Autor Subiect: Raportul numeric barbati-femei sau realitatea bate statistica  (Citit de 25625 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Raportul numeric b?rba?i-femei  sau realitatea bate statistica
scris de wonderland

Statisticile tot spun c? num?rul b?rba?ilor e mai mare decât cel al femeilor. De?i, în 2012,  pe segmentul 40-44 de ani num?rul de femei/barba?i ajunge aproximativ egal, dup? care acest raport se inverseaz? crescând constant, la vârste înaintate râmân semnificativ mai multe femei decât b?rba?i.

Mai mare sau egal acest raport, nu pot s? nu m? tot întreb, ce se întâmpl? cu b?rba?ii singuri? Câ?i sunt ?i unde sunt? Site-urile de socializare, matrimoniale sunt pline de b?rba?i. Dac? ai curiozitate ?i s? te ui?i pe câteva consta?i c? sunt cam aceea?i peste tot ?i c? mul?i dintre ei au chiar... vechime.

Pân? la urm? nu po?i decât s? tragi concluzia c? mul?i dintre ei sunt deja într-o rela?ie, în c?utare de prietenii virtuale sau de aventuri, virtuale sau reale, f?r? urm?ri ?i angajamente sau au f?cut din activitatea pe respectivele site-uri un fel de hobby, o alternativ? de petrecere a timpului liber. ?i, dac? nu sunt, au deja un nivel al blaz?rii ?i neîncrederii, ori a fricii de dezam?gire ?i e?ec prea mare ca s?-i scoat? din carapace. 

În parantez?, fie spus,  mai trag concluzia c? mult? lume se plictise?te la locul de munc?, pentru c? perioada de activism maxim coincide cu programul de lucru. Dac? or fi bugetari, asta m? cam afecteaz?, s? nu zic enerveaz?,  ?i pe mine, în calitate de contribuabil, pl?titor de taxe pentru salariile respectivilor.

În Singles Camp ponderea membrilor e clar feminin?. ?i pe forum ?i în ac?iuni. Ce se întâmpl? de fapt?
Sunt b?rba?ii mai timizi, mai reticen?i? Nevoia lor de control s? îi ?in? pe margine? Pentru c? ie?irea în mediul real te provoac? la o experien?? plin? de incertitudini. Nu îi cuno?ti pe cei cu care vei c?l?tori ?i cu care vei petrece cele câteva zile. Habar n-ai ce vârst?, ce tip de persoane vei întâlni. Mai ales dac? nu agreezi ideea de a ini?ia cunoa?terea pe forum. ?i nici a?a, dat fiind c? forumul încurajeaz? interac?iunea..uman?, dincolo de vârst?, gen sau aparen?? fizic?.

Unii se sperie de ideea împ?r?irii spa?iului de cazare cu un necunoscut, al?ii se sperie de num?rul mare de femei din grup, al?ii g?sesc inutil? cheltuiala ?i prea mare efortul fizic sau emo?ional... Oricum ar fi, motivele par mai mult argumente pentru p?strarea zonei de confort, pentru a evita o experien?? în care te sim?i expus.

?i dac? sunt ?i dac? nu sunt descendenti din Casanova, b?rba?ii par c? au nevoie de mult timp de tatonare. Par c? au nevoie ?i de  ...garan?ia c?, o dat? ce accept? s? intre într-o experien?? aceasta va avea ?i ni?te beneficii concrete: c? se vor sim?i bine, c? nu vor fi ”obliga?i” s? socializeze mai mult decât sunt dispu?i, c? nu vor fi în situa?ii ridicole sau inconfortabile, poate c? vor avea parte de distrac?ie, sex, sau ?ansa unei rela?ii romantice.

Ouuups, tocmai mi-am amintit de celebrul citat: Women spent more time thinking about what men think that men actually spend thinking.
Uite a?a ajung femeile s? vorbeasc? singure.  ;D
Cei care au dep??it deja stadiul de tatonare ?i au gustat din experien?a Singles Camp, pe care îi felicit ?i îi apreciez,  :thumbup: sunt cei care ne pot ajuta s? în?elegem mai bine. A?a c?, provoc b?rba?ii s? ne spun? cum s-au hot?rât, cum s-au sim?it, ce i-a f?cut s? revin? ?i în alte ac?iuni.

