Autor Subiect: Raportul numeric barbati-femei sau realitatea bate statistica  (Citit de 25624 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #15 : Miercuri, 19 Martie 2014, 19:56 »
vai de mine almi_gabi, la asta nu m-am gandit. Imi si imaginez o mare de barbati care nu se mai pot dezlipi de fotolii, si nici nu stie nimeni unde sunt sa se duca sa-i dezlipeasca  oO :happy:

Pai nu au nevoie de curaj. Trebuie doar sa vrea sa incerce si sa riste, mai mult sau mai putin, mai ales ca dupa cum ai zis e un mediu in care se simt in siguranta.  ;)
Cristian T, dar de ce sa riste doar femeile?!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline angela-b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #16 : Miercuri, 19 Martie 2014, 20:08 »
Deoarece nu am experienta intalnirilor din campus, nu pot sa fac referire la ele.
Insa parerea mea este, cu speranta ca nu jignesc pe nimeni, urmatoarea (cu liniuta de la capat):
- timpul  trece prea repede , iar viata e prea scurta ca sa ne pierdem vremea luandu-ne prea in serios sau gandind prea adanc; peste 10 minute putem sa nu mai fim cei de acum, asa ca e bine sa ne bucuram de cum suntem ;
- intrebari de genul "cu ce am gresit? de ce nu am noroc? ce se intampla daca incerc ceva nou pe cont propriu? ce o sa zica lumea? " sunt total neconstructive si consumatoare de energie; si ca o paranteza, atat timp cat "lumea" nu vine sa ma ajute cand am nevoie, nu ma intereseaza parerea ei ;
-mi-a placut "zicerea"cuiva conform careia e bine sa vizitezi in fiecare an cate un loc nou, necunoscut;
- plec intotdeauna cu gandul ca daca nu-mi place o conjunctura sau un loc, ma pot retrage cand doresc , fara a-i deranja pe ceilalti;
- e interesant sa incerci sa cunosti oameni noi, fiecare are calitati si defecte, insa a descoperi calitati e ca o cautare de comori si , daca-i prinzi gustul, devine chiar pasionanta;
- referitor la anumite complexe, de orice natura ar fi ele (omenesti, de altfel), cred ca din moment ce toti ne nastem dintr-o mama, suntem platitori de taxe  si ne spalam pe dinti (ca sa fac o gluma),  inseamna ca avem dreptul sa ne simtim egali cu ceilalti ; neacceptarea apare din frustrarea celor din jur;
- cred ca lupta cea mai grea nu este cu vremurile ci cu inertia.

Nu vreau sa para ca vorbesc din carti, sunt treburi experimentate.

Astept sa ma combateti, nu ma supar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #17 : Miercuri, 19 Martie 2014, 20:12 »
Pai, ce ar fi de combatut aici? :applause:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline iuliana leonte

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #18 : Joi, 20 Martie 2014, 08:11 »
Eu cred ca indiferent de sex nu prea ne exprimam interesul si admiratia fata de ceilalti,unii se opresc acasa,altii se opresc in excursie dar majoritatea se opesc.

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #19 : Joi, 20 Martie 2014, 20:02 »
Eu nu  cred intr-un  dezechilibru  major  in raportul numeric barbati-femei, sunt doar mai greu de pus in miscare. Barbatii sunt mult  mai  reticenti, sunt raniti mai profund, isi fac mai multe griji cu privire la statutul de barbat si la ce cred ei ca asteptam noi femeile de la ei. Sper sa nu supar nicio parte masculina, dar cred ca 90% dintre ei au avut macar o relatie care a produs rani adanci in sufletul lor iar restul de 10% sunt baieti nu barbati.
Poate ca unii isi fac curaj si isi doresc sa participe la actiuni dar ii sperie lista lunga de femei, nu toti se simt Suleymani.

CristianT

  • Vizitator
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #20 : Joi, 20 Martie 2014, 22:53 »
vai de mine almi_gabi, la asta nu m-am gandit. Imi si imaginez o mare de barbati care nu se mai pot dezlipi de fotolii, si nici nu stie nimeni unde sunt sa se duca sa-i dezlipeasca  oO :happy:
Cristian T, dar de ce sa riste doar femeile?!
Pentru ca de ele vorbeam.
Pina acum am vorbit de siguranta. Sau de lene. Acum putem vorbi de risc.
Pina acum i-ati forfecat pe barbati. Cum am zis ceva despre femei ai devenit agresiva.  :D

