Aici se discuta > Subiecte generale

Recomandari muzicale

(1/12) > >>

admin:
Deschid acest topic la propunerea lui Cristi, el o sa fie la inceput si "gazda". 

Ce se poate posta aici si care este utilitatea acestui nou subiect de forum?
- recomandari despre albume – noi sau vechi - comentarii
- prezentare de artisti noi, comentarii asupra lor
- anunturi privind diverse concerte, in Bucuresti si nu numai.

Am intalnit multe persoane in Singles Camp care urmaresc, asculta si au cunostiinte foarte bune despre fenomenul muzical, ar fi pacat sa nu existe un spatiu in care sa poata impartasi cu ceilalti ceea ce stiu...

Apar melodii noi, artisti, aici s-ar putea gasi si afla destul de repede...

Sunt organizate si lansate multe concerte, dar cum lumea este ocupata nu are timp sa urmareasca tot ce se intampla in orasele lor, sau nu are cu cine sa mearga, rateaza oportunitati si ocazii.... Poate daca fiecare ar gasi informatia si ar posta-o ar usura accesul la informatie. S-ar putea creea aici un spatiu de anunt si  un prilej de a iesi in grup, la concerte...

Ce sa nu se intample aici:
- sa nu se transforme intr-un loc de postari de melodii, fara comentarii, fara nici o explicatie, exista deja asa ceva.
- sa nu se ia cu copy/paste din alte publicatii online - acest lucru este pedepsit de google si ma pot trezi si cu reclamatii de plagiat. Postarile trebuie sa fie originale, sa contina parerea voastra.
- "intalnirile" offline sa aiba scop de grup participativ la concerte, nu suntem un site matrimonial, stiti asta....

cristi:
Buna ziua tuturor!

M-am gandit sa prezentam coperta albumului si un link cu o piesa de pe acel album.
Surse de unde ele pot fi achizitionate, in format digital sau CD, se gasesc pe internet.
O sa incep prin a face recomandari din colectia personala. Vor fi albume de muzica clasica, blues, jazz, voci feminine si masculine, instrumentala, electronica, internationala,

Aflat in top 20 personal, Josh Groban, un tanar american ce initial a studiat actoria, ulterior devenind un interpret de mare valoare. O voce extrem de calda!

Josh Groban - Awake (live)

               
www.youtube.com/watch?v=XL71Za0Kpqg


Din acelasi registru, as mai adauga:


Russell Watson - Amore e Musica


www.youtube.com/watch?v=2_OPZ0FJ-lk

Alessandro Safina - Sognami


www.youtube.com/watch?v=tUGs6zYOHCA&list=PL200E9E8D351BE046


Fost membru al trupei Pink Floyd, David Gilmour - multiinstrumentalist semneaza acesta album de o sensibilitate aparte. Piesa "Red Sky at Night" ar inmuia si pietrele, dupa parerea mea! :)

David Gilmour - On An Island


www.youtube.com/watch?v=IJEBN2nH9ds


Daca intram in zona ceva mai dinamica, o trupa norvegiana din pacate destramata, cu un vocalist care "mangaie" cu vocea lui. Alterneaza foarte bine portiunile cu atac, cu cele slow.

Madrugada - The Nightly Desease


www.youtube.com/watch?v=t47l-FTsUJU

Inchei momentan cu o voce feminina. Ce voce!

Malia & Boris Blank - Convergence


www.youtube.com/watch?v=LKV8PBecIjo

cristi:
O trupa din SUA ce a plecat de la cantatul in strada, cu un repertoriu foarte variat, un mix de genuri muzicale - de la jazz la chanson frantuzesc, tango - cantate in spaniola, franceza, engleza.
Ritm si mult talent!

Rupa & The April Fishes - Este Mundo


www.youtube.com/watch?v=qD5yxWm17mI&index=1&list=PLC58B60B7AD346946

Inserez si un clip cu o prestatie live de-a lor:

www.youtube.com/watch?v=RfeRyVylsW8&index=5&list=PLC58B60B7AD346946


Din Italia, de data asta:

Sulle Rive Del Tango - Milonga Madre


www.youtube.com/watch?v=BgdcITazKwY


Considerat de revista Rolling Stone's Magazine al cincilea mare chitarist in top 100 "all time", Jeff Beck! Desavarsit! Brrr...

Jeff Beck - Emotion & Comotion


www.youtube.com/watch?v=HEomylSgqeY

cris_gl:
multumec cristi , mi-ai adus aminte  de jeff beck . Nu stiu sa postez link-uri , as fi postat ceva ceva cu Iyeoka . Imi place vocea , se pliaza foarte bine pe mai multe genuri muzicale, inclusiv jazz .
        De la jeff beck am trecut la concertul lui eric clapton cu bb king . Off.........cind te apuca, te apuca .

cristi:
Daca intram putin in lumea jazz-ului, old jazz, ar fi multe de spus si ascultat. Unul din favoritii mei este indiscutabil Dave Brubeck. Joe Morello - baterie, nelipsit dpdv acustic aproape in orice piesa interpretata!
De remarcat adancimea scenei, dispunerea instrumentelor in spatiu - in era digitala in care ne aflam, efecte aproape imposibil de obtinut.
Lumina putina, fum de trabuc si un coniac fin... Dave Brubeck :)

Dave Brubeck - Greatest Hits


www.youtube.com/watch?v=vmDDOFXSgAs

Si un solo de tobe al lui Joe Morello... si Dave Brubeck ii admira prestatia!

www.youtube.com/watch?v=Qh-nGxqo1N4


Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă