Autor Subiect: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015  (Citit de 18309 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« : Joi, 02 Octombrie 2014, 17:32 »
Tarif: 325 Euro/ persoana - cazare in camera DBL
supliment de cazare in camera single: 100 EUR
Destinatie:  Hajdúszoboszló
Locatie: Hotel Korona 3*
Plecare Sibiu : 22 aprilie 2015 (din Bucuresti se pleaca in dupaamiaza zilei de 21 aprilie, ora 16.00)
Sosire:  27 aprilie 2015
Servicii incluse:
     • cazare 5 nopti in camera dubla hotel 3*, mic dejun inclus
     • pentru cei care vin cu microbuzul din Bucuresti sau din alte zone, pana la Sibiu: cazare o noapte la Pensiunea Sibiel sau Sanziana Gura Raului
     • transport cu microbuz cu plecare si sosire din Sibiu, dar microbuzul are sa preia pe cei inscrisi din  Bucuresti si traseu (cost 120 RON/pers, dus - intors Sibiu - Bucuresti)
     • 5 cine la Hajdúszoboszló
     • 3 intrari gratuite la SPA-ul Aqua Palace - unul dintre cele mai mari complexuri de acest gen din Europa
     • excursie de o jumatate de zi la Debrecen
Traseu: Sibiu - Sebes Alba - Alba Iulia - Turda - Gilau - Huedin - Oradea - Hajduszoboszlo si retur



Din Bucuresti se va pleca la ora 16.00 din statia de benzina AGIP Pacii. La ora 20.30 se ajunge la Sibiel/Gura Raului si se face cazarea. Se va pleca in dimineata zilei de 22 aprilie, la ora 7.00. De la Sibiu si pana la Hajduszoboszlo avem de parcurs 400 km, in cca 6 ore suntem la hotel. Check in-ul la hotel, ora 13.00 - 14.00, ora Ungariei.

Este o excursie pe care am organizat-o in fiecare an de doua ori: odata primavara si odata toamna. O perioada foarte potrivita pentru bai termale dar si pentru agrement asa cum apele din bazinele din complexul SPA de la Hajduszboszlo. Vom profita de apele calde din imensul SPA de la Hajduszoboszlo., unul dintre cele mai moderne complexe de acest gen din Europa. Vom sta, ca de fiecare data, la hotelul Evei, (o sa mergem a opta oara acolo), avem micul dejun tip bufet si o cina cu 3 feluri la alegere dintr-un meniu a la carte. Tot de la Korona vom primi gratuitate pentru 3 intrari la SPA.


Debrecen - Cea mai mare fantana de ceramica din Europa si in spate Marea Biserica Reformata

O jumatate de zi o sa ne-o petrecem la Debrecen, vizitare si shopping( http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1630.0.html) al doilea oras ca marime din Ungaria.

Hajduszboszlo este un orasel mic dar curat si placut, are parcuri, are localuri bune (Csarda de acolo este deja un loc preferat de multi din Singles Camp), cateva magazine. Zona in care se afla hotelul este centrala dar linistita, in 10 minute se ajunge la Aqua Palace, la doar 3 minute sunt magazinele, la cca 7 minute parcul.

Mai multe despre Hajdúszoboszló: este o renumita si veche statiune balneara din Ungaria, datand de la inceputul mileniului II. Este o localitate modernizata, cu parcuri exceptionale, hoteluri si baze termale noi, si cu o calitate a cazarii si a serviciilor deosebita. Noi ajungem in luna aprilie acolo, cand uriasul strand intins pe 30 ha este inchis, dar avem posibilitatea de a ne bucura de una dintre cele mai moderne centre “aqua” din Europa. Aqua Palace este un complex acvatic acoperit. Se intinde pe 15.000 metri patrati, cu o suprafata a apei de 1.600 metri patrati si poate primi pana la 1.000 persoane, fiind cel mai mare din Europa. Complexul acvatic ofera urmatoarele servicii : strand tropical, pestera de gheata acvatica, strand - cinema, strand termal Pavai, strand Roman, strand "baie ca la mare". http://uk.hungarospa.hu/



Dupa iarna rece si statul mai mult prin casa, o astfel de iesire la plimbare, la apa calda si SPA, este mai mult decat binevenita. Binevenita este si pentru cei care au avut o perioada mai solicitanta, pentru cei care simt nevoia de cateva zile de liniste, de o baie relaxanta sub tot feluri de jeturi de apa, de o tolaneala in bazinele tematice sau cele cu apa termala.

Inscrierile  se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari” Dupa inscriere veti primi de la Bon Voyage Sibiu, agentia care se ocupa de Singles Camp, un Email cu toate detaliile de plata si conditiile. In situatia in care in termen de 5 zile de la inscriere nu ati primit Email-ul de rezervare de la agentie, adresati-va va rog la Email: office@bonvoyagesibiu.ro

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.
La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Gasiti totul postat aici, vedeti cat de detaliat transmitem informatiile. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii. Inscrierea la transporturile interne, pe microbuze se face la fel doar pe forum, pe topicul respectiv. Acolo se deschid liste in care fiecare isi trece, daca intentioneaza sa foloseasca microbuzul, unul dintre nume si o initiala. Agentia Bon Voyage nu are nici o legatura cu acel transport, este extra logistica, de aceea rugamintea noastra este sa nu sunati la agentie sau sa va bazati ca ati transmis Samizei ca doriti sa mergeti cu microbuzul. Singura lista valabila este cea de pe forum, ori ea nu are timpul si nici posibilitatea tehnica sa lucreze pe acele liste. De pe Email atata timp cat eu ca si insotitor de grup sunt mai tot timpul plecat, nu are cine sa colecteze intentiile de inscriere la transport si sa le insereze in lista de pe forum. Sunteti deci singurii care o puteti face! Pt asta asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (puteti posta), nu confundati inscrierea in grup (cea de pe site) cu inregistrarea de pe forum. Va multumesc de intelegere!  :flori:

Puteti citi despre ce s-a intamplat in anii trecuti si vedea poze din excursiile precedente daca urmariti link-urile:

2010: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,545.0.html
2011: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1136.0.html
2012: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1181.0.html
2013 primavara: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1487.0.html
2013 toamna: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1675.0.html
2014 primavara: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1733.0.html

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #1 : Luni, 20 Octombrie 2014, 08:20 »
Fotografii de la Aquapalace Hajduszoboszlo...

Aqua Palace Hajduszboszlo:















...si cate ceva despre locul in care o sa ne petrecem o jumatate de zi:  Hortobagy. Este adevarata puszta maghiara, acolo unde pasteau turmele de bivoli de apa, unde nomazii isi tineau vitele gri cu coarne lungi si oile Racka. Tot de acolo provin porcul de Mangalica si calul Nonius.

In toamna lui 2014 ne-am plimbat aproape o zi pe acolo...Am vizitat muzeele, herghelia de la Matai Menes, apoi am facut parte dintr-o caravana ce a strabatut o parte din parc si unde am vazut cam cum erau raspandite si crescute animalele in stepa..Este acolo si o csarda foarte frumoasa si foarte-foarte veche - de fapt este prima din Ungaria. Am scris un articol despre Hortobagy, am pus si ceva poze, o sa-l mai completez saptamana viitoare cu detalii suplimentare despre rasele de acolo. Urmarii link-ul: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1706.0.html

Eva mi-a povestit despre o csarda (han vechi maghiar) undeva langa Hajdu. O sa avem o seara acolo si una (cel putin... ;D cei care au fost stiu de ce... ::)) la Kemencés Csarda din centrul orasului, acolo unde ne-am simtit intotdeauna grozav. Am dansat, am mancat vestitele langosi la cuptor cu lemne si am baut palinca.

Offline ingrid

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #2 : Miercuri, 29 Octombrie 2014, 20:01 »
Buna Gigi! Se va vizita si Budapesta ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #3 : Miercuri, 29 Octombrie 2014, 20:03 »
Nu, acela este alt program, ceea ce am facut in toamna, adica 2 zile de Budapesta si 3 zile de Hajdu. Aici sunt 5 zile de SPA, actiunea obisnuita de primavara.

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #4 : Joi, 30 Octombrie 2014, 20:34 »
Buna seara Gigi. Mi-am facut si eu o rezervare la aceasta actiune. Toate cele bune si sa ne vedem cu bine.....la anul! :yeah:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #5 : Luni, 12 Ianuarie 2015, 19:54 »
Daca vremea este frumoasa  - si sper ca vom fi intampinati cu soare... :) - o sa facem o excursie si la Hortobagy, la Parcul National. Tare mult am vazut ca a placut locul acela "gastii" din toamna! 

Am scris un articol mai lung de prezentare a zonei de parc national din puszta, urmeaza sa mai scriu si despre traditii...Si apropo de traditii: data trecuta Eva imi povestea de o csarda (nu cea din centru Kemences unde nu putem lipsi - este deja traditie sa ne distram acolo) la vreo 15 km de Hajduszboszlo si unde putem avea organizata o seara maghiara, cu dansatori, cu cantareti, cu vin baut din corn...

Articolul despre Hortobagy il puteti citi urmarind link-ul: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1706.0.html

Si daca vreti sa ascultati muzica de cetera de la csarda, aveti mai jos un clip pe care l-am incarcat pe youtube:

www.youtube.com/watch?v=3C6598m17lI&feature=youtu.be

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #6 : Marți, 13 Ianuarie 2015, 08:26 »
Viata maghiarilor de stepa (Marea Campie) a fost strans legata de cai. Fara cal acolo nu se putea supravietui...De aceea copiii erau invatati inca de mici sa calareasca si sa stapaneasca in dresaj bidiviul.

Istoric acolo s-au intalnit trei traditii: una adusa de triburile sosite din zona Volgai de mijloc si care au constituit baza de formare a poporului maghiar (la inceput agricultori mai apoi crescatori de animale), apoi cumanii, un popor turcic foarte viteaz si cu care suntem si noi romanii inruditi (dar nu stiu din ce considerente nu prea recunoastem si amintim asta) si hunii lui Atilla (atatia cati au mai ramas dupa moartea conducatorului si imprastierea lor in cele patru zari). Daca am amintit de huni, as face o paranteza pt a-mi prezenta punctul de vedere: hunii au fost nomazi turcici proveniti din zona Uralilor si nu mongolici cum am mai vazut scris. Stiu, sunt multi care pledeaza pt originea mongolica, dar am multe argumente sa nu fiu de acord. Nu e locul aici sa le enumar, probabil am s-o fac intr-un articol separat si dedicat...Oricum de aici pleaca multe confuzii...

Toate aceste trei entitati erau recunoscute pentru apropierea lor de cai, ori intalnirea lor intr-un spatiu nu foarte intins a dus la dezvoltarea cunostiintelor despre cresterea si pregatirea acestora. Rezultatul se vede si in filmul de mai jos, parte din spectacol putand fi urmarit la Hortobagy, in Parcul National.

www.youtube.com/watch?v=Yii-8iESSVI

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #7 : Joi, 15 Ianuarie 2015, 08:42 »
Mancarea traditionala in Ungaria este gulasul. Acesta n-ar fi existat daca din America de sud nu s-ar fi adus (la inceput ca planta decorativa) ardeiul iute rosu. Dupa ce s-a copt, acesta este lasat la uscat si apoi macinat si transformat in praf. Boiaua cum ii spunem noi, acesta este ingredientul ce da savoare. In Ungaria se mananca peste tot acest gen de ciorba mai groasa, consistena. Cea mai buna este gatita la foc domol cu lemne, dar e foarte bun si daca e preparat in bucatarie...Ce contine aceasta mancare? Are in reteta ca materie prima si ngrediente: pulpă de vită, piper, ceapă, usturoi, unt, paprica dulce, paprica iute (boia), sare, foi de dafin, otet, roşii, ardei iuţi, cartofi, făină, smântână.  Pai cu atat de multe cum sa nu fie buna?  ::) :) Va recomand ca la servirea in farfurie sa mai adaugati si un varf de cutit de eros piszta (pasta de ardei iute). Asa o sa fie mai iute si o sa primeasca o savoare in plus...V-am facut pofta? ...

Ah, era sa uit, exista si varianta cu fasole, se numeste bob gulas...si e la fel de bun! La Eva,la Hajduszboszlo puteti alege si gusta seara din amandoua...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #8 : Vineri, 16 Ianuarie 2015, 19:02 »
Ungaria are un adevarat cult pentru relaxarea cu ajutorul apelor termale. Se spune ca ar fi chiar pe primul loc in Europa...Are peste 1500 de SPA-uri, majoritatea tipice romane, grecesti si turcesti ca arhitectura.