CristianT

  • Vizitator
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #21 : Joi, 20 Martie 2014, 22:56 »
Deoarece nu am experienta intalnirilor din campus, nu pot sa fac referire la ele.
Insa parerea mea este, cu speranta ca nu jignesc pe nimeni, urmatoarea (cu liniuta de la capat):
- timpul  trece prea repede , iar viata e prea scurta ca sa ne pierdem vremea luandu-ne prea in serios sau gandind prea adanc; peste 10 minute putem sa nu mai fim cei de acum, asa ca e bine sa ne bucuram de cum suntem ;
- intrebari de genul "cu ce am gresit? de ce nu am noroc? ce se intampla daca incerc ceva nou pe cont propriu? ce o sa zica lumea? " sunt total neconstructive si consumatoare de energie; si ca o paranteza, atat timp cat "lumea" nu vine sa ma ajute cand am nevoie, nu ma intereseaza parerea ei ;
-mi-a placut "zicerea"cuiva conform careia e bine sa vizitezi in fiecare an cate un loc nou, necunoscut;
- plec intotdeauna cu gandul ca daca nu-mi place o conjunctura sau un loc, ma pot retrage cand doresc , fara a-i deranja pe ceilalti;
- e interesant sa incerci sa cunosti oameni noi, fiecare are calitati si defecte, insa a descoperi calitati e ca o cautare de comori si , daca-i prinzi gustul, devine chiar pasionanta;
- referitor la anumite complexe, de orice natura ar fi ele (omenesti, de altfel), cred ca din moment ce toti ne nastem dintr-o mama, suntem platitori de taxe  si ne spalam pe dinti (ca sa fac o gluma),  inseamna ca avem dreptul sa ne simtim egali cu ceilalti ; neacceptarea apare din frustrarea celor din jur;
- cred ca lupta cea mai grea nu este cu vremurile ci cu inertia.

Nu vreau sa para ca vorbesc din carti, sunt treburi experimentate.

Astept sa ma combateti, nu ma supar.
Foarte corect.
Doar cu complexele e mai complicat. Logic asa e cum spui dar mecanismele prin care lucreaza sunt al naibii de subtile.

CristianT

  • Vizitator
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #22 : Joi, 20 Martie 2014, 22:58 »
Eu cred ca indiferent de sex nu prea ne exprimam interesul si admiratia fata de ceilalti,unii se opresc acasa,altii se opresc in excursie dar majoritatea se opesc.
Pentru ca avem o problema cu comunicarea si cu deschiderea catre altii.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #23 : Vineri, 21 Martie 2014, 07:36 »
Sper sa nu supar nicio parte masculina, dar cred ca 90% dintre ei au avut macar o relatie care a produs rani adanci in sufletul lor iar restul de 10% sunt baieti nu barbati.
Poate ca unii isi fac curaj si isi doresc sa participe la actiuni dar ii sperie lista lunga de femei, nu toti se simt Suleymani.

As spune ca esti generoasa cu acest 10%, dar iar ma trezesc considerata agresiva ::).
E greu sa apreciezi asa, la gramada. Cred ca fiecare om e unic. Sunt convinsa, am certitudinea sensibilitatii barbatilor. Cred ca au doar un context, o relatie in care sa se simta in siguranta sa o manifeste, fara teama ca asta le afecteaza imaginea in perceptia celorlalti. Ei, ca si femeile.
De fapt, noi oamenii.
Habar n-am ce caracteristici are acest Suleyman, dar ce frumos ar fi daca fiecare dintre noi s-ar simti confortabil cu ceea ce este, fara sa incerce sa fie sau sa para altcineva. Pana la urma singurul efort care merita e cel in care ne descoperim, sa ne construim si sa ne exprimam,  in fiecare zi, in varianta mai buna a ceea ce suntem, in ceea ce ne face unici.

Pentru ca avem o problema cu comunicarea si cu deschiderea catre altii.
In general, CristianT sau intre barbati si femei?
Pentru ca de ele vorbeam. Pina acum am vorbit de siguranta. Sau de lene. Acum putem vorbi de risc. Pina acum i-ati forfecat pe barbati. Cum am zis ceva despre femei ai devenit agresiva.  :D

Ouuuups, nu vorbeam despre barbati in topicul asta?! :hammer: Daca zici tu agresiva, eu cum sa contrazic perceptia ta. Nu forfecam, eu una incerc doar sa inteleg. La drept vorbind, si acum o sa imi ridic congenerele in cap, exceptand cazurile in care barbatii au gresit flagrant prin infidelitate, agresivitate la orice nivel sau lipsa de implicare, angajament, sunt o  prietena si sustinatoare a barbatilor :whistle:

Dar imi plac temele propuse de tine: siguranta vs risc. lene, inertie (cum spunea angela-b) sau blazare vs actiune, schimbare.
De fapt, cum spuneai si tu mecanismele sunt subtile. Pana nu sondam cu sinceritate, n-avem de unde sa sti daca siguranta nu ascunde lenea, in care sta de fapt invelita teama de necunoscut, sau de presupuse rani si esecuri. Configuratiile sunt infinite si difera de la persoana la persoana.

