Autor Subiect: Respectul fata de traditii si obiceiuri  (Citit de 26748 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Respectul fata de traditii si obiceiuri
« : Miercuri, 12 Martie 2014, 18:17 »
Mi-a placut mult replica de la Carnaval a lui Simi. Intrebat de ce nu a ales costumul popular in care se schimbase  in locul celui faraon pe care-l purtase la parada mastilor, a raspus: “Pentru ca un astfel de costum nu este de carnaval!”.

Corect si cat se poate de intelept. Traditiile, obiceiurile, portul, sunt lucruri serioase. Radem, glumim, dar nu cu simbolurile. Si astea sunt de fapt simbolurile noastre, cu astea ne identificam, cu astea ne deosebim de altii.

Un popor care nu-si cunoaste istoria, care nu-si respecta traditiile, care nu-si iubeste muntii, campiile si raurile, este condamnat sa-si piarda identitatea. Daca nu stim cine au fost Burebista, Decebal, Basarab, Mircea cel Batran, Matei Corvinul, Mihai Viteazu, Cuza, Ferdinand, Bratienii, Coposu, daca nu stim care este portul din zona noastra, daca nu stim sa ne pretuim folclorul, jocurile, mestesugurile traditionale, daca nu stim nimic despre bisericile noastre minunat pictate din Moldova, despre cele din lemn si tuguiate din Maramures, atunci cum putem spune „suntem romani”?

Putem sa ne batem cu pumnul in piept si sa facem pielea gaina la imn, la un succes sportiv, la orice este romanesc neaos….pt ca avem de ce. Cat ar vrea si incerca unii sa ne denigreze, sa ne treaca la categorii inferioare, la popoare imature, inca in dezvoltare, noi avem locul nostru si este undeva sus. Suntem o natiune mare, care din fericire si-a pastrat traditiile, chiar si aici la confluenta de interese, folositi si apoi impinsi de marile puteri de la una la celalalta…Am avut si mai avem oameni de mare valoare, care tin la tara asta si fac totul ca ea sa-si pastreze identitatea culturala si istorica.

Imediat dupa ce am auzit replica lui Simi, mi-am rotit ochii prin sala. Nu stiu de ce, dar mai cautam un costum sau macar un element popular…Si cu multa bucurie l-am descoperit chiar la cativa metri de mine: Jeni purta o minunata ie…

Cum ar arata oare ca la petreceri, la momentele importante, lumea sa se imbrace in port? Cum ar arata ca in locul unei multimi multicolore sa vezi o mare alba, cu floricele negre, rosii, verzi…Ma uitam la nemti care-si poarta la fest-uri cu mandrie si bucurie costumul…Noi de ce nu putem?

Oare televiziunile astea care imbecilizeaza tinerii si gospodinele cu tot felul de prostii si dulcegarii, n-ar putea si macar cateva minute pe zi sa incerce sa insufle un pic de romanism…? Vedetele noastre n-ar putea si ele sa apara in costume populare autentice? Prezentatorii de show-uri n-ar putea lasa un pic balacareala despre tot felul de nulitati si sa incerce un pic de lobby pentru costume si obiceiuri traditionale?

Dar noi am putea oare incerca o petrecere, la care sa venim toti, dar absoluti toti imbracati si macar in ie, daca nu intr-un costum complet? Poate ca nunta traditionala de la Sibiel pe care o s-o organizam in toamna va fi un bun prilej, ce ziceti? Cum ar arata sala de Camin Cultural cu taranii, dar si cu noi imbracati romaneste? Incercam? Hai sa vedem de unde se pot cumpara astfel de accesorii, cine stie si gaseste adrese de producatori autentici sa-i posteze aici…



Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #1 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:14 »
Gigi, in timp ce citeam articolul, pana sa ajung la partea in care scriai sa incercam o petrecere in care sa fim imbracati in costum popular, exact asta mi-a trecut prin minte sa intreb, cum ar fi sa incercam?

