Autor Subiect: O alta abordare asupra originii noastre  (Citit de 13156 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #30 : Luni, 08 Februarie 2010, 12:03 »
Concurs sa fie. Te bagi? Il luam musai si pe Raskolnikov, desi s-ar putea ca in acest caz sa nu mai avem nici o sansa...dar fara el n-ar avea farmec.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #31 : Luni, 08 Februarie 2010, 14:47 »
Stii vorba asta cu te bagi? E expresia favorita a unui amic a meu. A prins-o undeva la tara, nu stiu ce cauta pe acolo, dar nimerise la Caminul Cultural unde era joc. Acolo unde in unele sate retrase, se mai aduna tinerii la joc. Si ce a retinut el din toata seara. Momentul cand "un fecior al satului" nadusit si infiebantat de joc, a prins cu o maina voinica fata care statea langa amic, tragand-o spre celelalte perechi. Asa ca intr-o doara, nu ca  o invitatie sau ceva de genul asta flacaul ii striga: "Te bagi?" iar ea urmandu-l si aranjandu-si manecile din mers: "Ma bag!". Si au inceput sa se invarta.
Invitatia la palinca trebuie sa o declin pt o perioada (nu mai lunga de 40 zile) pentru ca vreau sa incerc o cura de slabire care sa ma aduca din nou pe podium...(bineinteles ca glumesc cu podiumul, vroiam sa zic de la 100 macar la 85 Kg). Culmea este ca atunci cand jucam rugby, nu reuseam sa pun un kilogram pe mine, acum este cel mai usor lucru pe care pot sa-l fac. Noroc ca pot si slabi usor...altfel m-as condamna la regim pt toata viata. Spun unii ca bautura nu ingrasa, dar din experienta mea, este ca da. Un paharel de tuica imi da o senzatie de foame, de as manca frigiderul cu rafturi cu tot. Dar daca as bea mai mult de un pahar. Asa ca am ales ca un timp sa nu-mi fac...pofta de mancare.

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #32 : Luni, 08 Februarie 2010, 16:56 »
Ti-as recomanda sa bei ceai verde, chiar sa inlocuiesti cafeau cu el, intrucat contine 2-4 % cofeina. Mi imi place la nebunie, ba chiar am creat o comunitate al bautorilor de ceai verde. De fapt, acesta e singurul "ceai" - asa i se spune in chineza - restul sunt infuzii de plante. E precum tzuica, ca tot aminteai. Tzuica e numai cea de prune, restul, din corcoduse, mere, pere, dude si ce-o mai fi sunt rachiuri. Crede-ma ca in cateva luni am slabit aproape 20 de kg, timp in care am baut cu cisterna. Culmea e ca a ineput sa-mi placa mai mult decat berea, incat ma bate gandul sa le sugerez celor de la Bergenbier, Beck's, Silva ori Ciuc sa faca bere cu aroma de ceai verde

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #33 : Luni, 08 Februarie 2010, 18:00 »
Din pacate cand incerc sa ma las de cafea, am cateva zile niste dureri de cap ingrozitoare, probabil ca organismul isi cere portia de cofeina. Asa ca mi-e teama sa incep si sa ma abtin de la slanina cu paine si sa las si cafeaua. Ceai verde mai consum si eu, dar nu preparat asa cum trebuie. Ma obisnuisem cu ceaiul impresionat de ce traisem in Uzbekistan, acum vreo 25 ani. Dar negasind aici aroma care o cunoscusem in Asia, mediul ceainariilor alea in care stateai tolanit pe divan si sporovaiai impreuna cu ceilalti, si tot ritualul "untului de ceai", m-am plictisit repede de noul tabiet si am revenit la cafea. Oricum pentru mine a slabi, nu inseamna ca pentru altii o respectare stricta a ceea ce ti-a indicat nutritionistul sau ce ai gasit intr-o reteta de gazeta. Eu cred ca imi cunosc corpul, simt ce-mi face bine si ce nu, iar in cazul slabirii mi-e simplu sa elimin ceea ce ma mentine in greutate. In cazul de acum painea si slanina, in primul rand. Pentru ca am o pofta nebuna pentru astea doua. Nu rezist cand merg pe la Sadu, sa nu intru dupa o bucata de slana afumata. Si cum la Sibiel fac paine de casa in cuptor, placerile imi sunt la indemana.
Cu ceaiul verde trebuie sa incerc, dar asta dupa vreo 2 saptamani, cand ies un pic din socul si frustarea pe care le am, nemaiputand sa-mi ofer ce-mi face placere. Bine ai zice, mai sunt pe lumea asta si alte placeri...

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #34 : Marți, 09 Februarie 2010, 14:12 »
Azi, la recomandarea lui Raskolnikov, mi-am luat ceai verde. Eu un de obicei beau ceai de busuioc cu un pic de lamaie.
Si ce sa va spun, prima carafa de 1l de ceai verde am dovedit-o. Dar am pus mult ceai, dupa ce am pus apa si s-a umflat plantele erau un sfert de carafa... cam naspa la gust, mi s-au sterpezit dintii. Am pus initial lamaie in el, apoi isteata de mine s-a gandit sa-l faca mai bun punand si un pic de lapte... care bineinteles s-a branzit cu zeama de lamaie...bleah.
A doua carafa de ceai e un fel de second hand, am pus apa peste aceleasi plante de la prima carafa. E mai acceptabil si am pus un pic de lapte.Nu mai are atat tanin.
Dar cred ca tot ceaiul de busuioc il prefer.
Problema este ca n-am sa pot intra in clubul bautorilor de ceai verde al lui Raskolnikov.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #35 : Marți, 09 Februarie 2010, 18:23 »
Nu am inceput inca cu ceiul verde, dar am lasat cafeaua, desi scriam ieri, ca doar dupa o saptamana am s-o fac. Gata si cu cafeaua! Azi e a doua zi de slabit. Infiorator, ma doare capul, n-am chef de nimic...Asta se suprapune si cu nevoia de cofeina...Inca nu stiu daca merita efortul si ascetismul asta, o sa vad la ce-mi ajuta...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #36 : Marți, 09 Februarie 2010, 20:28 »
Bine ai venit pe forumul Singles Camp, Kaitaristvan74! Te astept sa-sti scri parerile sau sa deschizi un subiect nou!