Dintre cele vechi si mai cunoscute: Baile Széchenyi (va amintiti cei care ati fost cu mine la Budapesta, tin ca atunci cand vizitam Piata Eroilor si Parcul orasenesc Varosliget, sa se vada si aceste bai), Gellert (si despre acestea v-am vorbit, de asemenea despre dealul la poalele caruia se afla complexul si de despre episcopul care a dat numele), Baile de pe Insula Margareta - alt loc pe care-l vizitam de fiecare data cand mergem la Budapesta...

Complexul Hungaro SPA de la Hajduszboszlo este ca suprafata de apa, cel mai mare din Europa. El inglobeaza pe langa Aqua Palace, locul unde mergem noi de obicei, zona de bazine exterioare si de asemenea cele de tratament, de langa.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 17 Ianuarie 2015, 18:17 »
Ungurii platesc cel mai mare TVA din Europa, 27%. Si noi il platim cand mergem acolo... :-\ Din pacate pentru ei, dintr-un popor care la un moment dat a fost mai mare decat Franta, a ajuns o palama de pamant, cu destul de multe probleme de resurse si financiare.

De fapt istoria lor a fost un urcus si un coboras continuu...O data mari invingatori cuceritori, o data mari invinsi, iar invingatori si iar invinsi si tot asa...Acum, imprastiati in lume, cu doar un sfert din populatie traind intre granitele tarii, ungurii sunt doar o umbra a ceea ce au insemnat odata sub conducerea lui Arpad, Stefan cel Sfant sau Matei Corvin...O natiune care a platit scump ca s-a razvratit impotriva austriecilor si dupa 100 de ani impotriva bolsevicilor...Le-au murit milioane de oameni in rascoale si revolte...

Dar aici trebuie sa vorbim de lucruri frumoase, de bai, de relaxare, wellness, nu de impozite si de rascoale... De aceea, sa dau gradual o nota vesela la final, intai "Dans maghiar no 1" de Brahms si apoi de acelasi compozitor "Dans maghiar no 5"

www.youtube.com/watch?v=bsbm7Wa3bBo


www.youtube.com/watch?v=3X9LvC9WkkQ&index=2&list=RDbsbm7Wa3bBo


Sa aveti o seara frumoasa!


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #10 : Marți, 27 Ianuarie 2015, 15:07 »
Aqua Palace, complexul in care o sa ne desfatam cu apa calda in jeturi, este organizat sub forma unor bazine tematice, fiecare avand arhitectura sa si o anumita temperatura.

Mai jos sunt prezentate bazinele de care v-am vorbit:

Baia Tropicala (32-34°C) este una din cele mai mari bai tematice din incinta Aqua Palace din Hajduszoboszlo si ofera conditii de relaxare si distractie deosebite. Topoganele ofera un plus de distractie atat copiilor cat si adultilor. Pe cel mai mare topogan, al carui punc de sosire se afla in bazinul tropical au acces doar persoane care depasesc 1,2 m si doar cei care stiu inota.

Baia Pavai (34-36°C) este o baie cu apa termala, a fost astfel denumit in memoria celui ce a fost Pavai - Vajna Ferec, cel care a in urma unor forari a descoperit zacamantul de apa termala, care a contribuit la dezvoltarea zonei si a avut un rol determinant la inflorirea turismului. Indirect, Pavai, a contribuit si la aparitia celui mare complex aquatic din Europa, aflat la Hajduszoboszlo.

Baia Cinema (34-36°C) este o baie tematica care vine in sprijinul celor care nu doresc sa se dezlipeasca de ecranul televizorului, nici macarc cand fac baie. Aceasta baie tematica este ideala pentru situatiile in care doriti sa beneficiati de efectele benefice ale apelor termale, in timp ce urmaresc un film interesant . Pe peretii baii sunt amplasate TV moderne care asigura vizionare si auditie perfecte.

Baile Romane (32-34°C) ofera amatorilor senzatia de calatorie in timp. Vremurile din perioada de glorie a Imperiului Roman au fost readuse prin intermediul acestei bai. In acest bazin aveti posibilitatea de a va relaxa alaturi de familie sau prieteni. Peisajul din jurul bazinului contribuind la o imagine perfecta a celei ce au fost si sunt si in zilele nostre baile Romane.

Baia Gange (32-34°C) reproduce o particica din cultura si chiar si credinta Hindusa. Raul Gange, dupa cum se stie izvoraste in muntii Himalaya si strabate peninsula Indiana. Raul, in viziunea hindusilor, este sacra si este venerata sub forma personificata a zeitei Ganga. Ramane la latitudinea Dvs sa decideti daca aceasta particica din mitologia si credinta hindusa inspira ceea ce reprezinta.

Baia Marina (32-34°C) este o alta baie tematica care incearca sa aduca alaturi de celelalte bai, o particica din frumusetile si bogatiile omenirii. Peisajul din jurul acestui bazin, realizat foarte ingenios, ofera o senzatie de cum ati efectua un periplu in adancul oceanului, alaturi de vietuitoare marine, meduze, corali. O baie in acest bazin ofera senzatii mai mult decat interesante.

Baia din Pestera (34-36°C) vine ca o completare la celelalte tematici si ofera o senzatie unica. Cei care ajung in acest bazin se pot simti ca intr-o excursie in adancul pamantului, unde sunt foarte multe formatiuni carstice de genul celui reprodus, de o frumusete iesita din comun. Singura diferenta este ca in cazul de fata puteti ajunge in aceasta lune mirifica fara prea mari eforturi.

Baia de Gheata (25-27°C) reproduce o alta bucatica din multitudinea de bogatii ale naturii. Prin intermediul acestei bai aveti posibilitatea de a face un periplu in zona rece, inghetata, printre ghetari si animalele care mai populeaza aceste tinuturi, cu diferenta ca in acest caz Dvs beneficiati de conditii de imbaiere mult mai prielnice vietii. Peisajul arctic ofera un plus de racorire pe timp de vara.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #11 : Joi, 09 Aprilie 2015, 09:44 »
Mai avem foarte putin si urmeaza "balaceala" in apele calde ale Hajduszboszlo-ului... *|* :dance: *|* In fiecare an astept cu nerabdare zilele de relaxare pe care le ofera aceasta excursie... :), sa revad Debrecen-ul, sa ma bucur de serile de csarda.

Ne-am strans un grup destul de mare, au mai ramas doar 3 locuri pana la maxim...Acum, cu doua saptamani inainte de plecare privesc deja la plecare. Si pt a stii cum sa va organizati si ce sa aveti la voi incep prin a va comunica locul si ora de plecare.

Celor care pleaca cu microbuzul din Bucuresti si care urca pe traseul Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea, le-am inclus in pachetul de servicii o cazare free, de tranzit, pt o noapte, la Sibiel sau la Gura Raului. Este vorba de 21/22 aprilie. Plecarea din Bucuresti marti 21 aprilie ora 16.00 din statia de benzina AGIP Pacii, Bulevardul Iuliu Maniu 194. Contravaloarea transportului pt dus si intors Bucuresti - Sibiu, asa cum este specificat in oferta, este 120 RON si fiind extraexcursie se va achita la Sibiu. . In jur de 21.30 veti ajunge la locul de cazare, am sa discut sa se asigure posibilitatea servirii cinei.

Plecarea efectiva in excursie va fi miercuri 22 aprilie astfel:
ora 6.00 Sibiu - parcarea Garii cu microbuzul M WK 350, gri si usor de recunoscut pt ca are un portbagaj suplimentar deasupra
ora 6.45 Sibiel sau Gura Raului cu microbuzul de la firma cu care colaboram (este vorba de cei cazati). Pt cei care urca sin Sibiu, transbordare, se pleaca cu un singur microbuz.

Avem cca 400 km pana la destinatie, o sa ajungem la Hajduszboszlo in jur de ora 13.00 (castigam o ora de fus orar). Dupa ce ne cazam o sa mergem impreuna sa servim pranzul la o csarda, am sa va arat si zona de centru a oraselui, apoi dupa amiaza la....SPA!!!

