Autor Subiect: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015  (Citit de 31865 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #15 : Joi, 22 Ianuarie 2015, 06:56 »
Un montaj de fotografii din Portugalia. Cu exceptia catorva plaje, o sa vedem tot ce este cuprins in colaj...Da si o sa ascultam si...gustam!  :)

www.youtube.com/watch?v=UlejutyxXc4&list=UUEOWRFFVw85erxNR9GbVh5w

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #16 : Vineri, 23 Ianuarie 2015, 09:31 »
Vad ca Portugalia devine destinatia "la moda". Tot mai multa lume vrea sa ajunga acolo, tot mai multi citesc si se intereseaza de Portugalia continentala si de minunatele sale insule, Madeira si cele din arhipelagul Azore. Nu intamplator avem anul acesta 3 excursii in Portugalia.

Zona pe care o traversam si vizitam in excursia aceasta, cea continentala, este foarte bogata in obiective si traditii, in timp ce cea insulara are ca puncte forte peisajul si oceanul.

Ce vreau in mod deosebit anul acesta este sa ma apropii cu excursia noastra si mai mult de latura traditionala a Portugaliei, este foarte calda si placuta. Vreau sa va propun de la inceput niste lucruri si pt perioadele free ale zilelor.

In prima zi noi o sa ajungem de dimineata, la 9.00 maxim suntem la hotel sa lasam bagajele. Este bine sa va odihniti cu o zi inainte, pentru ca orele pierdute de dimineata sa nu va afecteze, sa puteti fi apti pt o zi intreaga de vizita dar si de program.

Va spuneam ca pt prima zi am ales sa mergem intai in Belem, cartierul in care se afla Monumentul Descoperitorilor, Turnul Belem, apoi foarte importanta Manastirea Jeronimilor. Pranzul nu o sa fie efectiv o masa clasica. Langa manastire se afla o celebra patiserie, care face printre altele pasteis de nata folosind reteta calugarilor. Sunt delicioase, ti se topesc in gura. Tot acolo sunt tot felul de rulade, cu diferite umpluturi, una mai gustoasa decat cealalta. Acolo o sa facem practic pauza de pranz. Gustam, ne tragem sufletul si continuam: Palatul Presedintelui si un muzeu cu totul inedit: cel al calestilor. Cu siguranta ca o sa va placa. De acolo se poate urca pana la gradinile tropicale si apoi la Ajuda, un palat cu interioare exceptionale. Scumpa intrarea dar face...Nu stiu cu siguranta daca o sa intram, vedem exact cum ne incadram in timp. As vrea ca zona Belem sa o incheiem de vizitat in jur de ora 16.00. De acolo mergem la hotel, luam in primire camerele, un refresh de o ora, iesim apoi din nou. De aceea va spuneam ca e nevoie sa fiti odihniti. Ne asteapta o dupa amiaza si o seara lunga. O sa mergem in zona centrala, o sa ca arat zona Baixa Chado, vechea Lisabona. Ramanem acolo pt cina, o sa aleg un local traditional portughez.

In final o sa ajungem cu grupul la 20 de persoane, am tot marit si tot suplimentat numarul de locuri, astfel incat anul acesta, ultimul probabil in care mai organizez aceasta excursie sa poata ajunge toata lumea care isi doreste. Initial, asa cum am prezentat pe site, planificasem ca in prima zi sa mergem cu taxi-uri, asa cum am facut de fiecare data. Doar ca la asa un numar este nevoie sa mergem mai grupat, este complicat sa ne impartim si sa gasim atatea masini disponibile. De aceea vreau sa discut cu compania de transport cu care am facut contractul si am inchiriat miniautocarul pt cele doua zile de tur adica Lisabona - Fatima - Alcobaca - Batalha - Porto si Porto - Obidos - Nazare - Cascais , sa vad cat ne cere pt 2 zile de oras.

Asa ne-am deplasa mai rapid, am putea face programul pe care-l anuntasem pt primele doua zile in doar o zi si jumatate, asa ca ne ramane o jumatate de zi disponibila. Si cum este pacat sa nu profitam la maxim de timpul de vacanta, in acea jumatate putem face Lisabona - Sintra - Cabo da Roca, nu ne ia mai mult timp de atat.