Dac? nu, vom r?mâne noi fetele s? v? toc?m m?runt, c?utând r?spunsuri :giggle:

Fiecare sper? s? g?seasc? persoana potrivit? la un moment dat. Dar ce facem în timp ce...c?ut?m, astept?m, sper?m?



CristianT

  • Vizitator
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #1 : Luni, 17 Martie 2014, 21:39 »
Ca sa nu vorbesti singura draga Wonderland si ca sa incalzim un pic internetul iti zic eu ceva, parerea mea, fara pretentii de exhaustivitate. In Singlecamp barbatii sunt ori vinatori ori ciudati. La femei cred ca lucrurile sunt mai complexe. La voi cred ca problema e prejudecata ca barbatul trebuie sa faca primul pas care le tine pe multe in stare de wait. Iar barbatii ori au standarte prea inalte, adica sunt visatori, ori sunt timizi ori s-au fript, ori mai spera sa isi gaseasca perechea dar le e frica sa nu sufere din nou. Am tratat aici doar ciudatii, ceilalti stiu bine ce vor. Diferenta mare intre vinatori si ciudatii este ca vinatorii stiu ce vor.
Ca sa nu fie dubii din ce categorie fac parte semnez Palarierul. :strambatura:

PS Dar poate ca si femeile au aceleasi probleme. Cine poate sti?! Poate doar un bun psiholog!  ;)

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #2 : Luni, 17 Martie 2014, 23:15 »
Provocatoare tema si nitzel cu "fie ce-o fi" in cap, sa incerc un raspuns  :help:
Frivolitatea intalnita pe site-urile de socializare nu poate fi afisata pe SC. Aici oferi suport emotional unor oameni care au nevoie si ofera si ei la randul lor. E necesara o doza de altruism si detasare.
O alta diferenta este ca in actiunile SC lipseste intimitatea. Socializarea este orientata pe grup, nu pe cuplu. Oare, daca activitatile nu ar mai fi de grup, care ar fi raportul de femei/barbati? Eu cred ca s-ar inversa imediat :whistle:
Actiunile SC sunt foarte confortabile pentru femei singure. Este un mediu foarte placut si securizat. In concluzie, este foarte bine asa cum este.
Sper ca am batut campii cu folos, am descoperit apa calda si nu am ofensat pe nimeni ::)
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #3 : Marți, 18 Martie 2014, 07:56 »
In Singlecamp barbatii sunt ori vinatori ori ciudati. 

Interesanta concluzie. Eu n-am vazut nici de unii nici de altii ::). Intrebarea mea era de ce nu sunt mai multi curajosi, ca voi.

Păi, dacă au standarde așa înalte, de unde să-și găsească femeia curajul să facă primul pas?

Femeile sunt mai complexe și bărbații mai complicați. Cam asta ar fi concluzia mea din ultima vreme. De fapt nu prea putem face aprecieri așa, la modul general.  Cert e că, și unii și alții, am putea să învățăm din lecțiile în care ne-am fript. Dacă ne temem că o vom păți din nou, poate fi un semn că nu ne-am învățat lecția din eșecul anterior. Și că, într-un fel sau altul ne pregătim să facem o alegere după acelasi tipar, ori fără să schimbăm nimic în comportamentul cu care și noi am contribuit la eșecul relației. Pentru că, nu-i așa, nu doar unul e responsabil?

Frivolitatea intalnita pe site-urile de socializare nu poate fi afisata pe SC. Aici oferi suport emotional unor oameni care au nevoie si ofera si ei la randul lor. E necesara o doza de altruism si detasare.

Si nu e frumos asa, sa existe un loc in care lumea sa scoata la iveala ce are bun si frumos - grija față de celălalt?
Oricum, nu e ca un grup de suport. Eu cred ca cine a depășit temerile interioare, iese în acțiuni nu pentru suport emotional, pentru asta si-a gasit deja resursele. Ci, pentru ca a simtit că poate avea încredere că nu va fi expus unor situații neplăcute. Suportul emotional e un - beneficiu suplimentar, ca un bonus.

