Autor Subiect: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015  (Citit de 25630 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Nu mai sunt locuri libere
Tarif = 1058 Euro/ persoana – cazare in camera DBL
Avans =  350 EUR
Plecare: 18.07.2015
Sosire:  26.07.2015
Cazare: 8 nopti
• Innsbruck - Alphotel 4*
• Lago di Garda - Hotel Bonotto Desenzano del Garda 3*
• La Spezia ( 2 nopti) Hotel Ghironi 4*
• Bologna Hotel Con Best Western Re Enzo 3*
• Venezia (Mestre) Smart Hotel Holiday Mestre 4*
• zona Cortina D'Ampezzo Hotel Dolomie' 3* Pieve di Cadore
• Munchen City Hotel 3*
Servicii incluse:
• transport avion  Bucuresti –Munchen - Bucuresti taxe de aeroport, bagaj de cala  incluse
• transport microbuz 8 + 1 pers pe toata perioada excursiei
• 8 nopti hotel 3*si 4* mic dejun inclus
• insotitor grup pe toata perioada excursiei
Nu sunt incluse:
• asigurarea medicala
• intrari obiective
• parcari obiective (se vor achita de grup)
Observatii:
Este o excursie intimizata prin numarul de participanti, am gandit-o ca pe o vacanta cu prietenii. Programul, logistica aleasa, intinerarul sunt inedite, am incercat sa leg cateva dintre cele pe care le consider cele mai frumoase locuri din Europa.
Cateva cuvinte despre intinerariu, logistica, transferuri. O sa calatorim cu avionul Bucuresti - Munchen, de acolo o sa primesc un microbuz cu care o sa calatorim pe toata perioada excursiei. Din Munchen se pleaca direct la Innsbruck 166km, unde o sa avem cazare si urmeaza sa vizitam orasul. Din Innsbruck ne indreptam spre Lago di Garda, sunt 254 km. In drum vom vizita pentru cateva ore Verona. De la superbul lac plecam spre La Spezia, unde ramanem 2 zile. Vom vizita si orasul, dar tinta noastra acolo vor fi cele cinci sate care sunt cunoscute ca Cinque Terre. De la Lazise pana la La Spezia sunt 262 km si pt a vizita zona o sa mai fie in a doua zi 80 km. Urmeaza Bologna, aflata la 218 km de La Spezia, ne cazam si vizitam orasul. In urmatoarea zi plecam de dimineata la Mestre (Venetia), avem doar 156 km. O sa vizitam zona centrala a Veneziei... De aici, dupa o portiune de autostrada, o sa urmam drumul prin Alpi (cu totul cca 160 km), este una dintre cele mai frumoase zone pe care am vazut-o pana acum...O sa ne cazam in zona Cortina D'Ampezzo. Din Tirolul de sud plecam spre Munchen, unde o sa fim cazati o noapte. Din Munchen avionul si spre...casa.
Intinerariul nostru nu o sa depaseasca 1800 km, l-am si impartit pe segmente scurte, astfel incat sa fie cat mai usor...
Profil participant: explicam ca este o excursie "friendly", este deci adresata persoanelor comunicative, sociabile, care se adapteaza usor intr-un grup.
Program:
Ziua 1 18 iulie sambata Intalnirea este pe Aeroportul Henri Coanda Bucuresti, Plecari internationale, cafeneaua de incinta, in dreapta. Ora 4.45. Este ora limita, asigurati-va ca ajungeti in timp util, pt ca la acea ora grupul si eu ca insotitor vom intra in zona de check in. Orice decurge din intarzierea fata de ora comunicata nu intra in responsabilitatea noastra. Se zboara cu Lufthansa in directia Munchen, decolarea va fi la ora 6.45. O sa ajungem la Munchen la ora 7.45. Luam bagajele, ne grupam cu totii la banda de preluare, iesim apoi pt a ne intalni cu microbuzul inchiriat. Apreciez ca in jur de ora 9.00 vom parasi zona de aeroport iar in 2 ore suntem la Innsbruck, deci in jur de 11.00. Am castigat cu zborul 2 ore fata de programul initial, le putem folosi daca se doreste pt o oprire la Wattens la fabrica si expozitia Swarowski. Check in la hotel, dupa care plecam cu microbuzul la Castelul Ambras. Este o zona tare linistita si frumoasa, o sa avem 2-3 ore d plimbare si relaxare. De acolo plecam spre centru pt vizita incepand cu Palatul Hofburg si terminand cu Arcul de triumf.Profitam ca suntem acolo si servim masa...
Ziua 2 19 iulie duminica Dupa micul dejun urmeaza drumul spre Lago di Garda. Sunt 254 km, in cca 3 ore (incluzand pauza) ajungem la lac. Dar in drum vom face un popas de 2-3 ore la Verona pt vizitarea zonei centrale, de la Poarta Bra pana la Podul San Pietro. In jur de 16.00 ajungem in statiunea aleasa pt cazarea de la Lago di Garda. Orele de dupa-amiaza si seara vor fi free, pt destindere, masa, cumparaturi.