Eu as participa la nunta traditionala de la Sibiel, imi place muzica populara si imi place si sa joc, poate cu o astfel de ocazie invat invartita, ca la jiana si hategana ma descurc  :)

Eu sunt mandra ca in Agnita, orasul in care am crescut eu, de la cei mici, din clasele primare, pana la cei mai mari, din liceu, invata inca dansuri populare, sunt profesori de dansuri si de muzica populara care inca duc traditia mai departe. Nepotul meu merge la dansuri populare si ii place foarte mult. Chiar acum o luna de zile am participat la un spectacol organizat de Casa de Cultura din Agnita numit "Dansul generatiilor" . Deci  daca se vrea se poate....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #2 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:27 »
Da, sa stii Adda ca vad inca inca in scoli o preocupare voluntara a dascalilor pentru continuitatea traditiilor. Din pacate totul se opreste la clasele mici. Daca s-ar continua partea asta de invatare a dansurilor, a traditiilor, altfel ar fi sentimentul de "sunt roman". Nu stiu daca gresesc, poate si asa copiii sunt supraaglomerati la scoala, dar eu as introduce o ora pe saptamana la toate nivelele, pana la terminarea liceului, dedicata traditiilor.

Offline MihaelaMonea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #3 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:39 »
Frumos spus dar greu de realizat...mai ales in Bucuresti. Le vedeti cumva pe fetele de pe Dorobanti imbracate in ie si fota, participand la evenimente traditionale romanesti? In nici un caz....atata timp cand se promoveaza alte "traditii", care vand.
De fapt, acesta este motivul pentru care nu se promoveaza...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #4 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:44 »
Ar vinde si cele autentice bine. Doar ca trebuie un pic de lobby. Un pic de exemplu din partea celor publici. Cei de varsta mea isi aduc aminte cu siguranta de curentul Phoenix. Aparitia lor in ii a creat o moda. Oamenii aceia, pe langa ca au pus mult romanism in muzica lor. au dublat si cu imaginea de "romani". Au stilizat costumul, de fapt au folosit cateva elemente, adaptate la scena si la modul de prezentare. Tineti minte ce isterie au creat cu iile? Peste tot vedeai tineri imbracati in in topit...Si ce frumos arata!

Offline adina85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #5 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:00 »
Da e frumos si nu e mândrie mai mare decât sa te identifici prin port cu propriile radacini, dar noi din București ce fel de costum național specific local sa purtam? :-\

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #6 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:09 »
Nu cred ca e neaparat sa se poarte chiar portul autentic. Si nemtii de exemplu nu se mai imbraca in costumul traditional "tracht", l-au stilizat si acum la fest-uri si ocazii similare poarta ceva de inspiratie folk, ei ii spun "dirndl". La fel a fost si moda Phoenix.

Offline adina85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #7 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:18 »
Exact, stilizat ,modernizat adaptat vieții cotidiene numai ca nu sunt doritori de a produce astfel de creații, insa iată cum se poate naște un business ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #8 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:35 »
Sa stii ca ar fi mai simplu decat credem....Ia sa apara cateva personalitati cu priza la public imbracate in astfel de costume, sa vezi cat de repede s-ar da iama in magazine sa se cumpere asa ceva...Si cat de repede s-ar propaga "noua moda"...

Offline adina85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #9 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:41 »
Da ,insa la noi preocuparea Vip-urilor este sa promoveze mărci străine ,vezi Gucci,Galiano,Stefanel care nu ne reprezinta ,nu sunt NOI

silviu

  • Vizitator
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #10 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:42 »
eu inteleg ca traditiile, obiceiurile, portul sunt lucruri serioase si daca nu le iubim, la fel ca pe formele de relief, nu suntem iubitori de tara si popor, recte patrioti.
se cam exagereaza. doar n-o sa ne imbracam acum toti in costume populare si sa ne trambitam patriotismul de la balcon? ce, daca ma imbrac in jeansi si ma dau cu bmw-ul pe dorobanti, sunt mai putin patriot decat cel in costum popular care conduce logan?
sa nu confundam patriotismul de tip judetean cu devotamentul fata de patrie si popor.
in timpul celei de-a doua conflagratii mondiale, ostasul roman lupta cu arma-n mana dar injura toti ofiterii si tara care l-au trimis pe front; ziaristii sedeau frumos acasa si scriau articole despre cat de frumos e sa lupti pe front si ce fiori de patriotism trebuie sa te strabata acolo, in prima linie. cand ii invitai sa participe si ei la lupte, sa fie si ei strabatuti de fiorii aia patriotici, hopa!... o dadeau cotita, ca stai sa vezi, ei lupta cu stiloul si bla-bla...deci, asadar si prin urmare, care era patriotul si care...?
intr-o poezie care descrie asaltul trupelor romane asupra unei redute, Alecsandri are cateva versuri potrivite patriotilor de la coada:
Atunce capitanul, pe cal stand inca drept,
Racneste: "Colonele!... departe esti!... rapunde
Cine-i in cap si-n coada?... Eu unde... si tu unde?...

mama!! ce patriot ma simt :strong:

Offline kike

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 253
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #11 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:55 »
 Cum zicea si Adda, in comunitatile mici traditiile vor fi duse mai departe. Am exemplul satului in care lucrez si al satului natal, unde in scoli si caminele culturale exista oameni daruiti, care ii invata pe copii cantecul si jocul romanesc. Poate ca la liceu acest lucru nu se continua, dar am convingerea ca ceea ce se sadeste in copilarie, ramane.
Si-apoi vorbeati de Bucuresti. Am fost de curand cu prietenii intr-un club de folk, unde fete de 20 de ani purtau cu mandrie iile si cantau, cuvant cu cuvant, muzica parintilor si bunicilor lor. Imi veti spune ca sunt exceptii, dar daca tara asta mai supravietuieste, se datoreaza acestor exceptii, insuficient promovate :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #12 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:00 »
Patriotismul este o notiune mult mai complexa si nu poate fi redusa doar la ideea de devotament. Cunoasterea, pretuirea, continuitatea sunt lucruri tot atat de importante ca si devotamentul. Daca nu vrei sau te simti stingher intr-un costum national, nu trebuie neparat sa umbli imbracat asa. Doar ca trebuie sa pretuiesti portul ala. Ca sa poti apara ceva devotat cum zici, da e nevoie sa-ti iubesti muntii, campiile, apele. Daca nu, ceea ce faci este doar o obligatie. Perceptia asupra fiintei nationale (suna cam lozincar - dar chiar nu gasesc alt termen  :() este mult mai puternica in comunitatile mici, de aceea multe lucruri ce tin de traditii s-au si pastrat acolo, s-au alterat mai putin. Si ceea ce simt oamenii aici in locurile astea mici, nu este nici pe departe de tip declamativ de balcon, trambitat si strident. Este un pic cam altceva...

Offline adina85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #13 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:02 »
Apropo de ii, am vrut de n ori sa mi achizitionez Si am renuntat din pricina Preturilor ff ridicate...de ce oare?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #14 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:08 »
Material scump, multa manopera. Asa au fost intotdeauna. Ai auzit, spunea Steliana cand am fost la ea, o ie adevarata, cusuta manual, costa intre 2500 - 3500 lei. Si se intretine foarte greu. Atentie la spalat, la pastrat...

Ceea ce se vinde in magazine este o ie din panza de in topit, cu o broderie cusuta la masina. Am vazut si in Maramures la Sapanta, am vazut si in Bucovina la Gura Humorului, mai sunt zone in care se gasesc ii mai la prima mana. Nu am verificat pe net, cred ca acolo sunt mai ieftine.