Autor Subiect: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015  (Citit de 37114 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« : Miercuri, 01 Octombrie 2014, 13:38 »
Tarif*:
890 EUR - plata avansului pana la data de 15 decembrie
930 EUR - plata avansului pana la data de 15 ianuarie
960 EUR - plata avansului pana la data de 15 martie

supliment de cazare in regim single = 260 EUR/persoana
Avansul, care confirma rezervarea locului, este de 400 EUR/persoana.
Plecare: 30.07.2015 decolare 6.45 de pe Aeroportul Otopeni. Aterizare la Malaga 10.05 Pentru check in intalnire ora 4.00 Cafeneaua de la Plecari Internationale.
Sosire: 09.08.2015 decolare 10.50 de pe Aeroport Malaga, aterizare  OTP  Bucuresti 15.40
Cazare: 10 nopti din care:
•  doua la Granada 30/31 si 31.07/01.08
•  una la Cordoba 01/02.08
•  una la Sevillia  02/03.08
•  doua la Algeciras (Los Barrios) 03/05.08
•  patru intr-o statiune de pe Costa del Sol 05/09.08
Servicii incluse:
     • cazare 10 nopti la hoteluri de 3* si 4*, mic dejun inclus
     • transport pana in Spania cu avionul (in tarif sunt incluse taxele de aeroport si un bagaj de cala)
     • transport cu autocar – circuit interior Granada - Costa del Sol (5 zile)
     • ghidaj la obiective
     • insotitor de grup pe toata perioada excursiei
Nu sunt incluse:
     • Excursiile optionale:
Alhambra - intrare in complex si parcurgerea cu ghid - 35 euro/pers
Gibraltar - transport pana la granita cu Gibraltarul, preluare cu microbuze pana in rezervatia maimutelor. Pret inclusiv taxa de intrare in rezervatie: 32 euro/pers
Maroc - transport cu autocarul pana la Tarifa, ferry boat pana la Tangier, vizita cu ghid a orasului + shopping in Medina = 56euro/pers
Ronda - transport cu autocarul - 25euro/pers
Total excursii optionale = 148 EUR/persoana. Se vor achita separat cu cel putin 4 luni inainte de plecare, in special pt Alhambra, unde programarea se face cu 5-6 luni inainte si Maroc, unde este necesara organizarea de grup.
    • Intrarile la obiective
Programul excursiei:
Ziua 1 30.07 Ajungem la 10.05 in Malaga. Plecare cu autocarul spre Granada. Parcurs cca 2 ore si jumatate - 3 ore. Pe drum oprim intr-o benzinarie, pt a va putea cumpara apa, sucuri, bere si eventual sandviciuri. Ajungem in jur de ora 14.00 la hotel. Check in, refresh si iesim la o plimbare in zona centrala, apoi pe jos un drum de cca o ora in Albacin cartierul maur. Cine nu are conditie fizica este bine sa ia un autobuz turistic care urca pana la panorama San Nicolas. O sa ne reintalnim acolo. Optional, la intoarcere, de la 19.00 un program de flamenco sustinut de profesionisti. Cina la o terasa apropiata hotelului. Informativ, un meniu costa aproximativ 12-15 EUR.
Ziua 231.07Mic dejun, apoi la ora 8.45 intalnire in holul hotelului, pentru detalii asupra obiectivelor pe care o sa le vizitam in acea zi. Programul zilei va include vizitarea complexului Alhambra - Generalife, a zonei centrale incluzand Catedrala si Capela Regilor Crestini, prezentarea unui magazin de ceaiuri andaluze, iar dupamiaza este program free. Mesele se vor lua individual, in pauzele de program.