Sar direct povestindu-va despre plecare, pt a stii cum va organizati la sosire. Plecam luni 27 la ora 9.00 din Hajduszboszlo, de data asta drumul se face dintr-o bucata, nu mai avem oprirea la Sibiel. Servim masa pe drum, de obicei oprirea este la Turda, avem o oprire la Sibiu pt debarcarea mea, a Samizei si a celor care au plecat de acolo. Apoi cei din Bucuresti isi continua drumul, Rm Valcea - Pitesti. Avand in vedere ca pierdem o ora datorita fusului orar, apreciez ca la Bucuresti se ajunge la ora 22.00.

Ce sa aveti cu voi. M-am uitat la vreme sa stiu la ce ne asteptam. O sa fie relativ cald 21 - 25 grade, dar in a doua parte a vacantei va ploua (deci umbrela si ceva impermeabil). O sa aleg sa facem excursiile la Debrecen si Hortobagy in primele zile, si apoi poate sa ploua....noi suntem inauntru la caldura si apa termala.... :)
Incepand de la SPA: costum de baie, slapi, un halat de baie, un prosop mare. Ceva lejer sa va puteti imbraca - dezbraca usor. De la hotel pana la intrare facem 5 minute, deci nu trebuie nu stiu ce infofoleala...
Pt excursii ceva sport sa va puteti misca usor. Daca prindem vreme buna la Hortobagy o sa mergem cu caruta prin parc, dureaza vreo 2 ore, trebuie sa aveti ceva de vant...Suntem in pusta....
Toate bagajele intr-un troler de dimensiuni decente, vreau sa mergem fara remorca la microbuz... :) Nu va luati nu stiu ce lucruri cu voi, toalete...nu aveti unde sa le purtati. Asa cum recomadam: ceva sport si lejer. Asa putem merge si in excursii si la plimbare si serile la csarda.
Banii atat RON cat si EUR se pot schimba in centrul statiunii. Cursul era de cca 300 forinti = 1 EUR. Nu va chinuiti sa schimbati in tara, acolo este mai simplu.

Daca aveti intrebari de pus, va rog postati-le aici, s-ar putea sa intereseze si pe altii.
Nu deschidem lista de imbarcare din Bucuresti, azi am sa va transmit un Email fiecaruia dintre participanti pt a vedea optiunea voastra de plecare.

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #12 : Joi, 09 Aprilie 2015, 15:36 »
Buna ziua ,

Eu mi-am facut rezervare la cazare in Sibiel prin BON VOYAGE , vin din Brasov si am crezut ca microbuzul din Bucuresti trece prin Brasov , in acest caz va trebui sa-mi organizez altfel transportul la dus si probabil si la intors  , oricum nu-mi anulez rezervarea la Sibiel ca nu ma scol cu noaptea in cap si-mi face si placere sa fiu in vacanta .   

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #13 : Joi, 09 Aprilie 2015, 16:18 »
Samiza mi-a spus ca are in tabelul ei din agentie mai multe adnotari, informatii despre cazarea la Sibiel si transportul din Bucuresti, venite de la participanti. Lista nu a ajuns inca la mine, astazi dupa amiaza urmeaza sa mi-o transmita, iar maine dimineata inainte de a pleca pt a intampina pe cei care-si vor petrece sarbatorile de Pasti la Sibiel, o sa vad si eu cine si ce a transmis.

Totoesca din pacate cel mai scurt drum din Bucuresti spre Sibiu este prin Pitesti - Rm Valcea si nu e vorba doar de km ci in special de timpul de parcurs. Din AGIP Pacii pana la Sibiu se fac 4 ore si jumatate, iar daca s-ar alege ruta prin Brasov doar traversarea Bucurestiului inseamna cel putin o ora (dar in conditiile varfului de la 16.00 - 17.00 se ajunge cu siguranta la o ora si jumatate) + inca 5, asta daca traficul este ok. Deci cu o ora si jumatate, chiar doua mai mult. Nu am adoptat niciodata ruta aceea...imi pare rau ca ti-ai facut planul in acest fel. Cu cazarea este ok, daca ai vorbit cu Samiza o sa vad in lista. Sa vedem doar cum organizam transferul de la Sibiu la Sibiel. Tinem legatura si gasim o solutie.

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #14 : Joi, 09 Aprilie 2015, 16:48 »
Nu va faceti probleme , eu vin cu un autoturism direct la pensiunea Sibiel sau Gura Raului in data de 21 dupa masa si plec tot cu un autoturism in 22 spre casa , daca cineva vine din zona il iau cu placere .