Ziua 3 20 iulie luni Dimineata, micul dejun si plecam spre La Spezia. Ajungem in 3 ore si jumatate, deci in jur de ora 12.00. Lasam bagajele la hotel (nu stiu daca putem face check-in-ul asa repede) si plecam spre Gara Centrale La Spezia. Cumparam fiecare carduri Cinque Terre Train si luam trenul spre Monterosso, cel mai indepartata localitate din cele cinci Drumul dureaza foarte putin, in maxim 30 minute suntem in gara. Incepem pe rand vizitarea, la picior, autobuze ecologice locale si tren a tuturor celor 5 localitati de poveste. In prima zi sper sa ajungem sa vedem cel putin doua...Seara, ne intoarcem in La Spezia, mergem la hotel apoi o sa ne ramana timp doar pt cina...
Ziua 4 21 iulie marti Luam micul dejun si ne intoarcem in zona Cinque Terre in acelasi mod: tren din Gara Centrale, de data aceasta pana unde am ajuns sa vizitam in ziua precedenta. Dupa ce terminam vizita celor cinci orasele, ne intoarcem in La Spezia si de acolo cu microbuzul facem un drum pana in Porto Venere...Poate prindem si un apus...
Ziua 5 22 iulie miercuri Dupa micul dejun parasim La Spezia si mergem spre Bologna, drumul dureaza cca 3 ore. Zona centrala a orasului este foarte frumoasa si ofera o multime de atractii...culinare. Bologna este vestita pentru bucataria sa...Hotelul este super central, facem doar doi pasi si suntem in Piata Maggiore. Facem un scurt walking tour pt a vedea palatele si vestita statuie ...erotica a lui Neptun... :) Strabatem stradutele acoperite pt a lua mai mult din atmosfera locului...apoi ne retragem la hotel.
Ziua 6 23iulie joi Check out si plecare spre Mestre. Lasam bagajele la hotel, mergem in Tronchetto, lasam microbuzul in port si luam trenul rapid pana in Piazza Roma. De acolo in vizita, pe jos, pana in Piazza San Marco, de unde seara ne vom intoarce cu vapporeto. O sa luam masa de pranz pana in zona Podului Rialto, la unul dintre localurile de pe drum...Din pacate terasele romantice de pe malurile Grand Canal au fost inlocuite de restaurante comerciale ce ofera meniuri turistice...O sa parcurgem principalele obiective ale Venetiei, gustam un pic din aroma fostei republici, facem si un pic de shopping...Anul acesta nu mai ajungem si pe Murano, pe de o parte timpul este foarte scurt, dar cu inima pe inima va spun ca nu pierdeti nimic. Atelierele fabricilor de sticla in care pana acum 30 de ani nu se contenea cu munca, acum sunt doar simple expozitii si locuri de show...Doar expozitiile au mai ramas sa expuna lucruri intradevar foarte frumoase dar made in...China...Aceleasi obiecte si aceleasi prezentari le putem avea si in Venetia. Pana voi va invartiti pt cumparaturi in San Marco, eu dau o fuga sa programez o vizita la un astfel de atelier aflat in apropiere...As vrea tare mult sa simtiti Venetia asa cum este ea, romantica, misterioasa, incarcata de istorie...Eu am sa incerc sa va fiu un ghid cat mai bun!  :)
Ziua 7 24 iulie vineri Un late breakfast si apoi...prin Alpi. Pana la Cortina D'Ampezzo o sa oprim de mai multe ori pt panoramele exceptionale...Ajungem in jur de 14.00 in Sud Tirol, o sa avem timp pt plimbare si relaxare in mijlocul naturii....
Ziua 8 25 iulie sambata O dimineata in Alpi...apoi spre amiaza plecam spre Munchen...Lasam microbuzul la hotel, luam metroul si mergem in Marienplatz, centrul istoric al Munchen-ului...
Ziua 9 26 iulie duminica Spre tara o sa se plece cu doua zboruri, ambele Lufthansa, la distanta foarte mica unul de celalalt. Primul 1666 Munchen - Bucuresti: ora 9.45, ajunge in capitala la 12.40, iar al doilea 1656 decoleaza la 9.50 spre Sibiu, suntem doua persoane care plecam cu acest zbor, ajungem la 12.35.
Inscrierile sunt deschise incepand cu 01 noiembrie 2014 si se vor putea face DOAR pe site-ul nostru www.singlescamp.ro, la Rezervari.  Dupa inscriere veti primi de la Bon Voyage Sibiu, agentia care se ocupa de Singles Camp, un Email cu toate detaliile de plata si conditiile. In situatia in care in termen de 5 zile de la inscriere nu ati primit Email-ul de rezervare de la agentie, adresati-va va rog la Email: office@bonvoyagesibiu.ro
La actiunile externe cu locuri foarte limitate, asa cum este si aceasta, prioritate la rezervarea locurilor au cei vechi din grup si de asemenea care au continuitate la excursiile noastre. Este o vacanta pe care o s-o repetam si la anul, de aceea ii rog pe cei care nu reusesc sa ocupe un loc anul acesta sa nu fie suparati, sa inteleaga situatia si sa stie ca vor fi primii pe lista anul viitor... :)