Ziua 3 01.08Mic dejun, check out: 8.30 Plecare spre Cordoba. Pe drum prezentata istoria Cordobei, Mezquita, Palatul Regilor Crestini (Inchizitia). Ca in fiecare an va fac si celor care o sa calatoriti in 2015 o propunere de program de seara: spectacol combinat de Flamenco si calarie. Incepe in jur de ora 19.00 costa in conditii de grup 12 EUR. Este ceva diferit de orice ati vazut... Drumul pana la Cordoba dureaza cca 3 ore.. Direct la Palatul Regilor Crestini, vizitare. 11.30 – 13.00. La 13.30 – 15.00 masa. De la 16.00 vizitarea Mezquitei, o plimbare pe podul roman de peste Guadalquivir, apoi revenim la hotel. Dupa 18.00 program liber. Piscina si cine a optat pt spectacolul de Flamenco, vom merge cu autocarul pana acolo, urmand sa ne intoarcem in grupaj, cu taxi la hotel.
Ziua 4 02.08Mic dejun, imbarcarea spre Sevilla: 9.00. 2 ore si jumatate de mers. Pe drum prezentarea orasului Sevilla. La 11.30 parcam autocarul in zona centrala, pe Colon. Turnul de Aur, Arenal (locul in care se tin coridele), Catedrala, pe care o sa o si vizitam. Tot in zona centrala o sa servim si o masa de pranz, apoi la 17.00, ne indreptam apoi spre hotel.
Ziua 5 03,08 Dupa micul dejun, la ora 10.30  incarcam bagajele, facem check out-ul si continuam pe jos vizita Sevillei, cu Maria Parque, Piata Spania, Pavilioanele, Universitate, Palatul San Telmo. Autocarul ne va prelua din zona Turnului de Aur, ora 14.00 Daca o sa ne incadram in timp, pana la 15.00 vom putea trece sa vedem ceva si din cel mai vechi cartier al Sevilliei, Macarena. Avem cca 2 ore si jumatate de drum, la 18.00 facem check in-ul la Los Barrios.
Ziua 6 04.08 Mic dejun, imbarcarea in autocar, iar la 7.00 plecarea spre Tarifa. Din portul Tarifa luam Ferry spre Maroc. Los Barrios – Tarifa 38 km, cca 45 minute. Ora de plecare ferry 9.00. Program Maroc: Grotele lui Harcule, Sightseeing tour, stop pentru a vedea camilele si in final cumparaturi in Medina (ulei de argan - este tara in care se produce si unde se gaseste de 4-5 ori mai ieftin decat pe continent, crema de argan sofran, articole de pielarie si marochinarie, argint etc. Masa de pranz, servita intr-un restaurant tipic marocan este inclusa in tariful excursiei. Vom avea un ghid marocan cu care lucrez de ceva timp si care si-a dovedit in anii trecuti profesionalismul si disponibilitatea dar am sa le solicit si un om de spate, adica cineva care sa aiba grija sa nu ne pierdem, sau sa fim furati. Ne costa unu-doi Eur/persoana, dar ne vom asigura linistea.  Ora de intoarcere a ferry: 17.00. La 18.00 suntem inapoi la hotel. Program liber.
Ziua 7 05.08 Ora 8.00 – check out si plecarea spre Gibraltar. Ghid va fi, la fel ca de fiecare data Mark, care ne va pune la dispozitie 4 microbuze, cu care vom urca si vizita Stanca. Ne vor prelua de la Oil Terminal, de dupa granita, la ora 9.00. Trecem pe jos, pentru ca vor fi coloane de masini si se pierde foarte mult timp asteptand. Urcam direct pe stanca, apoi coboram in zona de shopping. Plecarea la ora 14.00 spre Torremolinos, la fel trecand granita pe jos, urmand sa luam autocarul ramas in San Roque.. Avem 125 km, cca 2 ore si jumatate. La 18.00 check in, la 19.00 intram cu masa.
Zilele 8, 9, si 10 06, 07, 08.08 program free plaja si baie. Serile – la restaurantul hotelului sau in statiune. Intr-una dintre dupaamieze se va organiza o excursie la Ronda, iar in alta am sa va conduc la Malaga pt vizitarea orasului lui Picasso, dar in special pt o seara de Flamenco, o friptura de cangur sau crocodil  la un local la care mergem an de an.
Ziua 11 09.08 plecarea spre casa. Check out hotel si bagaje la "Luggage room".  Imbarcarea in autocar la ora 6.30. La 10.50   avem zborul spre Otopeni.