Deci a doua zi programul ar arata astfel: dimineata ora 8.30 (sa nu vi se para ca este prea de dimineata, avem duferenta de fus orar de 2 ore, asa ca ceasul nostru biologic ar fi 10.30)  imbarcarea in miniautocar si plecam la Sintra. Vizitam La Pena, dam o tura prin centru, mergem apoi la Cabo Da Roca si luam pranzul tip bufet la un local fain pescaresc pe care-l stiu acolo. Era o ospatarita romanca la pescarie, poate avem norocul sa o gasim din nou. Dupa pranz imbarcarea si plecam in Lisabona in centru. Acolo ne lasa pt tot restul zilei. Vizitam castelul, apoi coboram in Alfama, pt o seara de fado. Trebuie sa rezerv locurile dinainte, am sa merg eu in prima zi sa achit un avans si sa ne tina rezervat. Suntem multi si acolo localurile sunt mici de 30 - 40 de persoane.

Ce ziceti, de acord?

Viva

  • Vizitator
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #17 : Vineri, 23 Ianuarie 2015, 09:51 »
Mai ne intrebi Gigi?  :D   :applause:  Mie imi freamata sufletul de pe acum, iar propunerea ta de a ne apropia de traditional e grozava! Asa ni se va intipari in minte mai usor tot ceea ce vom vedea si vom simti. Iar daca reusim sa optimizam timpul, toata lumea iese in avantaj. Cred ca cu totii vom dori asta. CU microbuzul chiar vom folosi timpul la maxim si vom fi toti in acelasi loc... :dance:   O0

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 24 Ianuarie 2015, 07:44 »
Am luat legatura cu compania de transport de la care am inchiriat pentru perioada de circuit. Le-am solicitat o oferta, o sa va comunic imediat ce o primesc. Si o sa va prezint in paralel alternativa cu transport public si taxi. Eu sper, anticipand oferta si considerand ca fiind mai multi si deci costurile multi -distribuite, o sa ajungem la cheltuieli apropiate. Plus economia de timp.... :)

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 24 Ianuarie 2015, 19:10 »
Gigi, eu cred ca tu sti ce este mai bine pentru noi cei înscriși așa ca eu ma bucur pentru toate inițiativele tale si subscriu cu drag

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 24 Ianuarie 2015, 20:03 »
Multumesc pentru incredere!  :flori:

Si pentru o seara frumoasa...portugheza un filmulet gasit pe youtube si care mi-a placut mult.

www.youtube.com/watch?v=lm5M8tgvhd8


O sa vedeti tot ce apare in filmulet...Doar o plaja n-am recunoscut-o, am senzatia ca e la sud de Lisabona, spre Setubal si pe acolo nu trecem. In rest TOT!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #21 : Marți, 27 Ianuarie 2015, 14:59 »
Unul dintre obiectivele acestei vacante circuit + sejur, este Manastirea Batalha cu Capelele Neterminate. O minunatie arhitecturala un amestec armonios de gotic tarziu si stil manuelin, o dantelarie in piatra cum foarte rar se poate vedea. Documentarul va prezinta aceasta perla ramasa din pacate nefinalizata din lipsa de fonduri si mesteri...

www.youtube.com/watch?v=V1nYh6iRDPs

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #22 : Joi, 29 Ianuarie 2015, 17:55 »
Asa cum va spuneam vreau, in conditiile in care ne-am strans un grup destul de mare, sa renuntam si in primele doua zile la transportul in comun si cu taxi. Asa este prins acum in oferta, dar era posibil in situatia unui grup de pana la 14 persoane, dar cum ne-am tot marit - imediat ajungem la limita maxima, la 20 - asa cum explicam intr-un mesaj anterior, ne va lua mult timp si va fi si destul de greoi.

Incep cu cea ar fi costat inconditiile in care se mergea cu transport public + taxi, apoi va prezint ceea ce am obtinut ca tarif minim de la firma de transport cu care lucram acolo:

deplasarile in Lisabona:
in prima zi: hotel - Belem si Belem -Castelul San Jorge = 6 EUR 
in a doua zi: hotel - Parcul Natiunilor, Oceanarium - Praca do Commercio = 6 EUR
excursie optionala la castelul de la Pena Sintra  si Cabo da Roca - cel mai vestic punct al continentului = 19 EUR
Total = 6 + 6 + 19 = 31 EUR

in varianta miniautocar 32 locuri (noi o sa fim 20 de persoane):
prima zi:  Hotel Altis 4*- Belem
14.30 - Belem - hotel
15.30 Hotel - Praca de Commercio

a doua zi:
Hotel Altis - Sintra (3 hours) - Cabo da Roca (1 1/2) - hotel 15.00 (1/2 hour) - Praca de Commercio (16.00)

