Autor Subiect: Napoli. Coasta Amalfi. Capri. Sorrento. Pompeii. Sejur Ischia 4 - 13 iunie 2015  (Citit de 27371 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cz_irina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Napoli. Coasta Amalfi. Capri. Sorrento. Pompeii. Sejur Ischia 4 - 13 iunie 2015
« Răspuns #15 : Vineri, 12 Decembrie 2014, 10:26 »
Mai sunt locuri pt Coasta Amalfi 2015?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Napoli. Coasta Amalfi. Capri. Sorrento. Pompeii. Sejur Ischia 4 - 13 iunie 2015
« Răspuns #16 : Vineri, 12 Decembrie 2014, 10:28 »
Da, aici mai sunt 3 sau 4, la Cinque Terre s-au epuizat.

Offline cz_irina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Napoli. Coasta Amalfi. Capri. Sorrento. Pompeii. Sejur Ischia 4 - 13 iunie 2015
« Răspuns #17 : Vineri, 12 Decembrie 2014, 10:44 »
Perfect  :), am trimis acum mail cu copia de buletin pt factura sa platesc azi avansul.
Multumesc pt raspuns :)

Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
Buna seara....
Bagajul este gata....vremea sper sa tina cu noi si sa ajunga micobuzul din Bucuresti...
O intrebare....mai sunt locuri ptr excursia din iunie..2015...Napoli...Coasta Amalfi?
Si in cazul in care mai sunt care este pretul avand in vedere ca avansul trebuia achitat

Multumesc si sa ne vedem cu bine
Lidia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Napoli. Coasta Amalfi. Capri. Sorrento. Pompeii. Sejur Ischia 4 - 13 iunie 2015
« Răspuns #19 : Marți, 30 Decembrie 2014, 08:14 »
Mai sunt locuri Codrina! Aici nu s-a modificat cu nimic, tariful de avion a crescut nesemnificativ. Doar acolo unde opereaza TAP sunt cresteri de tarif. Respectiv Portugalia, Madeira si Azore.

Offline Codru

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
La multi ani tuturor !!!
Gigi , daca ni se alatura si Codrina o sa avem in grup o Codru si o Codrina  :applause:
Sa le zicem de pe acum ca deja e speciala excursia asta  :thumbup:

an nou bun !!!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Ca tot ce se intampla aici!!! - hai sa ma laud si eu, ca n-am facut-o pe 2015!  ;D ;D ;D
La multi ani Codruta! Astept sa ne revedem!  *|*

Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
Bună seara și un La mulți ani....tuturor!
Chiar mi as dori sa mă înscriu și în aceasta excursie...în câteva zile...voi putea da un răspuns ferm...în cazul în care vor mai fi locuri.....Este o zona în care nu am fost..iar programul mi se pare foarte interesant. În ceea ce privește. ..participanții. ..oricare dintre excursii poate deveni speciala. Nu - i așa?
Lidia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Cu inscrierile facute zilele acestea si daca toate se confirma prin achitarea avansului, lista de rezervari se inchide la aceasta vacanta. In cateva zile am sa stiu exact daca mai ramane un loc sau nu si am sa comunic pe forum si site.

Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
În cazul acesta..aștept. ..sau.....achit avansul? Rezervarea am făcut o ieri.
Lidia

Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
În cazul în care mai sunt locuri și tb sa achit avansul. .aștept pe mail factura.
Lidia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Esti prinsa in calculatia de locuri Codrina, m-am referit inclusiv la ziua de ieri. I-am transmis Samizei ceea ce ai scris aici.

Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
Ok...multumesc
Lidia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Mai sunt 1 sau 2 locuri, Samiza mai asteapta un raspuns. Deci rezervarile raman deschise pana la ocuparea si acestor locuri.

