Autor Subiect: Oare chiar "nu pot"?  (Citit de 4287 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13261
Oare chiar "nu pot"?
« : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 18:08 »
„De  ce spunem "nu pot" cu justificari care dureaza 1/2 de ora, in loc sa raspundem pozitiv si sa rezolvam problema in 5 minute?”

Intrebarea retorica a Angelei, pusa mai degraba sa ne puna pe ganduri, decat sa raspundem…Si sa ne analizam fiecare in parte comportamentul si reactia la …”invitatii participative”, orice forma ar avea acestea. Si totusi sa incerc si aici raspunsuri…



Aici cred eu, este vorba de doua elemente care actioneaza asupra deciziei noastre de a zice „nu” si a ne justifica mai mult decat ne-ar lua sa rezolvam ceea ce ni se cere: factorul genetic si starea de moment, mai mult motivata decat reala.
Cand spun factor genetic ma gandesc la semintia noastra latina cu influenta puternica balcanica si mai ales turca. Nu suntem cel mai disciplinat popor, nu suntem nici cel mai ascultator, nici unul caruia ii place sa primeasca „comenzi”. Suntem destul de izolati in general ca actiune si asta se vede. Nu spunem „hai vecine sa ma ajuti, pt ca apoi cand ai nevoie vin si eu”. Evitam in general lucrul in comun, ceea ce ne face ineficienti si fara performanta. Din pacate n-am invatat nimic de la popoarele cu care ne-am intersectat sau am convietuit. Le stim in general pe toate si nu avem nevoie nici de sfaturi, nici de observatiile celor din jur. Ne consideram dotati din nastere, autodidacti, autocorectitivi.

Dar nu suntem nici lenesi. Nu ne-ar fi greu sa facem, suntem inteligenti si adaptabili, suntem de cele mai multe ori dispusi la efort sau ajutor, nu suntem nici niste oameni indiferenti la ce e in jur. Si totusi ceva in mintea noastra spune intai „nu”. Asa am vazut acasa, asa am vazut la scoala, asa am vazut in jur. Si asa facem si noi, respingerea fiind deja un reflex.

Ni se pare ca „invitatia” nu vine la timpul si momentul potrivit: „chiar acum cand trebui sa plec?”, „tocmai acum cand nu am ce-mi trebuie la mine?”, „daca era maine nu era nici o problema…”. In general oamenii cer ajutor sau impun o actiune intr-un anumit moment, au nevoie atunci de tine, nu maine nu poimaine…Stii in subconstient asta si atunci gasesti motivatia cea mai simpla, cea a momentului neporivit.

Apoi „Nu stiu!” sau „Nu pot!”. Am auzit asta de sute, poate de mii de ori de la angajati, la inceput cand eram tanar faceam „alergie” la raspunsurile astea. M-am obisnuit insa cu timpul si am inteles ca trebuie sa am un pic de rabdare, trebuie sa fiu un pic persuasiv, sa pun uneori intrebarea sau sa cer ceva… altfel. Si am reusit de cele mai multe ori. Trebuie insa un pic de dibacie si experienta…

Nemtii sunt un exemplu in multe. Ii folosesc si eu aici. Reusita lor, eficienta lor proverbiala sunt date de o disciplina fantastica. Ar fi perfect sa o putem importa sau implementa in mintile noastre. Dar din pacate nu e posibil. Ne ramane doar educatia si exemplul pt ca doar aceste doua parghii le avem la dispozitie. Constrangerea si dictatura la orice nivel, nu le iau in calcul pentru ca le consider altceva…

Offline Sky_blue

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #1 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 20:44 »
Acest "nu pot" cred ca tine de motivatie. Daca e pe plan personal, atunci cand stii ca nu mai poti astepta urgentezi totul si poti face.
Daca e vorba de servici cred ca e vorba de situatii care au creat "precedent". Daca poti "taia frunze la caini" si sa fii platit la fel de bine, acestia isi spun de ce nu daca merge? Daca stii ca nu e ok sa vii cu replici din astea "nu pot", te corectezi si faci eforturi sa nu ajungi sa spui singur "sunt incapabil sa rezolv"

Offline maya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #2 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 21:21 »
Buna seara.

Am sa incerc sa nu bat campii, dar pentru acest ”nu pot” in spatele caruia ne ascundem multi dintre noi, eu am avut, acum 15 ani, un ”mare profesor”.  Un copil de 3 ani care, nerabdator fiind de indecizia si emotia mea intr-o anumita situatie la serviciu, (nerabdator deoarece ii spusesem ca dupa ce rezolv acea problema mergem in parc la tobogan) mi-a dat o lectie destul de buna care si acum mi-o amintesc ca etalon.

Lucram in vanzari, era un client mare pe care nu stiam cum sa il abordez, imi era frica, daca nu aveam ”startul” bun pierdeam orice sansa de a face contract cu respectiva firma si imi tot spuneam acest”nu pot” pe care de multe ori il punem in fata ca pe un fel de scut. II promisesem fie-mii ca dupa acea intalnire o duc in parc si la mac (abia intrase in tara reteaua de fast-food, era ceva sa mergi la mac). Iar ea, micuta, ma intreaba cu niste ochi mari ”mami, dar e balaur?” (inca ii mai citeam povesti). I-am spus ca nu. Dar nu face ”pi-ca” cum facem noi? (era diminutivul cand trebuia sa mergem la olita). Ba da! Pai hai sa vorbim cu el ca se inchide la mac!

