Autor Subiect: De ce sunt single?  (Citit de 20104 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #15 : Joi, 18 August 2016, 19:53 »
Eu de multe ori ma trec fiori cat de repede trece timpul,caci acum este luni si acum este samabata, si vai, duminica trece atat de rapid si e iarasi luni...Si ma uit pe fereastra doar ca sa constat vremea si sa mi zic , uite s a mai dus o saptamana din viata noastra.Si probabil cercul de prieteni s a micsorat foarte mult, caci multi au fugit in alte parti in speranta unei vieti mai placute, iar altii de aici fug fuguta dupa toate micile treburi cotidiene..

Trecem grabiti unii pe langa altii sau poate nu asa de grabit ,dar oricum trecem..Nu mai socializam ca alta data asa de mult, caci acum suntem persoane cu un caracter mai liber si mai independent...Vorbind din punctul meu de vedere m am mutat de ici de acolo, am facut multe ocolisuri ale vietii si anii au trecut...E in spiritul crestin al romanului de a avea o familie oricat de mic ar fi ea si e probabil in sufletul si visele fiecaruia de a avea o familie.

Ma uitam la masa rotunda care am facut o intr o excursie si parca asa ma uitam la toti cei de acolo si mi se pareau minunati si parca nu mi venea sa cred ca toti sunt singuri..Evident acolo de unde vin au un anturaj , au prieteni si mult mai multe...Dar seara cartea o citesc la lumina veiozei singuri.Cineva spunea aici ca te obisnuiesti cu singuratatea si Domane sper sa nu fie asa...Eu unul ma simt un intarziat al vietii...Cam toate lucrurile le am facut mai tarziu dar le am facut...Si sper sau cel putin in sinea mea cred ca mai exista si alti intarziati ai vietii.Aici lumea vorbeste foarte academic si pmpos ,dar cred ca lucrurile si viata sunt mai simple sau ar trebui sa fie mai simple.

Hai ca e o vara minunata si merg la un pepene.

Offline Elizafaith

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #16 : Joi, 18 August 2016, 21:28 »
Si eu sunt newbie...si oricat e de interesant sa citesti randurile si gandurile celor care impartasesc o anumita stare sau "status" cu tine, la un moment dat tot vrei sa te exprimi  :) S-a vorbit mult in acest topic despre comunicare in cuplu, cunosterea si satisfacerea nevoilor proprii, capacitatea data in acest sens de inzestrarea genetica sau de educatie. Si eu sunt de acord ca aceasta capacitate de a comunica, de a-l intelege pe celalalt nu vine din educatie, ci este ceva nativ, un domeniu unde fiecare este auto-didact. Dar ce este comunicarea? Oare este suficient sa ne spunem, intr-un cuplu, ad literam, ce dorim si ce nu dorim? Ce ne place si ce nu ne place? Oare comunicarea nu tine de capacitatea de a-l "citi" pe celalalt din gesturi, comportament, un rictus, o privire?! Sa simti cand ii place sau displace ceva? Sunt lucruri care odata spuse, isi pierd tot farmecul...fiorul de placere sufleteasca si intelectuala il simti cand vezi ca partenerul te "descifreaza" fara cuvinte...mie asta imi spune ca sunt in prezenta unui barbat care imi acorda atentie si care vrea cu adevarat sa imi cunoasca sufletul.
De ce suntem singuri/e? E soarta...sau suntem noi de vina...sau alegeri gresite....sau experiente triste.... si apoi frici si angoase de a te mai angaja intr-o relatie....persoane care sar etape dorind sa ajunga direct la o dragoste pasionala si totala fara sa accepte ca pana acolo e drum lung?! Citeam intr-o carte recent ca "dragostea se hraneste cu sentimentele celuilat". Cand intr-un cuplu lucrurile devin monotone, relatiile se racesc, comunicarea se reduce la a se informa reciproc despre aspectele cotidiene, mai vorbim de un cuplu?? Ce e de facut? Rupem pisica in doua zguduindu-ne tot universul (pe al nostru si al celor din jur) sau acceptam varianta comoda? Optiunea de a fi single, indiferent de sex, e infricosatoare pentru multi...si asta indiferent de nivelul de educatie al fiecaruia. Cred ca fiecare din aceasta comunitate a fost pus, macar o data, in situataia de a accepta "variante de compromis" in schimbul singuratatii. Dar totul tine de respectul fata de propria persoana...Si ca sa parafrazez un ante-vorbitor, lucrurile simple sunt atat de complicate  :o

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #17 : Joi, 01 Septembrie 2016, 14:29 »
Da,dar eu sincer sa va spun tot îmi zic in gând ca de?i încep lucrurile mai târziu, tot o sa ies la lumina...A?a dând din coate, încasând cate una ,dar poate tot o scot l liman...Fug pe la munca, pe unde am treaba, respir , ma plâng ca timpul trece , dar tot sper...Simplu.
Trebuie sa apar? si sclipirea aceea.Nu? Caci la urma urmei trebuie pe undeva pe aici sau pe acolo sa mai fie si persoane ca si mine.

Offline Elizafaith

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #18 : Joi, 01 Septembrie 2016, 21:56 »
Cineva, cu un spirit de umor macabru, mi-a zis candva ca...speranta moare ultima, dar moare si ea!!
Acum, eu cred ca e vorba de dozarea si realismul sperantelor.