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.

La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Totul este postat pe topic cu detalii si actualizari. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii. Va multumesc de intelegere!  :flori:


Traseul excursiei


Cinque Terre


Cortina D'Ampezzo


Lago di Garda


Venetia


Verona


Bologna

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Am facut rezervarile la hoteluri, am decis perioada, am completat detaliile legate de tarif. Le puteti consulta in mesajul precedent. Am sa revin cu descrierea hotelurilor in care o sa stam si cu cateva poze a acestora. Acum voi completa formularul de rezervari si cu aceasta actiune, astfel incat incepand de azi se pot face rezervari. Este o actiune cu locuri limitate, intimizata, in premiera, astfel incat in prima faza, au prioritate cei vechi si cei care au participat la cel putin o actiune Singles Camp.

Offline Serena

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 72
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 01 Noiembrie 2014, 20:40 »
Gigi, as dori sa stiu care este perioada de depunere a avansului pentru a ceasta actiune. :)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 01 Noiembrie 2014, 21:13 »
Discuta cu Samiza te rog partea asta...Nu eu ma ocup de plati si incasari. Ea isi cunoaste socotelile pt fiecare actiune ce si unde trebuie sa plateasca.... :)

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #4 : Duminică, 02 Noiembrie 2014, 08:29 »
nu stiu cum, dar le vreau pe toate... :'(
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #5 : Miercuri, 05 Noiembrie 2014, 09:52 »
Aici m-am inscris cu doua locuri  :), sper sa nu fie nici o problema

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #6 : Miercuri, 05 Noiembrie 2014, 10:46 »
Nu, doar sa stie si sa inteleaga Samiza ca e vorba de doua persoane. Cred ca e bine sa-i scri pe Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #7 : Miercuri, 05 Noiembrie 2014, 13:31 »
Am rezolvat acest aspect, multumesc de raspuns ! :)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Cu placere!  :)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Aici practic rezervarile s-au inchis. Sunt 8 inscrisi, 7 au confirmat 100%, unii au si achitat avansul, imi spunea Samiza ca mai are o singura confirmare de primit si daca e ok, inchid inscrierile.

Offline Serena

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 72
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #10 : Vineri, 14 Noiembrie 2014, 20:28 »
Bella Italia, il paese del'sole e dell'amore!  :applause: *|* :thumbup:

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #11 : Vineri, 21 Noiembrie 2014, 15:04 »
La aceasta vacanta mai este un singur loc. Avansurile sunt incasate pentru rezervari, biletele de avion cumparate.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #12 : Vineri, 12 Decembrie 2014, 10:22 »
NU MAI SUNT LOCURI! S-a ocupat si ultimul loc, daca mai apare ceva din renuntari am sa anunt pe forum si site.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #13 : Duminică, 28 Decembrie 2014, 16:59 »
Am inceput sa scriu un ghid de calatorie pt Cinque Terre. In cateva episoade am sa descriu cam tot ce tine de acel loc minunat. Gasiti articolul aici:

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2089.0.html

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #14 : Vineri, 23 Ianuarie 2015, 14:16 »
Daca pana acum am scris despre cateva dintre locurile pe care urmeaza sa le vedem, acum va scriu despre locatii.

Incep nu cu inceputul cum ar trebui ci cu ce tocmai am finalizat azi, inclusiv cu plata...Hotelul de la Lago di Garda...

Hotel Bonotto 3* se afla la doar 100 de metri de malul Lacului Garda, va fi o incantare sa ne petrecem seara pe terasa ce da spre Garda. Localitatea se numeste Desenzano del Garda, este un mic orasel. Noi o sa stam chiar in centru.

O sa avem acces gratuit la internet Wi-Fi în zonele publice.

Cele 46 de camere ale hotelului Bonotto sunt complet izolate fonic, au aer conditionat şi sunt dotate cu TV LCD, seif şi minibar. Au decor minimalist şi sunt mochetate.

Micul dejun il vom lua in salonul cu terasa, iar bauturile de seara se pot servi in barul hotelului.

La 10 minute de hotel este un terminal de plecare a ambarcatiunilor pe lac...Poate facem si o plimbare....

Cateva poze: