Autor Subiect: Cine face primul pas?  (Citit de 24072 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 24 Mai 2014, 23:12 »
...cu cat suntem mai maturi...parca asteptam ca celalalt sa faca primul pas......sau poate ma insel?

CristianT

  • Vizitator
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #31 : Duminică, 25 Mai 2014, 23:41 »
...cu cat suntem mai maturi...parca asteptam ca celalalt sa faca primul pas......sau poate ma insel?
mai maturi sau mai batrini?

Offline bronty

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #32 : Luni, 26 Mai 2014, 09:40 »
Sunt de parere ca nu conteaza cine face primul pas, sau mai bine zis nu exista o regula sa vina din partea lui sau din partea ei. Trebuie sa incerci pentru ca nu altfel nu vei sti niciodata ce ai pierdut.
Am tot urmarit postarile. Si as fi tare curioasa sa stiu cat din ce posteaza, si aplica. Adica "primul pas" raman la nivel la nivel de intentie, teorie sau chiar au curaj sa-l faca.
Ce faci cand nu exista o confirmare a acelui prim pas, te retragi sau astepti. Daca exista acea confirmare si este numai curiozitatea noului  si ramai prins intr-o relatie in care numai tu oferi ... Teoria este te desprinzi, dar sufletul ... .

Si inca ceva , in afara subiectului, pentru organizator ... bravo pentru initiativa. Iubesc muntele, am admirat postarile cu ultiam excursie din Maramures.
 Apreciez initiativa atat excursiile cat si formul pe teme diverse. Si in mod deosebit postarile lui wonderland  :flori: denota o sensibilitate aparte.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #33 : Miercuri, 28 Mai 2014, 07:42 »
mai maturi sau mai batrini?
nu vin la pachet?  :faint:
Acu imi trece prin minte ca maturitatea vine la pachet si cu încrederea, curajul de a încerca, asumarea unor riscuri, relaxarea capacitatea de a te bucura...

Si in mod deosebit postarile lui wonderland  :flori: denota o sensibilitate aparte.
Multumesc :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #34 : Joi, 29 Mai 2014, 22:37 »

...
Am tot urmarit postarile. Si as fi tare curioasa sa stiu cat din ce posteaza, si aplica. Adica "primul pas" raman la nivel la nivel de intentie, teorie sau chiar au curaj sa-l faca.
Ce faci cand nu exista o confirmare a acelui prim pas, te retragi sau astepti. Daca exista acea confirmare si este numai curiozitatea noului  si ramai prins intr-o relatie in care numai tu oferi ... Teoria este te desprinzi, dar sufletul ... .


din perspectiva mea, primul pas e un simplu act de vointa, iar daca nu vrei sa pierzi timp cu decizii si alte prostii, il faci pur si simplu si vezi ce iese :D

iar cu desprinsul e si mai simplu - cind vezi ca se formeaza o prapastie intre voi este clar ca relatia nu va avea nici un viitor si orice ai face / oricit ai tine la acea persoana, daca nu exista reciprocitate e doar efort in zadar ... viata este mult prea scurta ca sa nu te bucuri de ea, iar linga o persoana nepotrivita cu siguranta nu o sa te bucuri de nimic!

Offline bronty

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #35 : Vineri, 30 Mai 2014, 08:40 »
din perspectiva mea, primul pas e un simplu act de vointa, iar daca nu vrei sa pierzi timp cu decizii si alte prostii, il faci pur si simplu si vezi ce iese :D

iar cu desprinsul e si mai simplu - cind vezi ca se formeaza o prapastie intre voi este clar ca relatia nu va avea nici un viitor si orice ai face / oricit ai tine la acea persoana, daca nu exista reciprocitate e doar efort in zadar ... viata este mult prea scurta ca sa nu te bucuri de ea, iar linga o persoana nepotrivita cu siguranta nu o sa te bucuri de nimic!

 Ai dreptate
:kissing:
Cateodata lucrurile sunt evidente, dar nu le vezi ... sau le ignori. Multumesc de raspuns.

