectul,increderea ,siguranta si alte lucruri importante ii iau locul.



Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #26 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 21:53 »
Deci doua greseli fundamentale de perceptie asupra asa numitului statut de single: generalizarea sau atribuirea unui tipar si ipoteza ca ar exista profil de singlist - persoane inadaptabile vietii de cuplu.



Cred ca o alta greseala de perceptie e ca persoanele single sunt inadaptate in general, fie ca le lipseste ceva, fie ca au asteptari sau exigente prea mari. Uneori sunt descrise va fiind egoiste sau macar egocentrice...
Oricum ar fi, cred ca e bine sa nu ne hazardam in etichete (ouuups, asta se potrivea mai bine la celalalt topic). Viata e complexa, fiinta umana e complexa. Exista tipologii, dar fiecare are alta poveste.
 
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cristinamar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #27 : Vineri, 11 Aprilie 2014, 16:28 »
Of, suntem noi singuri dar suntem tari   ;)  Asa ca pana una alta hai sa ne intalnim cat mai multi maine, sambata ora 14.00 la iesirea de la metrou Tineretului. S-a stabilit asta la Subiecte generale - Chat aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #28 : Luni, 17 Decembrie 2018, 07:18 »
 

 :)Nu  ceea  ce aduni , ci ceea  ce   raspandesti  spune   ce fel   de viata  ai trait !