Despre excursia pe Coasta Amalfi, despre cum am organizat-o si cat costa.
In articolul meu despre Coasta Amalfitana: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2077.0.html v-am prezentat detaliat acele locuri minunate. Problema este ca tot ce e frumos e si greu de obtinut sau atins. Soseaua de coasta este foarte aglomerata, parcari sunt putine si e o adevarata batalie pe ele. Transportul public, SITA, asa cum calatoresc 90% din cei care merg sa viziteze Amalfi este ieftin, dar programul haotic si impredictibil, supraaglomeratia din autobuze, determina de multe ori sa apelezi in traseu, pe anumite segmente la taxi si asta este destul de scump...
Asa ca am ales varianta de vizitare cu minivan 8 +1, soferul fiind si ghid. O sa avem nevoie de 2 bus-uri, asa am si rezervat, asta pt ca suntem in total 15 persoane. Ar fi fost ideal sa calatorim toti in acelasi vehicul, dar taxele pt un 19 + 1 locuri sunt mari in oraselele unde oprim. O sa mergem in coloane, asa ca nu va fi nici o problema. Compania la care am facut rezervarea este cea mai cunoscuta si mai bine cotata pe coasta, in Tripadviser are 99% excelent.

Mai jos o harta care va ajuta sa intelegeti mai usor ceea ce va explic.


Deci cum va arata ziua noastra, de 8 iunie. Trezirea va fi foarte devreme, la 7.41 trebuie sa fim pe peronul Circumvesuvianei in Garibaldi. Nu este departe de hotelul nostru, dar oricum maxim la 7.00 plecam din receptie. Circumvesuviana este un tren special pt turisti si cei care lucreaza la Pompeii, Herculaneum si care face legatura intre Napoli si Sorrento. La 8.47 ajungem la Sorrento, din gara urmand a fi preluati de cele doua microbuze. Traduc acum din engleza, programul turului, transmis de compania locala de turism:

Se poneste din Sorrento si vom avea mai multe opriri pentru locurile cele mai frumoase de panorama. Prima localitate vizitata va fi Positano, cel mai cunoscut si mai important de pe coasta. Coboram pana in zona centrala, pt o plimbare in zona pedestriana si litorala.Parcurgem stradutele inguste, cu case minunate, acoperite de flori. Sunt acolo o multime de boutique-uri de moda, cafenele, restaurante si baruri in care se serveste vinul local. O sa oprim si noi, cel mai probabil la cofetaria la care am fost in 2014, are niste prajituri...hmmm. O sa vizitam si Biserica Sf Maria cunoscuta pt domul sau acoperit cu ceramica (majollica) si pt turnul clopotnita, ambele vizibile de peste tot.

Ne continuam drumul parcurgand satele pescaresti  Praiano, Furore si Conca Dei Marini si o sa coboram pt a vizita Grota de Smarald, versiunea amalfitana a grotei azzuro (albastre) din Capri. Grota are un efect de lumina unic, proiectat pe stalactite si stalacmite. In apa se vad sculpturile de care v-am vorbit in articol si care in ansamblul lor sunt Nasterea Domnului.

O sa urcam apoi printre plantatiile terasate de vita de vie, prin dreptul cramelor de procesare a vinului si a unor fabrici de ulei de masline. Traversam Valea Dragonului un loc de legenda, pt a ajunge apoi la Ravello.
Ravello, ofera panorame fantastice, fiind asezat pe o stanca deasupra la Amalfi si Minori. O sa ajungem si la faimoasele gradini ale Vilelor Cimbrone si Rufolo.

La 14.00 vom fi in Amalfi, avem 2 ore de vizitare a orasului, iar la 16.00 vom merge in port pt a lua hidrofoyl pt a ne intoarce la Sorrento. Este un cost in plus aceasta excursie pe apa, dar daca nu vezi Coasta Amalfi si dinspre mare nu-ti poti face cu adevarat o imagine asupra minunatiei locului.

Aceasta excursie costa, asa cum am prezentat si in oferta la "servicii neincluse":
- 37 EUR este excursia cu microbuzul
- 20 EUR este biletul Amalfi - Sorrento pt hidrofoyl.
Total deci 57 EUR. Nu este nevoie sa ii achitati la agentie, strangem acolo banii si platim pe loc.



Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
Multumim pentru informatii :applause:
Lidia