Actiunile SC sunt foarte confortabile pentru femei singure. Este un mediu foarte placut si securizat. In concluzie, este foarte bine asa cum este.

Nu cred că intentia lui Gigi a fost să creeze grupuri de socializare gen Femina. Așa s-a întâmplat, pentru că femeile se adaptează mai ușor.
De fapt, dacă stau si mă gandesc mai bine, cred că e un context bun, plăcut si securizat :) si pentru bărbați. Au condiții propice pentru a-și manifesta calitățile, fără a se simți în competiție sau la vânătoare. Și, mai ales, au timp să observe și să aleagă :tomato:

O alta diferenta este ca in actiunile SC lipseste intimitatea. Socializarea este orientata pe grup, nu pe cuplu. Oare, daca activitatile nu ar mai fi de grup, care ar fi raportul de femei/barbati? Eu cred ca s-ar inversa imediat :whistle:

Evident că este o socializare de grup. Dar și dacă ar fi mai egal reprezentat de ambele sexe, tot de grup ar rămâne, nu? Adică, dacă s-ar propune vacante pentru doritorii de cupluri, ar fi mai multi bărbați, sau cum? ;D (asta a fost un elastic scapat).
Intimitatea e o stare interioară care se construiește in jurul încrederii în tine și în celălalt. am mai spus asta pe undeva pe aici. Nu e nevoie să mergem in pustiu, sau să ne izolăm. Părerea mea.

Ei, dar mă aștept să intervină și fetele. Mai ales că ne-a provocat Cristian cu întrebarea lui directă din PS:)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #4 : Marți, 18 Martie 2014, 10:11 »
O mica "sapuneala" marca wonderland. Subiect indraznet, raspunsuri pe masura, abia astept sa vedem niste scantei :D
Inca nu am de ce sa intru in dispute. Ce spui, coincide cu ceea ce gandesc eu. Doar ai dezvoltat ce am afirmat initial.
Insa spui mai frumos lucrurilor pe nume.

In Singlecamp barbatii sunt ori vinatori ori ciudati.
Cat despre vanatori si ciudati, n-as face aprecieri cand nu intelegi alegerile si trairile altei persoane  :whistle:
Dar mi-a placut cum ai spulberat concurenta. Poate unii simt ca ei ar fi vanatul, cu atatea femei in jur :giggle:

Adică, dacă s-ar propune vacante pentru doritorii de cupluri, ar fi mai multi bărbați, sau cum? ;D (asta a fost un elastic scapat).
Probabil ca da, insa cu siguranta altfel de barbati si altfel de femei (ti-am aratat elasticul si am creat un monstru) :giggle:

Intimitatea e o stare interioară care se construiește in jurul încrederii în tine și în celălalt. am mai spus asta pe undeva pe aici. Nu e nevoie să mergem in pustiu, sau să ne izolăm. Părerea mea.
Eu ziceam in contextul diferentelor fata de alte site-uri cu alte procente. Analizam diferentele. Ma refeream la intimitatea discutiilor private. N-are nici o legatura cu "intimitatea, intimitate" sau cu SC si nici macar cu noi. Doar incercam sa privesc "de la distanta" (sa nu se inteleaga pe undeva ca as avea alte preferinte).

Hai si publicul, indrazniti si participati !!!
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #5 : Marți, 18 Martie 2014, 13:02 »
sapuneală, Laur? eu tot incerc sa-mi arat fața dulce si dragalasa, se pare ca nu-mi iese ::)

Uite, sapuneală: la topicul ăsta imi arată Read 116  time - si doar 3 oameni comentăm?! *|* :(
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #6 : Marți, 18 Martie 2014, 14:55 »
Sapuneala, se subintelege, e amicala si elastica ;)
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #7 : Marți, 18 Martie 2014, 20:10 »
Read 148 time - si deja ma transform intr-un contor de trafic :slap:
Sapuneală, nesăpuneală, după cum vezi, Laur, scântei nu ies, deci as putea sa trag concluzia că subiectul e neinteresant.
Dar mi-a plăcut perspectiva în postură de...vânat. Ei, na, chiar așa? ;D

Singles Camp e o comunitate prea pașnică.

