Autor Subiect: Respectul fata de traditii si obiceiuri  (Citit de 26747 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline kike

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 253
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #15 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:08 »
Pentru ca n-au reusit sa inventeze o masina care sa le coasa in serie :) Si eu ma lovesc de aceeasi problema , Adina :(

Offline DorinaSimion

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #16 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:13 »
eu cred ca e o gaselnita a noastra pretul unei ii,si mie mi se-ntampla sa spun asta,dar cand e vorba sa ne alintam cu un parfum,care de cele mai multe ori are pretul dublu ,nu prea stam pe ganduri,nu?
dorina

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #17 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:17 »
Pentru că iile autentice presupun foarte multă muncă, poate ;)

Se poartă ia românească și prin Dorobanți. E de fiță, de când a apărut în colecțiile unor designeri celebri, precum Yves Saint Laurent.
Ajungem iar la educație și efortul orientat spre trezirea dragostei pentru tradiții și obiceiuri.
Din păcate totul se pierde. Ma uitam si la tarabele cu obiecte traditionale - chinezisme, jucarioare, prostioare amestecate printre obiecte traditionale.
Am vazut o dată, într-un grup de prichindei, unul care s-a indreptat fascinat catre un fluier de lemn. Restul s-au agitat spre  bratarele, pistoale, arbalete care n-aveau nimic de-a face cu traditia.

Pentru copii, pentru necunoscători e greu sa faca diferenta, să aleagă sau să înțeleagă ce reprezintă acele obiecte.
Ce să mai zic de serbarile de Halloween, de nebunia Crăciunului comercial si a colindatului ca formă aducătoare de venit oO

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

silviu

  • Vizitator
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #18 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:24 »
conform dex, patriotism = sentiment de dragoste si devotament fata de patrie si popor.
eu unul nu m-am imbracat niciodata in costum national si nici nu am vreun amic ori vreo ruda din Bucuresti care sa fi imbracat vreodata costum national. am observat ca ardelenii sunt mai aplecati asupra traditiilor, portului si fiintei nationale.
prin 1989, in plina criza economica, m-am imprietenit cu 2 familii de ardeleni venite, ca si mine, in concediu pe litoral. din vorba-n vorba am ajuns la politica si m-am plans de criza alimentelor si de masurile aberante luate de dictatura bicefala. uau! atat mi-a trebuit...m-au luat cu stramosii nostri care au mancat coaja de copac si nu s-au mai plans, cu patriotismul lu' Ceausescu care a achitat toate datoriile... m-am gandit: astia ori sunt securisti, ori sunt turnatori. si am sters-o imediat de langa ei. peste ani aveam sa-mi dau seama ca nu erau in slujba fortelor represive; pur si simplu asa gandeau ei.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #19 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:26 »

Se poartă ia românească și prin Dorobanți. E de fiță, de când a apărut în colecțiile unor designeri celebri, precum Yves Saint Laurent.


pai tocmai... sa porti o ie nu inseamna neaparat ca ai respect fata de obiceiuri si traditii

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #20 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:42 »
Da, ai dreptate Silviu, tocmai asta si vroiam sa explic. Sentimentele se manifesta diferit in provincie (am vazut asta si in anumite zone din Moldova, nu doar in Ardeal) fata de Bucuresti. Explicabil aici la noi. A fost o zona in care statutul de roman era aproape sinonim cu iobagia si nu la boier roman cum era in Regat, ci la grof. Pentru ungur nu existai, te trata mai rau ca pe un animal. Nu mai vorbesc de perioada dualismului... Stii cam cat de greu a supravietuit aici romanismul?

De multe ori mai ia filogermanitatea si ma trage dupa ea, admirand poate exagerat pe sasii pe langa care am trait ca margineni, - ca doar de aici ne vine porecla - nu de la nu stiu ce acte de vitejie -. Stii ce drepturi aveau romanii in cetatea Sibiului? Nici unul! Pana in 1905 nici macar un roman nu s-a putut apropia de Consiliul Municipal, era "verboten fur uns". Pe centru, nu am avut voie pana tarziu si atunci doar romanii "domni". Imi spunea bunicul, ca romanii - oamenii de rand, aveau voie doar pe strada cu catedrala, nu si pe cea comerciala...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #21 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:49 »
(re)mentionez, dpmdv: traditie, obiceiuri, rezulta identitate.
cum stim sa purtam acestea ... apartine "portului" din sine. imi amintesc acum ceva ani, un martisor - inel - din lut - primit de la nora mea; rasare dintre cristale!
cand cunoastem valorile ... nimic altceva nu mai are valoare.
da ... prin 70-80 ... purtam blugi cu ie si traista tesuta la "razboi" ... am dat moda in liceu; intr-o luna toate fetele vizitasera bunicii, cautand in lada cu "zestre"::)

de ce pretul unei ii, depaseste pretul unui aceluiasi articol "de firma"?

de ce prietenii adora cadourile traditionale tarii pe unde am/au fost in vacanta?

sssttt ... cand au vazut americanii - cuscrii mei - o plosca si o naframa din borangic ... 
sa va spun cand au gustat "bubugica?" :2funny:
nihil sine deo

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #22 : Miercuri, 12 Martie 2014, 22:00 »
eu stiu o producatoare de ii la Breaza, lucreaza frumos, daca vreti fac rost de nr de tel

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #23 : Miercuri, 12 Martie 2014, 22:17 »
Da, ar fi super Capsuna!

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #24 : Miercuri, 12 Martie 2014, 22:19 »
Si eu stiu pe cineva din Cisnadie... :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #25 : Joi, 13 Martie 2014, 09:02 »
in fiecare an, - daca sunt in Bucuresti - merg impreuna cu familia la Muzeul Satului, de Florii. am facut un obicei ca la aceasta sarbatoare sa achizitionam obiecte si produse traditionale. anul trecut, am petrecut cateva ore bune langa o femeie care vindea ii, in dorinta de a intelege motivul cusaturii, armonizarii culorii firului cusut cu panza. am aflat lucruri extraordinare!
am continuat informarea, cu placere supun atentiei voastre :)
http://blog.artizanescu.ro/semnificatia-motivelor-populare-de-pe-ia-romaneasca/
nihil sine deo

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #26 : Miercuri, 19 Martie 2014, 07:21 »
portul popular in varianta stilizata - arata bine, nu?


http://costumepopulare.wordpress.com/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #27 : Miercuri, 19 Martie 2014, 08:30 »
Si - si  ;D

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #28 : Miercuri, 19 Martie 2014, 08:35 »
eu ma refeream la rochie, admin ::)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Respectul fata de traditii si obiceiuri
« Răspuns #29 : Luni, 14 Aprilie 2014, 07:52 »
Pentru ca nu mai avem topicul cu Romania mea, m-am gandit ca se potriveste aici. Promovarea celor mai frumoase sate din Romania, are legatura cu dorinta de a pastra traditiile, de a cultiva spiritul de identitate si mandrie nationala, nu-i asa?

In articol gasiti link-uri catre cele mai frumoase sate din toate regiunile. :applause:
https://ro.stiri.yahoo.com/cele-mai-frumoase-sate-din-ardeal-101213117.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.