Autor Subiect: Vanzatorii de iluzii  (Citit de 6927 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline angela-b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #15 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:44 »
Buna seara din nou, scriam de zor si mi s-a taiat dintr-o data filmul (setasem doar 60 min, nu credeam ca va trece atat de usor timpul); deci reiau textul anterior pierdut (si ce idei aveam.... glumesc, desigur).

Vroiam sa punctez doar trei aspecte:

1. Suntem invatati sa credem in iluzii de cand ni se citesc , copii fiind, primele povesti cu Feti Frumosi si cu Ilene Cosanzene (de asta avem pretentii si asteptari, femeile vor barbatii din basme iar barbatii vor Ilene Cosanzene care sa stie sa gateasca nemaipomenit si sa-i astepte cu colac si horinca in poarta); sa nu uitam apoi de scrisorile catre Mos Craciun;

2. Cand suntem la pamant, cautam sprijin sau evadarea din cotidian (vizionam filme interminabile- cele indiene sunt f potrivite) , cautam pe net solutii, sau in cel mai fericit caz, ne confesam apropiatilor asteptand un sfat;

Viata e complicata si dura, mai mult suferim decat ne bucuram, deci cat timp va exista cerere, va exista si oferta.

 3. Propun sa-i ignoram pe Vanzatorii de iluzii, ei vor trai vesnic si se vor inmulti precum gandacii de Colorado, in schimb sa incercam sa acordam ajutor neconditionat celor care au nevoie si sa-i ajutam sa-si recapete echilibrul, sau cum se spune, "vorbe, nu fapte" .

Noapte buna tuturor!


Offline angela-b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #16 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:52 »
Ma corectez, am vrut sa scriu "fapte, nu vorbe" (gura pacatosului...).

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #17 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:56 »
De vanzatorii de iluzii de la televizor, scapam usor... ne vindem televizorul...  ;) :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #18 : Miercuri, 12 Martie 2014, 22:02 »
De vanzatorii de iluzii de la televizor, scapam usor... ne vindem televizorul...  ;) :)

adică ne apucam si noi de vandul iluzii, Cami? ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #19 : Miercuri, 12 Martie 2014, 22:03 »
adică ne apucam si noi de vandul iluzii, Cami? ;D

No bine, no... il dam de pomana...  ;D la cei care vand iluzii...  :buck2:

Offline Codru

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #20 : Miercuri, 12 Martie 2014, 22:42 »
CamiCamelia ....am renuntat la televizor din 2005 :D , e atat de plina, vie si de colorata lumea fara el !  :)
Da, de cele mai multe ori sunt 'acuzata' ca din acea lipsa de informatie (tv-ul) sunt ignoranta ! Nu ma consider asa...nici pe departe.
Cred ca pe langa toate cele mentionate de voi pana acum ca fiecare persoana poate avea momente in viata cand fata de sine insasi devine acel vanzator de iluzii. Sau fata de ceilalti. Fie ca la un moment in viata omul poate deveni nemultumit de sine, fie ca vrea sa para mai interesant.
Fiecare are propriul mod de a-si vinde propriile iluzii și propriile motive. Sunt care o fac din prostie sau lipsa de informare, altii din joaca. La altii e chair nativ :) Unii o fac din mandrie iar altii din razbunare. Si uite-asa ajungem sa ne exersam skills-urile, sa evoluam și sa ne educam.
Nu sunt nici pe departe o persoana spontana, insa am momentele mele (rare) in care mai fac cate un pas in fata. Da, am admirat (poate chiar invidiat) oamenii spontani dintotdeauna.
Insa, se poate si altfel, una e sa-ti accepti defectele si sa fii multumit de tine, alta e sa stii de ele si sa incerci sa le maschezi toata viata. Una e sa lucrezi un pic la tine si sa-ti cizelezi personalitatea, alta e sa fii fals toata viata.
Din pacate, in realitate chiar si spontaneitatea poate fi o iluzie. Iar eu pot spune ca pot exista oameni in jurul nostru care functioneaza cu astfel de retete.
Cat despre ceea ce se intampla in jurul nostru...naivitatea oamenilor , poate duce la efecte dezastruoase.
Si atunci va intreb, totusi, cum se poate vinde realitatea ?

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #21 : Joi, 13 Martie 2014, 00:26 »
Eu am intrat pe al 4-lea an fara tv... am pierdut ceva? Cu siguranta nu am pierdut nimic; din contra, am castigat foarte mult! Chiar daca copiii petrec mai mult timp in fata calculatorului jucandu-se, prefer sa se intample asta, decat sa stea de dimineata pana seara cu ochii la tv, uitandu-se la asa zisele "desene animate". Am renuntat la tv din cauza desenelor animate si a videoclipurilor de pe canalele de muzica... Cand copiii au inceput sa se jigneasca si sa rada unii de altii, cand au inceput sa se bata ca cei din Ben 10 sau mai stiu eu ce desene, am pus piciorul in prag! Nu am pierdut zile intregi ascultand pe toate canalele ce a mai facut Dragusanca? Sunt super fericita din cauza asta!!!
Cand vreau sa vad un film, il caut online si gata... fara pauze de publicitate, fara intreruperi... Iar in rest, am atat de multe lucruri de facut!!! Vorba aceea: "Viata bate filmul!"  E atat de frumoasa viata asta, incat nu vreau sa mi-o petrec in fata vanzatorilor de iluzii!   :dance: :dance: :dance:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vanzatorii de iluzii
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 15 Martie 2014, 15:38 »
De ce cumparam produse care nu ne sunt necesare, care nu au valoare ci sunt doar niste chinezisme; de ce ne lasam amagiti de oferte promotionale frumos impachetate dar fara utilitate?
Pentru ca avem impresia ca aceste lucruri ne fac existenta mai complexa, ne-o infrumusetea, ne-o imbogatesc, chiar daca aceasta se intampla  doar pe moment.
Majoritate stim de ce avem nevoie dar uneori preferam sa "uitam" ca anumite lucruri nu ne sunt necesare pentru ca avem impresia ca avandu-le vom fi mai fericiti.
Pe ce se bazeaza cei care vand iluzii ? Pai tocmai pe nevoia umana de a dori iluzii.