Autor Subiect: Cariera  (Citit de 10475 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Cariera
« : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 18:12 »
Pentru multi un tel. Pentru altii doar un mijloc de existenta. Indiferent insa din orice tabara privim, vedem acelasi lucru: o munca de pregatire, de educare, de perfectionare, de adaptare. Continua, pt ca suntem mereu in alerta supravietuirii. Trebuie sa recunoastem ca am cam ajuns sa traim ca sa muncim, nu sa muncim ca sa traim...

Bombardament de informatii, de lucruri noi, de schimbari, de reasezari….Suntem in situatia unei ambarcatiuni lansate pe un rau vijelios. Nu putem trage la mal sa ne odihnim - asta ar insemna sa izbim de stanci, trebuie sa mergem doar dupa cum curge raul. Dupa sinuozitatile sale si doar in aval…Incercam sa eschivam, sa evitam obstacolele, invatam sa le trecem, fara sa ne udam prea tare sau sa ne lovim. Ne adaptam vitezei cu care apa se pravale peste bolovani, incet – incet pricepem cum putem sa mai franam…

Am depasit de mult pragul in care tinteam la ceva. Acum incerc doar sa inteleg unde se varsa raul care m-a purtat. In alt rau mai mare, cu ape mai mari, mai tumultoase? Sau intr-o mare cu valuri imense? Pt ca nu vad si nu cred sa ajung vreodata cu „barca” mea in ape linistite…Si nici nu cred ca as vrea asta. M-am obisnuit cu viteza, am invatat sa ma feresc, cred ca mi-ar lipsi adrenalina coborarii…



Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Cariera
« Răspuns #1 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 19:46 »
Obisnuiesc sa numesc modul acesta de viata, intrarea in centrifuga. Esti centrifugat permanent si astepti uneori ca sistemul sa te ejecteze. Am avut o perioada lunga in care am trait astfel. Ma invirteam cu voia mea, din dorinta mea, din pasiunea pentru activitati, din aprecierea stilului de viata cistigat, apoi din nevoia de-a pastra senzatiile de bine si confort mental si social, apoi in virtutea inertiei si-apoi masinaria m-a expulzat, in sfirsit si brusc...intr-un disconfort de sanatate, ca sa-l numesc frumos. Cronic. N-as mai face la fel daca mi s-ar oferi o a doua sansa ! As alege cu si mai mare grija ce decid sa fac, cit timp, in ce ritm, pentru cit, cu ce grad de satisfactie (pe-asta l-as calcula cu zecimale!). Cred ca prezentam simptome de workaholic. M-am tamaduit, dar doar de asta, pentru ca urmarile nu pot fi indreptate.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cariera
« Răspuns #2 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 21:13 »
Asa e, Doina, unele urmari nu mai pot fi indreptate. La un moment dat prioritatile se reaseaza.

Ce inseamna cariera, de fapt? Sa-ti fixezi un varf de atins pe traseul profesional si sa intri in vartejul drumului pana acolo. Poate inseamna recunoasterea meritelor, capacitatilor, faima, succes, bani, relatii, avantaje de tot felul... Poate inseamna doar bucuria si satisfactia de a face ceea ce-ti place, de a lucra intr-un anumit domeniu, de a produce schimbari, mai mici sau mai mari...

Dar e bine ca munca, de fapt jobul si aspiratiile ce tin de cariera sa nu invadeze intru totul viata noastra. (Gigi, nu ma refer de fericitele cazuri cand pasiunea devin job  :)
Aparent fara legatura, stiti ca se organizeaza workshop-uri si seminarii ca lumea sa invete sa separe viata profesionala de cea personala?

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Cariera
« Răspuns #3 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 22:50 »
Asa e, Doina, unele urmari nu mai pot fi indreptate. La un moment dat prioritatile se reaseaza.

Ce inseamna cariera, de fapt? Sa-ti fixezi un varf de atins pe traseul profesional si sa intri in vartejul drumului pana acolo. Poate inseamna recunoasterea meritelor, capacitatilor, faima, succes, bani, relatii, avantaje de tot felul... Poate inseamna doar bucuria si satisfactia de a face ceea ce-ti place, de a lucra intr-un anumit domeniu, de a produce schimbari, mai mici sau mai mari...

