Autor Subiect: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015  (Citit de 31862 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« : Miercuri, 01 Octombrie 2014, 17:15 »
Tarif: 1117 Euro/ persoana – cazare in camera DBL - pt cei care au achitat avans pana la 15 decembrie
Tarif: 1187 EUR/persoana cazare in camera DBL - avans achitat pana la 1 martie
Supliment de camera single: 240 EUR
Avans: 400 EUR
Plecare: 29.08.2015 Plecare Buc 05:00  sosire Lisabona 07:35
Sosire:  06.09.2015 decolare din Lisabona la 22:15  sosire Buc 04:15
Cazare: 8 nopti din care:
• doua la Lisabona 29.08 - 01.09.2015
• doua Porto 31.08 - 02.09.2015
• patru la Cascais/Estoril 02 - 06.09.2015
Servicii incluse:
• transport avion  Bucuresti Otopeni – Lisabona, toate taxele incluse, bagaj cala 23 kg si un bagaj de mana max 6 kg - dus si intors
• transport intern cu autocar Lisabona
• transport intern cu autocar Lisabona - Porto (cu opriri la Alcobaca, Fatima si Batalha) si Porto - Lisabona (Nazare si Obidos) (zilele 3, 4 si 5)
• transfer aeroport - hotel la sosire si hotel - aeroport la plecare
• cazare 4 nopti Lisabona si Porto la hoteluri de 4*, mic dejun inclus
• cazare 4 nopti la Cascais hotel 4* demipensiune (mic dejun si cina)
• excursie de o jumatate de zi la Cabo da Roca si Sintra
• excursii in tur la Fatima, Bathala, Alcobaca (in drumul Lisabona - Porto) , Nazare, Obidos (opriri la traseul Porto - Cascais)
• ghidaj
• insotitor grup pe toata perioada excursiei
Nu sunt incluse:
• asigurarea medicala
• intrarile la obiective
Grup maxim 20 pers + insotitor de grup.
Program de vizitare
Ziua 1 29.08 Decolarea cursei TAP OTP - LIS este la ora 05:00. Imbarcarea are sa se faca in mod colectiv, in grup, de aceea va rog sa ajungeti la locul de intalnire a grupului maxim pana la ora 3.00. La acea ora vom fi toti la linia de check in si nu o sa pot astepta intarziatii. Cei care sosesc dupa ora anuntata isi asuma riscul pierderii imbarcarii. Subliniez ora de intalnire si locul: 3.00 29.08.2015. Bucuresti Aeroportul Otopeni (Henri Coanda) Plecari internationale, cafeneaua Lavazza din coltul din dreapta fata de intrare. Pe mine ma recunoasteti usor din poza de avatar, ma puteti gasi si dand cautare google "Gigi Cindea". De regula port un tricou de culoare mai stridenta, pt a fi reperat mai bine. Aterizam la Lisabona la 7.35, sper sa nu avem intarzieri. Regruparea va fi la linia de recuperare a bagajelor. Va rog sa ramaneti pe loc acolo, pt ca e important sa nu pierdem timp cautandu-ne in acea sala. Iesim impreuna din acea sala.
La aeroport vom fi asteptati de soferul autocarului, ne vom deplasa apoi la hotel, unde vom depune bagajele in camera de pastrare. In prima zi noi o sa ajungem de dimineata, la 9.00 maxim suntem la hotel sa lasam bagajele. Este bine sa va odihniti cu o zi inainte, pentru ca orele pierdute de dimineata sa nu va afecteze, sa puteti fi apti pt o zi intreaga nu doar de vizita ci si de program.
9.30 plecam cu autocarul catre Belem, cartierul in care se afla Monumentul Descoperitorilor, Turnul Belem, apoi foarte importanta Manastirea Jeronimilor. Primi ceva de mancare pe avion, este bine sa aveti cu voi si doua sandviciuri, astfel incat sa nu fim nevoiti sa ne oprim pt masa pana la ora 13.30. Pranzul nu o sa fie efectiv o masa clasica. Langa manastire se afla o celebra patiserie, care face printre altele pasteis de nata folosind reteta calugarilor. Sunt delicioase, ti se topesc in gura. Tot acolo sunt tot felul de rulade, cu diferite umpluturi, una mai gustoasa decat cealalta. Acolo o sa facem practic pauza de pranz. Gustam, ne tragem sufletul si continuam: Palatul Presedintelui si un muzeu cu totul inedit: cel al calestilor. Cu siguranta ca o sa va placa. De acolo se poate urca pana la gradinile tropicale si apoi la Ajuda, un palat cu interioare exceptionale. Scumpa intrarea dar face...Nu stiu cu siguranta daca o sa intram, vedem exact cum ne incadram in timp. As vrea ca zona Belem sa o incheiem de vizitat in jur de ora 15.30. De acolo mergem la hotel, luam in primire camerele, un refresh de o ora, iesim apoi din nou. Urcam in autocar si o sa fim lasati in Praca de Commercio, de acolo ne continuam drumul  pe jos, este zona pietenonala. De aceea va spuneam ca e nevoie sa fiti odihniti. Ne asteapta o dupa amiaza si o seara lunga. In zona centrala, o sa ca arat zona Baixa Chado, vechea Lisabona. Ramanem acolo pt cina, o sa aleg un local traditional portughez.
