Autor Subiect: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015  (Citit de 60714 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #150 : Miercuri, 30 Septembrie 2015, 19:37 »

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #151 : Miercuri, 30 Septembrie 2015, 19:38 »

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #152 : Miercuri, 30 Septembrie 2015, 20:12 »
Ireal de frumos! Daca nu as fi fost acolo, as zice ca sunt photoshopate....Sau ca sunt alese de pe te miri ce site de wallpapers...

Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #153 : Miercuri, 30 Septembrie 2015, 20:39 »
      Pozele sunt nemaipomenite , deabia astept sa le primesc si eu. Iti multumesc in avans .

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #154 : Miercuri, 30 Septembrie 2015, 20:41 »
Buna idee, Gigi. Fur si eu una de wallpapers. Mai ales ca sunt...cu autograf.

Super fotografii, embo. Super imagini vi s-au aratat dinaintea ochilor in calatoria voastra. :smitten:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #155 : Joi, 01 Octombrie 2015, 16:17 »
Cu siguranţă sunt cele mai spectaculoase fotografii pe care le-am văzut în ultimul timp, mulţumim  :thumbup: :applause:
Aţi avut o vacanţă de invidiat, nu ştiam că Turcia este aşa frumoasă. 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #156 : Joi, 01 Octombrie 2015, 16:43 »
Dupa o experienta in Antalia, unde in afara de resortul de 5* in care am stat si in care intradevar ne-au ghiftuit cu mancare si bautura, dar unde n-am avut nimic de facut altceva decat baie si plaja (si asta nu mi se potriveste... ::) :-\) mi-am spus ca nu mai am ce cauta pe acolo. Cum am iesit din resort, mamaaaa! - era un dezastru, case neterminate cu zecile (am inteles ca fac asta intentionat sa nu plateasca impozite), bazare cu tot felul de aiureli si ceainarii cu narghilea si...cam atat!  Am dat eu de unii care faceau rafting, m-am dat pana pana m-am innebunit de cap, apoi de altii care faceau parasailing si am papat vreo 200 de dolari stand agatat de o sfoara...Altceva nu am gasit de facut...M-am plictisit de moarte...

Acum insa a fost cu totul altceva. Marmaris si Fetiye nu sunt Antalia, au o gramada de cluburi, de restaurante cu peste, cafenele super, iar bazarele sunt cu totul altceva, mai aranjate si din loc in loc mai dai si de altceva decat de "Original fake" sau "Genuine fake"  :). Peisajele sunt altfel, mult mai verde totul, nu este doar nisip si ars....Mi-a placut aceasta parte a Turciei. M-a surprins si emanciparea femeilor de acolo, doamne ce diferenta  - umbla prin baruri, fumeaza si beau fara nici o problema, se imbraca european, au atitudine si cele din Germania cu tot felul de naframe in cap, cu plase imense in maini in spatele barbatilor....

Da, o altfel de Turcie...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #157 : Vineri, 02 Octombrie 2015, 07:39 »
Oare a venit toamna in Marmaris?

! No longer available

Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #158 : Vineri, 02 Octombrie 2015, 08:57 »
niciodata nu poate fi toamna in Marmaris  in mintea mea. Doar vara cu soare si ape  turcoaz , valuri blinde , leganat de  goeleta  , chicoteli  de oameni frumosi la suflet . Iar toamna mi-o imaginez cam asa.....la .o terasa la cafenea ,soare blind, o cafea turceasca cum nunai ei stiu sa o faca , o baclava (mica si nevinovata ) iar pe fundal o muzica live cum am ascultat in citeva seri.

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #159 : Vineri, 02 Octombrie 2015, 11:00 »
Ca tot veni vorba despre muzica pe goeleta, o reamintire a serii Gregory Lemarchal, a carui muzica de suflet ne-a insotit cateva ore pe punte:

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/5wxU7iK92Xs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #160 : Vineri, 02 Octombrie 2015, 12:11 »
Si inca un clip Grégory Lemarchal in care un grup de tineri prieteni (ca si noi :) ) pleaca impreuna intr-o calatorie in care descopera frumusetile marii (ca si noi :) ).
Imaginile sunt foarte frumoase, merita sa vedeti clipul pana la capat.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/oJCdfH7B_Bo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Bellarox