Grup: doar persoane single, minim 20 - maxim 25 persoane 

*Tarifele sunt calculate functie de evolutia pretului la biletele de avion dupa experienta anilor 2013 si 2014.

Inscrierea se face pe site www.singlescamp.ro la "Rezervari". Inscrierile incep cu azi 14.10.2014 si se inchid odata cu ocuparea ultimului loc disponibil.

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.

La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Gasiti totul postat aici, vedeti cat de detaliat transmitem informatiile. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii. Inscrierea la transporturile interne, pe microbuze se face la fel doar pe forum, pe topicul respectiv. Acolo se deschid liste in care fiecare isi trece, daca intentioneaza sa foloseasca microbuzul, unul dintre nume si o initiala. Agentia Bon Voyage nu are nici o legatura cu acel transport, este extra logistica, de aceea rugamintea noastra este sa nu sunati la agentie sau sa va bazati ca ati transmis Samizei ca doriti sa mergeti cu microbuzul. Singura lista valabila este cea de pe forum, ori ea nu are timpul si nici posibilitatea tehnica sa lucreze pe acele liste. De pe Email atata timp cat eu ca si insotitor de grup sunt mai tot timpul plecat, nu are cine sa colecteze intentiile de inscriere la transport si sa le insereze in lista de pe forum. Sunteti deci singurii care o puteti face! Pt asta asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (puteti posta), nu confundati inscrierea in grup (cea de pe site) cu inregistrarea de pe forum. Va multumesc de intelegere!  :flori:

Excursiile Andaluzia, Gibraltar, Maroc, din anii precedenti; puteti vedea fotografii, citi pareri, feed-back-uri.

primavara 2012: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1246.0.html
toamna 2012: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1203.0.html
primavara 2013: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1582.0.html
toamna 2013: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1417.0.html
toamna 2014: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1723.0.html

Cateva observatii si...laude: :) ::) ???
Multa lume a venit cu mine in Andaluzia, vizitandu-i orasele si locurile importante, a urcat si s-a fotografiat cu maimutele de pe stanca, a vizitat Marocul si s-a bucurat de soarele si plaja de pe Costa del Sol. Pt ca uneori este bine sa te si lauzi, o fac si eu aici, prezentandu-va ce particularizeaza si recomanda excursia facuta de mine. Este poate ultima oara cand ajung acolo cu un grup Singles Camp si tocmai de aceea tin sa va arat cam cum am organizat eu acolo totul...

De regula agentiile de turism organizeaza aceasta vacanta sub forma unui sejur, cu stationare intr-una dintre statiunile de pe Costa del Sol, sau o include intr-un circuit blitz care se intinde de la Barcelona, Valencia, Malaga, pana chiar la Lisabona. Urmeaza un traseu lung cu autocarul pana la Madrid...Nu ma refer acum la cea de-a doua varianta, pe care personal o trec la categoria "grea", adica a vacantelor foarte obositoare, din care te alegi doar cu niste franturi de imagini pe care ti le mai amintesti si cu niste fotografii. Cel mai probabil selfi, pentru ca atunci toti sunt preocupati sa fotografieze obiectivele, nu sa dea o ...mana de ajutor. Un astfel de tip de vacanta este bun cand iesi la pensie, ai timp destul si pt excursie si pt...recuperare. In nici un caz nu recomand astfel de excursii celor care pleaca intr-un concediu...

Nu as fi deschis acest paragraf daca nu as fi auzit comentariile unor doamne care plecau dezamagite inapoi spre casa din Malaga, dupa 7 zile petrecute pe Costa del Sol. Sosisera printr-o agentie romaneasca, care le asigurase demipensiune la un hotel din Torremolinos. Discutiile lor erau legate de ce au facut fiecare in cele 7 zile de sedere. Una zicea ca a fost intr-o excursie pana la Malaga si alta la Ronda, cealalta ca a fost pana in Gibraltar. Dorisera sa vada mai multe dar s-au lovit de trei probleme: una este costul ridicat al unei astfel de one day trip, adica platesti 50 - 100 EUR pt a fi luat si transportat apoi ghidat intr-un oras andaluz. Faci in ziua aceea cel putin 300 km dus si intors, ajungi si vizitezi in orele de amiaza adica atunci cand soarele este cel mai tare...Ai 2 ore de walking tour, apoi una doua ore de cumparaturi si apoi inapoi la hotel...Este doar o alergatura din care nu te alegi decat cu oboseala...care este a doua problema. A treia problema pt doamne a fost caldura. In toamna am prins canicula, 40 de grade, exclus pt ele sa fi putut merge intr-un walking tour la amiaza...

Cum am gandit eu totul? Segmente scurte de mers cu autocarul (unde fiecare are doua locuri...), hoteluri confortabile majoritatea de 4* centrale sau apropiate de zone comerciale. Drumul il folosesc pt explicatii, istoria locurilor, program etc. Cand termin eu, am si ajuns...Programul de vizitare este unul lejer, nu fac un walking-tour ci mai degraba este o plimbare (chiar daca unii spun ca ii cam alerg... :), ca profesionist va spun ca ritmul este unul foarte accesibil). Relatiile foarte bune pe care le am cu Mark in Gibraltar si Said in Maroc, ajuta grupul enorm de mult. Cei cu care am fost in toamna 2014 isi aduc cu siguranta aminte ca am fost unul dintre cele 3-4 grupuri care am reusit sa facem excursia, restul grupurilor fiind toate anulate (si nu erau putine ci cateva zeci...). Cu Mark suntem primii si singurii tursiti pe stanca, putem vedea totul pe indelete...Cheama maimutele, ne putem fotografia cu ele...Facem turul complet al insulei, ceea ce foarte putini vad...
Ca ghidaj, nu intru in amanunte care sa plictiseasca, dar oricand dau celor atenti si care doresc sa asculte lucruri suplimentare orice detaliu. Ghidul meu in limba romana pt Alhambra este folosit de majoritatea ghizilor romani....

Deci o excursie in care vezi o multime de lucruri, odihnit, relaxat si in confort. Esti sfatuit, insotit, ghidat...Stai in hoteluri bune...Folosesti experienta si relatiile mele in zona de vizitare...Grupul este filtrat...Ai ocazia unor noi prietenii...Serile ai o multime de optiuni, nu esti singur sau izolat intr-un grup...Ceea ce recomand eu, seri de flamenco, restaurante, locuri de shopping sunt verificate prin feed-back-urile celor cu care am fost impreuna...Asa ca ai ocazia sa vezi niste programe selectionate...

Gata...m-am laudat destul! ;D


Alhambra, Granada. Daca planuiti sa ajungeti acolo va sfatuiesc sa aruncati o privire peste ceea ce am scris eu despre acest complex, sau daca aveti rabdare chiar sa-l parcurgeti in detaliu: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1549.0.html


Cordoba


Malaga


Sevilla


Marbella


Gibraltar, sus pe stanca...


