Autor Subiect: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015  (Citit de 25118 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« : Vineri, 03 Octombrie 2014, 18:40 »
Check in: 20 mai 2015
Check out:   24 mai 2015
Cazare: 4 nopti Pensiunea Amethyst din localitatea Surdesti
Servicii incluse:
     • cazare 4 nopti la pensiune de 3*, mic dejun inclus
     • 4 cine calde + 3 pranzuri reci la pachet
     • transport zonal 600km
Surdesti – Viseu de sus - Surdesti 240 km  - pt Mocanita
Surdesti – Sapanta - Borsa - Surdesti  (82km + 98km + 137 km) = 317 km (Sapanta, Manastirea Barsana, Cascada Cailor)
Surdesti – Pasul Gutai - Surdesti 30 km - pentru Creasta Cocosului
Nu sunt incluse:
     • excursia cu mocanita cca 50 RON
     • intrari la obiective, cca 4 - 6 RON, majoritatea sunt insa gratuite
Transport
Transportul de la Bucuresti la Surdesti si retur este organizat cu microbuzul. Traseul pe care acesta il va avea pana la destinatie: Bucuresti - Ploiesti - Campina - Brasov - Rupea - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Dej - Surdesti
Tariful pentru dus si intors este de cca 200 RON/persoana si se calculeaza dupa numarul de pasageri si distanta pe care o parcurge fiecare. Transportul Bucuresti - Surdesti - Bucuresti = 3.000 RON. Suma se imparte proportional functie de kilometri oarcursi de fiecare pasager. Exemplu daca 14 persoane urca din Bucuresti si de pe traseu, de exemplu Brasov mai urca doi, cei care urca din Bucuresti vor achita in jur de 200 RON , iar cei din Brasov in jur de 100 RON. Cu cat mai multi pasageri, cu atat tariful va fi mai mic.
Precizari
Am pastrat locatia pe care am avut-o in 2012 si 2013, 2014 pentru ca serviciile de cazare si masa au fost excelente. Amplasamentul este ideal, avem acolo liniste, intimitate, putem face petreceri pe terasa fara sa deranjam pe cineva. Pensiunea are mai multe zone de relaxare si de trandaveala, foarte bine amenajate si functional si estetic.
Este o excursie complexa, are si drumetie, are si obiective culturale, isorice, religioase, are si o latura care vizeaza intalnirea cu traditiile populare. Ziua de drumetie impune echipament montan, traseul este submediu, dar necesita ghete tip trekking sau de munte, un rucsac mic si evident conditie fizica. Diferenta de nivel dintre Pasul Gutai si Creasta Cocosului este de 500 m pe o lungime de 4 km, deci o panta lina, mai accentuata doar pe ultima portiune din Rezervatie.



Programul excursiei
20 mai Plecare din Bucuresti ora 7.00. Se ajunge in cca 11 ore plus o ora si jumatate pauza. Deci in jur de 19.30. Rezervare locuri la Mocanita. Cina ora 20.00