Ziua 2 30.08
Dupa micul dejun, urmeaza imbarcarea in autocar si plecam spre Sintra. Ora de intalnire la autocar 8.30. Pana la Sintra sunt doar 30 km, dar pt ca trebuie sa traversam Lisabona, ne va lua in jur de 45 minute. O sa mergem direct la La Pena, vizitam intr-un tur de 2 ore castelul si gradinile, oprim un pic si in centrul oraselului si ne continuam apoi drumul catre Cabo da Roca, cel mai vestic punct al continentului. La ora 13.30 mergem la masa la un restaurant pescaresc unde preparatele se servesc tip bufet, sunt foarte proaspete si bune. La 15.00 vom fi la hotel, avem o scurta pauza de refresh la 16.00 ne imbarcam din nou in autocar. Ne va duce din nou in Praca de Commercio, de data aceasta insa o luam in stanga, pt a vizita Castelul San Jorge, Catedrala si apoi vom petrece o seara de fado in cel mai potrivit loc din Lisabona: Alfama. Acolo de unde a plecat si Amalia Rodriguez. Intr-un local de familie, o masa costa in jur de 20 - 25 EUR, dar nu se plateste spectacolul. Intoarcerea la hotel in jur de 23.00
Ziua 3 31.08
- Micul dejun – ora 7.30
- Check out ora 8.30, incarcam bagajele in autocar si plecam spre Fatima. Vizitam apoi in apropiere extraordinarele manastiri Bathala si Alcobaca.
- Din Lisabona pana in Porto avem cca 312 km, cca 6 ore de mers cu autocarul, cu devierile de traseu, au sa fie in jur de 360 km, cca 7 ore de mers. Plecand la 8.30 si fixandu-ne pentru fiecare obiectiv in jur de o ora si jumatate, inseamna  in total 11.5 ore, deci un check in aproximativ la 20.00, la hotel. Seara o vizita in partea de Gaia, la una dintre "caves". E patria vinului de Porto.
Ziua 4 01.09
Dupa micul dejun ne asteapta Porto..
O sa iesim pt vizitare dupa ora 9.00.  Obiective: Estaçăo de Săo Bento, o opera de arta, un adevarat muzeu, decorat cu azulejos, Livraria Lello, celebra librarie, Muzeul de Istoria Naturii, Torre de la Clerigos si Igreja Clerigos. Continuam: Igreja Misericorda, Palacio de Bolsa, apoi intram in labirintul de stradute al cartierului vechi al orasului, Ribeira do Porto. Unde cel mai probabil o sa si mancam. O sa ne petrecem dupamiaza vizitand in continuare Sé Catedral do Porto, pe care la fel o sa o vizitam pe interior, zidurile defensive Ferdinanda. Podul pe care o sa-l avem aproape mereu in raza de vizibilitate este Dom Luis I.
Daca ne ajunge timpul ar fi potrivita si o croaziera pe Douro. Orasul este superb, iar vazut spre mal arata cu adevarat fabulos.
Seara mergem in Foz si de acolo mai departe intr-un loc in care se mananca cele mai bune sardine si cea mai buna caldo verde...La 19.30 - 20.00 trebuie sa fim pe faleza de la Foz pt a prinde asfintitul. Este printre cele mai bune locuri din Europa pt asa ceva...
Ziua 5 02.09
- Servim micul dejun, in jur de 7.30 si la 8.30 facem check out-ul. Ne indreptam spre Cascais, locul in care o sa ramanem pt partea de sejur
- pe drumul spre Cascais o sa avem doua opriri:
Nazare - unul dintre cele mai frumoase locuri de panorama asupra Oceanului Atlantic
Obidos - un oras cetate superb, pe buna dreptate considerat cel mai frumos orasel medieval din Europa
- de la Porto pana la Cascais avem 342 km, cu devieri si vizitari inseamna in jur de 6 ore, deci pentru oprirea la Sintra si cea de la Cabo do Roca, avem la dispozitie in jur de 4-5 ore, suficient pentru a ne bucura de panorama de pe stanca de pe malul oceanului si pt a vizita unul dintre palatele din Sintra.
Zilele 6, 7 si 8 03,04,05.09 – sunt zile complete de relaxare, plaja si baie. Hotelul este foarte bun, masa de asemenea, este in curte si o piscina. Se poate face baie acolo, sau pe plaja din centru sau cel mai indicat la cea din Estoril, la Tamariz. Este alegrea fiecaruia...
Ziua 9 06.09 – check out din Cascais la 12.00, lasam bagajele la luggage room a hotelului , mai hoinarim prin statiune sau chiar la o baie si la 19.00 plecam spre Lisabona pentru a lua avionul spre Bucuresti.

Observatii, precizari:
- Este o vacanta combinata, circuit si sejur, da posibilitatea vizitarii celor mai importante doua orase din Portugalia, Lisabona si Porto si unor top obiective turistice, istorice, culturale si religioase. Are deci si turism cultural si istoric si religios, prin vizitarea Fatimei, dar si unul litoral prin sederea in zona cea mai frumoasa si cautata: Cascais - Estoril.
- Alegerea zborurilor, plecarea noaptea si revenirea in tara cu o cursa de seara, prelungeste sederea cu o zi. O sa beneficiem practic de intreaga zi de sosire, pentru ca ajungem dimineata foarte devreme, iar la plecare avem, la dispozitie toata ziua...
- Anul aceasta, pentru ca grupul va fi mai mare, transportul se va face cu un autocar inchiriat, nu o sa mai conduc eu microbuz ca in anii trecuti. O sa-l avem la dispozitie in prima si a doua zi pana la ora 17.00, apoi pt plecarea spre Porto, in ziua a 3-a, a 4-a intern in Porto si a 5-a pt pt a ajunge la Cascais.
- In 2016 aceasta vacanta aceasta nu va mai aparea in programul de actiuni Singles Camp. De aceea si pt ca am vazut din evaluarea alegerilor voastre pe 2015 ca este o destinatie solicitata de mai mult decat 8 persoane, am marit numarul de locuri obisnuit de la 8 la 20. In locul acestei vacante, de care s-au  bucurat multi dintre voi, doresc sa introduc in 2016 alta destinatie. Portugalia este deja a IV-a oara cand o organizam aici in Singles Camp...