Poate pare o copilarie, dar si acum, dupa 15 ani, cand am o problema, cand am emotii pentru o situatie in care evident e implicata si o persoana (de decizie), ma gandesc ca  ... nu e balaur si face ”pi-ca” cum facem si noi.

Sper ca nu v-am plictisit, dar pe mine fiica mea m-a invatat ca ”nu pot” nu exista.

Offline Serena

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 72
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #3 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 21:55 »
Adevărat. Nu există ,,nu pot", ci doare un obraznic ,,nu vreau" nerecunoscut. De ce nerecunoscut? Pentru că ar presupune o motivare, care, la rândul ei, necesită formulată într-un anumit fel. Şi decât să se consume pe compunerea unei motivaţii pertinente, care ar putea da de înţeles că ,,voi putea", mai bine se face o compoziţie melodramatică prin care să se explice de ce ,,nu pot". Dacă vrei, poţi!

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #4 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 22:05 »
Pentru mine nu exista ,,nu pot,, exista nu vreau, nu am chef, mi-e mai comod asa. Sunt mai mereu in miscare, imi fixez tinte realiste si fac tot ce-mi sta in putere sa reusesc si foarte important, reusesc sa-i mobilizez si pe altii de cele mai multe ori. Conteaza foarte mult daca esti o persoana optimista sau pesimista. Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si-n traista.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #5 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 22:34 »
Pot sa ascult 100 de ''nu pot''. Pot sa explic de cite ori este nevoie. Am rabdare sa verificam intelegerea si aplicarea celor discutate, dar dupa ce s-a admis ca e limpede, iar executia sufera in continuare ...nu mai am niciun dram de intelegere ! Asta despre angajati. Despre ceilalti...accept ''nu pot'', nu astept motivatii, chiar prefer lipsa lor, dar ma scoate din minti ''nu pot'' al celor ce-au facut o promisiune ferma. Nu gestionez nici bine, nici cu calm si nici corect o asemenea situatie. Acordul cuiva nu-l obtin prin cazne si torturi, e liber consimtit. Deci ? Pina de curind nu ''stiam'' sa spun ''nu pot''. Ma puneam in locul celuilalt si mai ales daca lasasem sa se-nteleaga ca n-ar fi o problema, nu retrageam sprijinul chiar daca asta imi genera dificultati. De ceva vreme am invatat sa spun ''nu'' si chiar ''nu pot''. Inca imi aleg cu grija momentele, inca ma pun in pielea celui ce solicita, dar daca este cu putinta si daca reusesc sa inghesui in program, dau curs. Nu stiu daca aceasta varianta este buna, dar sunt sigura ca tine de firea fiecaruia maniera in care o aplica sau nu.

silviu

  • Vizitator
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #6 : Joi, 03 Aprilie 2014, 11:11 »
io cand nu pot, iau "voronetz" :strong: da' cu hipertensiunea asta nush daca mai am voie :'(

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #7 : Joi, 03 Aprilie 2014, 12:23 »
io cand nu pot, iau "voronetz" :strong: da' cu hipertensiunea asta nush daca mai am voie :'(

N-ai ! Incearca doar scortisoara cu miere. Micsoreaza tensiunea, dar va trebui sa monitorizezi cit anume !

silviu

  • Vizitator
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #8 : Joi, 03 Aprilie 2014, 12:33 »
cat s-o mai micsorez? acum am in jur de 110 cu 70. e deja cam mica :(

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #9 : Joi, 03 Aprilie 2014, 19:37 »
cat s-o mai micsorez? acum am in jur de 110 cu 70. e deja cam mica :(

Pai, nu tu ai scris ''da' cu hipertensiunea asta ...'' ? Daca e hiper, atunci de ce ''e deja cam mica'' ? Hotaraste-te !  :strambatura:
...Maxima e mica, iar minima cam mare ! Nu-i in regula.

silviu

  • Vizitator
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #10 : Joi, 03 Aprilie 2014, 21:34 »
e mica pentru ca iau medicamente antihipertensive si vasodilatatoare. tre sa mai renunt la unele sau sa micsorez cantitatile.
minima e buna.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #11 : Joi, 03 Aprilie 2014, 22:25 »
e mica pentru ca iau medicamente antihipertensive si vasodilatatoare. tre sa mai renunt la unele sau sa micsorez cantitatile.
minima e buna.
Minima e mare, in contextul dat, cu valorile pe care le-ai spus. Adu-le cumva la 127 macar cu 70. Pentru ca poti !  :)

silviu

  • Vizitator
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #12 : Joi, 03 Aprilie 2014, 22:50 »
valorile normale ale tensiunii arteriale stabilite de catre foruri internationale
TA < 130/80 mm/Hg; TA optima fara risc cardio-vascular este < 120/80 mmHg.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Oare chiar "nu pot"?
« Răspuns #13 : Joi, 03 Aprilie 2014, 22:57 »
 :bow:
valorile normale ale tensiunii arteriale stabilite de catre foruri internationale
TA < 130/80 mm/Hg; TA optima fara risc cardio-vascular este < 120/80 mmHg.


 :bow: Esti bine informat !  :applause: Multumiri si multa sanatate ! On topic : Ai vazut ca poti ?!!  ;)