Autor Subiect: Adevarul, pro si contra  (Citit de 3679 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Adevarul, pro si contra
« : Duminică, 21 Martie 2010, 12:16 »
Am auzit zilele trecute o poveste.
Nu stiu daca este adevarata si nici nu conteaza prea mult, insa mesajul poarta un adevar pe care nu-l putem contesta. Istorioara ii este atribuita lui Socrate, marele filozof al Greciei Antice, foarte laudat pentru intelepciunea lui. Se spune ca, intr-o zi, se intalneste Socrate cu o cunostinta a lui care ii spune:
„Socrate, stii ce-am auzit despre unul dintre studentii tai?”
„O clipa.”, ii replica Socrate. „inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui. Esti absolut sigur ca ceea ce
vrei sa-mi spui este adevarat?”
„Nu. De fapt, doar am auzit despre el.”, spuse omul.
„Ceea ce vrei sa-mi spui este ceva de bine?”
„Nu, dimpotriva…”
„Deci – a continuat Socrate – vrei sa-mi spui ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat. Cu toate acestea, ceea ce vrei sa-mi spui imi este de folos?”
Omul, putin stanjenit, a ridicat din umeri: „Nu, nu chiar.”
„Atunci, daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici adevarat, nici de bine si nici macar nu-mi este de folos, de ce sa-mi mai spui?!?”
Daca ar fi sa incercam, intr-o zi sau intr-un interval de timp mai scurt, sa analizam informatiile primite – dar si transmise, am ajunge la concluzia ca mare parte din ele sunt inutile, fara un fundament real, iar, unele dintre ele, purtatoare de mesaje negative. Nu am sa mai insist asupra faptului ca, uneori, astfel de informatii sunt transmise cu reavointa.
Trecand, insa, dincolo de intelesurile imediate, nu pot sa nu ma gandesc la cate putem afla despre un om atunci cand suntem atenti la informatiile pe care ofera, la tipul de mesaj care predomina, la maniera in care comunica, la interpretarile personale pe care le face. (Claudia Daniliuc)

Voi ce spuneti ?:)

Offline mihaela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Răspuns: Adevarul, pro si contra
« Răspuns #1 : Duminică, 21 Martie 2010, 12:20 »
In termeni urbani, informatia care nu ne ajuta, este transmisa cu rea vointa si doar de darul de a nu tacea, se numeste BARFA. Si e la mare utilizarea. Pacat, caci ne mananca toata energia.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Adevarul, pro si contra
« Răspuns #2 : Duminică, 21 Martie 2010, 12:29 »
se spune ca barfa apare atunci cand al treilea nu este de fata cand doua persoane vorbesc despre el.
barfa poate aduce adevar sau nu, poate fi constructiva sau nu.
buna observatia @mihaela

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Adevarul, pro si contra
« Răspuns #3 : Luni, 22 Martie 2010, 07:40 »
Am auzit zilele trecute o poveste.
Nu stiu daca este adevarata si nici nu conteaza prea mult, insa mesajul poarta un adevar pe care nu-l putem contesta. Istorioara ii este atribuita lui Socrate, marele filozof al Greciei Antice, foarte laudat pentru intelepciunea lui. Se spune ca, intr-o zi, se intalneste Socrate cu o cunostinta a lui care ii spune:
„Socrate, stii ce-am auzit despre unul dintre studentii tai?”
„O clipa.”, ii replica Socrate. „inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui. Esti absolut sigur ca ceea ce
vrei sa-mi spui este adevarat?”
„Nu. De fapt, doar am auzit despre el.”, spuse omul.
„Ceea ce vrei sa-mi spui este ceva de bine?”
„Nu, dimpotriva…”
„Deci – a continuat Socrate – vrei sa-mi spui ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat. Cu toate acestea, ceea ce vrei sa-mi spui imi este de folos?”
Omul, putin stanjenit, a ridicat din umeri: „Nu, nu chiar.”
„Atunci, daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici adevarat, nici de bine si nici macar nu-mi este de folos, de ce sa-mi mai spui?!?”
Voi ce spuneti ?:)

Inteleapta atitudine, doar ca din ce am observat eu, oamenii sunt foarte inclinati sa asculte "barfe" si daca este de rau isi schimba chiar atitudinea fata de cel barfit fara a verifica sau macar a incerca sa afle si varianta celui in cauza. E pacat spun eu ca ne lasam influentati de pareri pe care nu le verificam si despre care nu stim daca sunt sau adevarate. ???

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Adevarul, pro si contra
« Răspuns #4 : Luni, 22 Martie 2010, 09:27 »
acum sa fim seriosi, e nativ a "barfi" dar cum se prezinta in acceptiunea fiecaruia "a spune adevarul / da sau nu", putem asimila barfa cu adevarul?!

Offline mihaela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Răspuns: Adevarul, pro si contra
« Răspuns #5 : Luni, 22 Martie 2010, 11:01 »
Consider ca orice barfa ascunde o informatie. Si asta nu neaparat in cuvintele care o alcatuiesc. Ci in spatele ei, in cauza care a dus la nasterea barfei. Putem afla informatuii despre caracterul celui care exprima barfa, putem afla informatii despre cel care este barfit (repet, nu informatiile transmise in barfa) sau putem afla informatii colaterale ( cu ce se ocupa cel barfit, dusmanii sau prietenii pe care ii are etc).
Oricum, barfa este periculoasa, desi pe moment pare doar o ventilatie emotionala inofensiva.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Adevarul, pro si contra
« Răspuns #6 : Luni, 22 Martie 2010, 14:00 »
acum sa fim seriosi, e nativ a "barfi" dar cum se prezinta in acceptiunea fiecaruia "a spune adevarul / da sau nu", putem asimila barfa cu adevarul?!

Îmi displace ideea de a "bărfi" pe cineva. Cel mai urât mi se pare să bârfeşti un coleg, cunoscut, amic  imediat ce acesta a ieşit din încăpere. :'(

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Adevarul, pro si contra
« Răspuns #7 : Luni, 22 Martie 2010, 14:02 »
@awanaasta numesc eu barfa, am spus mai sus. insa adevarul indiferent de modul de expunere il considerati sau nu ? e bine venit sau nu ?