Cu Mocanita pe Valea Vaserului

21 mai prima zi:
Trezirea la ora 5.30, micul dejun la 5.45, la 6.15 se pleaca Surdesti – Viseu de sus. 115 km (cca 2 ore), din Bogdan Voda se ia la stanga spre Viseul de jos. Din gara Viseu de sus: Mocanita – plecare ora 9.00, la cca 15.30 ajungem inapoi. Pe traseu se viziteaza doua biserici aflate in patrimoniul UNESCO: cea din Bogdan Voda (parintele locuieste chiar langa) sic ea din Ieud (din Bogdan Voda sunt 7 km). La Barsana doua opriri: una la Manastirea Barsana si una la cioplitorul in lemn Ion Barsan. Pe drumul spre Surdesti se poate opri la Sarbi la un mester opincar, aflat chiar la iesirea din sat pe stanga.
22 mai - a doua zi:
Trezirea la 8.00, mic dejun 8.30 – 9.30. La 9.30 se pleaca catre Borsa 130 km (cca 2 ore si jumatate), dar pe drum oprim la Sarbi, in mijlocul satului, pe stanga, la Gheorghe Opris, pentru a vizita Vartelnita, Piua si Batoza, aflate in functionare de mai bine de o suta de ani. Se poate inchina cu nea Gheorghe o tuica, chiar el o face, are si cazan de rachiu, daca il prindem in toane bune, poate ne bate si ceva la toba. Are sticle cu pere inauntru, un litru cu para este 50 RON. La fel ca pret si unele cu scarita, montata cu penseta in sticla, peste care se toarna apoi tuica. La Borsa se ia telescaunul, costa dus si intors 20 RON si apoi intr-o drumetie de cca o ora si jumatate dus si intors se viziteaza Cascada Cailor. Nu este un traseu greu, dar are doua segmente de cca 300 m cu panta ceva mai inclinata, asta pe sensul de intoarcere. La Sacel vom vizita un atelier de ceramica dacica, dar avem sanse mici sa gasim si mesterul...este plecat la lucru in Germania.
23 mai - a treia zi
Se pleaca dimineata, la ora 9.00 spre Hanul Pintea Viteazu, aflat la 30 km de Surdesti. Plecarea este din parcarea de vis a vis de han, prcatic din Pasul Gutai. Se urca de la 987 m pana la 1470 m, la Creasta Cocosului. Traseul este unul lejer, trece prin padure, apoi prin niste poieni, urmand ca dupa cca 2 ore sa ne aflam la intrarea in Rezervatie, de acolo de unde incepe urcusul. Diferenta de altitudine este de cca 300m, pe un traseu ce nu depaseste 800m, deci unghi inclinat destul de mult.Solicita un pic organismul, dar cu pauze de reglare a respiratiei, in cca o jumatate de ora se ajunge sus in platou, langa stancile ce formeaza Creasta Cocosului. Dupa o pauza de o ora, urmam alt traseu, mergem spre Breb. Este mai lung decat traseul de urcare, dara asa aveti ocazia sa vedeti unul dintre cele mai frumoase sate din Maramures. Izolarea sa l-a pastrat in mare parte intact...A devenit mai mediatizat dupa ce Charles si-a cumparat o proprietate in sat si dupa ce niste englezi au renovat cateva case, integrandu-le apoi in circuit turistic. In sat ne va astepta microbuzul. Pt aceasta excursie e nevoie de ceva pregatire fizica si neaparat de echipament montan: ghete de munte sau trekking, rucsac, pelerina, bluze termice, tricouri.


Creasta Cocosului

24 mai - a patra zi
Se pleaca dis de dimineata, la ora 7.30 spre Sapanta (ajungem la cca 9.00) , unde se viziteaza Cimitirul vesel, apoi in jur de 10.00 ne vom imbarca din nou pt a merge pana la Biserica Sapanta Peri, o constructie noua, cea mai inalta biserica din lemn din lume. De acolo, 18 km pana la Sighetul Maramatiei unde ne impartim pe doua grupe, functie de optiuni: unii care vor sa vada Memorialul raman in zona centrala pe Bulevardul Corneliu Coposu 5, ceilalti pe Strada Mocanitei, pe DN18 pt vizitarea Muzeului Satului

Inscrierile  se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari” Dupa inscriere veti primi de la Bon Voyage Sibiu, agentia care se ocupa de Singles Camp, un Email cu toate detaliile de plata si conditiile. In situatia in care in termen de 5 zile de la inscriere nu ati primit Email-ul de rezervare de la agentie, adresati-va va rog la Email: office@bonvoyagesibiu.ro

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.
La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Gasiti totul postat aici, vedeti cat de detaliat transmitem informatiile. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii. Inscrierea la transporturile interne, pe microbuze se face la fel doar pe forum, pe topicul respectiv. Acolo se deschid liste in care fiecare isi trece, daca intentioneaza sa foloseasca microbuzul, unul dintre nume si o initiala. Agentia Bon Voyage nu are nici o legatura cu acel transport, este extra logistica, de aceea rugamintea noastra este sa nu sunati la agentie sau sa va bazati ca ati transmis Samizei ca doriti sa mergeti cu microbuzul. Singura lista valabila este cea de pe forum, ori ea nu are timpul si nici posibilitatea tehnica sa lucreze pe acele liste. De pe Email atata timp cat eu ca si insotitor de grup sunt mai tot timpul plecat, nu are cine sa colecteze intentiile de inscriere la transport si sa le insereze in lista de pe forum. Sunteti deci singurii care o puteti face! Pt asta asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (puteti posta), nu confundati inscrierea in grup (cea de pe site) cu inregistrarea de pe forum. Va multumesc de intelegere!  :flori:

Fotografii, postari, feed-back-uri din anii trecuti:
2011 http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,646.0.html
2012 http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1199.0.html
2013 http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1424.0.html
2014 http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1729.0.html

Si cateva poze de atunci:






Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #1 : Marți, 21 Octombrie 2014, 15:05 »
O fi prea devreme, dar eu m-am inscris.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #2 : Marți, 21 Octombrie 2014, 20:20 »
Da, Samiza va lua si va trimite Email-urile de rezervare in ordinea inscrierilor...Vad ca deja s-au inscris in jur de 8 persoane la aceasta excursie.  :) Maramuresul, Apusenii, zonele acestea atrag lumea pentru ca intradevar sunt ceva deosebit...
Despre rezervari am discutat azi cu Samiza, imi spunea ca o sa inceapa cel mai probabil la 1 ianuarie cu rezervarile pe intern (exceptie evident primele din an Pasi in zapada, Predealul si Carnavalul)...

