Autor Subiect: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015  (Citit de 35678 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #75 : Vineri, 18 Septembrie 2015, 22:53 »
Cativa pasi prin Roua de Santa Maria,o straduta care se remarca prin usile pictate.Aici am baut primul pahar de poncha,bautura
traditionala din Madeira.Intampinata cu retinere la inceput,dupa alte incercari pe parcursul excursiei as zice ca a placut.
Tot aici, eu si colega mea de camera am luat ultimul pranz din Madeira,stropit cu ultimul pahar de poncha si vin de Madeira. :thumbup:






Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #76 : Vineri, 18 Septembrie 2015, 22:56 »
Foarte faine pozele Mihaela, excelente! Si multumesc pt feed-back-ul tau in imagini si explicatii...Wellcome in Golden Club Singles Camp!  :dance: *|* :dance:

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #77 : Sâmbătă, 19 Septembrie 2015, 23:33 »
Multumesc,Gigi.
Mi-a placut Madeira.Si tare mult Funchal,cu vechi si nou,cu strazi mai largi sau stradute mici,chiar foarte mici,gradinile cu vegetatie
luxurianta,Sabor a Fado,serile de pe terasa de la Ritz.Un Funchal cald si calm.
O sa continui plimbarea prin Funchal,pe faleza spre port si zona centrala.







Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #78 : Sâmbătă, 19 Septembrie 2015, 23:48 »






Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #79 : Duminică, 20 Septembrie 2015, 00:02 »
 *|* *|* *|*o excursie extraordinara...peisaje de vis...chiar spectaculoase.....locuri frumoase.....organizare perfecta.... :thumbup:.( una dintre calitatile pe care eu o apreciez foarte mult la Gigi)....de grup ce sa zic....compact si dupa parerea mea fffff cumintel....

este o excursie pe care o recomand din tot sufletul....

inca nu am reusit sa trimit pozele...o voi face....sunt pe repede inainte..ca sa zic asa...ma pregatesc pentru Croaziera....relaxare totala....sorel...apa...si mai vedem...

O seara buna tuturor....membrilor SC..si sa ne revedem/vedem...cu bine

Lidia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #80 : Duminică, 20 Septembrie 2015, 08:13 »
Madeira este un ansamblu, un complex de minunatii adunate si concentrate intr-o perla. Izolarea in mijlocul Atlanticului, primavara nesfarsita, vegetatia luxurianta, relieful dramatic, ceea ce au creat oamenii acolo, toate impreuna iti dau senzatia unui paradis...Copaci incarcati cu flori, plante uriase, uscatul ce se prabuseste parca in ocean, casele agatate pe coastele muntilor...

Priveam uimit la cum arata acolo afinul, feriga, craciunita si nu puteam realiza ce dimensiuni gigantice au putut atinge...Afinul era un copacel de 3 m inaltime, feriga are forma si dimensiunile unui palmier, iar craciunita - m-am frecat la ochi sa fiu sigur ca este aceiasi planta ce acasa acasa sta cuminite intr-o fereeastra. In Madeira este un copac in toata regula...O mare de hortensii, de crini, de strelitzia, de aloe vera...Cum sa nu te minunezi, cum sa nu crezi ca ai ajuns in paradis?

Omul completeaza acolo intr-un mod armonios peisajul. Sunt atat de modesti, muncitori, disponibili, veseli incat ai impresia ca ai intrat intr-un film si toata lumea joaca intr-un fel in care sa-ti placa...Ma uitam cum se distrau tineri si adulti deopotriva la music event-ul din port. Muzica noua, prelucrata DJ si MC, dar toata lumea se misca, se bucura...N-am vazut nici macar un nor de fum deasupra miilor de oameni stransi...deci nu se fumeaza! N-am vazut o singura persoana ametita, sa umble impleticita cu obisnuitele pahare de plastic in care se consuma bautura la concerte...N-am vazut pe nimeni agitat, sa se impinga, sa se dea in spectacol in vreun fel...Toti erau acolo sa se distreze, intr-un mod decent dar vesel. Topaiau de mama focului, radeau...Dupa doar cateva zile eram in Sibiu, in parc, imi plimbam nepotelul si ma cutremuram de ce auzeam. Se intalnisera acolo niste fete si baieti, nu cred sa fi avut mai mult de 16 - 17 ani, erau elevi. Eu nu sunt un domnisor si nici unul care se inroseste cand aude o injuratura, ma cunoasteti bine...dar ce am auzit acolo nu mi-am putut crede urechilor. Cum vorbeau fetele alea...intr-un fel in care nici ultimul betiv nu poate sa o faca...Oribil, de-a dreptul oribil. Nu am putut sa nu ma gandesc imediat la diferenta cu Madeira...Astia fumau, isi injurau profesorii, se laudau cum ii intrerup si ce le fac la ore, iar ceilalti lucreaza pe terase, vand excursii, ajuta in agricultura...Si stiu sa se si distreze...Am auzit de nu stiu cate ori chestia cu la noi tinerii n-au nici un viitor...E drept este limitat, nu suntem nici Germania, nici Anglia, nici Norvegia, dar sa spunem ca tinerii nu au ce face in Romania, pardon...trebuie sa contrazic. Au, preau au, doar sa vrea. Si sa realizeze ca nu este suficienta o diploma si ca nu toata lumea poate sa lucreze in birouri...Cat despre bani si acolo in Madeira, ca de altfel in toata Portugalia salariile nu sunt deloc grozave - sunt un pic mai mari decat ale noastre, au minimul la 500 EUR si mediul undeva la 650 EUR. Deci nu exista o motivatie financiara pt felul in care muncesc. Munca este in educatia lor, la fel ca modestia si modul in care se comporta. Nu mai trebuie sa spun, m-am indragostit de poporul acela si imi doresc foarte mult sa-mi petrec batranetile acolo, la fel cum au vazut ca o fac o multime de nemti, britanici si olandezi.

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #81 : Duminică, 20 Septembrie 2015, 21:05 »
 In Funchal sunt multe gradini,unele tematice.O privire in Gradina Municipala si Gradina de pe langa Palatul Presedintelui.






Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #82 : Duminică, 20 Septembrie 2015, 21:19 »
Si Gradina tropicala,cu...un pic de umezeala...






Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #83 : Duminică, 20 Septembrie 2015, 22:05 »
Excursiile noastre ne-au dus catre multe locuri de panorama spre ocean sau spre interiorul insulei.Greu de ales.
Ma opresc la Eira do Serrado,un punct de vedere asupra satului Curral das Freiras.


Curral das Freiras este cunoscut pentru preparatele din castane.Asa ca am incercat:supa de castane,castane coapte asezonate cu
nelipsita paine cu usturoi.



Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #84 : Duminică, 20 Septembrie 2015, 22:33 »
Sigur,a fost mai mult decat am postat eu.
Daca as reveni in Madeira?Da.Sa mai simt atmosfera din Funchal,sa mai ajung cu capul in nori pe un traseu Pico do Arieiro-Pico Ruivo.
Ce m-a impresionat?Pestera vulcanica de la Sao Vicente urmata de vizita la muzeu si filmuletul despre modul de formare al acestei insule.
Dupa ce s-a terminat vizita,m-am gandit ca oamenii astia chiar isi iubesc si isi respecta insula.A fost...subiectiv. :)
Ma opresc aici.Cu capul in nori la Pico do Arieiro si o usa deschisa spre ocean.Oceanul care ne-a uimit pe toti cu  nuantele sale de albastru.


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015
« Răspuns #85 : Vineri, 09 Octombrie 2015, 11:57 »
Pentru fericiţii are au fost în Madeira şi nu numai...

http://stiri.tvr.ro/madeira-insulele-celor-fericiti_66002.html