Autor Subiect: Cine face primul pas?  (Citit de 24077 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

CristianT

  • Vizitator
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #15 : Miercuri, 21 Mai 2014, 00:07 »
Cristian T -dar amarata de unde sa stie? ;D
Inainte sa musti din mine, ca m-ai vazut mai maruntel, :tomato: trebuia sa vezi ca vorbesc despre ambii membri ai relației, chiar dacă luat de val scriu el sau ea. Toti avem nevoie de încredere si incurajare, si de o usa deschisa.

Dianna - nu te lasa intimidata ;)
Nu se lasa si e foarte bine asa.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #16 : Miercuri, 21 Mai 2014, 06:15 »
Buna dimineata. Se pare ca discutia asta are nevoie de un cadru asezat. Mi-ar placea unul de genul celui din imagine, ce spuneti?


Inainte sa musti din mine, ca m-ai vazut mai maruntel, :tomato: trebuia sa vezi ca vorbesc despre ambii membri ai relației, chiar dacă luat de val scriu el sau ea. Toti avem nevoie de încredere si incurajare, si de o usa deschisa.
CristianT, pasii erau maruntei ;D Eu nu musc decat din mere. Poate ca...trebuie sa fii mai clar, sa se inteleaga de cine, el sau ea e vorba. Sau daca vorbesti de primul pas sau de confirmare.  :magic:
Dar, intr-un fel, ai spus - e greu, pentru oricine, el sau ea, sa faca primul pas, daca nu ai in minte si posibilitatea unui refuz. Poti sa ai o confirmare a sperantei sau o confirmare a temerii.  :crazy2:

Ai dreptate, toti avem nevoie de incurajare, dar nici nu putem sa stam cu usile deschise de-a valma si mereu. :D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

dianna

  • Vizitator
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #17 : Miercuri, 21 Mai 2014, 06:57 »
Asta trebuia sa observi mai devreme. Ca nu ma refer la primul pas ci la confirmarea lui.
Si de unde trebuia sa observ asta ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #18 : Miercuri, 21 Mai 2014, 07:00 »
Cel mai important lucru in inceperea unei relatii este ca ambii parteneri sa simta si sa realizeze ca se intampla ceva. Exista intotdeauna o scanteie in ochi, exista intotdeauna un gest care arata ca o usa este deschisa, sau macar intredeschisa. Acum intradevar, e nevoie sa si fi atent si sa dai si tu un semnal...Ca si doua vase care trec noaptea apropiat. Se semnalizeza reciproc sa se inteleaga ca s-au reperat unul pe celalalt.

Cred ca perioada in care femeia trebuia si intelegea sa fie mai rezervata, intr-un prim pas de relatie a trecut de mult. Traim intr-o epoca a vitezei, a lucrurilor facute din mers, nu mai este si nu ne ramane noua, barbatilor, prea mult timp pentru a crea cadre romantice. Din pacate. Eu vin din acele vremuri, dar vad si constat pe zi ce trece ca totul se face in goana. Asta inseamna ca si femeia trebuie sa fie pregatita pentru a prelua niste "semnale" din fuga...Si sa evalueze "emitatorul" si sa poate da semnal cu aceiasi repeziciune.

Barbatii nu mai au nici rabdarea aceea de a "pregati", de a "curta"...Cred ca si-au pierdut din abilitati sau nu mai considera atat de importanta faza asta...Nu stiu. Mi-e greu aici sa spun ceva, cunoscandu-ma doar pe mine si constatand doar si mai putin intelegand ce se intampla in jur.

Relatia dintre un barbat si o femeie este mai putin complicata decat pare a fi si se bazeaza in primul rand pe intuitia fiecaruia. De modul de perceptie. Ma gandeam odata, cand am citit o statistica (nu stiu cum reusisera sa o faca...banuiesc ca tot "un grup de cercetatori britanici...") care spunea ca un procent infim de relatii incepute in online se si dezvolta in relatii reale si si din acestea putine sunt cele care rezista. Cu toata graba, cu toata nebunia in care traim, totusi avem nevoie sa stam fata in fata. Sa ne privim, sa ne intelegem expresia fetii, sa vedem incet - incet inauntru.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #19 : Miercuri, 21 Mai 2014, 07:50 »
Avem nevoie sa stam fata in fata, clar. semnalele transmise virtual, online, telfonic, telepatic su mai stiu eu cum, sunt confuze, uneori trec neobservate, de cele mai multe ori sunt interpretate gresit. Plus ca in online e bine sa ai in vedere faptul ca el, sau ea (ca fim echitabili), s-ar putea sa aiba o...lista de tatonare si incercare. Si taraganarea s-ar putea sa nu insemne decat ca ai un numar oarecare de ordine in lista respectiva.

