Autor Subiect: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015  (Citit de 31829 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #60 : Vineri, 28 August 2015, 15:01 »
Gata! Bagaje, ghidaje, notite, ganduri totul este pregatit. 17 zile o sa fiu in Portugalia...Pt inceput 10 in zona continentala, apoi inca 7 in Madeira...

In ultimele ore am urmarit o multime de filmulete cu locurile prin care o sa trecem....Cateva le postez aici...

Lisabona

Lisabona ghidata din bus:

! No longer available


Belem:

! No longer available


Manastirea Jeronimo:

! No longer available


Castelul Sao Jorge:

! No longer available


Alfama:

! No longer available


Bairro Alto:

! No longer available


Sintra:

! No longer available


Cascais&Estoril:

! No longer available


Porto:

! No longer available

dianna

  • Vizitator
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #61 : Vineri, 28 August 2015, 17:02 »
Important este cum va fi la Cascais. Acolo prognoza pt perioada 2 - 6 septembrie spune ca o sa avem 23 - 25 de grade, in doua zile cu foarte putin nor. Deci super! Este o temperatura buna pe malul oceanului, asa ca vom putea face si plaja si baie. O surpriza pt mine a fost ca in Azore, in mijlocul Atlanticului apa oceanului era tocmai buna de baie, asa ca poate avem noroc sa avem posibilitatea sa ne scaldam si la Estoril sau Cascais...Acum temperatura oceanului la Cascais este de 20 de grade, deci se poate face baie. Nu in confort maxim, dar ok pt o balaceala scurta...

Seful meu tocmai mi-a zis ca apa oceanului e foarte rece acum in Portugalia si nici sa nu ma gandesc sa fac baie in ocean, ca avem multa treaba cand vin din concediu si nu-mi da voie sa ma imbolnavesc  :'(  :'(

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #62 : Vineri, 28 August 2015, 18:25 »
Bunnn....atunci! O sa fiu atent sa nu intri in apa....Nu vreau sa ma certe seful tau!  ::) :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #63 : Vineri, 04 Septembrie 2015, 12:25 »
De la fata locului... :)

Am regasit aceiasi Portugalie prietenoasa, cu oamenii ei harnici, saritori, ordonati, curati, veseli...Strazi impecabil de bine aranjate, nici o urma de gunoi, nici macar un muc de tigara...Arhitectura, armonia culorilor, parcurile, oceanul, totul iti creaza impresia si cadrul unui mic paradis...Cu amfore pline de elixir, licorile zeilor...Pico, Madeira, Douro, Porto, Alenteju...Cu tipsii gigantice pline de fructe care de care mai gustoase...Cu cele mai gustoase feluri de peste...

Dupa ce l-am cunoscut pe William in Scotia - uite ca am avut iar noroc din nou de un sofer excelent, un om deosebit - Jorge - ne-a completat programul cu ce a stiut el, ne-a oprit sa ne arate lucruri ce turistii nu au cum sa le afle...Ne-a asteptat cuminte in timpul orelor noastre de haladuiala, ne-a purtat lin prin tinuturile de coasta ale Atlanticului...L-am vazut aproape cu lacrimi in ochi cand a fost aplaudat la sfarsit!

Am multe de povestit, sunt multe lucruri noi ce le-am vazut prima oara, le-am invatat si asta dupa ce am fost de atatea ori aici... ??? ::) E clar: fiecare calatorie aduce inevitabil cate ceva nou si poate si a a 100 oara cand asa ajunge pe aici tot m-as mai intalni cu lucruri noi...Incerc in timpul cat il am la dispozitie, atata cat imi ramane din plecari si organizari, sa va mai arat cate ceva din minunatiile locurilor prin care trec...

dianna

  • Vizitator
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #64 : Vineri, 04 Septembrie 2015, 21:13 »
si pentru mine fiecare calatorie aduce ceva nou: daca anul trecut in Spania atractia principala a fost sangria, anul asta cel mai interesant este clar... ginja  ;D

Offline alina valeria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #65 : Sâmbătă, 05 Septembrie 2015, 14:03 »
Buna, tuturor!

