Autor Subiect: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014  (Citit de 21435 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #15 : Miercuri, 24 Septembrie 2014, 20:03 »
Pt cine vine din Bucuresti: exista varianta de a calatori cu microbuzul de acolo in data de 6.10, cazare la Sibiel si plecat la 3.00 noaptea de acolo direct. Cost dus si intors Bucuresti - Sibiu si Sibiu - Bucuresti = 120 RON, cazare la Sibiel in camera dubla, 30 RON/persoana (fara mic dejun). Total 150 RON.

Offline ella_cj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #16 : Miercuri, 24 Septembrie 2014, 21:20 »
Gigi, oare prin Cluj treci sau vi pe autostrada si nu intri prin oras?
Intreb pentru a ma organiza si eu sa fiu la locul potrivit pentru a ma intalni cu voi.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #17 : Joi, 25 Septembrie 2014, 07:37 »
Ella, spre Ungaria mergem pe traseul Sibiu - Sebes Alba - Orastie - Deva - Arad - Nadlac - Szeged - Budapesta, doar la intoarcere trecem prin Cluj (Hajduszoboszlo - Oradea - Cluj - Alba Iulia - Sibiu) atunci venim din nord vestul Ungariei. Daca am lua-o pe Cluj si la dus am ocoli vreo 200 km.

Offline lumi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #18 : Joi, 25 Septembrie 2014, 15:14 »
buna
As veni din Bucuresti cu autobuzul pe 6.10, varianta cu ajungere la Sibiu la ora 15

http://www.autogari.ro/curse?pid=643&did=520&zi=2014-10-06&pas=1-0-0-0-0

Cineva o sa ne ia de la autogara?
Multumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #19 : Joi, 25 Septembrie 2014, 19:48 »
Lumi ai citit mai sus ce am propus celor din Bucuresti? Eu cred ca va este mult mai comod...

Offline lumi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #20 : Joi, 25 Septembrie 2014, 20:21 »
Da, am citit. Ai scris ceva de buc- sibiu. Autobuz/microbuz - tot la Sibiu ajunge. Eu am gasit acel autobuz (Alis) care ajunge la 15 la Sibiu. Cum ajung de acolo la pensiune se pune problema. Multumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #21 : Joi, 25 Septembrie 2014, 20:27 »
Lumi, sa fiu si mai explicit: microbuzul cu care mergem in Ungaria este din Pitesti. Il pot c-da cu o jumatate de zi mai devreme, sa faca in plus Pitesti - Bucuresti si sa va ia pe cei care veniti de acolo sau de pe traseul spre Sibiu. Voi nu mai aveti nici o problema de transbordare din alte mijloace de transport, faceti practic Bucuresti - Sibiel si de acolo asa cum precizam plecati direct.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #22 : Joi, 25 Septembrie 2014, 20:40 »
Lumi, am discutat pe facebook si forum, daca doresti sa participi trebuie mai intai sa-ti rezervi un loc. Asta se face pe www.singlescamp.ro la Rezervari. Samiza este pana maine la amiaza, iti va putea raspunde pana atunci, pt ca  dupa va pleca si ea spre Sibiel, la Sarbatoarea Toamnei.

Offline ella_cj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #23 : Joi, 25 Septembrie 2014, 21:47 »
Un cantec pe care sper sa il avem ca si fundal sonor in drumul nostru spre relaxare :)
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Offline lylyelena

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #24 : Joi, 25 Septembrie 2014, 22:03 »
Buna seara ! Mi-ati raspuns la intrebare anticipat , chiar voiam sa-mi cumpar bilet de tren pentru data de 6 . Este perfect asa . Multumesc !

Offline lumi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #25 : Vineri, 26 Septembrie 2014, 11:15 »
Buna, acum este foarte explicit, este microbuzul "nostru". Asa este foarte ok :) multumim!

