Autor Subiect: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015  (Citit de 37041 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« : Marți, 26 Mai 2015, 10:43 »
Plecare: Bucuresti - vineri 7 august, ora 15.00. McDonald Dristor
Sosire: Bucuresti - duminica  9 august maxim ora 22.00
Locuri disponibile: 18
Servicii incluse:
- transport Bucuresti – Braila – Babadag - Jurilovca – Harsova – Slobozia – Bucuresti
- cazare cu mic dejun inclus o noapte 7/8 august la Braila/Lacul Sarat - Hotel Rebis 3* http://hotelrebis.ro/
- cazare cu mic dejun inclus o noapte 8/9 august la Baia, jud Tulcea - Hotel Mondial 4* http://complexhamangia.ro/servicii/
- insotitor de grup
In tarif nu sunt incluse:
- intrari la obiective
- ghid obiectiv
- degustare vinuri
- trecere la Portita
Program excursie:
Am numit aceasta excursie „Descopera Dobrogea de Nord”, pt ca intentia este sa va ofer posibilitatea vizitarii unor locuri mai putin accesibile intr-o calatorie solitara sau in grup mare.
Se incepe cu un oras din pacate prea putin promovat si cunoscut, despre care insa trebuie spus ca a fost locul in care se stabilea pretul cerealelor pt intreaga Europa si un important port dunarean: Braila. L-am preferat orasului Tulcea, aceasta si pt ca in 2015 ajungem de doua ori acolo, dar si pt alte doua motive, prezentate ceva mai incolo. O sa se innopteze in Braila, dar nu inainte de vizitarea centrului istoric, a centrului istoric, a strazii celebrei Tanti Elvira… Braila se afla la confluenta mai multor culturi si la granita celor trei regiuni istorice: Muntenia (de care apartine), Moldova (de care o desparte Siretul si o palma de pamant) si Dobrogea (este doar o aruncatura de bat pana la Smardan). Si acum celelalte doua motive pt care am tinut mult sa includ acest punct in itinerarul acestei excursii: unul este subiectiv si tine de prezenta in numar mare a brailenilor in Singles Camp (sunt convins ca o sa va intalniti cu unii dintre ei la Braila…) si un al doilea, obiectiv, legat fiind de imaginea Brailei vechi -  un oras pitoresc, plin de istorie si poveste. 
Program prima zi: ora 15.00 din Bucuresti McDonald Dristor. Se ajunge in jur de ora 18.00 in Braila. Check in cazare, refresh, iar la 19.30 se iese la plimbare si vizita. Masa de cina in oras.  Total zi 216 km.
A doua zi, sambata, dupa micul dejun (ora 8.00), la 9.00  check out cazare, imbarcare in microbuz si se trece cu bacul pe la Smardan in Macin.  Acolo, dupa ce se viziteaza pe exterior Geamia si Hanul Turcesc veti avea pregatita o degustare de vinuri la Curtea Regala.
Pe parcursul degustării veti obţine suficiente cunoştinţe referitoare la: servirea vinurilor (ordinea servirii, temperatura de servire, etc.), identificarea soiurilor de vin, alegerea vinul potrivit felului de mâncare pe care-l consumaţi, diferenţierea vinurilor în funcţie de însuşirile şi tipicitatea acestora.
Degustările se desfăşoară în una dintre cele doua sali speciale pt degustări: Pivniţa lui Terente şi Crama Dobrogeană.
Se continua prin Greci (langa Parcul National Macin), apoi Slava Rusa (un sat ce cuprinde una dintre cele mai mari aglomerari urbane antice din Dobrogea – Scitia Mica – Libida sau Ibida). Se trece prin Rezervatia Naturala Padurea Babadag si se ajunge in orasul cu acelasi nume. De acolo, Cetatea Enisala, apoi Capul Dolosman si Cetatea Argamum. Se merge pe malul lacului Razim, pana la Jurilovca. Cazare Baia. Total zi: 120 km
Duminica o sa aveti ca traseu: Jurilovca - Cetatea Histria - Cheia (Cheile Dobrogei) –Targusor (Pestera Casian) – Pestera Liliecilor –  Cu auto 315 km.
Pe acest topic o sa apara mai multe detalii despre obiectivele mentionate in program, am preferat acum sa ma rezum la o forma scurta de prezentare a serviciilor si programului.
Inscrieri si rezervari: Pe site www.singlesacamp.ro la Rezervari. Plata se efectueaza la fel ca la toate celelalte excursii, in urma Email-ului de Rezervare primit de la Agentia de turism Bon Voyage.
Mai multe detalii: Excursiile de week-end sunt ocazia perfecta pt cei din Bucuresti si pt cei care se pot conecta la traseele spre destinatie, de a iesi din zona urbana, de a socializa, de a vizita lucruri interesante.
In fiecare din aceste iesiri veti avea un insotitor, care o sa va dea pe parcurs detalii despre ce urmeaza sa vedeti. Va veti opri la punctele comunicate, veti vizita, fotografia. Apoi reimbarcare si continuare traseu. Rugamintea este sa respectati orele comunicate de insotitor pt intoarcerea la microbuz, astfel incat excursia sa nu aiba timpi morti de asteptare.
In timpul programului de vizitare, nu o sa fie opriri pentru masa, altele decat cele comunicate de insotitor. Pt vineri pana la Braila luati-va cu voi sandviciuri, biscuiti, fructe, ceea ce stiti ca va potoleste foamea pana seara. Masa de seara o veti lua in Braila.
Imbracaminte, incaltaminte, bagaje Cat mai sport si lejer. Nu trolere, nu bagaje voluminoase. Va recomand o geanta usoara pt cateva haine de schimb si un mic rucsacel in care sa aveti apa pt drum, sandvici, ceva de ploaie. Nu uitati de aparatul foto!
Observatii: Programul pe ore pe care-l va comunica la imbarcare insotitorul de grup este orientativ, putand fi schimbat de catre acesta. Parcurgerea tuturor obiectivelor propuse depinde de trafic, de imbarcari, de alte probleme independente de organizatori. Traseul cu obiective este gandit si organizat astfel incat sa poata fi parcurse in totalitate, dar asa cum explicam pot aparea intarzieri ce nu depind de noi organizatorii si atunci este nevoie de corectii de program
Ca la orice excursie si vacanta Singles Camp nu transmitem informatii si detalii Email sau telefonic, toate comunicarile se fac pe forum, la topicul deschis actiunii. Suntem pe segmentul de well /highly educated - se presupune ca toata lumea din aceasta categorie are abilitati si cunostiinte de folosire a calculatorului si internetului...deci informarea pe aceasta cale nu ridica nici o problema.