Am in minte ca viata e grea dar e frumoasa. Singur, ca si in doi. Pana la urma conteaza sa ne hotaram ce vrem, ce putem sa ne asumam si sa acceptam ca in afara de faptul ca la un moment dat vom muri,  de alte certitudini nu prea avem parte in viata.  (:oops: ce incheiere dramatica, o sa spuneti. )



Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #24 : Vineri, 21 Martie 2014, 15:16 »
In concluziune, toti barbatii, lipsa sau nu la apel, au diverse piese, mai mult sau mai putin deteriorate  :uglystupid2:
Asa ca luati-va uneltele, trusele de prim ajutor, ce mai aveti voi acolo in dotare :pleasantry: si treceti la reparatii capitale.  :knuppel2:  :fight:  :tickedoff:
 :help: :faint:
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #25 : Vineri, 21 Martie 2014, 16:15 »
Da, bine, hai sa deschidem o infirmerie. zau asa.
N-am trusa de prim ajutor. doar galetuse, lopatele si ceva elastice. Se pune?

Chiar, m-au picat ochii pe topicul - De ce suntem singles? Si mi-a venit sa zic: Acu- acu, se aia. Ca nu avem cum sa aflam ce ce vor  barbatii care stau ascunsi in fotolii sau doar umbla prin lume reticenti sa-si vindece ranile, sensibilitatea si teama de a nu suferi din nou.

Ouuups, a iesit un puf de naduf. Dar zau ca in aceasta etapa asta e singurul motiv.  :strambatura: :rtfm:  :bully:

sa ma pregatesc de  :tomato: sau de  :knuppel2: :coolsmiley:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

CristianT

  • Vizitator
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #26 : Vineri, 21 Martie 2014, 18:40 »
Ce am observat eu, si acum ma refer la relatii in general, este ca multi le percep sau le transforma fara sa vrea ca pe o/ intr-o lupta in care unul trebuie sa conduca relatia. Si de aici se duce toata armonia si intelegerea.
Si anterior m-am referit la comunicare in general. Desi inter sexe e si mai complicat caci apare poblema imaginii sa ma dau macho sa nu creada ca sunt un pampalau sau sa nu zic prea multe din casa sa nu se profite de mine.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #27 : Vineri, 21 Martie 2014, 18:49 »
Da, bine, hai sa deschidem o infirmerie. zau asa.
N-am trusa de prim ajutor. doar galetuse, lopatele si ceva elastice. Se pune?
...
sa ma pregatesc de  :tomato: sau de  :knuppel2: :coolsmiley:
Ehhh, am incredere ca personalul medical va actiona cu maxim profesionalism si blandete.  :hammer:
PS: atentie sa nu pierdeti vreun surub (ca tot era implicat si un elastic) :giggle:

Ce am observat eu, si acum ma refer la relatii in general, este ca multi le percep sau le transforma fara sa vrea ca pe o/ intr-o lupta in care unul trebuie sa conduca relatia. Si de aici se duce toata armonia si intelegerea.
Si anterior m-am referit la comunicare in general. Desi inter sexe e si mai complicat caci apare poblema imaginii sa ma dau macho sa nu creada ca sunt un pampalau sau sa nu zic prea multe din casa sa nu se profite de mine.
"Esti inteligent, daca crezi doar jumatate din ce ti se spune. Daca esti intelept, stii si care jumatate."
Toti strigam in cor ca vrem comunicare. Dar cati sunt cu adevarat pregatiti sa comunice, fara rezerve in a spune si fara suspiciuni in a auzi?
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #28 : Vineri, 21 Martie 2014, 18:59 »
''Desi inter sexe e si mai complicat caci apare poblema imaginii sa ma dau macho sa nu creada ca sunt un pampalau sau sa nu zic prea multe din casa sa nu se profite de mine.''


Ai dreptate, Cristian ! Ambele tabere sunt ''en garde'' !  :D Desi toata lumea stie teoria ...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Raportul numeric bărbați-femei sau realitatea bate statistica
« Răspuns #29 : Vineri, 21 Martie 2014, 19:15 »
Citat
....... Dar ce facem în timp ce...căutăm, asteptăm, sperăm?



Pana se ajunge la o inegalitate flagranta a raportului numeric derivat din integrala misterioasa a personalitatilor celor 2 categorii enumerate in titlu , adeverita prin prezenta la fata locului a 2 martori oculari, ma duc sa infiez 2 omizi.  :magic: