Autor Subiect: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016  (Citit de 20681 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #30 : Miercuri, 06 Iulie 2016, 14:41 »
Ufff ce repede a trecut... ??? Parca as mai fi stat cateva zile trandavind si plimbandu-ma pe nisipul fin al plajei de la Torremolinos, printre palmieri....

Dar asta e, timpul din pacate are limite si ce e sigur intotdeauna este ca are un sfarsit...Asa a venit si ultima noastra de vacanta andaluza...Dupa calatoria prin palatele maure ale Alhambrei, prin gradini de basm, dupa ce am vazut simpaticii macaci din Gibraltar, dramaticele peisaje ale Rondei, megamoschee din Cordoba, iuderiile cu case albe si stradute pline de flori, noul si vechiul Maroc, dupa ce ne-am balacit in Mediterana a sosit si ultima zi...Cu amintiri, cu nostalgii...

A fost un grup extrem de linistitor pentru mine ca organizator si insotitor, asa ca m-am destins si la propriu si la figurat...Am mai adaugat cateva kilograme si mi-am relaxat mintea...Chiar daca am avut mereu emotii ca totul sa se potriveasca asa cum am gandit si organizat, cum mi-am dorit sa va arat, am fost foarte linistit...ori starea asta ti-o da grupul...Asa ca sunteti de "vina" pentru o "vacanta" si pentru mine... :)

Multumirea cea mai mare a fost sa va vad bucurosi, veseli, multumiti, incantati...Sa vad ca s-au format noi si noi prietenii...Ati fost multi noi si am avut ceva emotii, dar am vazut de la inceput ca v-ati gasit complementaritatea... :)

Nu stiu daca am sa gasesc zilele acestea timp sa postez si aici o parte din cele cca 2500 de poze pe care le-am facut, daca o sa am timp sa povestesc cate ceva...Zilele acestea atentia mea este indreptata spre excursia din Irlanda in care o sa plec in cateva zile...Si tin si vreau sa le ofer si lor celor cu care am sa merg acolo o vacanta la fel ca voua....Asa ca o sa muncesc si o sa am mai putin timp de feed-back-uri. Astept insa din partea voastra sa vad ce v-a placut ce v-a incantat si poate sa si postati ceva fotografii...

Pe curand!  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #31 : Joi, 07 Iulie 2016, 12:17 »
Am transmis fotografiile...Cine nu a primit sa-mi scrie aici.

Offline Elisabeta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #32 : Joi, 07 Iulie 2016, 18:19 »
Gigi multumesc pentru poze, sunt superbe!!!!! Multumesc pentru tot ce am trait in acest concediu. A fost fantastic!!

Offline doina savu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 99
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #33 : Joi, 07 Iulie 2016, 19:19 »
OLA!!!! Eu acum accesez poze, deci mai dureaza pana fac fisier comun :)). Ref vacanta, ma bucur mult ca am ales sa fac ac excursie superba. Inca incerc sa le decantez si sa le asez pe fiecare la locul care il are in biblioteca din capul meu. Acum este un mix dar sigur se vor arhiva corect.
 Ca de obicei, sunt niste vacante PERFECT ORGANIZATE si ptr asta Gigi este premiant locul 1.
M-am bucurat pentru tot si ce regret este ca nu am socializat mai mult intre noi, dar este poate firesc la grupuri mai mari care au ca si focus respectarea programului :)).
Asa ca: MULTUMESC GIGI, multumesc grup!
Daca vreti sa tinem legatura, sunt 3 variante:
- doina savu FB
- 0724246762
- Serbarile toamnei care sunt de exceptie.
cu drag,
Doina

Offline doina savu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 99
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #34 : Vineri, 08 Iulie 2016, 07:02 »
am descarcat pozele si ca de obicei ma intreb de ce oare am mai facut si eu atatea poze??? f frumoase.
ref top preferinte, este atat de greu de alcatuit...dar ma hazardez:
1. catedrala Sevilla
2. Tanger
3. Cordoba cartierul evreiesc.
Doina

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #35 : Vineri, 08 Iulie 2016, 21:05 »
Multumesc Bety, multumesc Doina, ma bucur ca v-au placut fotografiile mele, Luminita si "Mamica"... :)

Am gasit 15 minute libere si pana sa dau iama in gradina la racoarea serii, am sa va povestesc Granada in imagini, celor care inca nu ati vazut acele locuri...Am ales cateva fotografii din zecile pe care le-am facut acolo, incantat sa regasesc minunea arhitecturala, impletirea dintre arta maura si cea crestina...













































































Autocarul cu care a calatorit grupul nostru de 25 persoane. Un sofer exceptional, atent, placut si foarte saritor...Paco!




Offline doina savu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 99
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #36 : Vineri, 08 Iulie 2016, 21:56 »
Ma gândeam, cum ar fi sa repetam??? :) Poate asa retinem mai bine tot ce ne-ai povestit :)). Apropo, înteleg ca ar fi trebuit sa optez ptr crema argan+ulei trandafir.... Prisoseste cuiva o cutie??? Multumesc
Doina

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 09 Iulie 2016, 08:47 »
Alhambra ramane cred pentru majoritatea celor care au fost in aceasta excursie partea cea mai frumoasa a calatoriei...Si nu are cum sa nu te impresioneze acel loc. Este atat de plin de poveste, de istorie, sunt acolo in cateva mii de mp atatea si atatea lucruri minunate. Dantelaria din stucatura de ipsos, eleganta si supletea coloanelor din Palatul Leilor, tavanele - adevarate bolti instelate, gradinile, aleile strajuite de chiparosi.

Daca doriti sa urmariti drumul nostru prin Alhambra si Generalife gasiti totul intr-un articol postat aici pe forum. Va va purta prin toate locurile prin care ati trecut acolo. Se numeste "Totul despre Alhambra" si il gasiti aici: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1549.0.html

M-a impresionat enorm anul acesta (in sfarsit am ajuns sa vad bijuteria cartusienilor) Manastirea Cartuja. O exceptionala opera. Decoratiuni cum inca nu am vazut nicaieri in lume. Atat de bogat ornamentata incat ai senzatia unei imense inflorescente in piatra, marmura si lemn. Decoratiile din biserica, sacristie ?i tabernacul sunt absolut impresionante si nu aveau cum sa fie altfel din moment ce mari artisti ca Bocanegra, Sánchez Cotan si multi altii cunoscuti in vremea lor si-au dat mana realizand o adevarata opera colectiva.

Am avut din nou bucuria sa vedem un spectacol exceptional de flamenco, intr-un loc in care poposim in fiecare an: Alborea. Un mega show oferit de profesionisti ai dansului si al chitarei...Mi-a placut teribil de mult acolo, am admirat pasiunea, atitudinea dansatorilor, traierea fiecarui acord...Minunat!

Catedrala din Granada impresioneaza prin grandoare, este coplesitoare si din afara si in inauntru. Langa, Capela Regilor Crestini, un loc in care te simti de parca ai pasit in Panteon...

Granada ramane pentru mine cel mai romantic loc al excursiei...


Offline danasturzu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #38 : Marți, 12 Iulie 2016, 09:35 »
Draga Gigi, am primit pozele si iti multumesc.
A fost o vacanta superba, o organizare perfecta (felicitari Gigi!, esti remarcabil) si un grup elegant si confortabil.
Tot ceea ce am facut a fost parte dintr-o poveste, inca sunt impregnata cu parfumul Andaluziei, cu culorile si atmosfera acestui loc magnific.
Pentru ca ne-ai rugat sa facem un clasament al locurilor care ne-au impresionat cel mai mult, o sa incerc, desi totul a fost splendid:
1. Alhambra
2. Piata Spania din Sevilla
3. Ronda
Si, in aceeasi masura, Marocul! (si berberul acela minunat :D).

Va salut pe toti cu drag si sper sa ne revedem cat mai curand in aceste minunate calatorii organizate de Gigi.


Offline Carmen Catuna

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #39 : Marți, 12 Iulie 2016, 10:55 »
Draga Gigi,
Dragi prieteni,

Am un amestec de sentimente bucurie, extaz, regret, nerabdare.
Bucurie, extaz ca am avut o asa frumoasa calatorie cu oameni minunati, faini cum zicem noi in Bucovina, si am vazut locuri minunate.
Regret ca s-a terminat si nerabdare pentru viitoarea, viitoarele  calatorii. (Sincer nu as rata niciuna).
Singlescamp a intrat in viata mea sau eu am intrat in singlecamp  exact la momentul oportun. Eu cred ca nimic nu este intamplator pe lume sau in viata noastra.
Este un privilegiu si o bucurie pentru mine ca am castigat 24 de noi prieteni. Putini au aceasta sansa si va mutumesc.
Iti multumesc tie Gigi pentru tot: organizare, ghidare, rabdare, intelegere si nu in ultimul rand pentru poze. Sunt superbe, din acest motiv eu nu am sa postez, ale mele "palesc" pe langa ale tale.
Sa-mi tin promisiunea, am sa fac un clasament, cu toate ca tot ce am vazut mi-a placut mult:
1. Alahambra
2. Piata Spaniei
3. Maroc
Cu siguranta eu ma voi intoarce in Sevillia macar pentru un week end.
Astept sa ne revedem caurand si repet, ori de cate ori aveti drum prin Bucovina - Vatra Dornei mi-ar face placere sa ne vedem.
Ma gasiti pe fb Catuna Carmen, tel 0740 77 85 29.
Va imbratisez pe toti si va doresc tot bine din lume.
La buna vedere "Mamica"



