Autor Subiect: Anarhismul lui Putin  (Citit de 2534 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Anarhismul lui Putin
« : Marți, 25 Noiembrie 2014, 09:08 »
Urmarindu-l pe Putin in interviul dat ziaristului german Hubert Seipel, am realizat  cat de axiomatic  avem  setat in minte sistemul de repere si reguli. Si mi-am pus niste intrebari…

Apreciem, interactionam, ne comportam, traim dupa un cod de reguli. De provenienta mostenit, necercetat si necontestat de catre mintea din posesie, codul asta a dus la un automatism in evaluare. Nu ne mai intrebam de ce trebuie sa facem ceva, sau de ce este bun sau rau, avem deja setate regulile dupa care judecam si in fractiuni de secunde mintea noastra da verdictul. Si actionam conform acestuia, fara sa mai facem alta analiza…

Departe de a fi un anarhist sau un contestatar a lucrurilor împământenite, ma intreb totusi daca nu cumva sistemul nostru de apreciere a devenit un pic prea inflexibil…. Am devenit parca niste calculatoare, e drept insufletite, dar…oare asta vrem sa fim?



Mi-ar placea sa cred ca suntem capabili sa spargem bariera sacralizarii codului de reguli, criterii si repere, sa avem si „verdicte” neinfluentate…Venite dintr-o gandire libera…Omul modern ar trebui sa aiba capacitatea de a judeca lucrurile si altfel decat masurandu-le simplist…Pentru asta insa este nevoie de educatie, de foarte multa educatie.

Putin a acuzat ca in politica internationala, se judeca doar in contextul unor reguli care se pare ca nu mai sunt in totalitate valabile…Ca ar fi nevoie ca oamenii sa aprecieze lucrurile si in altfel, nu doar prin prisma unor reglementari depasite poate de vreme…

Insa pentru a evalua ceva, in alt mod decat cu rigla in mana, este nevoie de o serie de cunostiinte care sa ajute in aprecierea corecta a lucrurilor. Acestea se dobandesc in scoala si tot acolo se dezvolta abilitatile de apreciere...Asa ca...traiasca scoala! Nu cladirea in sine, ci ce se intampla in interiorul ei... ;D