Ma bucur sa aud ca aveti o vacanta minunata, asa cum s-a anuntat!
Cuvintele tale, Gigi, ma fac sa sper ca acest circuit va mai face parte, totusi, si din programul anului viitor; din cate am inteles, mai sunt si alti doritori, chiar doamna Samiza imi spunea ca acum, dupa ce a experimentat zborul spre/din Spania, ar face-o si pentru Portugalia.

Sa aveti o vacanta frumoasa in continuare! Si...vreme buna, relaxare si distractie grupului de Madeira!

Abia astept Croaziera albastra!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #66 : Luni, 07 Septembrie 2015, 14:19 »
Nu stiu in acest moment ce raspuns sa dau Alina...Programul de anul viitor va include cateva noi destinatii, ori asta presupune renuntarea la altele vechi...Daca din intamplare va mai ramane loc de Portugalia ok, daca nu...in 2017...

Aseara am condus grupul spre zona de imbarcare si privind din spate cum treceau prin poarta m-a apucat nostalgia unor clipe frumoase petrecute impreuna cu niste oameni tare faini...Tare as fi vrut sa mai lungesc vacanta asta...

Offline alina valeria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #67 : Luni, 07 Septembrie 2015, 14:32 »
Ah, ce ustura! (sarea de pe rana; eu nu am prins loc la acest circuit)  :)
Dar trece, cu o alta vacanta. :)

Toate cele bune!

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #68 : Joi, 10 Septembrie 2015, 13:32 »
O vacanta de vis ...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #69 : Miercuri, 16 Septembrie 2015, 18:42 »
Am revenit din periplul portughez.  :) Am stat in Portugalia aproape 3 saptamani, cu 2 grupuri Singles Camp. Prima parte a fost combinatia pe a carui topic suntem - de circuit si sejur, iar a doua s-a consumat departe de continent, pe coasta vestica a Africii, pe insula Madeira. 

Pt mine urmeaza inca 3 plecari consecutive, in Turcia cu guleta, la Castel pt o nou eveniment si apoi Austria-Ungaria. De la jumatatea lunii octombrie pana la 1 noiembrie pregatesc lansarea calendarului de excursii 2016, asa ca nu o sa va pot povesti prea curand in cuvinte si imagini despre aceasta excursie. La iarna am sa reiau itinerariile, obiectivele parcurse in mai multe excursii si am sa scriu mai multe articole informative despre fiecare. Nu au pretentiile unora construite si prezentate profesionist - nu am timpul necesar pt asa ceva, dar pt ca am vazut ca folosesc multora ca sursa am sa continui sa scriu despre locurile prin care trec. Este o ocazie buna si pt cei care pe viitor vor sa ajunga in Portugalia sa se informeze despre ce urmeaza sa vada... :)

Pana una alta, pt ca am promis si imi place sa ma tin de cuvant, va trimit acum fotografiile facute de mine in aceasta excursie. Daca nu va ajung scrieti-mi si le retransmit. Am si multe firmari si cu voi si cu panorame, momente etc Dar nu am timpul necesar sa le aleg, sa le prelucrez in seara asta...Si de maine ma asteapta o multime de treburi. Asa ca le lasam pt alta data...

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #70 : Miercuri, 16 Septembrie 2015, 23:24 »
O vacanța minunata , grupul foarte cumsecade ( asta-i expresie din Ardeal ) ma tot întorc cu nostalgie la timpul petrecut in Portugalia , da Gigi face acțiuni care-ți ramân pe viața la suflet.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #71 : Vineri, 02 Octombrie 2015, 08:09 »
 Poate asta va aduce aminte de excursia noastra...

! No longer available