Autor Subiect: Ajutor!  (Citit de 2335 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Ajutor!
« : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 18:09 »
Ajutor!
Auzim cuvantul acesta aproape zilnic. Acasa, pe strada, pe net, la TV…Toti strigam intr-un fel sau altul, intr-un moment de neputinta, dupa ajutor…Pentru ca ne-am dezvoltat si educat ca fiinte sociale, pt ca ne-am obisnuit cu viata in comun, incercam rezolvarea  a unei parti din lucruri ajutandu-ne unii pe altii…Suntem ajutati si ajutam la randul nostru.

Strig rar dupa ajutor, m-am cam invatat sa-mi rezolv singur problemele. Asta pentru ca mi-e teama ca o sa simt in ajutorul primit o doza de obligatie, o recompense, o intoarcere de serviciu…Si asta m-ar rusina teribil….Accept si apreciez doar atunci cand sunt ajutat dezinteresat, din suflet, cu placere, cand simt o picatura de prietenie…

Din pacate strigatul asta absolut uman si firesc - in fond fiecare avem momentele noastre de nevoie – este prea des, prea mult folosit. Pt multi este un modus vivendi. N-ar mai putea trai altfel. S-au obisnuit sa stea cu mana intinsa. Aici nu ma refer doar la cersetori, la amaratii si nefericitii aceia care sunt obligati s-o faca ci la aceia care-i folosesc pe cei din jur pe post de “permanent help”…Ceva ce mi se pare tare egoist…

Din prea multa “cerere” de ajutor, am ajuns sa fim saturati si clasificam si triem oamenii din jur dupa gradul in care suntem “asaltati” de acestia. Satui de maini intinse, evitam pe cei care cer, uitand insa ca multi din ei chiar au nevoie si asteapta ajutorul nostru ca pe o ultima solutie. Este vorba si de o lipsa de intelegere, de rabdare, de un anumit grad de dezumanizare. Ni s-a format o reactie, un reflex de refuz a ajutorului. Motivat insa asa cum spuneam…



Nu stiu ce e de facut, cum ar trebui sa privim lucrurile. Cum ar trebui sa le readucem in zona de emotional, nu in cea de automatism…Multi au nevoie de noi si trebuie sa reinvatam sa ajutam!

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Ajutor!
« Răspuns #1 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 19:31 »
In urma cu trei zile, am trait o experienta minunata, as zice. Ma aflam la un tirg de produse naturiste, batea un vint cumplit, scazusera multe grade, ma grabeam sa identific ceva folositor. Expozantii se adapostisera care pe unde reusisera. M-am apropiat de-un stand, am vazut ceva care mi-a trezit interesul. De fapt erau 2 produse, dar nu-mi ajungeau banii pentru ambele. Cind au aparut si proprietarii -sot-sotie - am spus direct ca recunosc calitatile terapeutice ale celor 2 produse, dar vreau un sfat despre cel mai eficient dintre ele, pentru ca doar unul pot lua. O secunda i-a trebuit sotiei ca sa-mi ofere sincer si insistent al doilea produs. Il identificase pe cel cerut de mine, iar pe celalalt, al doilea ca efect, mi l-a oferit ! In primul moment am ramas siderata ! Nu mi s-a intimplat prea des. Initial am refuzat, am scos banii sa platesc ce alesesem, dar n-a fost chip sa refuz si darul. Am multumit, am plecat gindindu-ma la bunatatea lor, dar si la conditiile in care stateau afara pe acel frig. Inghetati, le clantaneau dintii, nu venisera atit de pregatiti pentru temperaturile scazute. In drum spre casa am hotarit ca trebuie sa ma-ntorc cu haine groase pentru ei. Am facut asta si-a fost rindul lor sa fie uimiti. Ne-am imbratisat, ne-am multumit din nou. Parca ne cunosteam dintotdeauna.Totul s-a petrecut firesc, intr-un deschis spirit de ajutorare. Experienta mi-a incalzit sufletul !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ajutor!
« Răspuns #2 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 21:30 »
Ca orice notiune si ajutorul e relativ. Lucrez intr-un domeniu in care ajutorul presupune mai degraba punerea in practica a pildei cu pestele. Adica sa inveti omul sa pescuiasca.

Daca vorbim de relatii inter-umane, e frumos sa ne oferim ajutorul, e recomandat si sa cerem ajutor, atunci cand avem nevoie.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.