Dar e bine ca munca, de fapt jobul si aspiratiile ce tin de cariera sa nu invadeze intru totul viata noastra. (Gigi, nu ma refer de fericitele cazuri cand pasiunea devin job  :)
Aparent fara legatura, stiti ca se organizeaza workshop-uri si seminarii ca lumea sa invete sa separe viata profesionala de cea personala?

Da. Primesc frecvent newsletter-uri de la Learning Network Update, cu tot felul de invitatii de acest tip. Dar e cam tirziu.

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Cariera
« Răspuns #4 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 22:52 »
... fericitele cazuri cand pasiunea devin job  :)
sssst, sa nu te auda sefu'
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cariera
« Răspuns #5 : Joi, 10 Aprilie 2014, 07:53 »
Da. Primesc frecvent newsletter-uri de la Learning Network Update, cu tot felul de invitatii de acest tip. Dar e cam tirziu.

Prea tarziu, adica ai invatat deja? ;)

Apropo de pasiune. Mi-am amintit ca am auzit pe cineva vorbind despre succes in cariera, respectiv in viata, din aceasta perspectiva - sa faci ceea ce-ti place, sa simti ca iti place ceea ce faci, ceea ce ti-ai dorit, ceea ce iti implineste aspiratiile, chiar daca nu iti aduce faima, sau castiguri fabuloase.

Stiu sau am auzit de cateva cazuri, de exemplu, care au facut medicina, pentru ca era de mare apreciere in perceptia sociala, s-au lasat si si-au deschis laborator de cofetarie, restaurante sau firme de confectii...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cariera
« Răspuns #6 : Joi, 10 Aprilie 2014, 08:15 »
Da, am si eu un amic, care medic fiind a renuntat sa-si mai faca meseria si a inceput mai intai cu comertul en-gros, apoi s-a apucat de fabricat mobila...

Si la mine schimbarea este majora....Acum 20 de ani faceam tancuri, acum doua zile ma jucam cu copiii in tabara, "Vanatoarea de comori"...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cariera
« Răspuns #7 : Joi, 10 Aprilie 2014, 08:27 »
Acum 20 de ani faceam tancuri, acum doua zile ma jucam cu copiii in tabara, "Vanatoarea de comori"...

 Adica un de simbol viu al mesajului:

merge si adaptat: make what do you love
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cariera
« Răspuns #8 : Joi, 10 Aprilie 2014, 09:10 »
Da, chiar nu stiu prin ce conjuctura am ajuns atunci sa lucrez la fabricarea de arme... ??? Adica nu doar sa lucrez, ci chiar sa coordonez si sa conduc... :-[ Cred ca mi se pareau inofensive, sau mai bine zis folosite la intimidare, nu in lupta...Nu m-am gandit atunci nici o clipa ca ceea ce iesea de sub comanda mea putea sa ucida...Apoi da...am realizat cat rau se putea face cu un asemenea instrument superaccesorizat...

Asta e viata te aduce in diferite puncte fara ca tu sa poti face ceva...Avem un destin si il urmam. Greu sau chiar imposibil sa carmesti sa iesi din fagas...

Am ajuns sa fac ce-mi place dupa o serie de renuntari si dezamagiri. Atunci a fost un punct de inflexiune si cotitura totodata. De acolo am plecat pe total alt drum, care se potriveste perfect firii mele. Mi-ar place sa lucrez mai mult timp cu copiii, mi-ar place sa am timp de pictura, de scris, de munte. Dar stiu ca vreau prea multe si ma multumesc cu cat primesc. De fapt deloc putin...

De multe ori m-am gandit ce s-ar fi intamplat daca nu se schimba regimul ala nenorocit, unde asa fi fost acum, ce as fi facut? Si la cum m-as fi descurcat daca ramaneam in 90 in Cambridge, daca mi-as fi atins visul de a preda la o mare universitate? Nu stiu daca as fi fost fericit sau macar implinit. Cu toate problemele pe care le-am avut si le am, totusi tara asta, oamenii de aici, locurile astea de care sunt atat de indragostit, mi-au oferit satisfactii pe care o slujba fie ea si de profesor universitar la Cambridge nu cred ca mi-ar fi putut da...

