Autor Subiect: Natură şi spiritualitate - Parcul National Buila Vanturarita 14 - 17 mai 2015  (Citit de 21391 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 276
Super, multumesc de raspuns  :)

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
 Aici nu se deschide lista de transport ? :-\

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 276
Zilele astea sigur aflam ceea ce trebuie sa stim :) Mimi

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Da da, Mimi! Am asteptat sa vad ce se mai intampla cu inscrierile daca se confirma in rezervari sau nu si de abia atunci sa iau o decizie in ceea ce priveste transportul. Am sa va sun sau eu sau Samiza sa vedem cu organizam plecarea din Bucuresti. Suntem putini in aceasta excursie si mai putini sunt cei care pleaca din Bucuresti. Asa ca o sa avem o situatia mai de compromis, in sensul ca va trebui venit de acolo cu un transport public pana in Valcea iar de acolo va aduc eu in Horezu.

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Eu vin din Brasov cu un autoturism , daca cineva subscrie de pe traseu e OK , asteptam de la Gigi sa vedem daca ne preia din Valcea sau mergem direct la pensiunea Horezu , deabia astept sa  ne preumblam .

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
 Am inteles. Astept vesti si dau o"fuga" pe alte site-uri sa vad ce ar fi de facut .

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 276
Gigi, eu ajung in data de 13 mai in SIBIU - la Pensiunea Ela (str NOUA 43) mi-am facut rezervare.
Cum iau legatura cu tine ? Sa-mi spui te rog in 14 mai ORA SI LOCUL unde sa merg? multumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Acum lucrez la aceasta excursie, am fost insa nevoit sa intrerup pt a raspunde unor Email-uri si unor intrebari pe forum. In 3 - 4 ore maxim va sun pe fiecare in parte si va dau toate informatiile. Suntem putini, asa ca o sa fie simplu.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
In aceasta excursie depindem mult de vreme. Sper sa fie una potrivita drumetiilor...sa putem face traseele propuse in conditii de confort...
Maine mai vedem odata cum e cu vremea, dar dupa cum arata cel putin joi si vineri va fi ok, iar sambata trebuie sa ne strecuram printre stropi.
Nu uitati de pelerine, rucasecele si apa. Incaltaminte adecvata drumetiei, pantalon, bluza sport...Asta stiti deja.

In parcul national vom avea un ghid local, care stie potecile ca in palma, asa ca vom avea suport maxim din acest punct de vedere. Traseele noastre trec pe la mai multe asezaminte religioase, o sa intram si o sa le vizitam. La punctul de informare de la Horezu vom primi mai multe informatii despre fiecare in parte.

O sa ajungem si la mesteriii olari, cine doreste sa-si cumpere ceva cu adevarat traditional acolo are ocazia. Obiectele sunt mult mai ieftine decat in targuri si sunt absolut autentice.

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Este o actiune absolut deosebita. Mie mi-ar fi placut mult sa pot participa. Va doresc sa aveti vreme frumoasa si sa va bucurati de toate minunatiile pe care o sa le vedeti.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Iti multumim aprilie! Ne vedem anul viitor acolo. Acum sa zicem ca suntem cercetasi.  :)

Am povestit mai mult cu ghidul nostru montan din parc, mi-a spus ca urmeaza ca in zona Cabanei Cheia sa intram si in 2-3 pesteri. Plus ca o sa vedem si pe cea cu lilieci, Grigorie Decapolitul. Foarte potrivit ar fi sa aveti la voi o lampa frontala, dar si o lanterna este buna.

Am reasezat si imbogatit programul...Viorel cel care o sa ne insoteasca mi-a dat cateva idei si le-am luat in considerare, tinand cont si de vremea care se anunta. O sa avem zile de vizitare joi si duminica, iar vineri si sambata o sa facem doua trasee de drumetie, unul cel numit "natura si spiritualitate" al doilea unul care cu siguranta va va place. Dupa cum mi l-a descris Viorel, nu am mai stat pe ganduri....O sa avem si panorame si treceri de tunel o sa vedem schituri izolate, pesteri....Va fi fain, o sa vedeti!

Atentie doar la echipament si la ce v-am recomandat sa aveti cu voi.  :oops:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Azi incepem cu cea care este considerata cea mai frumoasa lucrare de arhitectura bisericeasca din Romania: Manastirea Hurezi. Un documentar excelent despre aceasta perla romaneasca.

www.youtu.be/BLJAHwHg0uM


Apoi dam fuga la o expozitie de olarit, cea mai completa si complexa pe care am vazut-o pana acum. Ziua va fi incheiata in atelierul unui adevarat mester olar.

Iar de maine suntem pe poteci de munte... :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Nu stiu la ce s-au asteptat cei care s-au inscris, nu stiu ce au inteles cei care au citit despre ce se doreste aceasta excursie, cert este si asta o spun fara sa exagerez cu nimic, regret pt cei carora le plac natura, drumetiile si muntele si nu au fost cu noi in Buila - pt ca a parcurs unele dintre cele mai frumoase locuri pe care eu personal le-am vazut vreodata...Cinstit sa fiu nici eu nu m-am asteptat la asemenea minunatii... ??? Citisem, ma documentasem, dar nu aveam de la nimeni referinte complete...Doar franturi, doar elemente...

Pai oameni buni, acolo sus in inima Builei, este PA - RA - DI - SUL! Este ceva incredibil! Am batut in viata mea sute si sute de poteci de munte, am vazut mii de locuri frumoase, dar asa ceva nu...Cred ca nici de acum incolo nu voi gasi ceva care sa egaleze minunatiile pe care le-am gasit ascunse in spatele stancilor masivului. Cand am ajuns acolo si am inceput sa cobor pe Cheia, nu m-am putut opri din exclamatii si superlative...M-am bucurat ca un copil de o jucarie extraordinara...A fost ceva ce mi-a taiat rasuflarea...

Din pacate si asta o marchez nu pt a crea o stare de parere de rau celor care nu au venit cu noi acum - va fi foarte greu sa o reeditez in forma si formula asta. Sunt foarte multe lucruri de logistica de pus la punct acolo, implica masini de teren, coordonatori pe grupuri mici, o corelare perfecta. Acum norocul a fost cel care ne-a indrumat in Buila si care cu o disponibilitate si un entuziasm rar ne-a ajutat mereu cu tot ce stia si cu toate legaturile lui din zona. Sunt convins ca si-a creat la randul sau o multime de obligatii, pt ca tot ceea ce am primit noi acolo, de la lucruri marunte, siropuri naturale de la schiturile pe la care am trecut, pana la nea Fane care ne-a primit ca pe niste prieteni in cabana lui de creasta, ospatandu-ne cu gratare, beri si vin si pana la safari cu jeep-ul in munte - a fost gratis - nu am platit pt toate astea nimic...Si o data merge, dar a doua oara e clar ca toate astea trebuie rasplatite cu bani...si apreciez ca nu e deloc putin. Important a fost ca grupul a fost mic si asa ne-a putut descurca si ajuta peste tot, daca am fi fost mai multi - ar fi trebuit sa ne multumim cu ceea ce se vede de jos, sau sa innoptam in cort in munte, pt ca este imposibil sa faci totul intr-o tura de o zi. Ar fi peste 30 km intr-o zi... ::) ??? Este peste puterile unui om neinvatat cu muntele...

Pe drumul spre casa ma gandeam cat noroc am putut avea cu omul acesta, cu vremea, cu faptul ca grupul a fost mai mic... Toate trei sunt absolut obligatorii pt a vedea ceea ce am avut noi ocazia...Multumesc lui Dumnezeu si lui Vio ca mi-au dat sansa sa intru in PARADIS. Cu siguranta am sa ma intorc, am in minte o provocare mai extrema acolo, pt mine ar insemna un fel de Everest...Spuneam acolo sus in Cheia ca atunci cand simt ca mai am doar 2-3 zile, as sa vreau sa ajung acolo, sa fiu cat mai aproape de rai...

Totul a inceput bine in aceasta excursie - vremea care a tinut cu noi inca din prima zi - desi se prevestea ploaie si furtuna pana la, cazarea exceptionala, gazde formidabile si potrivirea programului de venire a fiecaruia...La amiaza eram cu totii cazati aici:



















Aveam in bufet o sticla de tuica din partea casei, ne puneam cand doream si cat doream, doua cafetiere la dispozitie free toata ziua...Mancare la tuci, ce dorim si cand dorim...Ras-fat! In ultima seara gazda a ramas la povesti cu noi si a fost tare generoasa, tot cate o sticla de Chianti aparea pe masa...Grozav loc, minunati oameni!


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Inainte de a posta ceea ce am selectionat din cele 1400 de imagini...postez 3 fotografii primite de la Viorel.


Curmatura Builei. Hornurile


Curmatura Builei. Refugiul si stana.


Curmatura Builei

Si ceva despre Parcul National Buila Vanturarita: este cel mai mic, dar cel mai salbatic si mai greu accesibil parc din Romania...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Gata, fotografiile au plecat spre voi! Daca nu le-ati primit va rog sa-mi scrieti pe office@singlescamp.ro si am sa vi le retransmit.