Autor Subiect: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015  (Citit de 60731 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #60 : Marți, 09 Iunie 2015, 17:16 »
Înainte de a pleca știu ca mai era un loc sau doua.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #61 : Vineri, 03 Iulie 2015, 12:52 »
Nu mai sunt locuri disponibile!

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #62 : Luni, 17 August 2015, 12:52 »
In urma unor renuntari, s-au eliberat 2 locuri.

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #63 : Duminică, 23 August 2015, 12:48 »
Am facut rezervarea pe site pentru un loc.

Offline danasturzu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #64 : Miercuri, 26 August 2015, 09:59 »
am facut rezervare pentru 1 loc, sper sa fiu norocoasa

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #65 : Miercuri, 26 August 2015, 12:59 »
Un singur loc disponibil, in urma unei renuntari. Locul este exclusiv pentru doamne, fiind intr-o cuseta dubla, ocupata tot de o persoana de sex feminin.

Offline danasturzu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #66 : Miercuri, 26 August 2015, 15:27 »
cum nu am primit inca mail de confirmare, nu stiu daca locul deja ocupat din cele 2 este al meu sau nu. in cazul in care nu este, as dori sa ma inscriu pentru acest ultim loc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #67 : Miercuri, 26 August 2015, 16:22 »
Da, Samiza nu ti-a transmis pt ca mai erau in discutie 2 persoane, dar se pare ca ai noroc, nu este confirmata nici o inscriere. Stie, a citit si pe forum, am si discutat amandoi despre acest subiect. Are acum o zi doua de finalizat Madeira si apoi ajunge si la Croaziera albastra.

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #68 : Joi, 27 August 2015, 14:39 »
Nu mai sunt locuri.

Viva

  • Vizitator
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #69 : Vineri, 11 Septembrie 2015, 21:08 »
Am incercat sa vad pe pagina de la Pegasus (compania aviatica cu care vom zbura) date referitoare la bagajul pe care putem sa-l luam cu noi, dar sunt mai multe tipuri de pachete- presupun ca noi vom avea Essentials- 8 kg la bagaj de mana si 20 Kg la cala. Bon voyage asa e?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #70 : Joi, 17 Septembrie 2015, 11:26 »
Ieri am revenit dupa voiajul portughez...si ma indrept impreuna cu voi spre marile Turciei... :)

Am de la agentia colaboratoare din Turcia toate detaliile de plecare, de imbarcare, intalnire, bagaje. Urmeaza sa compun si sa va transmit un Email in care o sa aveti toate specificatiile necesare. O parte le postez si aici.

In primul rand despre bagaje, pt ca asa se incepe o vacanta. Calatorim cu Pegasus, trebuie deci sa ne incadram in maximum-ul de greutate si dimensiune: bagajul de cala nu trebuie sa depaseasca 20 kg iar cel de mana  8kg. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ajungem la asa ceva. Pt ca dormim cu ele in brate... ??? ::) V-am atasat fotografii, am explicat ca este vorba despre o ambarcatiune usoara (nu de un ferry :)) deci spatiul de depozitare a bagajelor este foarte limitat. In astfel de excursii, in care aproape totul se desfasoara pe un vas pe mare aveti nevoie doar de strictul - strictul necesar, adica o incaltaminte usoara cu talpa care sa nu afecteze podeaua de lemn a guletei (sandale, slapi, ceva de genul acesta - in nici un caz talpi dure  :(, tocuri  :-\, etc), apoi ceva de baie (costum, prosop, eventual halat), de schimbat - tricouri, maieuri, pantalon scurt, eventual si lung dar subtire (sunt 30 de grade acolo). Pt seara e bun un pluover sau mai bun ce imi iau eu de obicei, o bluza de vant si impermeabila cu gluga. Este perfecta pt asa ceva. Contra soareluii sapca, bandana, solutie de protectie. Pt drum, excursii niste adidasi sunt foarte potriviti, in plus nu au talpa care sa afecteze podeaua vasului. Mai fac o precizare: pe guleta fiecare va avea o saltea de plaja  dar nu si prosoape de plaja, de aceea va spuneam sa aveti in bagaj un cearceaf sau prosop de baie. Banuiesc ca se poate cumpara si de acolo, dar e bine sa-l aveti deja cu voi.Prosoape pentru uzul personal sunt in fiecare cabina dar nu se pot folosi la plaja. Am rugamintea sa se respecte acest lucru. Recomandarea mea, este de fapt mai mult decat o recomandare este sa va limitati la un singur bagaj si acela  de mici dimensiuni - ceva intre bagajul de mana si un bagaj de cala - maxim 60 x 35. Precizez ca nu aveti motiv sa va luati ceva mai mare si nu aveti unde sa-l depozitati pe vas. Subliniez si am rugamintea sa se inteleaga si sa se respecte acest lucru. Anul acesta am mai avut recomandari de bagaje mici la unele excursii, majoritatea au inteles si respectat acest lucru, am avut insa si surpriza neplacuta sa vad "cufere". Norocul a fost ca ceilalti s-au incadrat in bunul simt si astfel au incaput si acele bagaje supradimensionate. Altfel s-ar fi ajuns la situatii foarte penibile  :-[, la desfacut si impartit...