Offline danadelamare

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #40 : Marți, 12 Iulie 2016, 12:31 »
Dragilor,

As spune mai intai ca ma bucur ca m-am decis sa vin, chiar si pe ultima suta de metri, a fost o experienta minunata alaturi de voi toti. Multumesc, Samiza pentru rabdarea cu care mi-ai raspuns la intrebari si pentru povestile despre excursie din anii trecuti, mi-au facut pofta de drum.
Sunt recunoscatoare pentru eforturile lui Gigi care s-au vazut in derularea lina a excursiei, in documentarea fiecarui obiectiv pe parcurs si in grija constanta pentru noi. As adauga si umorul cu care a condimentat frumos atmosfera din grup.
Pe parcurs am fost impresionata de stradaniile tuturor de a ajunge la timp peste tot, de contributia fiecaruia la veselia generala si la sentimentul de bine in echipa. O imbratisare mare, sa va cuprinda pe toti  :smitten:
Topul 3 la mine arata asa:
Alhambra & Granada old town
Ronda
Maroc
...iar parcurile din Sevilla sunt poezie curata, ma uit la poze si parca respir aer curat si miros de ierburi de tot felul.

Sa ne revedem cu bine, zic :)


Offline dorina dorobantu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #41 : Joi, 14 Iulie 2016, 23:56 »
Draga Gigi si draga grup  *|*

A fost una dintre cele mai frumoase vacante ale mele.Superb!!!!! Inca am o stare minunata datorita acestei vacante, ce sa zic.....Alhambra, numai cand pronunt si deja sufletul meu vibreaza, ce amintiri, ce trairi.....Mi-a placut tot, tot, tot, incepand cu organizarea impecabila ( FELICITARI Jiji ) si terminand cu Torremolinos unde gata! orice inceput are si un sfarsit, deh....

Multumesc frumos pentru pozele frumoase pe care ni le-ai trimis!

Dupa mine, clasamentul ar fi asa:

1) Alhambra
2) Maroc
3) Piata Spania, macacii de pe Gibraltar, Ronda.....

stiu, stiu ca am dat-o in bara, doar 3 si clare, dar ce sa fac daca mi-au placut asa de mult toate locurile, greu sa alegi doar 3.

Va urez tuturor sa aveti o vara superba si sa o savurati din plin!

Gigi, ca de obicei, premiantul clasei noastre, a primit din partea scolii o vacanta mirifica si nesfarsita! Trebuie sa recunoastem ca si-a facut foarte bine temele si pe mine, una, m-a surprins intr-un mod foarte placut, inca odata FELICITARi, Gigi!


La buna revedere Gigi & grup,

Dorina



Ganduri frumoase!



Offline trv_dan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #42 : Sâmbătă, 16 Iulie 2016, 15:48 »
Salut tuturor.

Am stat o vreme la rand cu postarea mea asa cum e normal sa faca un barbat cand are in preajma atatea femei ;)  Pentru mine organizarea buna a excursiei nu a mai fost o surpriza. Aveam un pic de emotii inainte anticipand o posibila stare de oboseala provocata de numarul mare de obiective pe care urma sa le vizitam, caldura  si mai ales mutatul din hotel in hotel. Excursia fiind bine gandita si organizata, iar compania voastra foarte placuta -  teama mea s-a dovedit nejustificata.

Mi-au placut toate locurile pe care le-am vizitat, mi-au placut spaniolii care, chiar daca nu sunt poligloti, par sa aiba o veselie, modestie si bunavointa innascute. Mi se pare foarte dificil sa fac un top 3. Eu am simtit nevoia sa le povestesc mai des rudelor si prietenilor despre seara de Flamenco, despre Ronda, despre gradinile cu flori asa frumoase, Maroc sau Gibraltar.  Pe de alta parte, Alhambra/Generalife sau  moscheea-catedrala sunt locuri extraordinare, incarcate de istorie, iar vizitarea unor astfel de locuri ma motiveaza de fiecare data sa citesc mai mult despre ele, sa le inteleg povestea.

Ultimele zile in Torremolinos au fost cireasa de pe tort, si daca ma gandesc la cate cirese si prajituri bune am mancat nici macar nu e o metafora.

Va salut si sper sa ne revedem curand.

Dan

Offline trv_dan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Andaluzia - Gibraltar - Maroc 25 iunie - 05 iulie 2016
« Răspuns #43 : Duminică, 17 Iulie 2016, 09:49 »
Mai sus am incercat fara succes sa incarc imaginile de pe calculatorul meu. Gigi cand ai timp te rog sa stergi postarile nereusite. Multumesc.

Cateva case cu garduri frumoase in Cordoba








Plaza de Toros Ronda


Torremolinos