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #37 : Miercuri, 10 Februarie 2010, 19:46 »
Azi am fost fudula, am fost la coafor si am considerat ca o data pe luna cand imi sta si mie parul cum trebuie nu il pot turti cu gluga. Acum sunt in varful patului si am pe langa mine un intreg arsenal de medicamente: fervex, modafen, ceai cu sirop de catina, sirop de brad, pastile pentru supt dr.Mom...
Si il astept pe Raskolnikov cu povestirile lui fantastice. Desi s-ar putea sa ma ia somnul pana vine el....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #38 : Miercuri, 10 Februarie 2010, 22:21 »
Din fericire eu am scapat de medicamente de cateva zile...La coafor n-am nevoie dupa cum ai remarcat in pozele de pe Sibiel. Tocmai m-am intors de la o intalnire cu colegii de liceu...au trecut 30 ani si nu ne vine sa credem, parca mai ieri eram niste baietandrii in curtea "Lazarului"...

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #39 : Joi, 11 Februarie 2010, 03:28 »
Stiti bancul acela cu recomandarea doctorului, conform careia "niciodata inainte de culcare sa  nu iei impreuna un laxatix si un somnifer"? Ceva asemanator si cu ceaiul verde. Somifer nu e, ba chiar dimpotriva, dar nu va recomand sa-l beti inainte de a pleca undeva cu treaba, alta decat cea mare. Asa ca va recomand sa aveti asupra voastra un sul mare de hartie igienica. Pai pe unde altundeva vroiati sa dati jos din kilograme. Daca preferati alt orificiu, va recomand papadia. E mult mai aromata si e cea mai buna in privinta eliminii masive de colesterol.

Daca ar vedea betivanii mei despre ce scriu eu pe internet unul n-ar mai vorbi/bea cu mine...Si n-ar avea dreptate? Ei, care stiu despre mine ca am gatul ca shortul de sudura... Varsta, de!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #40 : Sâmbătă, 13 Februarie 2010, 14:08 »
Recomandarile tale, imi aduc aminte de un berber de la care am cumparat, in culmea lacomiei, o galeata plina de filles des berberes si care ingrozit de ce s-ar intampla cu mine daca mananc atatea fructe de cactus, ma tragea de maneca incercand sa-mi explice efectul de a consuma mai mult de 8 fructe dintr-o data...Dimineata bausem zdravan cu Jarel, un pescar care ma luase ucenic la rame si intins plasa, dupa care luasem un taxi pana la hotelul la care stateam. In drum dintr-o masina se descarcau fructe, asa apucasem la galeata aia...Primul impuls cand le-am vazut a fost sa-i pipai forma, dar instantaneu mana mi s-a umplut de milioane de tepi minusculi. Oricum pe moment n-am simtit mare lucru, dar spre seara...

maria171

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #41 : Vineri, 19 Martie 2010, 21:38 »
@gigi
si pana la urma ai reusit sa te lasi de cafea?
am avut incercat si eu, dar am avut dureri de cap, ca si tine si o stare groaznica
apoi mi-am zis ca macar defectul asta sa il am, daca in rest sunt perfecta
 :D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #42 : Vineri, 19 Martie 2010, 21:43 »
Sa stii ca am reusit complet. Dar sa nu ma intrebi cum am fost cateva zile. Pluteam. Si am luat 2 cartoane de algocalmin. Dar a trecut si ceaiul verde ma ajuta mult sa fiu in forma. Mai beau totusi din cand in cand cate o cafea, imi place mult expresso si irish coffe. Sunt mort dupa irish!

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #43 : Vineri, 19 Martie 2010, 23:35 »
Felicitari pentru articolul din Evenimentul Zilei de acum cateva zile despre tine, site-ul si conceptul tau care merita toate laudele si recunosterile publice. Bafta multa!

PS Am laptopul stricat, e singurul motiv pt care am facut o pauza

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #44 : Sâmbătă, 20 Martie 2010, 07:30 »
Iti multumesc mult Raskolnikov, pentru apreciere si ma bucur sa stiu ca esti aproape de forum! Nu-mi puteam explica lipsa ta, banuiam ca esti plecat undeva unde nu ai acces la net. Cand spun ca am fost un pic dezamagit sa nu te mai gasesc pe forum, nu o lua ca pe ceva gratuit - cred ca dupa doua luni am ajuns sa ne cunoastem bine unul pe celalalt - chiar am simtit lipsa acelor dimineti la rand, cand ma trezeam si primul lucru pe care-l faceam era sa caut sa citesc ce ai scris noaptea. Asa ca te astept sa revi si sunt convins ca si celor noi inscrisi pe forum le va face mare placere articolele tale savuroase.