Autor Subiect: Impresii de vacanta  (Citit de 98516 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #270 : Vineri, 28 Martie 2014, 12:28 »
In Sardinia am fost - si m-a uluit peisajul. Sunt niste imbinari magnifice de natura salbatica  si flori albe parfumate ( Porto Rafael  de ex. ) ....  Dar am vazut locuri frumoase si in Corsica- (Bonifacio si Bastia - la capete opuse ale insulei se completeaza si se potenteaza reciproc ) Si acei tipici plopi parapluis - te lasa fara respiratie.
Astept cu nerabdare excursia la Napoli de anul viitor - ca sa pot vedea si acea zona....sa imi intregesc imaginea

Iar ideea cu calutii la Sibiel mi se pare interesanta - atractiva. Cunoscand locatia - imi pot lasa imaginatia sa zburde la cum va fi un weekend in acea zona.....
Bune idei ai Gigi !! Sa le pui in practica. Noi venim la sarbatoarea recoltei si atunci asteptam noutatile .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #271 : Vineri, 28 Martie 2014, 12:30 »
Doina si Mihaela , multumim pt ....pofta!  ;D O sa tinem cont de ce ne-ati scris si da...la anul Corsica!

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #272 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 12:08 »
Multumesc frumos, admin ! Am prins curaj, iar am ''gatit''  magnific !  :D
Mihaela, multumesc pentru plopii parapluie, nu i-am remarcat si rau imi pare. Va trebui sa merg la anul, daca ma tine buzunarul. Contul s-a subtiat simtitor !  :tickedoff:
Citeva aperitive, antreuri, digestive... :2funny:

Grotta di Nettuno - Alghero. Pentru a ajunge se coboara o multime de trepte abrupte, insa este accesibila si pe mare daca e linistita (de regula, nu e !) Deseori au loc mini-concerte in timpul vizitei. N-am prins.



Biserica Santa Maria - Alghero



Basilica Saccargia, are pe coloane niste vacute !!  :buck2:


Pictura murala in Palau. In Orgosolo sunt 250 de asemenea picturi. Localitatea este prin centrul Sardiniei. Tot pe-acolo este si Nuoro unde localnicii cinta la tulnice. Este singura asezare unde se mai practica acest obicei (dupa noi, evident).



Baia Sardinia - localitate linistita, plaja larga, vile cochete



Interior Nuraghe sau Nuraghi. ''Tavanul'' este inchis de un singur pietroi care nu cade in capul nimanui ! Un tip de constructie foarte interesant. Incinta, desi nu pare, ofera un spatiu generos, cu multe ''debarale'', ''camari''...terasa. Inauntru este o racoare binevenita pe caldurile din zona.



La Caprerra - mormintele din curtea casei lui Giuseppe Garbaldi. Casa este bine plasata, conservata, cu-o panorama excelenta. Pentru vremea respectiva, imobilul are o suprafata semnificativa, cu grajduri (calul lui preferat are urna -o ditamai lada - precum si harnasamentele, ustensilele necesare, pastrate in conditii foarte bune), gradina, etc...



Plaja cu apa cristalina. In octombrie, la sfirsit, am facut baie !



Zorii la Palau


Porto Rotondo - chiar este !

Corsica


Urmele fortului din Bonifacio



In fata, biserica franciscana. Nimeni, pustiu, atmosfera infricosatoare, statui cu calugari franciscani...Am iesit...invers si n-am privit inapoi !  :laugh:



Panorama portului Bonifacio vazuta din trenuletul cu care se viziteaza coasta



Statia de imbarcare in trenulet...5 euro plimbarea pina sus pe colina, in centru comercial, turistic. Mult !  ;)

Mi-a facut placere sa-mi reamintesc, sa impart cu voi aceste amintiri - au trecut deja 2 ani de cind am fost acolo - si sa va tin in continuare interesul treaz !  :thumbup:


Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #273 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 12:23 »

...Am pierdut fortificatiile pe drum !  :D

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #274 : Duminică, 22 Iunie 2014, 20:20 »
M-am intors de curand dintr-un circuit Israel-Iordania-Egipt.  A fost obositor dar a meritat.
Ma obsedeaza  un  gand. Imi doresc sa revad Iordania. E o tara cu atat de multe locuri de vizitat: Marea Moarta, Marea Rosie , raul Iordan, desertul Wadi Rum, Jerash, Madaba si , mai ales,  Petra ( considerata a 7 minune a lumii , in 1985 UNESCO a inclus Petra în patrimoniul cultural al umanităţii ) cu ai ei faimosi si frumosi beduini.  Si sa nu uitam mancarea : mezzes, kebab, falafel, humus, mansaf, cafeaua tare aromatizata cu cardamon, etc.  Recomand ceva de genul :  sejur si circuit mai ales ca este o destinatia buna de vizitat si iarna.
Ma inscriu de pe acum pe lista  daca Admin va organiza o astfel de iesire.
Merita!!!!!!!