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #26 : Duminică, 28 Septembrie 2014, 20:38 »
Gigi, intelesesem de la tine in vara ca in drumul spre SPA Hajduszoboszlo vei trece prin Recas si Timisoara pt. ca mai ai de luat pe cineva din Timisoara. Mai sus te-am vazut descriind ruta Deva-Arad-Nadlac-Szeged. Deci, treci prin Recas, ca am fi 2 persoane de aici? Daca nu treci, atunci sa stabilim din timp de unde sa ne iei. Servus !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #27 : Duminică, 28 Septembrie 2014, 20:54 »
Am gresit Toni, intradevar o iau ca de obicei pe ruta Deva - Timisoara - tronson Arad - Nadlac. Asta pt a scapa de nebunia de valea Muresului si de pe asa zisa centura a Aradului...E mai lung cu 30 km dar e mai bine asa...Deci va luam din Recas.

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #28 : Duminică, 28 Septembrie 2014, 22:00 »
Gigi, e in regula. Dar de ce nu treci vama prin Cenad? Te scoate direct la Mako: Timisoara - Mako sunt cam 90 km. Drumul este bun, mai liber ca prin Arad. Daca mergi prin Arad, faci Timisoara - Arad - Mako cam 130 km, deci cam cu 40 km mai mult. Ramane la alegerea ta.
As mai avea o ultima rugaminte: daca ai putea sa ma suni cand ajungi in Lugoj, ca incetisor sa ma pregatesc sa ies la drum. Din Lugoj pana la Recas faci cam 25 minute. Asta ca sa nu stau cu noaptea in cap la marginea drumului.
In Recas e simplu sa ne gasesti: chiar in centru e primaria pe stanga, vis-avis e un parc mare cu biserica catolica in fundal, e iluminata, si in dreptul parcului te asteptam.
Intre timp astept de la Samiza (asa cum am vorbit cu ea) sa-mi transmita factura ca s-o platesc. Noapte buna !



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: SPA si vizita: Budapesta, Hajduszboszlo, Debrecen 7 - 12 octombrie 2014
« Răspuns #29 : Luni, 29 Septembrie 2014, 08:06 »
Nu merg chiar pana in Timisoara, de la Recas mai am putin si intru pe autostrada Timisoara - Arad, care ma scoate pe drumul spre Nadlac. Exista intradevar o diferenta de 10 km intre varianta Recas - Nadlac - Mako si Recas - Cenad - Mako, dar tinand cont ca in prima varianta mergem pe autostrada, o prefer.  Pe varianta Sibiu - Deva - Recas - Nadlac - Mako - Budapesta avem 586 km, daca plecam la 3.00 din Sibiu in jur de ora 12.00 - 13.00, depinde de trafic, ajungem in Budapesta. Daca mergeam cu microbuzul meu 7 + 1, ne miscam un pic mai repede, in jur de 10 puteam fi la Budapesta, acesta insa este cu tahograf si trebuie sa respecte regulile transportului de pasageri pt mijloace peste 9 locuri.

Oricum timp avem suficient pt a "descoperi" Budapesta. O s-o facem la pas ca intr-o plimbare. Sper sa avem timp bun, pana acum prognoza este de 16 - 20 de grade, fara ploaie. Sa vedem insa cum va fi cand ne apropiem de plecare. Mult nu mai este...o saptamana.

Ce sa nu uitati:
- costum de baie
- slapi
- halat (are si la hotel, ne poate da de acolo, dar daca il aveti pe al vostru e mai bine...)
- prosop mare pt  SPA
- ceva de pus pe cap pe drumul de la SPA pana la hotel
- un rucsacel sau o geanta cu care sa mergeti la SPA si in care sa va intre toate astea. De la hotel pana la complex sunt doar 5 minute, dar nu e comod cu plase sau improvizatii de genul asta...

si bineinteles sa nu uitati si de:
- act de identitate valabil (se poate trece cu cartea de identitate)
- aparat foto, cu baterii - acumulatori, incarcator acumulatori, card de memorie
- incaltaminte comoda pt plimbare
- imbracaminte mai sport
- ceva de ploaie, impermeabil - chiar si umbrela

Numarul meu de telefon este 0040 0745 106501. Memorati-l cu prefixul de tara, pt ca doar asa ma puteti suna. Asigurati-va ca aveti rooming si veti putea deci sa comunicati in Ungaria. La hotelul din Hajdu avem Wi Fi deci daca aveti nevoie de net puteti folosi tablete, smartphone-uri sau laptop-uri. La fel si la Budapesta Wi Fi este gratuit, mai exista si un colt cu laptop, iPad și PlayStation.