Autor Subiect: Tabieturile ne lasă single?  (Citit de 17190 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Tabieturile ne lasă single?
« : Vineri, 11 Aprilie 2014, 08:17 »
Tabieturile ne lasă single?
scris de wonderland

Se spune că de la o vârstă, nu spunem de la care, una oarecare, plus minus niște luni (prietenii știu de ce  ;) ) e ma greu să te decizi să intri într-o relație, pentru că ai deja niște tabieturi, o viață în jurul unor repere fixe, confortabile, la care ești mai puțin dispus să renunți.



O fi, n-o fi asa?
Nu știu ce să zic. Eu, cred că n-am tabieturi. Chiar n-am tabieturi.  :strong:
Am niște obiceiuri, niște năravuri. Dar ele sunt flexibile, înlocuibile. Sau, mai bine zis am niște tabieturi la care oricând sunt dispusă să renunț de dragul altora, noi și împărtășite.
Câteodată n-am chef să-mi strâng patul, nu ies din pijama cât îmi beau cafeaua, mi-e comod și bine să-mi fac programul gospodăresc ori de timp liber, după propriul plac. Las ce-i mai bun din farfurie, la urmă, îmi mânânc fructele și desertul în pat, în străchinuțe sau farfuriute speciale, citesc revistele de la coadă la cap, dacă pot, aleg trasee diferite pentru dus și întors la plimbare, la muncă. Când merg împreună cu cineva, prefer să merg în stânga persoanei... Îmi place să lenevesc duminica acasă, mai ales la vremea siestei, greu mă convingi să ies din casă între 12-16, dacă nu e ceva neobișnuit – un eveniment special din viața prietenilor,  o întâlnire interesantă, un loc inedit, în natură.
 
Acum că am început să le enumăr, îmi dau seama că s-ar putea să fie mai multe obiceiuri care s-ar încadra în denumirea de tabieturi, :faint: as putea chiar adauga si forumul SC, dar mi se par inofensive. În sensul în care nu sunt impedimente care să mă pună în situația de a alege, doamne ferește, între vreun tabiet și includerea unor noi activități, noi întâlniri sau, mai ales un nou statut relațional.

Voi ce tabieturi aveți, dacă aveți? Sunt lucruri la care renunțați pentru că un obicei sau altul a devenit atât de puternic încât nu sunteți dispus să renunțați la el? Și, mi ales să nu fiți dispus să vă reorganizați fără el, alături de, și împreună cu altcineva?

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #1 : Vineri, 11 Aprilie 2014, 11:15 »
Banuiesc ca in momentul in care incerci o " relatie" va trebui sa cedezi din tabieturile tale celuilalt - daca e dispus sa le imparta cu tine - si sa preiei dela el cateva. Renuntarea - ca idee in sine - creaza frustrari - si nu e bine sa incepi cu ele. Dar armonizarea tabieturilor e un lucru la care trebuie lucrat intens ...
Asa simt eu depilda
La capitolul tabieturi - marturisesc ca inotul e pe primul loc . Si nu asi fi dispusa sa renutn la el pentru NIMENI si NIMIC. Mi-ar face mare placere sa il impartasesc. ...Si vorba ta - Wonderland - acum daca sap in interiorul meu descopar si altel tabieturi. Mai sap si revin... Tema e interesanta .
Weekend placut !

silviu

  • Vizitator
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #2 : Vineri, 11 Aprilie 2014, 15:19 »
la capitolul tabieturi, taierea frunzelor la caini e pe primul loc. recunosc, cand ma odihnesc sau ma satur de frunze, ma dedic in totalitate celui de-al doilea: frecarea mentei :strong: mi-e si groaza sa sap in interiorul meu :( cine stie ce mai descopar prin abisurile sufletului... si vorba filozofului: daca privesti prea mult timp in abis, abisul va privi in tine >:D

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #3 : Vineri, 11 Aprilie 2014, 16:07 »
Mai sap si revin... Tema e interesanta .

Cu sapatul asta...putem da de stele in apa sau sa ne priveasca abisul vorba lui silviu.
Uneori crezi ca ai dat de o scama si te trezesti depanand un ditamai ghem.
Dar astept, curioasa si interesata, revenirea ta :)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 12 Aprilie 2014, 14:44 »
Tabieturile ne lasă single?
scris de wonderland

 Când merg împreună cu cineva, prefer să merg în stânga persoanei... Îmi place să lenevesc duminica acasă, mai ales la vremea siestei, greu mă convingi să ies din casă între 12-16, dacă nu e ceva neobișnuit – un eveniment special din viața prietenilor,  o întâlnire interesantă, un loc inedit, în natură.
 

