Autor Subiect: Iohannis, sa nu ne dezamagesti!  (Citit de 4046 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Iohannis, sa nu ne dezamagesti!
« : Luni, 17 Noiembrie 2014, 09:20 »
Iohannis sa nu dezamagesti sibienii! Ne-am mandrit cu tine si te-am laudat in toata tara! Ne-ar crapa obrazul de rusine daca n-ai confirma ca sibienii sunt oameni cinstiti si harnici!

Sa nu-i dezamagesti pe toti cei care au stat ore in sir la cozi, pe tinerii exceptionali care s-au mobilizat in on line si au iesit la vot! Sa nu dezamagesti pe toti cei care cred in tine, tineri sau batrani, intelectuali sau tarani! Sa nu fi un nou Constantinescu sau Basescu! Sa intelegi ca esti presedintele tuturor, indiferent cu cine simpatizeaza, ca sunt ortodocsi, catolici sau evanghelici, ca sunt bugetari sau lucreaza in mediul privat...Trebuie sa ai stiinta sa aduni din nou pe toti romanii!

Multumeste tinerilor, diasporei, celor care s-au luptat in fiefurile comuniste sa-si convinga prietenii, parintii, cunostiintele sa te voteze! Multumeste Bucurestiului, Moldovei care a fost extraordinara de data asta! Multumeste ungurilor din Covasna, Harghita si Mures! Nu fi suparat pe Ilfov, Olt si Dolj! Trebuie sa intelegi ca liderii nu au doar admiratori! Demonstreaza-le ca stii sa treci peste simpatii sau antipatii!

Oamenii au asteptari mari de la tine! Vrem sa scapam repede de toate lichelele, de cei care au parazitat tara asta taiind felii din ea si impartind-o intre ei...Romania e o tara ranita, are nevoie de cineva care sa-i oblojeasca ranile! Ne-am saturat de gargara si promisuni! Vrem sa vedem ceva!

Vrem o tara sanatoasa si bogata! Vrem sa creezi un mediu curat in care sa e poata invata, in care tinerii sa poata creste frumos! Sa aiba unde lucra, sa nu mai fie impinsi sa-si caute de lucru afara! Sa stergi lacrimile parintilor si sa le duci copiii inapoi in tara!

Sa nu mai permiti niciodata ca cineva sa-si bata joc de romani! Sa faci in asa fel incat sa incepem sa fim respectati in toata Europa, sa nu mai fim aratati cu degetul! Vrem sa nu ne mai fie rusine sa spunem ca suntem din Romania!

Du-te la Frau Merkel, la cine crezi ca ne poate ajuta si sprijini acum! Adu investitii, deschide santiere, da de lucru! Reformeaza cu adevarat invatamantul! Lasa justitia sa sa-si continue drumul inceput. Confisca averile facute fara munca, pune rromi la munca, nu-i incuraja ca Ponta cu pomeni! Fa ce stii mai bine, nu e nevoie sa vorbesti! Fa in Romania ceea ce ai facut la Sibiu!

Nu uita: ne-am pus toata speranta in tine!








silviu

  • Vizitator
Re: Iohannis, sa nu ne dezamagesti!
« Răspuns #1 : Luni, 17 Noiembrie 2014, 21:53 »
din nefericire, constitutia nu-i permite prea multe, chiar daca si-ar dori sa fie un presedinte-jucator. dar e clar ca omu' e cu vreo cateva clase peste contracandidat si se vede de la o posta ca joaca intr-o alta liga, una net superioara. in timp ce adversarii politici duceau josnicia pe cele mai inalte culmi si il acuzau ca a vandut copii, ca le-a vandut organele, ca e sectant si nu ortodox pur-sange, el riposta: prefer sa pierd alegerile decat sa fiu marlan.
in final, asa cum spune CT Popescu, s-au intalnit doua civilizatii: una reprezentata de oamenii cavernelor, alta, de cetateni traitori ai secolului nostru. si nu se referea la oamenii simpli, ci la cei apropiati celor 2 candidati.
eu as merge insa mai departe si, privind harta votului, as spune, precum altii mai inteligenti decat mine, ca poporul are conducatorii pe care ii merita. sudistii (miticii) si o parte din moldova il merita pe ponta, restul tarii si diaspora il merita pe iohannis.
geografic, eu sunt cam sudist, dar l-am votat pe neamtul "sectant si vanzator de copii". iar pe domnul ponta il salut cu nemtescul  "aufuterezin". :police:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Iohannis, sa nu ne dezamagesti!
« Răspuns #2 : Marți, 18 Noiembrie 2014, 07:57 »
Imbucurator este ca harta votului s-a schimbat si nu mai e aceiasi nebunie rosie in Modova si Muntenia...S-a mai albastrit pe ici pe colo...Am vazut ca Suceava (explicatia este ca si acolo, ca si in Transilvania a existat o puternica cultura germana si sucevenii inteleg foarte usor ce inseamna mana de gospodar sas...) si Iasi (exceptional, cred ca a fost un curent in care tinerii si intelectualii si-au influentat parintii, bunicii si pe cei apropiati) au votat majoritar Iohannis. Si oricum peste tot, chiar si in fiefurile comunistilor, procentele cu care a castigat Ponta nu au mai fost atat de mari...Un semn bun...Cred ca in sfarsit, dupa 25 de ani de incercari si framantari, tara va putea iesi de sub influenta tatucului.

Senzational ce a putut sa faca on line-ul si FB in special. Mult a contat si curajul celor de la DNA si a catorva judecatoare tinere care au inceput sa-i stranga incet incet pe baroni...Daca erau doua-trei cazuri izolate PSD-ul putea sa argumenteze ca ar fi fabricate politic, dar cum arestarile si verdictele s-au tinut lant, nu au mai avut ce zice...Asa s-au convins multi cat de corupt este partidul asta continuator al PCR-ului. Nici nu avea cum sa fie altfel pt ca este sustinut de copiii fostilor demnitari, de securistii capatuiti dupa revolutie, de tot felul de oportunisti strecurati in sistem...

Sasul are decenta unui om stapan si sigur pe calitatile lui, nu a trebuit si nici n-a incercat sa demonstreze ceva. Exact asa s-a comportat si la Sibiu la alegerile ca primar. Tin minte prima oara, nu avea afise, nu a iesit in public decat de 2-3 ori, s-a rezumat la cateva articole in ziar si cam atat...Astia rosii, galagie, talangi, megafoane, mitinguri...Si degeaba...lumea l-a votat covarsitor pe sasul Iohannis...Si nu a regretat, dovada ca l-au reales tot cu vreo 80%...

Stau la doar cateva case de el, de la mine din biroul in care scriu acum ii vad poarta...Pot sa va spun ca e un tip modest si popular si un excelent gospodar. N-are fitosenii si prostii in cap. Vorbeste lejer cu toata lumea si a tinut enorm la oamenii din primarie. Sa va spun doar ca a tinut tot timpul, cat a fost de ocupat, sa-si planifice agenda in asa fel incat sa fie ofiterul starii civile pt cei care se casatoreau si lucrau in primarie. Cand s-a casatorit fiul meu Iohannis era plecat, nu mai minte exact unde si pt ce, dar a anuntat ca vine (nu ca face tot posibilul sau ca promite sau ca poate...ci ca VINE. Sefa lui de cabinet, o colega de liceu, mi-a spus doar: "Gigi pt ca Ramona (nora mea) lucreaza aici cu noi, vine special pt a oficia casatoria, dar vrea ca toata lumea sa fie la ora 11.00 in sala de protocol. Va dau cuvantul meu de onoare ca nu a intrat acolo nici la 11 fara un minut si nici la 11 si un minut, ci la 11.00 fix!!! Noi eram pregatiti cu vreo 10 minute inainte de ora anuntata, asteptam si ne gandeam ca o sa intarzie...Am uitat insa ca e sas si are tot respectul pentru oamenii care-l asteapta.

Tin minte cand Sibiul era un imens santier, se pregatea sa fie Capitala Culturala a Europei pt 2007, apoi cand autostrada a taiat o parte din oras si erau lucrari care afectau pe cei din zona: era zilnic, pana noaptea tarziu la lucrari. Verifica personal impreuna cu directorul tehnic al primariei, un alt coleg de-al nostru de liceu (un om la fel de corect si exceptional profesionist), fiecare metru patrat de lucrare si zorea pe cei care munceau...Asa a scapat orasul de santier si totul s-a finalizat la timp...

Nu este omul compromisurilor si nu este absolut de loc influentabil, asta v-o pot garanta. Nimeni nu-i va putea arata o coala alba sa-i spuna ca-i neagra. Nici nu o sa-si permita. E un tip cu prestanta care impune un mod de abordare foarte serios. Nu poti merge la el cu prostioare sau cu lectiile nefacute...Nu stiu insa cat o sa fie de flexibil, pt ca este nevoie de asa ceva acolo la varf...Nu stiu nici cat este de abil, are nevoie si de calitatea asta care ma indoiesc ca o are...Nu este in firea sasilor si n-am remarcat-o nici la el.

Este bine ca-si tine familia mai departe de politica,asta e un lucru bun. Stiu de ce spun asta si sper mult sa ramana asa... :)  :)

M-am abtinut sa scriu ceva despre el, nici aici si nici pe FB. Am considerat ca ar arata ca un partizanat local...Dar cu 2 zile inainte de alegeri, cand am vazut cat parsivism au comunistii astia in ei, cata minciuna si dezinformare curge pe teava latrinei 3, am zis ca trebuie sa fac si eu ceva, doar n-o sa stau cu mainile in san. Si am scris, am sunat, am facut tot ce am crezut ca poate convinge si influenta. Si m-am bucurat enorm cand am vazut rezultatele. M-a bucurat ca am vazut generatia tanara in strada, cat sunt de uniti, cata frenezie si dorinta de schimbare. In seara dinaintea alegerilor eram la Sibiel cu prietenii fiului meu...Ii stiu pe toti de cand aveau 5-6 ani, i-am vazut crescand, invatand, casatorindu-se, acum au toti si copii. Si imi parea atat de rau privindu-i cat erau de resemnati si suparati pe ce se intampla si stiam ca nu pot face nimic...La ei si la tinerii de pe strazi m-am gandit prima oara cand am vazut rezultatele...Trebuie sa se termine naibii odata cu plecarile tinerilor din tara...Altfel o sa ajungem o natiune de batrani, fara vlaga si fara nici o perspectiva...

Privesc plin de speranta inainte si sper mult in omul asta. Asa cum ziceam sper sa nu ne dezamageasca...Si sa convinga si pe cei care nu l-au votat ca e un om in care-si pot pune toata increderea! N-as vrea sa mai vad tara asta divizata, mi-ar place mult s-o vad altfel...

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Iohannis, sa nu ne dezamagesti!
« Răspuns #3 : Marți, 18 Noiembrie 2014, 09:16 »
Ceea ce scri tu aici Gigi imi da mari sperante ca nu vom fi dezamagiti!

Daca tu , care am vazut ce standard ai cand numesti pe cineva gospodar , si am vazut ca nu lauzi decat foarte rar pe cineva , spui despre Johanis ca e gospodar, atunci am si mai multa incredere!

Mie mi-a placut mult gluma prietenului tau...
"N-am avut timp sa ma bucur prea mult, ca am fost ocupat cu despachetatul..."   ;D


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Iohannis, sa nu ne dezamagesti!
« Răspuns #4 : Marți, 18 Noiembrie 2014, 11:20 »
Da, multi erau pe aici decisi sa plece din tara daca iese Ponta...Nici o exagerare si eu ma gandeam la acelasi lucru...Nu pt mine in special, pt ca stiu sa supravietuiesc...Pt copil si nepot...Nu mi-e teama de inca un inceput desi am ceva "anisori"...Le-as fi creat acolo un cap de pod pe care-l puteau folosi oricand e nevoie...Sper insa acum ca nu mai e cazul... :)

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Iohannis, sa nu ne dezamagesti!
« Răspuns #5 : Marți, 18 Noiembrie 2014, 13:10 »
Jur ca am vrut sa te sun dupa prima confruntare televizata. Am avut mari indoieli in ceea ce-l priveste si nu prea mai vroiam sa ies la vot! Incercam sa inteleg ce-i in neregula la el, poate stiai tu ... Macar ca lipsa abilitatii si a flexibilitatii sa fie cea mai mare problema a lui !  :pleasantry:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Iohannis, sa nu ne dezamagesti!
« Răspuns #6 : Marți, 18 Noiembrie 2014, 13:25 »
De mult n-am mai vazut atat entuziasm pe strazi ca in noaptea alegerilor. Parca se trezise uriasul adormit . Era o atmosfera molipsitoare de bucurie, speranta si victorie. Sa fie bine, vor romanii.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Iohannis, sa nu ne dezamagesti!
« Răspuns #7 : Marți, 18 Noiembrie 2014, 15:36 »
Ti-am vazut o postare pe FB Doru, te refereai la modul in care i-a raspuns lui Ponta la Realitatea...Eu n-am avut curaj sa ma uit, stiam ca nu se descurca...Oricum aveam ceva mult mai placut de facut...Sa-l plimb pe bebe...Pe strada m-am intalnit cu sotia unui prieten: zicea ca ea a plecat sa-l lase in pace sa se uite linistit, pt ca are niste emotii de parca el era cel televizat. :) Un tip tare hatru de altfel...nu mi-l inchipuiam in postura asta... ??? Inainte de a pleca din casa l-a auzit spunand: "Dai-ar Dumnezeu minte, sa poata faca fata"...