Apoi despre documente si bani. Trebuie sa aveti la voi pasaport valid, cu termen de valabilitate nu mai mic de sase luni de zile.. Romanii nu au nevoie de viza, putem intra in spatiul turcesc fara aceasta aprobare. Deci pasaport, nu carte de identitate!

De data asta desi in general recomand card, acum va spun insa ca este nevoie de cash. Pt ce aveti nevoie si cum sa va socotiti bugetul: mesele sunt incluse in tarif, dar asa cum v-am comunicat deja bauturile sunt extra. Se vor achita cash la check out. In privinta banilor: este bine sa schimbati Euro in Lire Turcesti pentru mici cheltuieli, la o casa de schimb care nu are comision (sa intrebati inainte sa schimbati) si inca un amanunt sa numarati banii in fata vanzatorului. 1 Euro= 3 Lire Turcesti & 1 $=2.80  Lire Turcesti. Pt bauturile de pe vas am sa va transmit o lista de preturi sa va faceti o imagine. O apa 0.5 l costa 0.5 EUR sau echivalentul in lire turcesti (iese mai bine), o bere 0.33l costa 2.90 EUR. Trebuie sa stiti ca pe vase nu este permis sa aduci bautura de pe uscat, este la fel ca la orice croaziera. Nu am gasit in reguli scris decat: "DRINKS can be purchased from the crew", fara specificatia clara dar se subintelege ca nu putem urca cu bauturi. Tineti cont de acest aspect cand va faceti bugetul. Tot cash se vor achita excursiile  optionale. Mai ganditi-va si la alte cheltuieli personale (suveniruri , etc).

Intalnirea pt plecare: Aeroportul Henri Coanda (Otopeni) - plecari internationale, cafeneaua din dreapta, 21.09.2015, ora 10.00. Ma recunoasteti din poza de avatar. Intarzierea peste ora de intalnire poate duce la pierderea zborului, in aceasta situatie agentia Bon Voyage neavand nici o responsabilitate. La ora fixata pt intalnire, ne deplasam spre zona de check in, in grup. Cei care vin dupa aceasta ora, isi vor rezolva singuri imbarcarea.

Se zboara cu compania Pegasus, avem connection la Instanbul. Am rugamintea sa asteptati la coborarea din avion strangerea intregului grup, pt a intra impreuna in zona de transfer. Nu este un aeroport prea simplu, exista posibilitatea sa va rataciti si sa fie nevoie sa mai intrati o data in check in. De asemenea la coborarea finala, sa aveti rabdarea de a ne strange cu totii pt a iesi in grup si a ne intalni pt transferul aeroport Dalaman - loc de imbarcare (Marmaris). Daca am adus vorba de transfer, este bine sa stiti ca avem de parcurs 90 km (in  jur de 70-90 minute).
Zborurile noastre:
Dus: PC760 Bucharest(OTP) Istanbul(SAW) 21/09/15 Mon 12:15 13:35
PC272 Istanbul(SAW) Dalaman(DLM) 21/09/15 Mon 17:15 18:45
Intors: PC179 Dalaman(DLM) Istanbul(SAW) 28/09/15 Mon 07:55 09:10
PC761 Istanbul(SAW) Bucharest(OTP) 28/09/15 Mon 10:05 11:35. Deci ajungem inapoi in Bucuresti in data de 28.09 la ora 11.35.
 
Excursii optionale. In dimineata zilei de 22 Septembrie  o sa vina ghidul si o sa ne dea mai multe informatii legate de croaziera pe mare, tot lui o sa-i achitam (cine doreste) cele doua excursii optionale (plata se face cash, nu au aparat POS  pentru cardul  de credit).