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #36 : Vineri, 30 Mai 2014, 23:27 »
e greu sa reusesti sa vezi lucrurile in ansamblu exact asa cum sint in realitate, pt ca toti avem tendinta sa ne pierdem in detalii ... imi pare rau ca nu puteam face asta cu vreo 10 ani in urma ...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #37 : Joi, 05 Iunie 2014, 20:04 »
 "Cine face primul pas? "

hmm,  nu stiu daca este intradevar important - probabil il face cel care simte primul ca isi doreste ceva mai mult de la persoana cealalta; mai important mi se pare felul cum este facut acest pas; dar se poate sa ma insel, de vreme ce sunt pe aici   oO

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #38 : Vineri, 06 Iunie 2014, 06:42 »
ultima parte e valabila pentru noi toti, de pe aici, almi_gabi  :crazy2:

Asta cu cine isi doreste mai mult de la celalalt...e la fel de inselator cu cine e mai dispus si pregatit. In cele din urma risti ca celalalt sa ajunga, putin mai tarziu la concluzia initiala :strambatura:



Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

CristianT

  • Vizitator
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #39 : Sâmbătă, 07 Iunie 2014, 10:07 »
nu vin la pachet?  :faint:
Acu imi trece prin minte ca maturitatea vine la pachet si cu încrederea, curajul de a încerca, asumarea unor riscuri, relaxarea capacitatea de a te bucura...
Multumesc :flori:
Nu vin la pachet si tu sti cel mai bine ca virsta emotionala nu coincide cu cea fizica.
Din pacate vine la pachet si cu incercarile esuate. De la o virsta suporti mai greu esecurile.
Eu tocmai mi-am luat-o aplicind metoda w asa ca scuzati pesimismul.
In plus multi oameni maturi nu stiu sa se bucure. Si nici tinerii: se distreaza dar nu se bucura. Pe mine ma sperie oamenii, multi, care merg pe strada fara sa se uite in sus sau in jur ci in pamint. Sau se urca in metrou si isi scot telefoanele imediat si se izoleaza.
Dar ca sa termin in nota optimista: trebuie sa ne comportam cum zice wonderland cu incredere, bucurie si curaj pina la sfirsit. Asa e bine.

CristianT

  • Vizitator
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #40 : Sâmbătă, 07 Iunie 2014, 12:02 »
se mai intimpla ca barbatii sa nu-si dea seama din context uneori de intentiile femeilor (am patit de citeva ori treaba asta); poate ele au impresia ca au dat un mesaj clar prin comportamentul lor, dar defapt la vedere parea exact opus ... vorba e sfinta - rezolva toate eventualele neintelegeri!
Ce zici este valabil si pentru femei. Si ele au nevoie de confirmari verbale. toata lumea are indoieli care trebuie spulberate ca sa mearga lucrurile mai departe.

CristianT

  • Vizitator
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #41 : Sâmbătă, 07 Iunie 2014, 12:03 »
valabila si reciproca, in contextul dat  ;)
mesajele din mintea noastra nu sunt mereu asa...de la sine inteles pentru celalalt.
Doar ne inchipuim ce e in mintea celuilalt. De aceea trebuie comunicare.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #42 : Luni, 09 Iunie 2014, 19:08 »
da, de acceea nu e de ajuns sa ne bazam pe...context, sa comunice in locul nostru. :strambatura:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #43 : Sâmbătă, 22 Noiembrie 2014, 17:31 »
Si daca faci al doilea pas si el se ''sperie''? Si incearca sa-ti explice ca ai inteles gresit, ca nu voia nimic ,desi, se vedea clar...Cum ramane cu primul pas? Nu e mai bine sa stam fiecare singur si sa ne complacem in singuratatea noastra? De ce sa ne fie bine cand poate sa ne fie rau? Eu consider ca oamenii nu trebuie sa traiasca singuri, singuratatea nu e benefica , dar... asta e...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #44 : Miercuri, 07 Ianuarie 2015, 07:23 »
Poate inseamna ca de fapt era primul, nu al doilea pas :giggle:
Asta cu vazutul clar, ella, draga mea, nu stiu ce sa zic... Viata m-a invatat ca realitatea din mintea noastra nu coincide cu realitatea din mintea celuilalt. Iar ceea ce vedem si pare clar pentru noi, poate fi mai mult o proiectie a dorintelor noastre. Asa ca, pentru mai multa siguranta, e bine sa ne luam inima-n dinti si sa intrebam  :whistle:

Iar cu speriatul...e ala poveste. Dar merita un topic nou. Ca sa ne ridicam toti putinii barbati din SC in cap. :yeah: :strong:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.