Autor Subiect: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014  (Citit de 21439 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014

Tarif:  360 Euro / persoana - cazare in camera DBL
Avansul, care confirma rezervarea locului, este de 150 EUR/persoana.
Grup 8 - 20 persoane
Plecare:   7 octombrie2014
Sosire:   12 octombrie 2014
Cazare: 5 nopti din care:
     •  doua la Budapesta 7/8 si 8/9 octombrie
     •  3 la Hajduszoboszlo 9/10, 10/11, 11/12 octombrie
Servicii incluse:
     • cazare 5 nopti la hoteluri de 3*
     • mic dejun 5 zile
     • cina 3 zile
     • intrare complex SPA Aquapalace Hajduszboszlo 2 zile
     • transport Sibiu - Budapesta - Hajduszboszlo - Sibiu si local dus si intors Debrecen si Hortobagy (Pt cine vine din Bucuresti: exista varianta de a calatori cu microbuzul de acolo in data de 6, cazare la Sibiel si plecat la 3.00 noaptea de acolo direct. Cost dus si intors Bucuresti - Sibiu si Sibiu - Bucuresti = 120 RON, cazare la Sibiel in camera dubla, 30 RON/persoana (fara mic dejun). Total 150 RON. )
     • insotitor de grup pe toata perioada excursiei
Nu sunt incluse:
     • intrarile la obiective
Observatii si cateva explicatii
Este o actiune combinata, vizitare si relaxare. La Budapesta, Debrecen si Hortonagy urmeaza sa facem vizite de cate o jumatate de zi, la Hajduszoboszlo sa ne relaxam in imensul complex SPA de acolo.

Program:
7 octombrie marti. Plecam la ora 3.00 din Sibiu, urmeaza ca dupa 550 km, la ora 12.00 sa ajungem in Budapesta. Lasam bagajele la hotel si incepem cu un tur scurt al orasului. Parcurgem traseul de la Piata Vigado pana la Castelul Buda, incluzand Podul cu lanturi, Biserica Sf Ana, Biserica Evanghelica, Bastionul Pescarilor, Biserica Matei Corvin, urmand ca la intoarcere sa ne oprim la unul dintre restaurantele de pe artera comerciala Vaci Utca pt a servi pranzul. In jurul orei 14.00 mergem la hotel pt check in, iar dupaamiaza o sa ne-o petrecem in baza SPA a hotelului.
8 octombrie miercuri Dupa micul dejun, ne deplasam cu microbuzul pana la Varosliget (Parcul Orasenesc), vizitam Castelul Vajdahunjad, Baile Szechenyi, Monumentul Eroilor, apoi Biserica Sfantul Stefan. De acolo vom urca cu microbuzul pana pe dealul Gellert, cel mai inalt punct al Budapestei, pt o imagine panoramica si o plimbare in zona Citadelei. Daca timpul este frumos o sa mergem pt o plimbare si pe Insula Margareta, unul dintre cele mai frumoase locuri de agrement ale capitalei Ungariei. Dupa amiaza SPA la hotel.
9 octombrie joi Servim micul dejun si ne indreptam spre Hajduszboszlo. Avem 250 km, cca 3 ore si jumatate. In jur de 13.00 o sa ajungem la Hotel Korona 3*, gazda noastra obisnuita si mergem la Aquapalace, la SPA. Avem doua intrari gratuite, una o s-o folosim in prima zi. Seara cina, la hotel, intra in tariful excursiei. Se serveste a la carte, ce doreste fiecare. Preparatele sunt pe baza de peste, pui, curcan, porc si vita. Deci aveti din ce alege...
10 octombrie vineri Prima parte a zilei SPA, apoi pranz la hotel (in locul cinei care intra in tarif) iar dupa-amiaza vizitam Debrecen-ul. Cine doreste sa-si faca cumparaturi este cea mai bune ocazie. Seara megem la Kemences Csarda, o locatie pe care toti cei cu care am fost pana acum la Hajduszboszlo au apreciat-o pentru mancare si atmosfera. Vinerea se canta live, exista o trupa de ceterasi, ceva inedit si placut.
11 octombrie sambata Dimineata dam o fuga pana la Hortobagy sa vizitam Parcul National de acolo. Sunt 3 mici muzee, o gradina zoo, apoi mergem la Matai Menes pt a vedea grajdurile cu cai Nonius. Dupa amiaza la SPA, la Aquapalace, iar seara cina la hotel.
12 octombrie duminica Dupa micul dejun plecam spre tara. In jur de ora 17.00 (ora Romaniei) o sa ajungem la Sibiu.

Pentru cei din Bucuresti sau alte localitati: o sa va oferim o noapte de cazare (fara mic dejun, se va pregati cafea noaptea la plecare) la un tarif de 30 RON/pers. Transferul de la Sibiu - Sibiel, este gratuit.


Budapesta, zona Castelului Buda


Budapesta, zona Parlamentului. In departare, pe Dunare se vede Insula Margareta


Unul dintre bazinele din complexul SPA Aqua Palace Hajduszboszlo

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Cateva din obiectivele pe care o sa le vizitam in Budapesta:


Podul cu lanturi, pe care o sa-l si traversam, plecand din Piata Vigado.


Dupa traversare, prima vizita, aceasta bineinteles dupa ce admiram imensa cladire a Parlamentului Ungariei de pe malul opus al Dunarii, va fi Biserica Sf Ana


Trecem apoi prin fata Bisericii Evanghelice,


pt a ajunge la Bastionul Pescarilor


Inainte de a merge la Castelul Buda si a-l vizita, vom intra in Biserica Matei Corvin, cea care poarta numele celui mai mare rege maghiar...un roman!