La capitolul vorbit si comunicare sa nu va asteptati la mare lucru, e in firea noastra a celor de pe aici sa nu avem vioiciune si spontaneitate in vorbire. Este o lipsa de abilitate, asta e...Nu e exersata nici acasa, nici cu vecinii...Ma gandeam de multe ori la bunicii mei de la tara. Oameni umblati, avusesera hotel, vremurile insa i-au intors din drum si au revenit in satul in care se nascusera. Atat de greu era sa le scoti ceva din gura, rar ii auzeai sa spuna ceva...Isi vedeau fiecare de lucru, doar seara inainte de culcare isi povesteau...Nu-i vedeai pe afara din curte, decat foarte foarte rar. Bunicul mergea duminica dupa slujba la crasma, statea vreo ora acolo pana bunica pregatea masa...Nu l-am vazut acolo ce facea, daca vorbea sau doar asculta. Ma gandeam la Morometii cu Poiana lui Iocan si la satele din tara cum stateau oamenii stransi "la banca"...La bunicul pe ulita era una singura, in fata casei lenesului satului. Cat era ziulica de lunga statea acolo si batea din gura cu toata lumea care trecea...Ii spuneau oamenii din cauza asta "A lu' Fusui"...Copil find imi placeau povestile si mai vedeam cum doi trei se mai opreau cu Fusuii la vorba...Si tot trageam de bunicu sa mergem si noi...Imi inchipuiam ca cine stie ce discutau...Mi-a facut de cateva ori hataru, dar pana la urma mi-a zis "E rusine ma copile sa stam gura casca si sa povestim ca si cand nu avem nimic de facut!"...Tare mi s-a intiparit chestia asta in minte...

Si daca nu ai cu cine vorbi, parintilor nu le place, bunicilor la fel, prietenii sunt si i mai tacuti...clar ca nu ti se dezvolta abilitatea verbala...Suntem si mai inceti din fire, asa ca... ::)

Inflexibil este ca orice saxon. Nu stiu daca il va ajuta sau ii va dauna acolo...Cum sunt multe despre care habar n-am sa va spun cum va actiona sau reactiona....Ce stiu este ca-i va fi foarte greu. Dar ca va incerca sa schimbe din temelii totul. Stie si intelege ca are toata sustinea oamenilor, a prins un curent bun...deci va incerca sa profite de toate astea. Nu stiu daca are un model dupa care va merge, aici la Sibiu l-am identificat usor, l-a copiat pas cu pas pe Carl Wolf, cel mai bun primar pe care l-a avut Sibiul si o personalitate internationala...Multe au ramas dupa omul ala in Sibiu si la fel va fi si dupa Iohannis. E clar ca asta a vrut. Nu l-a interesat nimic decat sa ramana in constiinta sibienilor multi ani de acum in colo. Posibil sa reuseasca si cu Romania la fel. Desi este o extrem de mare diferenta. Aici lumea l-a ascultat docila, l-a privit admirativ si l-a sustinut. Nu stiu cum o sa se comporte si cata rabdare o sa aiba daca va fi atacat pe nedrept si mai ales impiedicat sa faca ce stie ca e bine...

E putin dicatorial, ceea ce zic eu ca a lipsit romanilor si e de bine. Va spuneam ca tinea mult la angajatii de la primarie, a incercat sa le faciliteze tot felul de lucruri. Dar fereasca domnu sa fi vazut pe cineva care avea contact cu publicul imbracat nepotrivit sau sa-l prinda cu minciuna. Pedepseste si nu iarta. Aici oamenii s-au invatat sa respecte regulile, nu stiu cum va fi la nivel inalt. Cred ca va atrage multe antipatii, lumea cu care o sa lucreze direct nu este invatata cu stilul lui... ???

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.