  • Vizitator
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #161 : Duminică, 04 Octombrie 2015, 16:04 »
Vad ca deja Embo si Gigi au ilustrat si descris atat de sugestiv frumosul nostru vis albastru, al celor 14, ca si cum am fi trait si simtit cu totii impreuna si simultan exact aceleasi lucruri, senzatii, stari de mirare, bucurie, exaltare la tot ce am vazut si experimentat acolo...cum spunea si Cris_gl, multumim Embo pentru trimiterea pozelor catre toti participantii  ;)
Croaziera albastra...de fapt nu un vis, ci o realitate inimaginabil de frumoasa, pe care eu, cel putin, nu o anticipam...mai fusesem in Antalya, Bodrum, Kusadasi, credeam ca stiu cam ce ofera Turcia, dar am lasat loc pentru neasteptat, avand in vedere ca stiam cine este organizatorul...si comoditatea si banalul nu il caracterizeaza! Cu toate acestea, realitatea a depasit orice asteptari sau neasteptari  :D....Oare cum poti descrie ce simti cand te trezesti dimineata, urci desculta pe punte si scrutezi zarea pentru a vedea cum albastrul marii si al cerului se contopesc, iar linia orizontului ce le delimiteaza totusi, este formata doar de lantul unor munti impaduriti, ce apar ca din ceata...simti ca marea e a ta, cerul e al tau, iti dai binete cu soarele, toata lumea e a ta...o reverie din care nu te trezeste nici senzatia apei ce pare rece la prima ora cand te scufunzi sa innoti, nici claritatea acesteia care iti permite la cca 10 metri adancime sa vezi pietrele rotunjite de pe fund sau vegetatia marina....sau oja de pe unghii :worship:
Iar serile care se terminau intr-un club, sau doua  :yeah:, bucurandu-ne de privelistea locuitorilor ce traiesc, danseaza, rad, beau intr-un stil complet european -  pe mine m-a bucurat si surprins mai mult decat placut sa descopar aceasta deschidere la musulmani.
Bazarul din Fethyie, curat, intim, cochet - stil boutique, impanzit cu terase si restaurante romantice, contrar imaginii pe care o avem cu totii despre un bazar turcesc.
Frumusetea salbatica a canionului, curentul apei reci ca ghiata, cascada, intreaga zona Dalyan - nu pot fi descrise in cuvinte, muuuult mai suugestive sunt pozele deja puse pe forum.
Scriu cam haotic, inca nu pot sa imi structurez si aranjez gandurile, sunt sub imperiul emotiilor, amintirilor ce le am din aceasta vacanta....ultima noapte, singura cand umezeala mi-a permis sa dorm pe punte, sa las luna plina si imensa sa lumineze intunericul apei si sa ma cuprinda, reflexiile acesteia dintre valurile ce loveau molcom si clipocind guleta, linistea noptii intrerupta doar de zgomotul greierilor ce se auzeau din padurile de pe tarm, le simt, le traiesc si retraiesc.....NU, vara nu se termina aici, vara va tine in sufletele noastre atat timp cat vom pastra aceste trairi, atat timp cat ne vom incalzi la amintirile si senzatiile din cele 7 zile...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #162 : Duminică, 04 Octombrie 2015, 18:29 »
Touché mon ami Embo! Doua minunatii cu ecou in mine: iubesc Burren, de fapt intreaga coasta vestica a Irlandei si pt ca au existat acele seri minunate pe guleta, am indragit muzica "micului inger". Linistitoare, adanca, indepartata .... Si pt ca ai deschis calea sensibilitatii... trebuie sa recunosc ca au si francezii lucruri bune....Nu multe...Mie imi plac in ordine: armagnac, cognac, champagne, foie gras, Edith Piaf, lavanda de Provence et parce que ils étaient quelques merveilleux jours....Grégory Lemarchal.  :) (sper ca franceza mea notata in scoala cu calificative doar de trecere e in regula si n-am scris altceva... ;D ;D ;D).

Cristina, sper si-mi imaginez la fel ca tine... ca acolo nu va fi toamna niciodata....Oricum noi am bucurat locurile acelea atat de tare, incat mai rad si acum....

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #163 : Duminică, 04 Octombrie 2015, 19:31 »
Mai jos, cateva imagini subacvatice, luate langa goeleta, in golfurile prin care am poposit.

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #164 : Duminică, 04 Octombrie 2015, 19:50 »