Cost total = 745 EUR

Se imparte la 20 de persoane cati suntem in total si practic de fiecare ar fi: 37 EUR

Diferenta in plus este de doar 6 EUR, dar se castiga o jumatate de zi prin condensarea programului (optionala cu Sintra si Cabo da Roca o sa fie in a doua zi, nu in timpul sejurului). Sper ca toata lumea este de acord, cu aceasta inchiriere, am sa va transmit celor care aveti rezervare la acaesta excursie si un Email informativ.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #23 : Duminică, 01 Februarie 2015, 19:00 »
Trebuie sa anunt si pentru aceasta excursie ca suntem f.aproape de inchiderea rezervarilor. Mai erau 2 locuri, s-a mai anuntat cineva ca ar dori, a ramas deci un loc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #24 : Miercuri, 04 Februarie 2015, 07:40 »
Am transmis tuturor celor inscrisi un Email informativ. Contine mesajul de pe forum de acum cateva zile referitor la concentrarea programului in primele doua zile prin inchirierea unui minibus.

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #25 : Miercuri, 04 Februarie 2015, 13:38 »
E mult mai buna varianta cu autocar :)
:flori:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #26 : Joi, 05 Februarie 2015, 08:39 »
Fara indoiala ca in situatia unui grup de 20 de persoane este nevoie de un grupaj mai bun decat cel ce se poate realiza calatorind cu metroul si taxiul. Eu sunt partizanul contactului cu oamenii obisnuiti, nu doar cu interfetele turistice. Asta am si invatat la cursurile cu americanii...sa determini grupul sa "descopere" realitatea unui oras, nu doar sa "sara" dintr-un obiectiv in altul. Cei care ati fost cu mine stiti ca asa prefer si asa procedez. Dar in cazul acesta, e un pic cam greu sa organizez si sa conduc grupul prin statiile de metrou, sa ma asigur ca nu se pierde nimeni...Si se pierde si mult timp asa...Cand suntem 7 - 14 e ok, e simplu si pt mine si pt voi....cu o ciupilica sau o sapca colorata pe cap ma recunoasteti usor si ma puteti avea permanent in "vizor"...

Majoritatea mi-au raspuns pe Email, ceilalti se pare ca inca nu au citit, dar este clar ca nota este una "pro". Asa ca am sa fac demersurile pt inchiriere si dupa ce am toate confirmarile de la firma de transport, am sa modific si pe site programul, in forma noua, cea condensata.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #27 : Vineri, 13 Februarie 2015, 09:54 »
Am primit raspunsuri pozitive de la aproape toata lumea, cativa sau n-au citit sau nu au avut timp sa raspunda...Era perfect daca primeam semnale de la toti, dar pt ca azi trebuie sa dau un raspuns companiei de transport, nu mai pot astepta...Asa ca la  servicii incluse o sa apara, transferurile dintre obiective facute cu autocarul si de asemenea excursia la Sintra si Cabo da Roca, iar la tarif in plus inca 37 EUR.

Nu fac modificarile azi, pt ca urmeaza sa comunic si tariful actual, determinat de o noua scumpire a biletelor de avion. Cei care deja au achitat avansul evident ca nu sunt influentati, discutia este pt cei care se mai inscriu.

Am primit la solicitarea mea doua fotografii cu autocarul cu care urmeaza sa ne deplasam 5 zile...Asa cum va spuneam are 32 de locuri, iar noi o sa fim 20...Spatiu suficient si confortabil in special pt cei care vor sa se mai intinda... :)







Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #28 : Duminică, 01 Martie 2015, 14:52 »
O tara care-mi place tare - tare mult...Atat de mult ca anul acesta o sa-mi petrec cu voi aproape o luna acolo...Lisabona, Porto, Madeira, Azores, Cascais, Estoril, Cabo da Roca, Obidos, Nazare, Alcobaca, Batalha, Fatima...

www.youtube.com/watch?v=jUd-_WkFd7I

Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #29 : Miercuri, 08 Aprilie 2015, 10:12 »
Buna dimineata

Cred ca as fi interesata de aceasta excursie in situatia in care Croaziera din Turcia se va anula. Nu stiu cum sa procedez... |o
Lidia