Cateva din locurile pe care o sa le vedeti:


Sala de degustare - Pivnita lui Terente


Cetatea Enisala


Cheile Dobrogei


Pestera Sf Casian


Padurea Babadag


Fantana arteziana din Braila

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #1 : Luni, 01 Iunie 2015, 14:11 »
In mesajul principal si pe site am prezentat detaliile excursiei, apare acum si cu posibilitate de a fi rezervata, inscrierile sunt deschise!

Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #2 : Luni, 01 Iunie 2015, 18:08 »
      Felicitari Gigi pentru initiativa de a face cunoscuta si zona  de nord a Dobrogei . Sunt foarte multe locuri  unde farmecul  naturii  iti taie respiratia , inclusiv pe traseul  acestei excursii . Nu vreau sa dezvalui foarte mult .  Dobrogea , cu muntii ei micuti  dar cu un farmec aparte ,  cu  coaste pietruite unde pasesti pe fel de fel de roci ,inclusiv granit  si ajungi in virful muntelui  unde panorama  iti taie respiratia .De pe Culmea Pricopanului ai la picioare doua orase, Braila si Galatiul . Sper sa va placa si rezervatia de la Greci ,o  padure virgina , deasa , cu poteci lenese , la pas,  parca special facute sa te bucuri de natura . 
       Cu siguranta la Crama Regala va veti simti minunat , sunt niste gazde  minunate iar mincarea este foarte buna .
       As vrea sa fiu si eu cu voi la Complexul Lunca ..........dupa o ciorba de peste nemaipomenita  (am testat-o ) , sa stai pe terasa , sa auzi cum bate vintul prin stuf si papura  si  sa auzi trilurile pasarilor de pe canal  . Gata, spui ca ai ajuns in Delta  .
       Imi pare rau ca nu am cum sa merg cu voi in excursie ,dar sper sa primiti  in seara in care popositi la Braila si o galateanca,  la un pahar de vorba si voie buna .
       