Inscrierile se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari” Dupa inscriere veti primi un Email de rezervare de la agentie. Daca nu l-ati primit in 5 zile, am rugamintea sa contactati agentie la adresa de Email: office@bonvoyagesibiu.ro. Plata se efectueaza in contul SC Bon Voyage srl Sibiu.
Rezervarea devine activa in momentul achitarii avansului. Ocuparea locurilor se va face in ordinea platii avansurilor.

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.
La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Deci gasiti tot ce aveti nevoie. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii.

Fotografii si feed-back-uri de la celelalte 3 excursii organizate in Portugalia:
primavara 2013: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1413.0.html
toamna 2013: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1676.0.html
vara 2014: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1727.0.html

Cateva imagini:


Lisabona


Porto


Apus de soare la Porto. 2 ani la rand am avut noroc sa prindem nebunia de culori ce se revarsa...Cum va fi in 2015?


Sintra, Palatul Pena


Estoril


Alcobaca


Batalha


Fatima


Cabo da Roca


Obidos


Nazare


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia - vacanta la Cascais
« Răspuns #1 : Miercuri, 01 Octombrie 2014, 19:55 »
Cateva filmulete, facute cu smartphone-ul, in 2014...

Cabo da Roca - cel mai vestic punct al continentului nostru:

www.youtube.com/watch?v=YeBledwAOiI


Nazare:

www.youtube.com/watch?v=fgNg-kVmZUw


Obidos:

www.youtube.com/watch?v=MpmgjyHkqaM


Grotta del Inferno

In asteptarea apusului:
www.youtube.com/watch?v=H0HqBJ7rjjQ


...si apusul:
www.youtube.com/watch?v=SSYzAbm2Blg&feature=youtu.be


Dansuri populare la Villa Gale:

www.youtube.com/watch?v=aAJ7z0APkPs&feature=youtu.be


Langa plaja Tamariz din Estoril:

www.youtube.com/watch?v=WhsNeL9QGIA&feature=youtu.be





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #2 : Duminică, 19 Octombrie 2014, 20:34 »
Gata, am finalizat si Portugalia, cunoastem hotelurile, avem tarifele de avion, mai astept doar o confirmare de la transportator.
Modificari fata de anii trecuti au aparut la alegerea hotelurilor din Lisabona si Porto si la tariful de avion. Asa cum va comunicam si la Madeira, TAP-ul a scumpit biletele.

Am ridicat si mai mult standardul hotelier, alegand doua hoteluri peste ce am avut in ultimii ani...Daca tot e ultimul an in Portugalia, sa fac ceva super-super!

La Lisabona o sa stam la Altis Park Hotel 4*. O locatie cu 300 de camere, toate dotate cu climatizare si TV cu ecran plat. Acest hotel de 4 stele oferă o vedere impresionantă a oraşului Lisabona şi a râului Tagus. Restaurantul serveşte preparate gourmet internaţionale.
Mobilier din lemn, mochetă in camere, minibar si evident baie privată. Hotelul are si piscina în aer liber aflată la mai puţin de 100 de metri de hotel, la Clubul Olaias. Restaurantul Navegadores are panorama la râul Tagus, precum şi un decor care include tablouri create de Luis Pinto Coelho. Oaspeţii pot savura cocktailuri în timp ce ascultă muzică de pian live la barul Adamastor.







La Porto hotelul ales este de asemenea unul excelent: Portus Cale Quality Inn 4*. Situat pe Avenida da Boavista din Porto, la doar 2 km de Douro,hotelul are 72 de camere dotate cu aer condiţionat, mobilier din lemn și TV prin cablu. Fiecare include baie privată dotată cu uscător de păr și articole de toaletă gratuite. Internet Wi-Fi este disponibil gratuit în întregul hotel.Faimoasa Casa da Musica se află la o plimbare de doar 5 minute, în timp ce aeroportul Sá Carneiro este la 12 km. Un autobuz turistic și transportul public sunt disponibile convenabil chiar lângă Quality Inn Portus Cale.Oaspeții pot savura un pahar de vin de Porto la barul din holul Quality Inn, care este deschis în intervalul 10:30 - 01:00.