Un amanunt pe care cred ca majoritatea il stiti, ati mai fost pe mare si stiti regulile navigatiei. Chiar daca nu suntem considerati parte din echipaj, pe mare ne supunem indicatiilor capitanului, care este responsabil pt noi. Vreau sa explic mai mult: pe mare relatiile sunt un pic diferite fata de cele de pe sol, asta datorita posibilitatii riscurilor care pot aparea. De aceea in anumite situatii, foarte rar e drept, dar trebuie precizate pt ca toata lumea sa stie - nu doar echipajul ci si pasagerii trebuie sa respecte si sa urmeze indicatiile date de capitan. Pe vas sunt reguli, sunt indicatii, cu care trebuie sa ne acomodam si sa le respectam. Unele sunt legate de vas, ca de exemplu sa nu fumam in cabine, sa nu aruncam hartiile decat in cos etc altele tin de relatii si raport cu capitanul si echipajul. La urcare o sa fiti instruiti si pe parcursl calatoriei noastre va trebui sa le respectati. toate acestea trebuie intelese ca masuri pentru siguranta noastra. Capitanul vasului, va fi si conducatorul excursiei, rugamintea este sa-l respectati si sa-l lasati sa-si faca job-ul.  Sarcina mea acolo va fi doar de supraveghere ca totul sa se desfasoare conform celor contractate si promise. Cum turcii sunt recunoscuti pt calitatea serviciilor, feed-back-urile acestor excursii sunt foarte bune, ma astept la o vacanta minunata pe mare.

Vremea in zona Marmaris. Temperaturile au sa fie intre 28 si 31 de grade, in general insorit, se anunta insa si ceva innorari. Apa marii: in jur de 26 - 27 de grade.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #71 : Joi, 17 Septembrie 2015, 11:58 »
Am scris despre detalii tehnice, reguli, etc... ??? ::) si stiu, suna cam ca o plecare in armata... :) Nu, nu plecam nici in armata, nici intr-o zona cu prea multe conveniente ci intr-o vacanta cu totul deosebita! Din punctul meu de vedere un astfel de program este ideal socializarii. Spatiul este intimizat, suntem doar noi acolo pe mare, avem tot confortul, toata disponibilitatea echipajului, asa ca depinde doar de noi sa ne facem o calatorie si niste zile cat mai frumoase. Pentru mine excursia aceasta este VACANTA, cu anumite reponsabilitati e drept, dar in rest este ceea ce mi-am dorit: relaxare, apa, cald, prieteni. Vine Iulian cel cu care am fost atat de multe locuri si de care sunt legat atat de mult, apoi Emil "colegul" meu de camera in Cinque Terre si pe care abia astept sa-l revad. Vine Cristina, e o persoana care binedispune chiar si pe cel mai incruntat rinocer  ;D ;D ;D, cele doua prietene Roxana si Sorana, care sunt prezente foarte placute si cu care m-am simtit intotdeauna grozav. De Lidia doar ce m-am despartit, am fost impreuna in Madeira, cu Violeta am fost In Portugalia. De cei pomeniti mai sus stiu in acest moment ca ne vom intalni pe guleta, poate ca si pe ceilalti ii cunosc bine, dar cum inca nu am lista finala (este o retragere de ultim moment - una dintre participante a ajuns din pacate la spital) nu pot sa-i enumar aici...

Astept de multe vreme iesirea asta, la fel cred si voi...Cu curiozitate, cu bucurie si placere! Imi doresc mult sa fim un grup fain, o gasca de prieteni cu care sa petrecem 7 zile placute...Deci zambete, ganduri bune si lasat acasa tabieturi, griji, probleme...Hai sa avem o vacanta minunata!  :dance: :thumbup: *|*

Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #72 : Joi, 17 Septembrie 2015, 16:34 »
     Gigi , este foarte bine ca ne  "instruiesti " .  Cu toate informatiile primite reusim sa ne "adaptam la mediu "  cit mai bine, sa ne  bucuram maxim de vacanta .   

