Autor Subiect: Cum recunoastem profilul unei persoane, dupa trasaturile fetei  (Citit de 4520 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Cum recunoastem profilul unei persoane, dupa trasaturile fetei
« : Duminică, 07 Decembrie 2014, 14:18 »
Cateva dintre lucrurile despre care sunt intrebat des sunt: "Cum reusesti sa-ti dai seama de prima oara pe cine ai in fata?" "Este o abilitate exersata sau nativa recunoasterea celor compatibili tie?" "Cat de repede "radiografiezi" pe cineva doar privindu-?" "Dupa ce te iei cand apreciezi pe cineva la prima vedere?"

Am incercat sa raspund insa e greu sa exprim in cuvinte automatisme ale mintii, niste lucruri ce tin deja de o experienta castigata in timp, de cateva repere pe care mi le-am creat si dupa care pot sa apreciez...Nefiind un "mester" al cuvantului, am cautat sa vad ce zic si altii si cum eplica ei recunoasterea unor trasaturi ce tin de psihologia umana in fizionomia fetii. Pentru ca indubitabil fata tradeaza interiorul, nu poti ascunde anumite  trasaturi pt ca fizionomia le indica si marcheaza...

Consider ca este extrem de interesant cum fata noastra arata caracterul, cat de usor este sa citesti pe cineva doar privindu-l. Sunt un inginer "convertit" in om de turism, n-am studii de psihologie care m-ar fi ajutat sa explic anumite lucruri pe care le fac mecanic si inconstient. Am abititatea de recunoastere, dar nu o am pe cea de explicare a mecanismului...

Cautand am gasit un articol foarte interesant "Face Recognition by Humans". Cei interesati il pot gasi aici:
http://web.mit.edu/bcs/sinha/papers/19results_sinha_etal.pdf
Stiu ca acum in universitati se studiaza modul de analiza si reperele trasaturilor, ceea ce poate sa caracterizeze pe cineva. Se pot determina cu o oarecare usurinta, urmarind un fel de harta a fetei, cine e coleric, cine e melancolic, cine e flegmatic, cine e sanguin. Am gasit chiar si o aplicatie pe calculator, se numeste "Digital Physiognomy" se poate descarca gratuit...Te poti juca si vedea de exemplu ce diferente de profil apar daca inlocuiesti o gura cu colturile lasate cu una cu ele ridicate... 

Fata nu este doar un "tablou" de recunoastere reciproca intre oameni, dar este si un eficient instrument de comunicare. Nu trebuie sa spui mare lucru...fata ta arata totul. Toti avem genetic transmis mecanismul si reperele de recunoastere si apreciere, doar ca se pare ca am uitat sa ne mai uitam unul la celalalt. Prea multa virtualitate, prea multa artificialitate...Fetele se schimba estetic, buzele se umfla, pometii se arcuiesc, sprancenele se inclina...Cum mai reusesti sa dibuiesti cine se afla in spatele fardului, a unei suvite cazute rebel pe fata...? ::)

Este un subiect interesant si fascinant...Continui sa citesc despre el si pe masura ce gasesc cate ceva interesant, revin...




Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cum recunoastem profilul unei persoane, dupa trasaturile fetei
« Răspuns #1 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 14:02 »
   Am intalnit o persoana, de o  fascinanta si sclipitore  inteligenta si cultura, care stapanea una din cele mai vechi stiinte de citire a fetei :Al Ferasa, descoperita de vechii beduini , dezvoltata si completata pana in zilele noastre ... Se uita la tine si iti spunea cam tot ce ai trait si simtit...Noi , oamenii, ne nastem cu fata ca o coala de hartie alba , fara nimic scris pe ea, urmand ca in timpul vietii tot ce traim si mai ales ce simtim sa se scrie pe coala alba a fetei noastre ::)  Sigur ca invatarea acestei stiinte nu este deloc simpla si necesita ani, din ce am inteles... asa ca Gigi, daca doresti neaparat , se poate  :)