Ohh, la leneveala sunt prima si eu  ;D , cred ca imi place ideea de a avea libertatea de a nu face nimic macar jumatate de zi uneori  :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 12 Aprilie 2014, 16:55 »
dar nu e periculos. putem lenevi si in doi, nu? ::)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 12 Aprilie 2014, 18:09 »
dar nu e periculos. putem lenevi si in doi, nu? ::)
Deloc periculos, ba chiar e recomandat sa mai si lenevim uneori  :)
momentan lenevesc solo , dar cred ca nici in doi nu poate fi prea rau  :D   ;)

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 12 Aprilie 2014, 19:02 »
cam delicat subiectul....cand eram in doi imi doream cateva momente in care sa ma lase toti in pace ..copil, sot...sa se mai descurce si singuri....cand am ramas singura am facut cam tot ce nu am putut face in doi...adica toate tabieturile fara sa ma bata nimeni la cap....dar cu trecerea timpului parca vreau in doi ,parca nu mai sunt asa pretioase tabieturile mele....oare tot timpul vrem ce nu avem?....ca solutie temporara am o relatie la distanta...care imi ofera si timp singura....ura pt tabieturi si timp in doi......ce o mai fi vom vedea...timpul le rezolva pe toate...cu tabieturi sau fara...

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 12 Aprilie 2014, 19:32 »
Probabil ca da. Ne pastreaza single. O poveste spune ca daca nu dorim sa mai fim single, atunci ar trebui sa folosim o jumatate de sifonier cu garderoba noastra, iar pe cealalta s-o lasam libera pentru ...celalalt ! Asta daca-l asteptam sa apara in viata noastra. Daca umplem tot spatiul, chiar daca si-ar dori sa apara, n-ar avea loc ! :magic: La fel se procedeaza cu garajul: gararea masinii noastre ar trebui sa se faca pe laturi, cit mai aproape de unul din peretii laterali (atentie la zgirieturi, oglinzi retro sparte) pentru a elibera un spatiu cel putin egal cu-al masinii noastre pentru acelasi celalalt. Cita osteneala, cita concentrare !!!  :giggle:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 12 Aprilie 2014, 23:15 »
Interesanta perspectiva. Si, cred ca are un mare sambure de adevar. Deci, sa nu ne umplem viata cu tabieturi de care sa nu ne mai putem dezbara si debarasa. :strong:

Cu  mine e simplu, nu am masina, deci, nu trebuie sa pastreze jumatate de garaj gol :happy:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 12 Aprilie 2014, 23:22 »
momentan lenevesc solo , dar cred ca nici in doi nu poate fi prea rau  :D   ;)
sigur nu e rau, dimpotriva ;)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #11 : Duminică, 13 Aprilie 2014, 07:59 »
Probabil ca da. Ne pastreaza single.

Asta e o afirmatie motivationala  puternica :thumbup:,  care ma incurajeaza sa am grija sa nu-mi consolidez nu-s ce tabieturi si sa fiu deschisa pentru schimbare. Pentru ca, nu-i asa, schimbarile sunt inevitabile in viata noastra, oricat ne agatam de obiceiuri fixe. Iiar incercarea de a ne crea o mica lume bazata pe certitudini este o iluzie pe care, daca o intretinem ne va produce doar tensiune si suferinta..
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #12 : Duminică, 13 Aprilie 2014, 08:24 »
risc sa fiu etichetata ca una careia ii place sa vorbeasca singura, dar mi-am amintit de un tablou a lui Sabin Balasa, pe care il am si eu in...fotocopie.
Libertate in acvariu - mi se pare o metafora clara pentru cum ajungem sa ne limitam posibilitatile, prin tabieturi
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #13 : Duminică, 13 Aprilie 2014, 18:40 »
Cu  mine e simplu, nu am masina, deci, nu trebuie sa pastreze jumatate de garaj gol :happy:

Nu te bucura prea tare !  ::)Pregateste-te pentru alte operatiuni de debarasare. In baie. Elibereaza rafturi, sertare, etc pentru produsele de ingrijire ale viitoarei ''jumatati''. Conform denumirii are dreptul la ele.  :strambatura:Amenajeaza un spatiu, liber, pentru trusa de scule, sper sa fie priceput si cooperant  :P. Fa provizii de baterii pentru telecomenzi. De toate tipurile. Procura citeva in plus. Se pot sparge, rataci... Incearca sa ghicesti : cada sau cabina, saruri sau spumant. :happy: Si aloca spatiu pentru ele...  :tomato: Ai eliberat sifonierul ? Nu trage de timp  :yeah: N-am glumit, e o adevarata bataie de cap sa primesti pe cineva in viata ta.  :hammer:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tabieturile ne lasă single?
« Răspuns #14 : Duminică, 13 Aprilie 2014, 21:58 »
Ce tare ar fi sa incep sa imi fac griji ca n-am loc in dulap, cand  nu vad niciun potential invadator al spatiului personal   :happy:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.