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #73 : Vineri, 18 Septembrie 2015, 09:32 »
Cristina stiu cu siguranta ca tu o sa fi un matelot exemplu... ;D ;D ;D Si stiu ca tu esti printre aceia caruia nici macar nu trebuie sa le spui ceva - pt ca inteleg si fara prea multe indicatii despre ce este vorba... Dar eu imi fac datoria pt toata lumea si scriu tot ce cred ca poate indruma si ajuta. Mai in gluma, mai in serios, mai direct sau mai cu perdea - consider ca trebuie sa transmiti toate informatiile, detaliile si regulile unei excursii.  :) In Romania este neobisnuit, dar va spun ca la americani (acolo unde am fost eu scolit) si la nemti este un lucru aproape obligatoriu. Turistii trebuie sa stie cum calatoresc, unde pleaca, care este programul, ce este de stiut, ce trebuie respectat. Banuiesc ca si la japonezi la fel. De aceea grupurile lor sunt omogene (se autotriaza), respecta programul si nu auzi discutii si tot felul de comentarii. Pe de o parte insotitorii, ghizii, delegatii si reprezentantii agentiilor se asigura ca totul este asa cum s-a contractat cu locatia si cu DMC-urile, pe de alta turistii nu solicita si nu au pretentii suplimentare sau diferite fata de ce au platit si au primit ca program. Agentiile prin reprezentantii lor isi fac treaba si daca apar ceva probleme le rezolva (este inevitabil sa nu se mai intample cate ceva). Cu profesionalism si implicare din partea lor si cu rabdare si intelegere din partea turistului. La noi in tara, din pacate, comunicarea agentie - turist este limitata ca informatie, dar si daca este tot mai apar discutii. Ca hotelul ala nu este chiar de 4 stele, ca programul este prea nu stiu cum, ca de ce aia sau alta. Am mai explicat eu pe aici, foarte putina lume poate si stie sa evalueze un hotel dpdv al clasificarii. Tebuie inteles ca din moment ce afiseaza numarul de stele atunci asa este. Nu se joaca cu asa ceva. Ca sunt hoteluri de 3 stele mai bune si mai rele, ca sunt de 4 foarte faine si 4 mai putin atragatoare, este adevarat, asta datorita plajei in care se pot misca clasificatorii. Am lucrat pe segmentul asta si credeti-ma ca stiu foarte bine. Deci a comenta ca neprofesionist despre un hotel, este ca si cand ne-am da cu parerea despre polo pe iarba. :) Toate comentariile, discutiile, intarzierile la intalnire nu fac decat sa altereze atmosfera unui grup. De aceea sunt foarte atent si incerc sa ma asigur cat pot de bine sa nu apara astfel de situatii: rezerv cu maxima atentie, lucrez in detaliu la programe, informez...Ca mai apar si la noi in SC situatii de discutii si comentarii este firesc, nici fitrarea si nici autotrierea nu functioneaza intotdeauna perfect, mai apare oboseala care duce la lipsa autocontrolului, la nerabdare, mai apare dorinta unora de a iesi in evidenta si neavand cu ce - incearca cu stridente fara sa-si dea seama de penibil...Asta e si inteleg in limita in care nu afecteaza pe ceilalti si nu-mi afecteaza munca si efortul de a oferi o atmosfera si un confort cat mai bun pt a se putea socializa...Daca se depaseste insa limita trebuie sa intervin, cu toate riscurile ce decurg din asta. Stiu - unii gandesc - "am platit excursia si pot sa fac ce vreau", sau "nu am venit aici sa mi se atraga atentia indiferent ce as face", uita insa un amanunt - nu suntem intr-o actiune tipic turistica ci intr-una de socializare de grup turistic. Este altceva. Si se cunoaste de la inceput asta. Scrie pe site, pe forum, fac specificatii referitoare la profil, la modul in care trebuie sa interrelationam cu ceilalti. 99,99% inteleg, citesc si armonizeaza perfect, ii percepi ca pe niste prieteni in vacanta...0,01% insa...din pacate mai trebuie fitrati dupa...Este neplacut, ce poate fi mai sensibil decat a atrage atentia cuiva cu care iti petreci cateva zile de vacanta... :-[, dar stiu in acelasi timp ca nu am alternativa, daca as lasa lucrurile asa - i-as afecta pe ceilalti...Pt mine faptul ca sunt persoane de foarte buna calitate care vin cu mine in excursii an de an, din 2010 de cand am inceput, este un indicator ca lucrurile trebuie sa fie pastrate asa cum sunt, in cadrul acesta. Ca asa e bine...Si fac tot posibilul sa le ofer aceiasi atmosfera cu care sunt obisnuiti. Pt cei vechi si pt cei care inteleg cu adevarat cum merg treburile aici creez acum nucleul Singles Camp, unul perfect fitrat si in care stiu ca nu o sa fie situatii care sa deranjeze in vreun fel. O parte din SC o sa aiba calitatea Gold Member - asta insemnand multe avantaje, de la cele financiare, pana la cele de prioritate de inscriere la unele excursii. Softul noului site o sa stie lucrurile astea...

Hai ca m-am indepartat mult de subiectul excursiei noastre si mai am mult de lucru. Dar mai folosesc situatii de astea pt a mai comunica in felul meu cate ceva... ::) :)

Acum despre excursia de fata...am mai transmis un Email, cuprinde cateva recomandari ale colaboratorilor nostri referitor la ce se poate face in Marmaris.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra. Cu guleta in apele Turciei 21 - 28 septembrie 2015
« Răspuns #74 : Vineri, 18 Septembrie 2015, 11:30 »
Urmeaza in cca o ora un Email cu numerele de booking si cele de bilet de avion pt fiecare in parte. Nr de zboruri sunt comunicate deja, deci se poate face check in-ul on line. Link-ul este: http://www.flypgs.com/en/fly-with-pegasus/internet-check-in.aspx Stiam ca Pegasus deschide la 72 de ore inainte, acum pe site vad 48...Pt a alege un loc preferential (culoar sau geam, fata) este indicat sa faceti feicare check in-ul, altfel in aeroport se ofera doar ce mai ramane...Poate sa fie in coada avionului si la mijloc...B-urile sau E-urile...