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #19 : Marți, 06 Septembrie 2016, 01:04 »
Pai nu stiu cum sunteti voi dar eu sper sa se intample...cineva odata imi zicea ca ea a cunoscut oameni care nu vor sa construiasca usor usor...ca vremurile, ca o vi , ca o pati, ca e soare, ca e nor...Dar eu tot zic ca o sa se intample.

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #20 : Miercuri, 07 Septembrie 2016, 20:10 »
Si tot imi zic ca o sa gasesc eu asa in lumea asta pe cineva si usor usor ajung la doi trei copii, de sa nu avem farfurii la masa si sa traim intr o saracie lucie...Dar poate o sa zâmbim.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #21 : Luni, 26 Septembrie 2016, 08:52 »
Buna dimineata,
Se spune ca singuratatea e o stare profund negativa.
Intalnirea a doi oameni care se simt singuri va multiplica starea, adancind sentimentul.
Solitudinea este singuratatea acceptata, solitarul simte beatitudinea acceptarii lui, intelege ce se intampla
invata sa priveasca in interior, la adevarul lui.
Cand  doi oameni solitari se intalnesc apare bucuria, nici unul dintre ei nu-l va folosi pe celalalt si atunci bucuria creste.
Adevarul fiecaruia devine adevarul lor.
Va doresc mult bine !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #22 : Vineri, 30 Septembrie 2016, 21:42 »
Poate ca unii dintre noi sunt singuri pentru ca vor sa fie...mai sanatosi?  ;D
Gluma, gluma, chiar daca savantii astia demonstreaza ca roata nu poate fi inventata la nesfarsit, inteleg cum poate sa-ti creasca riscul de accident cardio-vascular sau cerebral din cauza ramanerii in relatii gresite.  :slap: :strambatura:
http://devorbacutine.eu/savantii-au-demonstrat-ca-e-mai-bine-sa-fii-singur-decat-intr-o-relatie-gresita/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Diana75

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #23 : Vineri, 30 Septembrie 2016, 22:13 »
De ce sunt singura?
Greu de raspuns. Poate pentru ca am gresit ceva la un moment dat. Ce stiu este ca intr-o seara nu demult, fostul meu sot ne-a anuntat pe mine si pe copil ca se muta de acasa. Problema era o doamna. Asa ca , dupa 25 de ani, m-am trezit singura. Daca stau si ma gandesc bine, acum ca mi-a trecut furia, eram singura demult timp.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #24 : Joi, 03 Mai 2018, 08:02 »
Acum vad ca sunt doua topicuri cu acelasi titlu. Unul la Prezentare nou intrati si acesta de aici, de la Articolele noastre. Recitind articolul postat in deschidere,  imi permit o sugestie pentru Gigi: La cel de aici, nu s-ar potrivi mai bine: De ce raman/am ramas single?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #25 : Joi, 31 Mai 2018, 12:37 »
Cati membri sunt? 10 000? Teoretic ar fi trebuit sa existe 10 000. 5 000. 3 000 sau macar 100 de raspunsuri la acest topic....Din cate se vede  razlet unul sau doua...Ei bine, spre rusinea mea a mai trecut ceva timp si tot pe aici ma invart...De ce? Eu nu sunt single, sunt mai mult decat single...De zece ani am in spate un proces de hartuire al unor oameni mai putin cerebrali...Un proces de distrugere si oricat mi am dat asa putin silinta sa schimb cursul nu am reusit...Dar, mai am sperante , daca nu ajung pe la o sectie de psihiatrie.

Offline Dana Hd

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #26 : Luni, 04 Iunie 2018, 21:21 »
titlul temei era * de ce sunt sigle?*, dar postul lui gigi (foarte bine punctat) a marsat pe ideea * de ce sunt inca single?*. *sigle* (raportat la ideea de  cuplu) poate fi o alegere, indiferent de sex. poate in jur cautam oameni, nu parteneri, in dorinta de a ne acoperi nevoile, diferite de la persoana la persoana. pentru mine *single* e o alegere asumata, dar asta nu inseamna ca m-as retrage intr-o pestera in varf de munte. eventual, gigi ar putea redefini termenul de *single* in contextul dat :)

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #27 : Vineri, 15 Iunie 2018, 16:11 »
Da, Dana draga noastra Dana, poti scrie orice si oricum...Este un forum si gândurile tale nu pot fi incorsetate de absolut nimic....Daca gasesc timp si putina inspiratie, imi doresc sa impartasesc cum o mana de oameni au decis de la sine sa mi schimbe destinul , spre fagasuri pe care nu mi le am dorit, fara mila, fara sa clipeasca, toti indrumati de un creier nu tocmai sanatos......De fapt , mi as dori sa scriu o poveste, poveste despre care sa aveti ce vorbi in excursiile voastra, printre natura , palinca si fete zambitoare.
   

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #28 : Vineri, 15 Iunie 2018, 16:13 »
 Eu am ajuns intr o izolare nu pentru ca mi am dorit eu, ci pentru ca altii asa au dorit....Dar sper sa am timp sa pun cap la cap cateva gânduri....In rest, o vara calduroasa...

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: De ce sunt single?
« Răspuns #29 : Vineri, 15 Iunie 2018, 17:05 »
Pe ce drum interzis ai intrat Valentin? De fapt nici nu cred ca vreau sa aflu, doar ca imi pare tare rau, deznadejdea ta chiar pare adevarata, eu asa simt. Iti doresc sa parcurgi si sa inchizi acest capitol cat mai repede si sa revii cu noi in excursii.