     

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #3 : Marți, 02 Iunie 2015, 07:30 »
Multumesc Cristina! Trebuia sa vina si aceasta zona, ii era randul! Dobrogea este o regiune care m-a fascinat intotdeauna, pe care am parcurs-o in lung si in lat...Deja cred ca stiti, marile mele pasiuni sunt istoria, arhitectura antica si medievala si pictura. Si Dobrogea ofera cu prisosinta: este bogata in istorie, are de asemenea o complexitate arhitecturala data de multitudinea de nationalitati care au trait acolo...De peisaje ce sa mai vorbesc! Are si delta si marea, are muntii aceia vechi modelati de vant si ploi ce au luat forme din cele mai bizare, are paduri seculare, Letea, Babadagul....Lacuri minunate, pesteri...Are o componenta religioasa aparte, ecumenica si toleranta. Si daca veni vorba de religie sa nu uitam ca Dobrogea a fost un leagan al crestinismului timpuriu...De aceea m-am oprit acum la Dobrogea si nu o sa fie doar aceasta excursie acolo. Mai este Dobrogea de sud, am in plan sa organizez o excursie si in acea zona.

O sa urmeze si alte zone din tara, vreau sa ating cu excursiile noastre toate locurile frumoase din Romania....Incerc de aemenea ca prin excursiile acestea de socializare sa ating, atat cat pot si un filon mai sensibil, cel national. Cei care merg cu mine stiu ca folosesc orice ocazie pt a marca locuri si oameni care au facut istorie in tara asta. Pe drum, atata cat am timp si simt ca este interes, va mai povestesc cate ceva din istoria stiuta si mai putin stiuta...Poate uneori plictisesc, poate uneori par un pic prea "istoric"...stiu ca nu pe toata lumea intereseaza, dar nu ma pot abtine sa nu impartasesc ceea ce stiu despre tara asta...

Iubesc obiceiurile, traditiile nu doar ale romanilor, ci si ale sasilor, ale svabilor, tziptzerilor, ale maghiarilor, secuilor, lipovenilor, bulgarilor, sarbilor, turcilor, tatarilor, grecilor, frulienilor, urcrainenilor, armenilor, a turutor celor care au locuit si isi continua viata aici si care fiecare a infliuentat intr-o mai mare sau mai mica masura istoria noastra. Sunt cat se poate de cosmopolit si de interesat de fiecare din aceste nationalitati...M-ati vazut incantat deopotriva si la jocul romanilor, dar si la al sasilor, al tziptzerilor si la al secuilor si al maghiarilor. Si incerc sa transmit acest sentiment de toleranta... :)

mih_45

  • Vizitator
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #4 : Luni, 15 Iunie 2015, 12:18 »
Eu am de facut o delegatie la Galati Braila - cam in acea pwerioada - pot veni cu masina la Braila si sa astept restul grupului l;a Braila. Intrebarea mea este : pe unde se face intoarcerea din excursie ??? Pot lasa masina in Braila sau undeva pe drtum si sa o recuperez duminica seara ???

Daca am cum - si este ok si pt agentie  - mi-ar face mare placere sa imbin utilul cu placutul. Adica munca de joi-vineri cu placerea care incepe de vineri seara !!


Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #5 : Luni, 15 Iunie 2015, 13:41 »
           Buna mih_45 , nu cred ca ai cum sa recuperezi masina .De la Jurilotca - Histria se va iesi spre Constanta si de acolo spre Bucuresti pe autostrada , cred. Cu siguranta te va lamuri Gigi .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #6 : Luni, 15 Iunie 2015, 15:18 »
Da, asa este, nu ne mai intoarcem la Braila. De la Jurilovca o luam spre Slobozia si apoi spre Bucuresti. Imi pare rau.. :-[

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #7 : Marți, 16 Iunie 2015, 12:46 »
Pai, da. As vrea sa  merg si eu.