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
La Budapesta, o sa stam foarte aproape de centru si de Gellert, intr-un hotel boutique, de 50 de camere.
Se numeste Bo18 Superior, are 3 stele si este situat asa cum spuneam central, la numai 300 de metri de centrul comercial Corvin şi de promenada Corvin. Serveşte un mic dejun bogat tip bufet si ...şampanie. (asta pt a ne aduce aminte de hotelurile din Portugalia si Spania...)

Are si un centru de wellness, de aceea l-am si ales. Dupa vizitarea orasului o sa ne bucuram de o binevenita relaxare la saună finlandeză şi la cada cu hidromasaj. Are si facilităţi de fitness, oferite se asemenea gratuit, sa vedem insa cum stam cu apetitul de miscare dupa plimbarea de cateva ore....

Avem Wi-Fi gratuit în toate zonele hotelului, iar cine are nevoie de computer, poate folosi facilitatea hotelului, un colt cu laptop, iPad şi Play Station.

Vom avea acolo si un bar de incinta, unde putem ramane seara la un pahar de Tokay....

Cateva fotografii:















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #3 : Miercuri, 07 Mai 2014, 06:27 »
In primavara Hajduszboszlo ne-a asteptat in haina inflorata. Laleaua era lait-motivul...












Toamna verdele lasa loc culorilor ruginii de toamna, iar parcurile si rondourile se umplu cu alte flori...Imi place locul acela si primavara si toamna deopotriva, ma linisteste si ma relaxeaza extraordinar...De baia din Aqua Palace ce sa mai zic...cand ajung deja in coltul strazii si vad complexul SPA.... :dance:



iar ajuns in hol... *|*



Inauntru o multime de bazine, de nu mai stii in care sa intri...Imi amintesc ca in toamna trecuta am ramas acolo de la deschidere, de la 9.00, pana la inchidere la 19.00....Si ce bine a fost... :)














Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #4 : Miercuri, 07 Mai 2014, 19:22 »
Imagini din Debrecen...














Offline lylyelena

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #5 : Duminică, 17 August 2014, 11:24 »
Buna ziua si bine v-am gasit ! Urmaresc de ceva timp site-ul , mi-a placut ce-am vazut si sper sa fie un inceput bun vacanta asta . As vrea sa stiu daca mai sunt participanti din Bucuresti . Lili

Simona56

  • Vizitator
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 13 Septembrie 2014, 10:40 »
Buna ziua,
Desi m-am inscris in aceasta comunitate de cca un an, timp in care am citit, am urmarit, m-am informat..... acum mi-am luat inima in dinti si m-am inscris la acesta actiune . Zic "m-am inscris" pentru ca am platit si avansul....
Dar nimeni nu vorbeste nimic despre ea....Mi-ar fi placut sa schimb cateva idei cu colegi de excursie dar.....
Ce se intampla? Pot sa am surpriza sa se anuleze?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #7 : Vineri, 19 Septembrie 2014, 08:59 »
Simona, nu-ti fa nici o problema, valabil pt cei care se inscriu in excursii. Mentionam in mai multe locuri si randuri ca toate actiunile noastre se tin!  :) Si inca la maxim de capacitate. Deci problema este ca nu sunt locuri suficiente, nu ca nu sunt participanti.

Din pacate "tacerea" de pe forum la unele actiuni nu ajuta deloc componenta de socializare...Asa cum remarcai si tu, este foarte bine sa stii cu cine pleci, cu cine urmeaza sa-ti petreci o vacanta. Valabil in special pt cei noi. Cei vechi deja multi se cunosc intre ei si chiar daca nu s-au nimerit intr-o actiune sa fie impreuna, au auzit unul de celalalt.

M-am gandit la un moment dat la un sistem de prezentare a participantilor, dar inca nu am avut timpul necesar sa vad in ce masura este posibil.

Deci ne vedem in excursie Simona! :)

Simona56

  • Vizitator
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #8 : Luni, 22 Septembrie 2014, 08:18 »
Multumesc de raspuns; M-ai linistit... :happy:
Sperca nu ma veti  uita acasa, eu fiind atat de aproape de voi.  :D

Offline silviami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #9 : Luni, 22 Septembrie 2014, 13:46 »
Buna ziua,
achitat integral in dimineata asta, ajung in Sibiu
in jurul orelor 16, imi puteti recomnda un loc de pus capul
pana la 3 cand e plecarea?

Simona56

  • Vizitator
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #10 : Marți, 23 Septembrie 2014, 10:48 »
Buna ziua,
achitat integral in dimineata asta, ajung in Sibiu
in jurul orelor 16, imi puteti recomnda un loc de pus capul
pana la 3 cand e plecarea?
La mine. Poate ca mai schimbam niste idei de pregatire de ultim moment. Ce zici? Daca esti de acord, lasa-mi posibilitatea unui contact direct la ....   sim_ona97@yahoo.com

Offline silviami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #11 : Marți, 23 Septembrie 2014, 11:44 »

Multumesc cat pot eu de frumos, imi face o deosebita placere sa recunosc stilul neechivoc, deschis, hotarat al sibienilor (am avut colegi de facultate).

Eu 0743102536 / 0232247898
Tu ?

Daca ai fix, eu l-as prefera, ma doare capul de la mobil
Termin munculita pe la 17.30
pup

Simona56

  • Vizitator
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #12 : Marți, 23 Septembrie 2014, 12:43 »
 Te voi suna pe fix deseara intre 19.30 si 20. Discutam atunci mai multe, ca fetele........

Offline silviami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #13 : Marți, 23 Septembrie 2014, 13:06 »
MULTUMESC

Offline ella_cj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #14 : Marți, 23 Septembrie 2014, 21:26 »
Abia astept sa ne vedem in Budapesta la un gulas cum numai pe acolo se face  :D
Oare mai vine cineva din Cluj?