In fine, eu aleg sa raman o idealista romantica. Aleg sa cred in buna credinta a oamenilor. Asta nu inseamna ca nu oberv situatiile in care e cazul sa devin realista.
Cred ca si-au pierdut din abilitati sau nu mai considera atat de importanta faza asta...
Da, apoi se plang de suferinte repetate :strambatura:

Nici femeile nu mai au aceeasi rabdare de a astepta sau de a... suporta ;D o curte  prelungita de fapt o indecizie sau tatonare nesfarsita. Poate de aceea au inceput sa aiba initiative. Doar ca, daca ea va face primul pas, el va avea la dispozitie si scuza ca... n-a putut rezista tentatiei ofertei, chiar daca nu era interesat, ori pregatit de o relatie cu tine, cea dornica sa-l ajuti sa depaseasca timiditatea, nehotararea sau mai stiu io ce. Asta asa ca gluma... cu sambure de adevar.
Si, de fapt, cred ca nici nu-si mai doresc nici ele acea...curte, inteleasa in sensul clasic. Cred ca e de preferat un comporatament curtenitor de permanenta si, fie si mici, acte de romantism repetate din cand in cand, pe termen lung. :)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #20 : Miercuri, 21 Mai 2014, 07:53 »
Si de unde trebuia sa observ asta ?

cum, dianna, inca n-ai invatat sa ghicesti gandurile?  ::)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline angela-b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #21 : Miercuri, 21 Mai 2014, 11:34 »
La si pe langa subiect

Indiferent de ce ne propunem, cred ca primul pas il va face , cu comanda din subconstient,cine simte primul chimia; daca cel/cea din fata rezoneaza, atunci tot subconstientul va trimite si al doilea semnal , iar lucrurile incep sa se lege.
A forta lucrurile fara a avea reactie pozitiva din partea cealalta inseamna doar insistenta incapatanata si pierdere de timp.
     
Fara a ma declara atostiutoare, doar un bun observator, as spune ca exista doua categorii  de cautatori:
1.Cei care se orienteaza rapid, cu o viteza mare de reactie si capacitate de a-si asuma riscuri,  adaptabili  si  care pot face cunostinta cu usurinta in locatii sau situatii precum: magazine, pe strada, in localuri, cluburi, la diverse conferinte sau simpozioane; se merge pe principiul vazut, placut, actionat-schimb de nr. de telefon , intalnire, merge- bine, nu-trecem mai departe;
2. Cei mai asezati, poate mai introvertiti sau mai sensibili,care au suferit si se refac mai greu. Pentru acestia e nevoie de timp, tatonare, de aceea ocaziile de a cunoaste pe cineva sunt extrem de limitate: de obicei la serviciu, prin cunostinte (sau “babe”) , in excursii, situatii care permit o observare mai atenta si indelungata. Din pacate in Romania nu exista un  cadru creat pentru astfel de persoane  (de ex  in Scandinavia exista  localuri dedicate, unde pot intra numai singles).

Am mai observat ca:
-exista persoane dotate cu acel talent nativ de a transmite semnale (vizuale sau corporale) de interes catre un subiect acceptat- nu se invata, vine din subconstient, nu-mi dau seama, unii le numesc “feromoni”
-si cei “defavorizati” care-si pun un firewall si blocheaza inconstient sau nu tot ce ar trebui sa plece in mod natural dinspre ei spre ceilalti, iar aici e de lucrat.

Ca sa inchei intr-o nota nostima dar pesimista, in ultima vreme se poarta matrimoniale la TV: cate o moderatoare sau persoana publica vine sa anunte un divort sau sa se vaite ca nu-si gaseste partener; ceva de genul sunt liber(a), cautati-ma; pai daca si pentru ei/ele e dificil procesul, noi , "nonvip"-urile ce sa ne facem?

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #22 : Joi, 22 Mai 2014, 22:38 »
Scria cineva mai sus ceva de genul: vazut, placut, luat, daca nu trece mai departe ... cam asta a ajuns sa fie realitatea societatii in care traim ... dar nu toata lumea se poate conforma la fel de usor - poate unii/unele vor ceva mai mult romantism, altii vor sa fie cit se poate de siguri de la inceput ca nu se baga intr-o relatie cu sanse mari de esec, si tot aici ar mai fi de precizat si "sechelele" educatiei primite de la parinti (alta generatie cu alte concepte despre cum ar trebui sa arate/sa se construiasca o relatie).