La Cascais am pastrat hotelul si cei care au fost cu mine acolo stiu de ce. Este o locatie extraordinara, cu camera mari, un bufet la mic dejun si cina cu tot ce-ti trece prin minte...Diminetile se incep cu un pahar de sampanie, inclus in micul dejun...Hotelul se numeste Vila Gale Cascais 4*. Nu-l ami descriu, gasiti destul de multe scrise despre el in anii precedenti... :)


Offline maya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #3 : Marți, 28 Octombrie 2014, 18:19 »
Buna seara

Cum e cu inscrierile la aceasta excursie? Eu astept un raspuns de concediu si sper pana primesc acel raspuns sa nu se ocupe toate locurile. 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #4 : Marți, 28 Octombrie 2014, 18:51 »
Acum 3 zile cand mi-a transmis Samiza averizarea cu Andaluzia si Madeira erau 12 inscrisi. Deci ar mai fi inca 4 locuri, daca de atunci nu s-a mai inscris nimeni...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #5 : Marți, 28 Octombrie 2014, 19:06 »
Uite, cautand ceva am dat de altceva...la fel de interesant...Un documentar despre Portugalia. Multe dintre locurile pe care le vedeti in film o sa aveti ocazia sa le parcurgeti in aceasta actiune...

www.youtube.com/watch?v=Ku32HBnAEEg

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 06 Decembrie 2014, 09:04 »
Scriam la Azore, ca locurile la mai multe vacante si excursii sunt deja ocupate si practic nu mai sunt multe optiuni. Am analizat impreuna unde putem face ceva si acolo am marit numarul de locuri cu cateva...

Aici aveam grup maxim de 16, deja am atins acest numar. Am schimbat mijlocul de transport, nu mai mergem cu microbuz, o sa avem un miniautocar de 30 de fotolii si am suplimentat numarul de locuri la 20. Am anuntat si hotelurile. Mai sunt astfel 3-4 locuri disponibile.

Doar ca peste o saptamana tariful acestei vacante va creste pt cei care inca nu au platit avansul, imi pare tare rau... Am anticipat corect tactica celor de la TAP de crestere atunci cand am anuntat de la 15 decembrie alt tarif, in plus am avut surpriza neplacuta chiar sa depaseasca previziunile cele mai pesimiste. Fata de calculatia noastra initiala, in care am folosit un pret al zborului cu o valoare de siguranta de 15% mai mare decat cea afisata atunci, cresterea a fost mult mai mare si nu se opreste...

Asa ca pt cei care achita avansul dupa 15 decembrie, tariful este 1150 nu 1080 EUR. Asa cum era anuntat initial...

Viva

  • Vizitator
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #7 : Duminică, 14 Decembrie 2014, 09:51 »
Draga Gigi, ma bucur din suflet ca ai extins numarul de persoane la aceasta excursie! M-am inscris si eu si astept cu nerabdare mailul de confirmare ca sa platesc avansul...
Desi m-am inscris in Singles Camp doar de 10 zile, urmaresc cu interes tot ce se posteaza, insa nu resusesc sa-mi fac curaj sa postez si eu. Sunt tare, tare impresionata de tot ce ai reusit sa faci. Felicitari inca odata! Abia astept sa intru cu adevarat in atmosfera...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #8 : Duminică, 14 Decembrie 2014, 10:14 »
Da, au fost cereri peste ceea ce comunicasem initial ca limita si nu am vrut sa dezamagesc...Si asa nu stiu cum  sa scot camasa la primavara cand va trebui sa anunt ca nu mai sunt locuri aproape la nici o actiune...

Am primit inscrierea ta, a vazut-o si Samiza, lucram de acasa zilele acestea, este nevoie sa colaboram direct pe mai multe subiecte. Asa ca ...ne vedem in Portugalia!  *|* ;D

Viva

  • Vizitator
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #9 : Duminică, 14 Decembrie 2014, 13:51 »
Merci mult! Dar ne vedem la Sibiel pt Pasi in zapada...si m-am inscris si la cele 2 activitati pt new entries, etc...