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #8 : Duminică, 21 Iunie 2015, 20:33 »
buna seara fiind din Iasi ma gandeam si  eu sa vin cu masina pana la Braila....dar la intoarcere nu treceti prin Harsova?..sunt maxi..camla fiecare ora spre Braila....si asa sa pot participa si eu?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #9 : Duminică, 05 Iulie 2015, 09:27 »
N-am mai intrat pe aici...am fost plecat mai multa vreme in actiunile noastre si doar acum am un pic de ragaz...
Raspund: Clara39, se trece prin Harsova la intoarcere, asa cum am si descris traseul.

Un filmulet primit de la Iulian (multumesc din nou  :flori:), despre Braila:
 
! No longer available


Pana plec in Retezat vor fi definitivate si cazarile, asa ca maxim marti seara le veti putea vedea.

Ma bucur ca mai multi braileni mi-au transmis ca vor sa se intalneasca cu grupul, iar cativa chiar sa-l insoteasca mai departe...Este important sa simti atmosfera unui oras prin cei de acolo...Imi pare rau ca nu o sa ajung si eu acolo, mi-am promis insa ca in primavara la Sarbatoarea scumbiei din Galati am sa vin sa stau cateva zile in zona.

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Ilustrata din Braila
« Răspuns #10 : Duminică, 05 Iulie 2015, 15:14 »
Mie mi-e draga Braila!

Am inceput sa o vizitam de cand eram adolescenta pe motiv ca acolo gaseam incaltaminte si haine mai frumoase decat in Galati. Era placut de fapt sa facem o mini excursie cu toata familia. Intr-o ora eram intr-o alta lume parca si asta era fascinant pentru un copil. Abia asteptam sa plecam la Braila!
Cand prin 1980 si ceva, s-a dat in folosinta digul ce leaga Galatiul de Braila ajungeam si mai repede, iar peisajul - Lunca Dunarii pe o parte a digului si terenuri agricole de cealalta parte- superb. Se pot vedea si acum fazani, caprioare, vulpi, iepurasi iar in ochiurile de apa ramase dupa inundatiile din primavara sunt multe pasari, ca in Delta.   
Mai tarziu, cu primul iubit, luam bilete de tren si mergeam la Braila sa mancam pizza! Incognito intr-un oras cu un parfum aparte.

Braila s-a aflat, de-a lungul timpului, sub mai multe administratii: turceasca devenind raia, ruseasca si romaneasca. A fost cucerita si parjolita, dar a reusit sa pastreze in timp, o foarte buna structura a sistemului stradal. Orasul, privit din avion, arata  ca un evantai larg deschis intr-un unghi obtuz. Centrul "evantaiului" e chiar centrul Orasului Vechi-piata Traian. Astfel gasim doua tipuri de strazi: concentrice aflate la o egala distanta unele de altele si  cele principale care practic taie strazile concentrice facand legatura cu iesirile/intrarile principale in oras, care sunt perfect drepte, toate indreptate dinspre exteriorul orasului direct spre centrul Vechi. Veti fi uimiti cautand o harta cu strazi a Brailei.

Sunt multe cladiri vechi, unele renovate de proprietari sau Primarie. Pe strada Ana Aslan strajuita de o parte si de cealalta de  artarii albi, exact aceeasi specie pe care o intalnim si pe Champes Elysee, unde este casa in care a locuit renumita si distinsa doamna sunt cele mai frumoase case vechi din Braila. Apoi in zona centrala chiar langa piata Mare se afla cladirea  ridicata la 1897 de industriasul si filantropul Nedelcu Chercea. Acesta este un important personaj, fiu al Brailei a carui deviza se pare ca a fost: "totul pentru Patrie, nimic pentru mine". A intemeiat biserici si dispensare pentru oamenii din zona, dar in special pentru muncitorii care au venit sa lucreze in perioada industrializarii acestei zone si care au dus Braila la un inalt nivel de dezvoltare. Pentru copii muncitorilor a ridicat gradinite, scoli si licee si a facut numeroase donatii.