Simona56

  • Vizitator
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #3 : Marți, 21 Octombrie 2014, 20:55 »
Si daca m-as inscrie si eu...???? Cum ajungem de la Sibiu la destinatie?

Offline ingrid

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #4 : Joi, 30 Octombrie 2014, 19:41 »
M-am inscris si eu.

Offline tashamaddy

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #5 : Joi, 13 Noiembrie 2014, 12:39 »
Cu siguranta voi merge si eu...imi doresc de foarte mult timp sa ajung in Maramu  *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #6 : Joi, 13 Noiembrie 2014, 12:43 »
La Maramures, asa cum am transmis prin newsletter, numarul de inscrieri este egal cu cel de locuri (ba chiar si o rezerva). Samiza cred ca deja a trimis Email-ul de rezervare, din momentul in care s-a transmis, rezervarile se fac in ordinea platii avansurilor. Deci nu e suficient daca unteti inscrisi pt a putea fi siguri pe locul in excursie. Trebuie sa achitati avansul sau sa comunicati o data pana la care o puteti face. Asta agentiei. Aici nu discutam de plati sau de rezervari ci doar de listele finale si de actiunea in sine.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #7 : Vineri, 12 Decembrie 2014, 10:30 »
S-au incheiat rezervarile pt aceasta excursie. Toate locurile s-au ocupat.

Offline Karmen Rodika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #8 : Vineri, 12 Decembrie 2014, 10:46 »
La buna intalnire in Maramures..abia astept .drum bun si toate cele bune la urmatoarele actiuni.. *|* :smitten: :flori:

Offline DCM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #9 : Vineri, 23 Ianuarie 2015, 10:52 »
Buna, sunt Cristina din Cluj-Napoca as vrea sa particip la aceasta actiune in cazul in care cineva deja inscris se va retrage. Nu stiu cum putem comunica dar sunt sigura ca organizatorii ne vor ajuta.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #10 : Vineri, 23 Ianuarie 2015, 10:59 »
Aici sunt sanse mai mari decat in Delta, sunt mai putini in lista de asteptare... :)

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #11 : Miercuri, 04 Martie 2015, 09:05 »
Buna dimineata, as dori sa aflu cind se discuta detaliile variantei microbuz din Bucuresti.?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #12 : Miercuri, 04 Martie 2015, 10:17 »
Intotdeauna cu o luna inainte de placare. Nu mai repede pt ca la lista de participanti mai pot aparea modificari. Daca intrebarea vizeaza ora, o s-o folosim cea de anul trecut, s-a ajuns bine ca timp....

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #13 : Vineri, 06 Martie 2015, 15:31 »
Buna ziua tuturor.
Stiu ca este devreme dar am o nelamurire vis-a-vis de ruta microbuzului .
Va merge Bucuresti _Pitesti_Sibiu sau Bucuresti-Ploiesti-Brasov...
Suntem cel putin 2 persoane inscrise din Pitesti .
Multumesc Gigi.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie in Maramures 20 - 24 mai 2015
« Răspuns #14 : Vineri, 20 Martie 2015, 08:03 »
Monicuta, imi pare rau, nu pot schimba traseul si asta din doua motive: prin Pitesti este mai lung cu km buni iar al doilea este ca am anuntat ruta. Este foarte posibil (nu am lista sa confirm 100%) sa fie persoane din Brasov, Moldova care s-au inscris pt ca se conecteaza perfect la traseul anuntat. Daca l-as muta prin Pitesti conectatea lor ar deveni dificila.

Pt ca lista este finala, iar eu o sa fiu plecat aproape legat in excursii, desi mai este ceva pana la sfarsitul lui mai, deschid lista de inscriere la microbuz.Acesta va pleca din Bucuresti pe ruta: Bucuresti - Ploiesti - Campina - Brasov - Rupea - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Dej - Surdesti, va avea 19 - 22 locuri, depinde de numarul de inscrisi.
Ii rog mult pe cei din Bucuresti si de pe traseu sa se orienteze spre acest mod grupat de venire!

Eu am sa plec din Sibiu si o sa ma conectez la microbuz, deci cei care sunt din zona pot veni impreuna cu mine pana la Sighisoara.

Microbuz Bucuresti
1.