Autor Subiect: O alta abordare asupra originii noastre  (Citit de 13155 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #15 : Vineri, 05 Februarie 2010, 10:13 »
Cred ca am sa-mi fac un obicei din a-mi bea cafeaua, lecturand materialele trimise in link de tine. Sunt destul de matinal, asa ca destul de greu sa gasesc asa devreme ceva interactiv sau interesant de facut. Cred ca mi-ar prinde bine tabietul asta linistitor, potrivit pt un inceput bun de zi...
Ieri am avut doua discutii pentru organizare de nunti la pensiune. Una dintre persoane mi-a lasat o adresa de blog, unde sunt prezentate o serie de fotografii realizate in peregrinarile sale in munti. Mi-au placut mult, sunt un amestec de antropologie, romantism, pasiune...

http://iulmasarif.blogspot.com

Offline catalina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #16 : Duminică, 07 Februarie 2010, 14:23 »
Salut ! :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #17 : Duminică, 07 Februarie 2010, 16:13 »
Bine ai venit Catalina! Care dintre subiecte iti este mai la indemana? Sau vrezi sa abordezi tu unul?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #18 : Duminică, 07 Februarie 2010, 17:23 »
Capsuna, te-ai uitat la Dan Puric?

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #19 : Duminică, 07 Februarie 2010, 18:04 »
Stiu ca e cam greu de inteles, dar eu de vreo 5 ani incoace am un super program.
Cand sunt la restaurant intru la 9.30 si ies odata cu ultimul client, adica ora 24.00, si uneori si mai mult.
Cand sunt la vila programul incepe tot in jur de 9.30 si se sfarseste in cel mai fericit caz in jur de 17.00. Acum de ex sunt tot la vila si e 18.00 si mai am cel putin o ora de lucru daca nu ii mai vine babei vreo idee creata.
Acest program include si sambete, duminici, si Paste, Craciun....
Ajung acasa doar ca sa ma spal si sa dorm. La TV nu am cand sa stau ca ma ia somnul instant.
Il iubesc pe Dan Puric, dar cand sa-l vad? 
E drept ca m-am cam tembelizat si ca trebuie neaparat sa schimb ceva in viata mea, dar am nevoie de un sut in fund...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #20 : Duminică, 07 Februarie 2010, 18:39 »
Imi pare rau, ca n-ai avut ocazia sa-l vezi! Astazi cand am ajuns de la Sibiel, in jurul amiezii, pana sa servesc masa, deschid televizorul sa vad stirile referitoare la vreme. Am avut saptamana trecuta un grup de turisti din Constanta, niste oameni excelenti. Astazi aveau iesire, asa se facuse rezervarea. Doar ca vestile referitoare la drum erau destul de alarmante asa ca au dorit sa mai ramana macar o zi. Din pacate astazi a intrat alt grup care a ocupat aproape toata pensiunea, nu aveam cum sa le prelungesc sederea. M-am uitat si pe net pe www.wetter.de, un site care nu prea minte...si nu era nimic din ceea ce ai nostri previzionau. Oamenii au plecat linistiti in jurul amiezii, de aceea eram curios sa vad cu ce au sa se confrunte pe drum. Nu gaseam nimic, si tot butonam. Cand colo, revelatie. Cei de pe TV3 dadeau "Conferinte" cu Dan Puric. Am stat o jumatate de ora efectiv extaziat. Omul este genial. Si atat de expresiv, de argumentativ. Un geniu al scenei, dar si un om cu o cultura extraordinara. Cu ani in urma il vazusem la Sibiu in Don Quijote si atat de mult mi-a placut si m-a fascinat incat o luna mai aveam inca zambetul pe buze. Ce s-a prezentat astazi are o continuare, nu stiu cand dar asa sper ca va fi. Oare cum pot fi oameni ca Puric multiplicati si imprastiati in tara? Sa-i vada cat mai multa lume...

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #21 : Duminică, 07 Februarie 2010, 19:00 »
Dar l-am gasit pe youtube...Am la ce ma uita diseara..

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #22 : Duminică, 07 Februarie 2010, 19:13 »
Eu am un film primit de la un prieten din Bucuresti..."Lie to me". Sunt la episodul 7.

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #23 : Duminică, 07 Februarie 2010, 19:45 »
Am vazut si eu filmul. Iti place?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #24 : Duminică, 07 Februarie 2010, 19:51 »
Exceptional, inca n-am vazut ceva atat de plastic in ceea ce priveste psihologia gesticii. Bine si actorii sunt superexpresivi, iar exemplele alese, mai mult decat argumentative...
Am deschis acum un subiect cu privire la sugestiile pe care le-am primit pentru tabere si am facut cateva propuneri. Sunt curios ce parere ai.

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #25 : Duminică, 07 Februarie 2010, 22:01 »
Sara buna. Recunosc faptul ca pt prima oara mi-a placut si mie Dan Puric, indeosebi pentru faptul ca l-a contracarat destul de calm pe Florin Iaru, desi nici acesta nu mi-a displacut atat cat m-as fi asteptat, chiar a fost la randu-i o prezenta nu neaparat placuta, cat surprinzatoare, asta doar relativ la orizontul meu de asteptare, care-l cunoscusem intr-o conjunctura defavorabila amandurora, desi cand am scris cuvantul de dinaintea ultimei virgule s-ar intelege ca ne-am batut pe burta pana deunazi. Dar nu de ei e vorba, ci de mine, pe care m-am iubit instantaneu pt ca mi-am recunoscut subit culpla de a-l fi ostracizat pe Puric,un cabotin agresiv pt ca-l lauda prea mult fosta mea prietena, o individa de un snobism pe care singura si-l asuma. Mi-a placut cum nu-ti inchipui Puric si mai ales curajul lui de a se lega de protipendada sterpei, caducei, ineptei, dar razbunatoare-i nostre intelectualitati...
 Pup-o pe Capsuna din partea mea


raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #26 : Duminică, 07 Februarie 2010, 22:07 »
Revin. Crede-maca acel subiect nu mai mergea, ca sa mai expun public. Mi-era usor. Il voi continua si te voi tine la curent, pt ca m-ai surprins placut in sensul ca n-ai recurs la replicile zonalilor tai, gen "Miticilorsudistilor, regatenilor..." Nu e putin lucru... Merci si bafta

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #27 : Luni, 08 Februarie 2010, 08:30 »
Vazand ca ai disparut doua zile, mi-era teama, ca din lupta cu prietenul tau ardeleanu', ai ramas si tu cu ceva rani... nu doar el! Palinca stii probabil la fel de bine ca mine, este o bautura grozava, dar ticaloasa ca si votca. Eu am un amic, un maramuresean, cu care mai facem cate un atelier de palinca. In tinerete mai organizam si pe votca, dar acum am devenit mai traditionalisti si mai patrioti, preferam tuica. Intotdeauna se lasa cu sange si cand ma trezesc a doua zi, constat alte dimensiuni ale camerei, mobilierul si tot ce este agatat de pereti, inclinat usor intr-o parte. Incerc reglari, focalizari mai precise, dar renunt si promit ca renunt definitiv la ateliere. Bunicul meu a trait 92 ani, a fost un om istet, muncitor si foarte ordonat. In fiecare zi isi incepea ziua la ora 6.00 cu o masa calda, dar nu inainte de a bea o masura de tuica (la Sibiu, ii spune ca in Regat, tuica nu palinca, chiar daca este intoarsa). La mesele de amiaza si seara avea acelasi ritual cu toiul. Bunica cobora zilnic in pivnita si ii aducea o sticla de tuica. Era o masura pe care si-o adusese din America unde lucrase vreo douazeci de ani, si la care tinea foarte mult. Era de vreo treisfert de litru si considera ca este cantitatea zilnica potrivita. Dar niciodata nu l-am vazut nici macar ametit. Nu l-am vazut niciodata bolnav de ceva. N-a trecut nici o zi sa nu o munceasca de dimineata pana seara.
Eram prin clasa a VII-a si ca mai toti copiii care sunt in crestere si fac efort intelectual si fizic mare, treceam si eu printr-o faza de aceea de lipsa de putere de concentrare si de greutate in memorare. Si cu toate antrenamentele pe care le faceam, eram palid si parca deveneam tot mai fara vlaga. A venit vacanta de iarna, parintii mi-au pregatit carti, haine si valea la bunici. Bunicul de cand m-a vazut a inteles ca nu este ceva in regula cu mine, dar a gasit repede ce-mi lipsea si care este remediu. Il intreaba pe tata: "Mai Gica, tu ii dai copilului asta ceva sa bea?". Tata se uita la el uimit, crezand ca glumeste si raspunde ca fieste ca nu. "Aha" a zis bunicul si m-a luat de mana, ducandu-ma spre casa. A turnat ceva dintr-o damigeana, s-a intors cu cana si a zis "Hai nepoate, pana la fund!". Era o cana rosie de tabla, parca acum o vad, plina ochi cu un vin rosu cu miros tamaios. N-am asteptat alta invitatie si l-am baut ca pe apa. Bineinteles ca intr-un sfert de ora bautura si-a facut efectul si a trebuit sa urc la somn, dar seara eram vioi si gata sa mai beau o cana. Toata vacanta aceea ce iarna, am citit, m-am dat cu sania, si am baut vinul rosu al bunicilor.Cand au venit parintii dupa mine eram complet altul; rosu in obraji, cu o minte clara si limpede, cu chef de scoala...Vinul isi facuse efectul.
Am ramas si acum dupa atatia ani cu buchetul acela fructos in nari, era o combinatie intre tamaios negru si roze de Nova, care-i dadea vinului o aroma exceptionala. Nu stiu cati experti in cupajari, pot realiza asa ceva, dar stiu ca bunicilor le reusea grozav. De multe ori cand merg sa cumpar un vin sunt tentat sa aleg un roze, in speranta ca gustul este ca cel al bauturii bunicilor. Din pacate, o singura data, in Austria am gasit ceva apropiat.
Asa ca chestia asta cu bautul este o mare prostie sa spui ca face rau. Consumata cand trebuie, cat trebuie si mai ales cu cine trebuie, bautura are doar efecte pozitive.

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #28 : Luni, 08 Februarie 2010, 09:45 »
La palinca ma bag si eu. Am un fin in Moisei si ma aprovizioneaza cu o palinca buna....mmmm...buna rau

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: O alta abordare asupra originii noastre
« Răspuns #29 : Luni, 08 Februarie 2010, 11:49 »
Concurs?