La drept vorbind eu cred că lucrurile se întâmplă la timpul lor, în ritmul lor. Bărbați sau femei, intrăm într-o relație doar atunci când suntem pregătiți cu adevărat pentru asta, când simțim că suntem atrași (nu doar fizic, desi termenul duce cu gandul la asta) de o anumită persoană.

Singles Camp, după cum se știe nu-și propune să facă medieri matrimoniale. De fapt asta nu înțeleg eu - bărbații nu văd rostul unor astfel de acțiuni - în care ai ocazia sa interactionezi relaxat, uman, facand lucruri care îți fac plăcere? O conversatie, dans, glume, călătorii, drumeții - adică lucruri care construiesc amintiri, care leagă prietenii, sau pur si simplu îmbogățesc viața, depinde de nevoia fiecăruia, nu te obligă la nimic, n-ar trebui să creeze vreun sentiment de presiune că se așteaptă ceva de la tine. Or fi ei atât de centrați pe obiectiv încât acceptă doar contextele cu probabilitate maximă de a se concretiza, finaliza cu o relație mai mult sau mai puțin pasageră?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ana-maria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Bine am venit in grupul nostru!
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #8 : Marți, 18 Martie 2014, 21:38 »
Hmmm, te susțin wonderland !
 Apropo , Laur, cum adică voi aveți timp de observații și de alegeri? Să înțeleg că activitățile lui Gigi nu sunt suficient de antrenante? Ați avut timp suficient de odihnă ?






CristianT

  • Vizitator
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #9 : Marți, 18 Martie 2014, 22:02 »
4 oameni. Subiectul e misto dar oamenii au probleme de comunicare.
Am comentat azi de la servici zicerile voastre dar se pare ca nu am postat. Aveam si de lucru ba chiar o sedinta. Sau m-a scos Gigi. >:( oi fi fost obraznic! :blush:
Desi nu cred. Imi faceam mea culpa ca scrisesem in graba si simplificasem lucrutile. sper sa gasesc postarea si sa o trimit.
Pentru miine ora 19 e devreme pentru mine dar o sa intru dupa 9.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #10 : Miercuri, 19 Martie 2014, 03:22 »
Sapuneală, nesăpuneală, după cum vezi, Laur, scântei nu ies, deci as putea sa trag concluzia că subiectul e neinteresant.
Dar mi-a plăcut perspectiva în postură de...vânat. Ei, na, chiar așa? ;D
...
Or fi ei atât de centrați pe obiectiv încât acceptă doar contextele cu probabilitate maximă de a se concretiza, finaliza cu o relație mai mult sau mai puțin pasageră?
Haha, nu, nici chiar asa. Am mai spus. Nu incerc sa reproduc trairile mele personale. Doar caut perspectiva din care s-ar putea intrezari raspunsul la tema propusa. Mai produc niste scantei, mai trag de elastic, dintr-astea  ::)
Dar sa recunoastem. Asa cum exista vanatori, trebuie sa fie si vanat, nu?
In principiu nimic din ce spunem nu poate fi privit in alb si negru. Nimeni nu detine adevarul absolut. Explicatia e simpla. Noi, oamenii in general, barbati sau femei suntem prea diferiti.

Regula este ca totusi, barbatii prefera ocaziile clare, in timp ce femeile situatiile securizate. Asa ca probabil, tema e implicit gresita si procentul, cel corect.

Hmmm, te susțin wonderland !
 Apropo , Laur, cum adică voi aveți timp de observații și de alegeri? Să înțeleg că activitățile lui Gigi nu sunt suficient de antrenante? Ați avut timp suficient de odihnă ?
Vaz ca sunt vinovatul de serviciu dar de data asta ai gresit nitzel destinatarul. :magic:
Dar acum, daca tot ai zis, la ce inflatie feminina este la actiuni, iti dai seama ca este o munca istovitoare.
Data viitoare imi iau lupa, telescopul si abacul sa studiez mai pe indelete.
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #11 : Miercuri, 19 Martie 2014, 06:02 »
Data viitoare imi iau lupa, telescopul si abacul sa studiez mai pe indelete.
Bine ca n-ai zis ca-ti iei luneta ;D

