Autor Subiect: Vanzatorii de iluzii  (Citit de 6967 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Vanzatorii de iluzii
« : Miercuri, 12 Martie 2014, 18:13 »
Pilule minune pentru slabit, tigai magice, vindecari miraculoase, vrajitoare care fac si desfac….Este plin internetul, ziarele, pauzele TV, teleshoping-urile, de tot felul de oferte care de care mai mincinoase.

Privesc si nu inteleg cum de poate sa existe atata naivitate. Cum poti ajunge la o vrajitoare, sa-ti pui viata pe masa in fata matracucii si sa astepti sa-ti rezolve problemele…Cum ajung oamenii sa creada in tot felul de tamaduitori , pseudopreoti sau sarlatani care pretind sa aiba capacitati bio-energetice…Cum sa crezi ca o pilula te-ar putea slabi peste noapte, sa te faca dintr-un rotofei un Mister Univers…  Cum sa crezi ca exista leacuri universale pentru boli incurabile?

Regretabil este ca in acest peisaj comercial de balci ordinar apar persoane publice, care prin prezenta lor pot determina decizia de cumparare. Oamenii sunt sensibili in anumite situatii si imprejurari si reactioneaza emotional, pt ca rationalul nu le mai functioneaza tocmai corect…Minciuna bine impachetata, prezentata de cineva care prezinta incredere (si doar pentru ca l-ai mai vazut odata) se vinde bine unui om aflat in situatia unei sensibilitati emotionale. Pacaleala prinde usor…

Sunt o gramada de smecheri care vand iluzii. De la tigai in care totul se prepara miraculos, pana la promisiuni electorale. Oameni buni, trebuie sa facem ceva sa nu mai permitem ca lumea sa fie pacalita. Sa nu ne mai facem ca ploua si sa trecem pe langa astfel de derbedei ca si cand ar fi niste inocenti inofensivi…Sunt mult mai periculosi decat am putea crede. Au sadita adanc in ei minciuna, stiu sa manipuleze, stiu sa creeze usor aparente. Pun capcane ca niste adevarati vanatori…Isi aleg victimele, le identifica usor slabiciunile si vulnerabilitatile…Ataca perfid, usurel, usurel, pana cand invaluie prada intr-o panza de păianjen din care nu mai este scapare. Nu lasa victima pana nu-i ia tot sangele, pana nu a stors-o de ultima picatura…

Cine ar trebui sa penalizeze aceste minciuni, aceste vanzari de iluzii? Cum ar putea fi opriti si impiedicati cei mai slabi sa cada in capcanele sarlatanilor? Cum ar trebui sa reactionam cand vedem un asemenea linsaj emotionalo-comercial?



Offline Ionela Io

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #1 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:20 »
     Este oportun subiectul deoarece spatiul cotidian este invadat de fals, de capcane ce ne dau senzatia de excelent. De fapt realitatea este alta.
Ramanand neimpresionati ii penalizam pe vanzatorii de iluzii, le dejucam planurile.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #2 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:37 »
Corect, atata timp cat suntem in sfera rationalului. Putem usor sa evaluam, sa refuzam, sa intoarcem capul si sa mergem mai departe. Vulnerabilitatea apare insa (si pe asta mizeaza sarlatanii) cand avem probleme - ne-am ingrasat si nu mai stim cum sa mai dam jos surplusul, ne imbolnavim si nu mai gasim odata leacul sau supararile curg una dupa cealalta. Atunci devenim sensibili, rationalul se prabuseste si intram in emotional. Care de multe ori ne conduce spre acesti vanzatori de iluzii. Atunci trenuie sa stim sa ne aparam, atunci trebuie ca cei din jur sa ne traga de maneca...

Offline adina85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #3 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:15 »
Mda...nu cred sa existe o instanța de judecată sau penalizare pt faptul ca ești capabil sa inseli ,ca poți folosi trucaje .Cred sa se promoveze o campanie de informare in masa in care cei implicați sa poată fi aratati cu degetul dar cam atât... Totul tine de puterea mentala a fiecăruia in a lua decizii corecte la rece...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #4 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:16 »
Da, dar ce te faci ca televiziunile traiesc din asta. Acolo se vand pilule, acolo Bahmuteanca ne innebuneste cu tigaia ei, acolo sunt aduse de mana vrajitoare...

Offline dianas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #5 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:20 »
buna seara si acestui subiect. cred ca cel mai bine ar fi sa avem mai multa credinta, ortodoxia spune nu acestor practici, e de ajuns sa gandesti mai matur, mai implicat, la Dumnezeu si aceste ispite s-ar spulbera de la sine. sa ai o viata organizata pe niste principii solide, ca sa nu te ia valul. macar atat, sa nu te lasi prada lor, rautatilor. daca poti realiza si cealalta parte, adica sa convingi pe altul ca nu sunt bune, ca nu ajuta, ba iti fac si rau, ei bine, asta ar fi de dorit din partea noastra, a celor carora ni se vand gogoritele astea.

Offline adina85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #6 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:25 »
Atunci ne rămâne Internetul si dacă pe o platforma online toată lumea pacalita ar posta câte un sarlatan cu poze si informații si acest lucru ar naviga in virtual f mult atunci am veni cu soluția clară ca știm sa ferim si pe alții de necaz

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #7 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:33 »
Religia este o solutie sau poate fi o solutie la multe. Impreuna cu biserica. Apropo de influenta parohului, sa nu uitam ca la sasi, daca vroiai sa divortezi, erai tinut intr-o camera cu perechea. Aveai acolo un pat, un scaun, o farfurie, o lingura si un cutit. Preotul ar putea sa-si foloseasca influenta asupra enoriasilor explicand nu doar lucruri ce tin de religie ci si de viata sociala. Acolo e o solutie pt multe.

ileana_matei

  • Vizitator
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #8 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:38 »
Poate ar trebui sa nuantam lucrurile. Sa separam reclama comerciala, care, mai mult sau mai putin corecta, exista in toata lumea si dintotdeauna. Bunicii nostril stiau de la bunicii lor ca “reclama este sufletul comertului”. Peste tot, marile firme de marketing folosesc psihologi si practici nu tocmai corecte pentru a determina optiunea de cumparare a oamenilor de rand. Manipularea in comert exista peste tot si aici cred ca statele cele mai dezvoltate economic sunt pe primul loc.
Kitc-ul exista si el in toata lumea. Se spune chiar ca nemtii l-au inventat si americanii l-au lustruit. Aici, mare lucru nu putem face. Sunt in spatele reclamelor care vand tot felul de produse, firme cu conturi cu prea multe zerouri in coada ca noi sa avem un cuvant prea greu de spus. Putem sa nu cumparam orice ni se vinde si sa  spunem si altora sa faca acelasi lucru. Eu am incercat sa conving vecinii, colegii si prietenii san nu puna prea mult pret pe lucrurile de firma, de o calitate discutabila dar exceland prin preturi  si am renuntat. Unii mi-au spus ca nu ma prea pricep la moda. Altii, ca asa au pomenit in familie, sa se cumpere lucruri multe si scumpe si acum traiesc din credite sa duca mai departe “traditiile” familiei. Pana la urma, este dreptul fiecaruia sa cumpere ce doreste.
In ceea ce priveste sarlatanii si escrocii, este o alta problema. Sunt vanati batranii sa li se ia casele, sunt oferite tot felul de credite la pret de camata, se vand  pilule si leacuri netestate si inutile. Aici ar trebui sa intervina legea. Sunt lucruri pentru care exista sanctiuni legale. Pentru asta ar trebui insa sa dispara sarlatanii si escrocii din justitie pentru ca multi sarlatani si escroci sunt sustinuti de cei care ar trebui sa ii condamne. Aici fiecare dintre noi ar putea face ceva, dar nimeni nu va reusi singur. S-ar putea infiinta organizatii civice care sa se ocupe de aceste cazuri insa s-a  vazut ca noi, ca popor, nu avem o cultura civica. Nu am vrut sa spun constiinta pentru ca solidaritatea in fata unor lucruri reprobabile este un lucru care se invata. Romanii se pare insa ca nu au invatat prea mult sau nu au invatat inca. Cear fi daca noi, cei de la Singles Camp, am infiinta o organizatie in acest sens?
Mai este cazul celor care merg la vrajitoare, la vraci si la tot felul de “paranormali”. Unii o fac din naivitate. Este naivitatea lor, au dreptul la ea si trebuie sa il respectam. Este, pana la urma, un drept democratic.
Altii o fac insa din disperare. Sunt oameni care nu mai au nici o sansa si nici o speranta si pentru care societatea nu face nimic. Singura lor speranta in fata unei lumi dure si indiferente, in fata bolilor si nenorocirilor raman cozile nesfarsite la moaste, acatistele date la preot sau descantecele urmeselor tot mai numeroae ale “mamei Omida”. Exista tot felul de asociatii, “comitete si comitii”, care toaca banii publici degeaba dar care nu fac nimic pentru cei care au intr-adevar nevoie de ajutor.  Aici, pate ar trebui sa ne mai gandim. In afara unor mici acte personale de caritate, altceva nu cred ca a facut niciunul dintre noi pentru cei loviti de soarta. Daca are cineva vreo idee, sunt gata sa sustin orice actiune in acest sens. Cred ca la asta ar trebui sa se gandeasca fiecare dintre noi.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #9 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:39 »
vânzătorii de iluzii există și trăiesc bine pentru că există cumpărătorii de iluzii. Pentru că, dintr-un motiv sau altul ne dorim să obținem acel ceva, ”garantat” prin folosirea produsului respectiv. De obicei acel produs promite să ne scutească de noi de orice efort, transformându-ne viața ca prin magie.

De fapt, problema nu e la ei, ci la noi.  :-\
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline dianas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #10 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:42 »
da, ar fi o idee, cine se pacaleste sa iasa sa spuna, dar e vorba si de rusinea pe care o simtim ca am fost pacaliti, si de speranta care te impinge sa incerci la altul- nu prea stim sa ne aparam drepturile, nu prea le cunoastem. ce e mai trist ca unele devin chiar meserii si asta inseamna pretentii din partea acelora care le practica.

Offline adina85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #11 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:52 »
Vanzatori de iluzii hai ca ii Mai recunoastem cum necum dar ce Te faci cand achizitionezi produse cu garantie Si cand Te duci la reparat "il repara" definitiv Si irecuperabil? Sau Mai rau mergi la stomatolog Si nu iti Pune coroana dentara potrivita ...Astia cum se Mai numesc oare?????

silviu

  • Vizitator
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #12 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:54 »
mie nu mi-e rusine sa cumpar iluzii. am cumparat de vreo 3 ori si le-am fumat :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #13 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:00 »
mi-am infrant dorinta de intelegere, cumparand ... constient::)
limita admiterii dualitatii, si-o stabileste fiecare functie de perceptie, dorinta, stimuli.
nihil sine deo

Offline ana-maria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Bine am venit in grupul nostru!
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #14 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:14 »
Iluziile se vând pentru că , inevitabil, fiecare din noi, le cumpără într-un moment în care încearcă să-și suplinească o carență emoțională. Unii o fac o singură dată , alții insistă, pentru că acea iluzie le oferă o stare efemeră de bine.