Autor Subiect: Dansul  (Citit de 5700 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Dansul
« : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 18:07 »
O eliberare de energii, o exprimare, un spectacol al armoniei dintre muzica, ritm si miscare. Bucurie, exuberanta, placere…Desi mai mult decat suficient dansul nu inseamna doar asta…Este unul dintre cele mai complexe lucruri pe care le-a inventat pana acum omul…

Intr-una dintre calatoriile mele am poposit intr-o mica statiune bavareza, Bad Wörishofen se numeste. Acolo un prezbiter Sebastian Kneipp, ajuns sa pastoreasca in parohia din localitate, foarte preocupat de medicina naturista a descoperit actiunea tamaduitoare a unor elemente naturale, din fericire accesibile tuturor. Alternate sub forma unui program, acestea creează un efect de cura…Apa termala, padurea, parcul, mirosul florilor influenteaza si echilibreaza. Curele Kneipp, care au la baza hidroterapia au ajuns cunoscute in toata lumea, o multime de baze purtandu-i numele…

Ma gandeam atunci cat de simplu si totusi cat de eficient este sa folosim elemente naturale, pt a ne repune in zona de echilibru…Pt ca e sigur ca avem nevoie de puncte de sprijin, de parghii… Traim intr-o viteza ametitoare, nu mai avem timp sa ne tragem sufletul. Ziua incepe cu griji si se termina la fel. Este foarte greu sa ne mentinem in zona de confort psihic cu atatea probleme si intr-un ritm continuu si asta inseamna uzura, inseamna o nervozitate crescanda, irascibilitate, lipsa de concentrare, de rabdare cu noi si cu cei din jur…

Pe langa elementele  lui Kneipp as adauga inca doua:  muzica si dansul. Bucuria sunetului, a miscarii in ritm, genereaza o stare de placere, deconecteaza de probleme si duce in zona de relaxare. Armonia miscarii este data de creativitate, de ritmicitate, de concentrare si nu in ultimul rand de emotionalul nostru. Prin dans se stimuleaza astfel mai multe planuri, determinand o actiune terapeutica complexa. Endorfinele noastre din creier sunt eliberate, instaland starea de bine pe care important este sa o mentinem in anumite cote si dupa…

Dansul ajuta mult la inca ceva: la socializare. Am vazut si intalnit multi timizi in viata mea. Oameni carora parca le e frica sa spuna ceva, sa arate ce vor, sa relationeze…Pe care greu ii scoti din carapacea lor…Pt acestia dansul este cea mai buna punte spre ceilalti. Este de altfel un limbaj non verbal care produce o comunicare simpla si directa.

Am ajuns sa scriu despre dans vazand la Revelion si Carnaval, bucuria Adinei de a se misca in ritmul muzicii. Privind-o am realizat ce efect fantastic, cata bucurie si placere poate oferi aceasta miscare…Am povestit apoi cu Cornelia, de altfel o dansatoare desavarsita, cum a reusit sa o convinga si sa o atraga pe Cici la cursurile de tango…Pagina de Fb a lui Cici e plina acum de  postari de la lectiile ei de tango…In care pare tare fericita!



Sunt multe de scris despre dans, cred ca mi-ar trebui sa scriu o viata intreaga despre istoria sa, de la triburi pana la modernism. Este un fenomen atat de complex incat nu poti cuprinde tot ce ai putea spune despre dans nici macar intr-o carte. Dar intr-un scurt articol…
Voi insa puteti completa si duce mai departe subiectul acesta…

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Dansul
« Răspuns #1 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 19:53 »
Dansul, expresie a desavirsirii. M-a insotit foarte multi ani din existenta. L-am practicat ca semiprofesionist, alaturi de profesia mea. Turnee, repetitii lungi, extenuante, dar extrem de benefice. E o perioada din viata pe care mi-o amintesc cu mare placere. Un mijloc de socializare extrem de placut, benefic sanatatii, poate aduce satisfactii si bucurie daca este practicat cu putina pasiune si traire. 

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Dansul
« Răspuns #2 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 20:03 »
Cum sa-ti exprimi emotia vizionand doi oameni care danseaza asa? Vibrant, pasional, o armonie perfecta...

www.youtube.com/watch?v=xaZxZqPprtw

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dansul
« Răspuns #3 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 21:32 »
Da, e frumos si sa dansezi, pur si simplu. Mi-ar placea sa stiu pasi si coregrafii, dupa cum mi-ar placea sa ma las in voia muzicii pur si simplu, mai des.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dansul
« Răspuns #4 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 21:42 »
Dansul e o forma de exprimare a sexualitatii, trebuie sa recunoastem ;)
Dar mie imi place si latura ludica exprimata prin dans, sau modul in care bucuria, ori emotia indragostirii se transpune in miscare. Si, daca mai e si cu cantec, in ploaie...  e un fel de a te  bucura de viata, de ceea ce simti, fara sa-ti faci griji inutile.

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Dansul
« Răspuns #5 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 22:35 »
Nu sunt un bun dansator. Dar uneori, ceva functioneaza diferit. Si seara, magic, devine deosebita. :dance:
Apoi amintirea lupta cu uitarea, detaliile se estompeaza, insa magia ramane.
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Dansul
« Răspuns #6 : Duminică, 25 Noiembrie 2018, 20:54 »
 :)Admin :applause: Exceptional clip :applause:

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Dansul
« Răspuns #7 : Luni, 31 Decembrie 2018, 00:01 »
De cand nu ati mai dansat singuri(e) acasa? (sau) Ati dansat vreodata singuri(e) acasa?   *|*

www.youtube.com/watch?v=5ueJ4-lTa1s

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dansul
« Răspuns #8 : Luni, 31 Decembrie 2018, 06:07 »
Da, Louie. Uite, întrebarea ta mi-a amintit că a fost o vreme când dansul de una singură era o rutină a diminetilor de duminică. Acum, pentru că mi-am plantat un radio în bucătărie, uneori ma trezesc umblând prin oale, în ritmul vreunei melodii.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Dansul
« Răspuns #9 : Luni, 31 Decembrie 2018, 09:57 »
Da, desigur ... indiferent ca sunt in compania prietenilor sau nu. Si apoi, gimnastica de dimi nu-mi surade dar sa dansez ... da. Si in timp ce fac curatenie, cateodata. Miscare ... super!
LA MULTI ANI, tuturor singles-ilor. Un an si mai bun ... calatorii si petreceri la greu! O0 :yeah:

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Dansul
« Răspuns #10 : Vineri, 11 Ianuarie 2019, 14:08 »

 Dupa ce  Dumnezeu  a creat omul, a vrut  ca acesta sa fie fericit , asa ca  l-a  invatat sa danseze :)
  Jurnalul unui dansator.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Dansul
« Răspuns #11 : Miercuri, 23 Ianuarie 2019, 19:33 »

   In dans  nu este nevoie de cuvinte  :)
         Jurnalul unui dansator

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Dansul
« Răspuns #12 : Joi, 23 Mai 2019, 15:18 »

 Si  iar dansam , dansam , dansam ,
 Dansam  ca sa uitam :)
    Randi (Dansam)