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Cariera
« Răspuns #9 : Joi, 10 Aprilie 2014, 16:22 »
Prea tarziu, adica ai invatat deja? ;)


A, nuuuu !  :whistle: Cam tirziu, pentru ca am aflat din experienta personala ceea ce m-ar invata acolo ! Acum continui sa fac de placere si cu pasiune ce-a mai ramas de facut, dar lista e scurta.  :strambatura:

Offline craluca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Re: Cariera
« Răspuns #10 : Joi, 10 Aprilie 2014, 19:59 »
Dragii mei, nu stiu de ce ma atrage acest topic, poate pt ca nu am nimic bun de spus in ceea ce ma priveste referitor la cariera. Eu prin cariera inteleg ascensiune profesionala si intotdeauna m-am simtit obligata sa depun plus de efort ca sa urc treptele unei cariere de care sa nu-mi fie rusine macar. Am facut aceste lucruri de-a lungul timpului insa in cariera nu am avansat (mai sus de middle), dar nici nu mi-am dorit asta; pentru ca n-am descoperit nimic sa-mi placa cu adevarat. Sau, ba da... mi-ar fi placut sa fiu un fel de printesa...:) Asta mi-ar fi placut sa fiu...si sa fac ceea ce face o printesa, adica mai nimic, sa se imbrace frumos, sa se plimbe, sa se simta bine. Poate si o slujbuta mica, mai mult de binefacere, cu copii sau batrani si aia e...Lucrez de la 18 ani, am facut facultate la seral (politehnica profil electric) lucram si in 3 ture pe vremea studentiei, am avut slujbe solicitante in media-publicitate si acum sunt contabil ... ce am urat mai mult in viata (nu-mi place lumea asta-cer iertare pt cine este in aceasta bransa, sunt convinsa ca cei din SC sunt exceptii :-*).Am avut o pasiune - dansul, dansam si in trupe, pe scene (chiar si la opereta) -asta era refularea si compensatia pe care mi-o ofeream singura, dar nu puteam face cariera din asta (la 30 de ani esti "expirat"). Cariera mea (joburile mele) nici placere nu mi-a facut, nici financiar nu m-a multumit, insa datoria mi-o faceam cu sarguinciozitate... Am sentimentul ca, chiar m-a incurcat in spectrul personal, sufletesc; aceasta munca in exces mi-a deformat perioade lungi profilul sufletesc, dar nu-i nimic, mergem inainte, sunt convinsa ca toate au un rost si nimic nu e intamplator. Concluzia in cazul meu este ca jobul a fost si este doar o sursa de existenta. Felicitari si ferice de cei ce o fac din pasiune ! :flori:
raluca

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cariera
« Răspuns #11 : Joi, 10 Aprilie 2014, 21:05 »
Concluzia in cazul meu este ca jobul a fost si este doar o sursa de existenta. Felicitari si ferice de cei ce o fac din pasiune ! :flori:

O concluzie foarte sanatoasa! Totusi, tinand cont ca ne petrecem cel putin 8 ore castigandu-ne existenta merita sa incercam macar varianta in care sa gasim ceva placut in ceea ce facem. :kissing:

Am gasit un articol cam alambicat prezentat, dar merita putin disecat
http://www.scientia.ro/homo-humanus/51-psihologie/5090-de-ce-facem-lucruri-ce-nu-ne-fac-placere.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cariera
« Răspuns #12 : Joi, 10 Aprilie 2014, 21:10 »
A, nuuuu !  :whistle: Cam tirziu, pentru ca am aflat din experienta personala ceea ce m-ar invata acolo ! Acum continui sa fac de placere si cu pasiune ce-a mai ramas de facut, dar lista e scurta.  :strambatura:
Adica ai invatat deja :applause:~
Lista scurta, dar intensa.
E mai motivant asa. Poti sa scrii mai multe liste scurte. :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Cariera
« Răspuns #13 : Joi, 10 Aprilie 2014, 22:28 »
Adica ai invatat deja :applause:~
Lista scurta, dar intensa.
E mai motivant asa. Poti sa scrii mai multe liste scurte. :)
Sa zicem ! Cu cucuiele aferente.  :) E si scurta si laxa. As putea s-o printez, sa am mai multe scurte... :yeah: :happy:

Offline craluca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Re: Cariera
« Răspuns #14 : Vineri, 11 Aprilie 2014, 16:33 »
multumesc "wonderland", ai dreptate, nush' ce ma faceam fara sfatul tau, m-ai scos din impas! :bow:
raluca