Ronda


Tangier

Seara de flamenco in Granada:
www.youtube.com/watch?v=YN1vHnfeSMY&feature=youtu.be



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 2015
« Răspuns #1 : Miercuri, 01 Octombrie 2014, 15:53 »
Din excursia noastra din 2014: Spectacol de flamenco si calarie la Cordoba:

www.youtube.com/watch?v=FHElOrkOYjE&feature=youtu.be


www.youtube.com/watch?v=1gLIMmSvUTA&feature=youtu.be


Flamenco, friptura de crocodil si de cangur...la Malaga:

https://www.youtube.com/watch?v=53NVC0klCaw&feature=youtu.be

Pe stanca Gibraltarului...

www.youtube.com/watch?v=j1BVTkGmPPY&feature=youtu.be

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #2 : Marți, 14 Octombrie 2014, 08:31 »
Inscrierile la aceasta excursie se vor deschide astazi 14.10.2014. Sunt deja multi care au intrebat si chiar au achitat...
Dupa cum ati vazut, sunt 4 tarife, functie de data pana la care se plateste avansul. Am folosit experienta anilor trecuti cu nivelele medii de crestere.
Cand grupul este conturat o sa afisam si hotelurile in care o sa stam, cel mai probabil insa ca vor fi aceleasi ca si in 2014 si 2013...
Acum lucrez la formularul nou de rezervare 2015, unde o sa apara aceasta excursie. In cca 2 ore va fi accesabil.

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #3 : Marți, 14 Octombrie 2014, 10:54 »
Gigi, as dori sa achit azi avansul de 400 Euro, plus 260 suplimentul in regim single. Am intarziat ? S-au umplut locurile ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #4 : Marți, 14 Octombrie 2014, 10:57 »
Nu, nu si tu erai oricum pe lista.  :) Dupa csardas trebuie sa dansam si flamenco, nu-i asa?  :dance:  Ia legatura te rog direct cu Samiza, eu sunt pe picior de plecare in Apuseni...

Simona56

  • Vizitator
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #5 : Marți, 14 Octombrie 2014, 11:08 »
Dupa cum ati vazut, sunt 4 tarife, functie de data pana la care se plateste avansul.



Gigi ( sau Toni ca si el e online) unde pot vedea aceste tarife ca eu nu gasesc?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #6 : Marți, 14 Octombrie 2014, 11:31 »
Pe acest topic, prima pagina.

Simona56

  • Vizitator
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #7 : Marți, 14 Octombrie 2014, 13:28 »
Multumesc. Doar acum au aparut si la mine informatiile lamuritoare. Mi-am rezervat un loc. Daca pana maine Samiza nu-mi trimite factura, am sa o sun!!!!!!!
Vreau sa platesc pana nu cheltuiesc banii!!!!!  :D

Offline lumi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #8 : Marți, 14 Octombrie 2014, 17:23 »
merg si eu :) multumesc!

Offline cristinacmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #9 : Marți, 14 Octombrie 2014, 17:40 »
... si eu merg. Abia astept sa vad sudul Spaniei  :D!

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #10 : Vineri, 17 Octombrie 2014, 01:13 »
Ok - sunt interesat si de excursia asta.... dar nu e cam cald in perioada aceea?  >:(  :crazy2:

Asa, si cum se fac totusi inscrierile?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #11 : Duminică, 26 Octombrie 2014, 20:33 »
Aici s-a cam ajuns la numarul de locuri...Sunt peste 20 de inscrisi.

Offline MihaelaMonea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #12 : Luni, 27 Octombrie 2014, 12:54 »
Aveti un loc si pentru mine???? Am facut rezervarea dar, acum am observant ca locurile sunt aproape ocupate...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #13 : Luni, 27 Octombrie 2014, 14:33 »
Da, Mihaela, mai sunt 3-4 locuri. :) Asa ca ne intalnim in Spania! Cred ca pana am raspuns eu ai primit si de la Samiza Email-ul de rezervare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #14 : Marți, 28 Octombrie 2014, 09:43 »
In momentul de fata, cu ultimile doua intentii trimise, numarul de inscrieri este egal cu numarul de locuri disponibile. Inscrierile au sa continue, iar rezervarile se vor face in ordinea achitarii avansurilor.