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #10 : Marți, 13 Ianuarie 2015, 18:15 »
Sunt convins ca nu o sa treaca mult si o sa am nostalgia Portugaliei...Asa cum anuntam din 2016 nu va mai aparea in programul nostru...Are sa fie inlocuita cu alta destinatie...

Mi-a placut mult acolo, mi-au placut oamenii, mancarea - pestele  hmmm delicios, iar de vin ce sa mai vorbesc...Au peisaje exceptionale, iar apusul de la Porto este incredibil de frumos...Momentul in care soarele este inghitit de ocean intr-o baie de lava rosie-portocalie...Ai senzatia ca acolo departe arde ceva...

Urmaream pe facebook zilele trecute calatoria unei prietene acolo si ma bucuram sa descopar ca merge exact pe urmele mele...Asteptam, maine va fi la Alcobaca, poimaine la Porto, apoi Obidos, Nazare...Priveam pozele si parca eram acolo...Recunosteam fiecare coltisor...Muzeul de trasuri, Palatul Presedintelui, Palatul Ajuda...Mi-am amintit de fiecare dintre grupurile cu care am fost acolo...

Si mi-am amintint de fado, de tanguiala aceea melodioasa...De cand am descoperit muzica aceea. in momentele mele de liniste, o prefer oricarei alteia. Si daca am o melodie preferata este Gaivota, bineinteles cantata de Amalia Rodrigues...

www.youtube.com/watch?v=bhagDjqN_ww



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #11 : Miercuri, 14 Ianuarie 2015, 10:25 »
Portugalia are doar 10 milioane de locuitori, dar portugheza este vorbita de 230 de milioane de oameni...din care 210 milioane "native". Este limba oficiala in 9 tari...Acest lucru se datoreaza coloniilor portugheze anexate la coroana, dupa Marile Descoperiri...Acum sunt independente dar limba a ramas...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #12 : Joi, 15 Ianuarie 2015, 08:28 »
Alt lucru interesant despre Portugalia, pe care poate nu l-ati stiut pana acum:

Cei care au mai fost cu mine au putut remarca multimea de plantatii de arbori de pluta de pe marginea drumului. Sunt o multime de manufacturi acolo care prelucreaza scoarta acestor copaci, care periodic sunt efectiv jupuiti...Genti, sepci, papuci de casa, o multime de accesorii...

Dar cele mai importante cantitati de pluta merg spre doua domenii de folosinta: pt placarea pardoselilor si pt imbuteliere. Mai mult de jumatate din cantitatea de dopuri din lume este produsa in Portugalia!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #13 : Vineri, 16 Ianuarie 2015, 19:10 »
Tare faine si filmarile si in special muzica...cum se ajunge de la fado la salsa...Exceptional!

www.youtube.com/watch?v=WO0LIpC_HCU

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 17 Ianuarie 2015, 18:54 »
Daca vizitati Portugalia o sa recunoasteti multe din obiceiurile, indeletnicirile si chiar traditiile noastre...

In ceea ce priveste mancarea, si aici avem destul de multe in comun....Prepara painea exact cum o facem noi:

 
www.youtube.com/watch?v=Y-Q68s7n3b0


Ciorba lor caldo verde, facuta cu cartofi, varza si carnati chorizo seamana izbitor de mult cu ceea ce gatea bunica...Tocana cozido, cu carne si legume la fel aduce cu ceea ce facem noi la ceaun...

Diferenta este ca ei mananca foarte putin la micul dejun, o bucata de paine cu unt si gem, dar au un pranz care se intinde pe durata a ...doua ore. Seara mananca usor, "bacalhau com natas"  sau una din alte 365 de feluri in care se gateste codul sarat si uscat la soare...