 Acum economia e la pamant, Santierul Naval nu mai e ce a fost desi are dotari de top, mai stiu ca o importanta  firma din SV Asiei va deschide o fabrica de componente electronice. Femeile din Braila lucreaza in general in industria textila. Dar ceea ce tine Braila in viata, e agricultura. Poate nu asa vizibil, dar acum la silozurile de langa Dunare sunt cozi interminabile de camioane incarcate ochi cu cereale le din Insula. 

Nu stiu daca doar intamplarea a facut ca din 2010 sa vin zi de zi pe digul pomenit mai sus, pentru ca am inceput sa lucrez la Braila! Acum am locurile mele preferate,  in care imi place sa merg, am cunoscut oameni deosebiti si fac brailenii astia o placinta cu branza sarata de care mi-e dor mereu cand plec in concediu.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #11 : Luni, 06 Iulie 2015, 16:45 »
Surprinzator ...nu cunosc Braila... :-[ Nu stiu de ce insa, am o perceptie destul de bine conturata despre acest oras si nu cred sa ma insel prea mult. Poate ca am citit, ca am parcurs imagini, ca mi s-a povestit...Nu stiu, dar il simt ca si cand l-as fi strabatut de nenumarate ori...
Ceea ce scrii tu Dana se muleaza perfect pe perceptia mea...si-mi arata ca nu intuitia nu ma inseala...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #12 : Luni, 06 Iulie 2015, 16:53 »
Am fixat si locatiile. Nu am finalizat total chiar toate discutiile, dar 99% sunt inchise, asa ca va pot prezenta si unde o sa se stea:

Braila - Hotel Rebis 3* Lacul Sarat  http://hotelrebis.ro/
Baia, jud Tulcea - Hotel Mondial 4* http://complexhamangia.ro/servicii/

Dand click pe link-urile prezentate in dreptul fiecarui hotel veti putea obtine informatii despre fiecare hotel in care o sa se stea. Dupa cum vedeti, am ridicat standardul comunicat initial de pensiune 3 margarete, la hoteluri de 3, respectiv 4 stele.

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #13 : Luni, 06 Iulie 2015, 18:58 »
Seara buna tuturor! In Braila am nimerit din intamplare, cu vreo 6 ani in urma. Imi doream sa vad Braila, citisem Chira Chiralina, mi-a starnit curiozitatea. Am ras la vremea respectiva: a nimerit orbul Braila, asta mi se intamplase mie, in sfarsit. Am avut si timp sa o vizitez, am stat doua saptamani. Am remarcat strazile asezate in evantai, ca la Viena. E cea mai buna formula pentru dezvoltarea unui oras in viitor. Nu mi-a fost nicio clipa frica sa nu cumva sa ma ratacesc. Toate strazile duc la Dunare. Am remarcat, de asemenea si aerul turcesc al orasului. Mi-am cumparat ceva confectii, ca doar eram la Braila ... de calitate, le am si acum. Si au fost retusate pe loc, ca pe vremuri. Frumoase case au brailenii, mi-a placut sa ma plimb pe strazi si sa le admir ... simple si ingrijite. Dar cel mai tare m-a impresionat "Bijuteria", respectiv teatrul. E superb. E un oras cochet, inca, are o liniste anume. Pacat de port, se vede ca nu mai este ce a fost. Dunarea, in schimb e frumoasa la Braila.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Descopera Dobrogea de Nord 7 - 9 august 2015
« Răspuns #14 : Luni, 06 Iulie 2015, 19:28 »
Rugamintea pentru cei din Braila. O parte mi-ati comunicat ca o sa veniti, altii probabil ca o sa se alature grupului cand ne apropiem. Voi oricum in mare parte va cunoasteti, v-ati mai intalnit in excursii asa ca puteti organiza colectiv ceva care sa-i bucure pe cei care o sa vina cu microbuzul. O plimbare cu prezentare, o cina undeva unde sa va simtiti bine...Lucruri mai interesante...Va dau contactul lui Sel, cel care o sa insoteasca grupul, pt a tine legatura cu el si a-l informa si pe el la ce v-ati gandit. Sel - 0722 351.482.