Autor Subiect: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI  (Citit de 52952 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« : Vineri, 08 Ianuarie 2016, 20:43 »
In atentia participantilor!

Nu mai sunt locuri disponibile.

Cazarea se va face la Pensiunea Sibiel si in doua sau trei pensiuni alaturate.

Locul de intalnire este Pensiunea Sibiel, de unde se va face repartizarea catre celelalte pensiuni.


Tarif:     390 RON/ persoana - cazare in camera DBL
Check in: 30 septembrie 2016
Check out:   2 octombrie 2016
Cazare: 2 nopti
Servicii incluse:
     • cazare 2 nopti, mic dejun inclus
     • pensiune completa
     • wellcome drinks
     • entertainment
Programul va cuprinde la fel ca si la precedentele evenimente: pregatirea in fata voastra a painii de casa la cuptor, a zacustii, a magiunului de prune la ceaun, a heciumpeciului, a muraturilor de iarna, a dulceturilor. Vom face must, vom rotisa un miel la protap, vom servi preparate la ceaun. Veti avea ocazia sa gustati mancarurile noastre traditionale: salata de vinete, afumaturi, ciolan fiert in zeama de varza, pastrama si bulz la gratar.
Profil participant: cei carora le place sa petreaca, cei care au dor de viata la tara, de peisaje, de un pic de miscare...
Locuri: 42 in locatia Pensiunea Sibiel 3*. Posibil sa se extinda, la fel ca in fiecare an, la cateva pensiuni apropiate
Transport. Cand ne apropiem de actiune, o sa deschidem pe forum o lista pentru inscrierea la microbuz de Bucuresti. Pretul transportului nu intra in tariful excursiei si se va achita impartind valoarea cursei la numarul de pasageri. Un transport cu microbuzul Bucuresti - Sibiu - Bucuresti = 600km*2,2RON/km*1,20 TVA + 300 masa si cazarea soferului.
Motivatia actiunii. Recolta a fost intotdeauna un prilej de sarbatoare pentru oamenii din zona, sasi si romani deopotriva. Dupa ce bucatele erau adunate si duse in curti, incepea munca de depozitare si de conservare. Butile se umpleau cu prune si se astepta  Ť caderea podului ť semnalul ca borhotul poate fi dus la cazan si transformat in minunata licoare. Strugurii erau zdrobiti, apoi storsi in teascuri, iar mustul coborat in beci si turnat in butoaie. Merele si perele de iarna se asezau frumos in patule, in timp ce crumpenele umpleau locurile de dedesub.  Morcovii si patrunjeii se acopereau cu nisip, in ladoaiele mari din pivniti. Dovlecii dulci si bostanii umpleau surile inconjurati de legaturi mari de coceni de porumb. Podul inalt era plin pana la caprior cu fanul strans decuvara. Porumbul inca in stiuleti era dus in podul casei si imprastiat sa se usuce.
Femeile incepeau sa fiarba in cazane mari de fonta, la foc domol de lemne, magiunul, mirosul dulce si placut al prunelor fierte ducandu-se pana hat departe. Gogonelele, varza si hreanul erau randuite frumos in borcane mari sau in buti. Finchenul oparit odata cu muraturile imprastia un miros intepator de mirodenie. Saramura pentru varza incepea sa fie pitrocita, adica miscata, pentru a se uniformiza in tot butoiul. Camarile se umpleau cu borcane de gem si compot, pivnitele de borcane cu muraturi. Lumea se pregatea de iarna. Mai ramanea ca spre Sf Nicolae sa taie porcul si sa-l afume.
Recolta insemna bunastare si siguranta. Cu camarile, pivnitele si podurile pline, putea veni orice iarna, cat de lunga. Lemnele erau pregatite si uscate din primavara si puse in sopru, nici cu caldura nu era vreo grija. Animalele aveau ce manca, stapanii ce bea si ce pune pe masa. Sarbatorile erau primite cu camara plina.
Ce vreau eu este sa refac un pic din atmosfera de pregatire de iarna, sa facem must, sa fierbem magiun, sa punem gogonele, sa coacem vinete, ardei, sa punem un batal la protap. Sa dansam, sa ne bucuram de zilele de toamna tarzie. Sa ascultam muzica de aici din Marginime, sa bem un vin din ala roz fructos de casa, in timp ce se rumeneste pastrama la gratar. Sa fie un prilej de intalnire si de bucurie.
In fiecare an am incercat sa va surprind cu cate ceva nou in program. La fel se va intampla si in toamna lui 2016... ;)
Serile o sa fie cu dans si voie buna. O sa avem un DJ astfel incat serile o sa fie ca in fiecare an pline de dans!  *|* :dance: *|*

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.
La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Gasiti totul postat aici, vedeti cat de detaliat transmitem informatiile. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii. Inscrierea la transporturile interne, pe microbuze se face la fel doar pe forum, pe topicul respectiv. Pentru inscrierea la mijlocul de transport: nu sunati la agentie, nu-i transmiteti Samizei aceste amanunte, agentia nu are legatura cu transportul. Nu transmiteti nici pe Email, eu ca si insotitor de grup sunt mai tot timpul plecat, nu are cine sa colecteze intentiile de inscriere la transport si sa le insereze in lista de pe forum. Sunteti deci singurii care o puteti face! Pt asta asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (puteti posta), nu confundati inscrierea in grup (cea de pe site) cu inregistrarea de pe forum. Va multumesc de intelegere!   :flori:

Este a VI-a oara!!! cand avem aceasta actiune. Link-uri catre cele desfasurate pana acum:
2011: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1067.0.html
2012: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1206.0.html
2013: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1416.0.html
2014: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1730.0.html
2015: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2060.0.html

Fotografii din 2014:















Fotografii din 2015:










Offline Vero2016

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #1 : Vineri, 25 Martie 2016, 11:45 »
Buna ziua, ma pot inscrie pentru Sarbatoarea Toamnei din 30 septembrie?  Multumesc!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #2 : Vineri, 25 Martie 2016, 12:00 »
Vero, din cate vad, rezervarile sunt deschise.

Inscrierea se face pe site la rubrica Rezerva-ti un loc - vei primi ulterior pe mail detalii privind termenele de plata. 

http://www.singlescamp.ro/eveniment/sarbatoarea-toamnei-30-septembrie-2-octombrie-2016-editia-vi

Offline Vero2016

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #3 : Vineri, 25 Martie 2016, 14:32 »
Multumesc!  :)

Offline Iancu Liliana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #4 : Joi, 14 Aprilie 2016, 16:56 »
 *|* Abia astept sa mananc si sa beau ceva autentic , dar mai ales mi-este dor de discutii inteligente pline de umor .

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #5 : Marți, 19 Iulie 2016, 11:31 »
Mai este 1 loc disponibil la Pensiunea Sibiel pentru barbati. Cei ce se vor inscrie si plati ulterior vor fi cazati la o pensiune alaturata ,la Pensiunea Andrei unde s-a stat si anul trecut.

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #6 : Luni, 25 Iulie 2016, 09:11 »
Buna dimineata

Datorita unei deplasari neasteptate cu serviciul, nu voi mai putea participa la Sarbatoarea Toamnei.
Cine este interesata de un loc la Pensiunea Sibiel, am rugamintea sa ma contacteze pe email la adresa Simona.Capraru@gmail.com
Pentru acest eveniment, am achitat avansul in valoare de 200 RON.

Distratie placuta norocosilor care vor participa!
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

limited_edition

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #7 : Luni, 25 Iulie 2016, 09:20 »
Si eu care iti oprisem un loc in masina...

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #8 : Luni, 25 Iulie 2016, 09:57 »
Si eu care iti oprisem un loc in masina...


 :smitten: :smitten: :smitten: :flori: :flori: :flori:
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline DB-01-VIN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 30 Iulie 2016, 20:52 »
Buna seara. Mai este disponibil locul pt. barbati la acest eveniment? Daca da, care este contul unde as putea livra suma de bani? Sper ca aceasta sa fie prima dar nu si ultima experienta alaturi de voi. Cu drag, Radu

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #10 : Miercuri, 03 August 2016, 16:21 »
Buna dimineata

Datorita unei deplasari neasteptate cu serviciul, nu voi mai putea participa la Sarbatoarea Toamnei.
Cine este interesata de un loc la Pensiunea Sibiel, am rugamintea sa ma contacteze pe email la adresa Simona.Capraru@gmail.com
Pentru acest eveniment, am achitat avansul in valoare de 200 RON.

Distratie placuta norocosilor care vor participa!

Buna ziua din nou!
Anuntul nu mai este valabil, am gasit deja inlocuitor (oare)

sper sa ii placa la fel de mult cat mi-ar fi placut mie!!!

Distractie placuta! *|* *|* *|* *|*
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

florart

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #11 : Miercuri, 03 August 2016, 20:08 »
Buna ziua din nou!
Anuntul nu mai este valabil, am gasit deja inlocuitor (oare)

sper sa ii placa la fel de mult cat mi-ar fi placut mie!!!

Distractie placuta! *|* *|* *|* *|*
  Multumesc frumos, asa va fi! http://forum.singlescamp.ro/Smileys/alive_smilies/vishenka.gif

Offline florin69

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 96
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #12 : Duminică, 07 August 2016, 20:34 »
Salut Gigi! Am incercat sa ma inscriu la acest eveniment si acolo e afisat ca nu mai sunt locuri. Aici pe forum scrie ca mai e un loc. Cum fac sa-l obtin? Si inca ceva, n-am gasit nicaieri contul unde sa fac plata, macar sa-l fi platit si vedeam eu pe ce loc mergeam , de barbati, de femei, nu mai conta!!!  :giggle: Si nu mai am nici chitante vechi, de unde as putea lua acest cont. Poti sa ma ajuti cu vreo informatie? Multumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #13 : Duminică, 07 August 2016, 20:51 »
Ceau Florin! Ia legatura cu Samiza, maine la agentie. Ea stie exact situatia... :)

Offline alaana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Sarbatoarea Toamnei 30 septembrie - 2 octombrie 2016 Editia VI
« Răspuns #14 : Luni, 15 August 2016, 09:15 »
Sunt înscris? si am rezervat un loc la s?rb?toarea toamnei. As dori detalii pentru plata cazare si transport dac? mai este liber un loc în microbuz. Va multumesc.