Sint anumite aspecte care se pot obtine doar in timp (cum ar fi un grad de incredere mare in partener/partenera), dar daca instinctul iti spune ca acea persoana prezinta potential si merita o atentie mai mare din partea ta, atunci deja nu mai conteaza cine suna primul pt a stabili o intilnire sau alte prostii indoctrinate de prieteni si familie legate de comportamentul "corect".

Ginditi-va la speed dating: nu degeaba sint intilnirile f scurte - citeva minute sint suficiente sa iti dai seama daca mai vrei sa vezi acea persoana si a 2a oara sau nu!


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #23 : Vineri, 23 Mai 2014, 07:20 »
tocmai asta ar fi ideea, ca nu poti fi sigur de la început, nici după... Doar că, daca există un fior, o atracție, un gând (cineva ar putea să sară că nu cu gândul se începe o relație  ;D), ce faci? Astepti sa-ti treacă?
Nu e vorba de comportamente ”corecte”, ci de evaluarea opțiunilor. Eu, până la proba contrarie, cred că testul rezistenței sau macar al disponibilității de a se implica pe termen lung, e dat de primul pas făcut de EL.

Speed dating-ul mi se pare o gaselnita buna pentru timpurile noastre. Daca esti interesat si disponibil sa incepi o relație,  mai ales cand viața ta socială e limitată la cercuri restranse, e o metodă potrivită. Rapid si eficient. Te scutește de petrecutul timpului în online. Nu-ti garanteaza, evident succesul, dar măcare crește probabilitatea.  ;D

Citisem undeva că 5 secunde sunt de ajuns să-ti dai seama daca vrei să incepi o relatie cu cineva. Cred că e un timp bazat pe elementele aduse in discutie de angelab - chimie, atracție, oglindirea subconstientului.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline angela-b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #24 : Vineri, 23 Mai 2014, 10:57 »
Sunt OK si speed dating-urile, doar ca ar fi niste puncte slabe:
- limiteaza varsta celor care pot participa ( se inscrie generatia tanara, cei trecuti de 40 cu greu ajung pe acolo)
-durata relativ scurta a conversatiilor ii ajuta doar pe cei  orientati,care iau decizii rapide, mai ales bazate pe imagine , pe first impression.

Problema e din nou a celor care vor mai mult timp de gandire si de tatonare. Acestora nu li se potriveste speed dating-ul, din pacate.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #25 : Vineri, 23 Mai 2014, 13:21 »
de acord -desi exis ta tendinta sa se extinda si peste 40. Problema cred ca tine de participanti, nu de organizatori. Cei peste 40 s-ar putea sa fie mai reticenti.

Durata scurta - nu cred ca e un punct slab. Trebuie sa incepi de undeva. Si 7 minute de discutie (nu doar de privit) te ajuta sa iti dai seama daca iti doresti sa ai ocazia sa afli mai multe, sa cunosti mai bine persoana din fata ta.
Doar nu trebuie sa decizi pe loc daca vrei o relatie sau daca e SP. (chiar asta cum s-o fi trauducand - Singles Prince, ori Sufletul Pereche? :strambatura:).  :flori: Poti sa te mai gandesti, sa mai tatonezi, dar macar....ai cu cine ;D.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline angela-b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #26 : Vineri, 23 Mai 2014, 15:22 »
Da, asa e; in acelasi timp ma gandesc la faptul ca daca el alege intr-o seara mai multe "variante", incep apoi interviurile si concursul  "cine mi se potriveste mai bine". Se duce la vale  tot romantismul.

CristianT

  • Vizitator
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #27 : Vineri, 23 Mai 2014, 18:07 »
Si de unde trebuia sa observ asta ?

Din context!  :surrender:

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #28 : Vineri, 23 Mai 2014, 19:02 »
Din context!  :surrender:

se mai intimpla ca barbatii sa nu-si dea seama din context uneori de intentiile femeilor (am patit de citeva ori treaba asta); poate ele au impresia ca au dat un mesaj clar prin comportamentul lor, dar defapt la vedere parea exact opus ... vorba e sfinta - rezolva toate eventualele neintelegeri!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 24 Mai 2014, 05:58 »
valabila si reciproca, in contextul dat  ;)
mesajele din mintea noastra nu sunt mereu asa...de la sine inteles pentru celalalt.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.