Laur, te contrazic. de fapt nu eu. statistica raportului numeric in Singlesc Camp sugereaza ca barbatii prefera situatiile securizate. De aceea cei mai multi stau in casa, na! (Sa vezi ca mi-o iau, cam asa :fight:)

Sau m-a scos Gigi. >:( oi fi fost obraznic! :blush:
Cristian T, cu greu mi te pot imagina obraznic. Mai pune, te rog o data postarea aia. Desi, stiu cum e. Daca scrii spontan si dispare, nu prea iti mai vine sa reiei nici ideea, nici formularea.
Hmmm, ce fel de probleme de comunicare?

ana maria,  Laur are dreptate, eu eram cu replica ironico-ciudoasa cu observatul si alegerile :kissing: Sustine-ma, dar zi si tu. De ce crezi ca sunt asa de putini barbati in Singles Camp? Vorba angelei-b, care a propus la Postarea articolelor un subiect asemanator - oare cum
cum isi traiesc barbatii statutul de single?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

CristianT

  • Vizitator
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #12 : Miercuri, 19 Martie 2014, 11:20 »
Cu stoicism! Dar in liniste!  ;D

CristianT

  • Vizitator
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #13 : Miercuri, 19 Martie 2014, 11:23 »
Postarea de ieri:

Interesanta concluzie. Eu n-am vazut nici de unii nici de altii ::).
Uita-te mai bine data viitoare.
Oricum am simplificat mult lucrurile. Nu imi place sa stau pe internet si am si uitat cu cine vorbesc sau mai bine zis scriu. :surrender:

Păi, dacă au standarde așa înalte, de unde să-și găsească femeia curajul să facă primul pas?
Pai nu au nevoie de curaj. Trebuie doar sa vrea sa incerce si sa riste, mai mult sau mai putin, mai ales ca dupa cum ai zis e un mediu in care se simt in siguranta.  ;)

Femeile sunt mai complexe și bărbații mai complicați. Cam asta ar fi concluzia mea din ultima vreme. De fapt nu prea putem face aprecieri așa, la modul general.  Cert e că, și unii și alții, am putea să învățăm din lecțiile în care ne-am fript. Dacă ne temem că o vom păți din nou, poate fi un semn că nu ne-am învățat lecția din eșecul anterior. Și că, într-un fel sau altul ne pregătim să facem o alegere după acelasi tipar, ori fără să schimbăm nimic în comportamentul cu care și noi am contribuit la eșecul relației. Pentru că, nu-i așa, nu doar unul e responsabil?
Aici ai dreptate suntem minunat de diferiti asa ca nu se poate generaliza. Iti dau si tie dreptate Laur.
Eu care am trecut printr-un divort sunt sigur ca, chiar daca unul pare singurul vinovat si celalalt are partea lui de vina in faptul ca relatia nu a mers.
Din pacate cred ca facem alegerile cam dupa un tipar pe care il avem pe undeva prin subconstient si de care scapam cu greu.

Intr-adevar este un mediu placut si sigur. Pentru unii si din cauza ca nu isi asuma responsabilitati si isi "distreaza" singuratatea. ATENTIE! Poate da dependenta!  :bow:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #14 : Miercuri, 19 Martie 2014, 19:36 »

Uite, sapuneală: la topicul ăsta imi arată Read 116  time - si doar 3 oameni comentăm?! *|* :(

 Apai, cineva trebuie sa stea si in tribuna  !!!  :magic:

.....

În Singles Camp ponderea membrilor e clar feminină. Și pe forum și în acțiuni. Ce se întâmplă de fapt?


Femeile sunt mai interesate de excursii, de iesit, de colindat, de socializat.
Hai sa recunoastem ca si intr-o relatie, tot femeia este cea care da "tonul" la concedii - le planifica, le cauta pe cele mai rentabile, mai interesante etc.
Barbatii se simt mai confortabil in fotoliu la meci sau la o terasa cu pre'tenarii', sau la pescuit etc.