Autor Subiect: Există prietenie după dragoste?  (Citit de 23766 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Există prietenie după dragoste?
« : Sâmbătă, 09 Ianuarie 2016, 10:07 »
Există prietenie după dragoste?
@wonderland


N-am crezut niciodată în prieteniile de după relații de iubire. 
Înțeleg și recomand relația civilizată și prietenoasă a doi soți care au divorțat dar au copii împreună. Acolo e neapărat important să se găsească calea de  comunicare potrivită pentru a rezolva problemele și deciziile legate de copil. Pentru a-i oferi acestuia o atmosferă cât mai normal și lipsită de tensiuni în ciuda rupturii și a schimbărilor la care este supus este esențial ca cei doi să-și continue rolul de părinte chiar dacă cel de soți/soție s-a încheiat.

Dar doi parteneri care nu au copii, doi iubiți care au trăit și ars până la dezintegrarea cuplului, pasiune, speranțe, așteptări, momente frumoase, cum ar putea rămâne prieteni? Mai ales că o astfel de relație se termină tot pasional, dar în polul celălalt, al durerii, neînțelegirilor, aruncării cu vorbe și ușa trântită în fața oricărei șanse de a continua drumul început împreună.

Înțeleg să-l poți privi pe celălalt, dacă îl întâlnești întâmplător, fără resentimente, pumni strânși și priviri ucigătoare, cât să îl poți saluta politicos, chiar cu un zâmbet sincer. Poți să îl întrebi și ce mai face, dacă mai contează pentru tine și dacă poți să suporți răspunsul. E un semn că te-ai vindecat, că ai acceptat că relația nu mai putea continua, indiferent din ce cauză sau din vina cui s-a încheiat.

Nu-mi imaginez cum ar fi să devină prieteni doi oameni care s-au despărțit. Ce să facă? Să iasă la o cafea, să-și bârfească cunoscuții, să-și povestească despre noile cuceriri sau să se plângă de eșecuri? Să se încurajeze, să se susțină, să-și dea sfaturi? Eventual să iasă în noile configurații parteneriale? Așa, ca să se complice și mai mult lucrurile prin reacții generate de nesiguranțele și temerile trezite în mintea noilor parteneri…

Dacă n-am reușit să fim suficient de buni prieteni atunci când eram iubiți și să ne dăm sfaturi bune pentru a ne salva relația, ce sfaturi ne-am putea da după? Dacă, brusc, de dăm seama că putem fi buni prieteni, poate e cazul să reevaluăm ceea ce la un moment dat am crezut că e iubire.



Nu știu ce să zic…  Eu una nu cred că e posibilă o prietenie după moartea iubirii și a cuplului. 
Sunt două noțiuni diferite, mi se par total incompatibile.
Poate că sunt ușor conservatoare, deși mă consider deschisă la minte, văd, observ și pot accepta tot felul de scenarii pe care le găsim transpuse în viață…

Dar, cred că fiecare tip de relație se autodefinește și se construiește în interiorul unor limite dincolo de care, dacă treci, nu faci decât să tulburi apele firescului, clarității, simplității după care tânjim foarte mulți dintre noi.
Prietenia după ruperea cuplului mi se pare un fel de autoamăgire. Cel care propune așa ceva poate că se simte vinovat  și vrea să ofere o compensație, celălalt nu poate accepta că nu mai e iubit și speră că e doar o fază trecătoare, pe care, acceptând-o câștigă timp pentru ceea ce s-ar putea re-aprinde...

Habar n-am!
Sunt convinsă că sunt multiple variante posibile, dar vă las pe voi să le puneți pe tapet... :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Există prietenie după dragoste?
« Răspuns #1 : Miercuri, 20 Ianuarie 2016, 10:45 »
sa tapeteze cine poate; nu mi-as recunoaste egoismul daca as spune ca mai pot fi prietena fostului.
am invatat ca adevaratul prieten, ramane ... tot al doilea eu! :)
nihil sine deo

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Există prietenie după dragoste?
« Răspuns #2 : Miercuri, 20 Ianuarie 2016, 19:30 »
Steliana, esti tare! Daca omul are nevoie de un sfat si esti singura care il poate oferi, singura in care are incredere? >:D

Glumesc, din postura emoticonului.
Totusi e bine sa avem si alti prieteni in afara de al doilea eu, nu?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Există prietenie după dragoste?
« Răspuns #3 : Miercuri, 03 Februarie 2016, 11:23 »
wonder, ma mentin in tema data.
nu pot, si nu pot! da` pot sa fac exercitii de putut :2funny:
nihil sine deo

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #4 : Duminică, 19 Februarie 2017, 15:17 »
Eminescu spunea:" relatia care se incheie cu o amicitie nu a fost amor"

Subscriu la asta !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 11 Noiembrie 2017, 10:21 »
Crystyna2000, am subscris si eu, de cand am citit. Acum, confirm. :strong:

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 11 Noiembrie 2017, 11:45 »
     Am vazut de curand un film taiwanez pe Cinemax ( acolo sunt filme cu subiecte interesante,altfel decat cele comerciale) in care un cuplu tanar s-a despartit dupa scandalurile de rigoare si apoi au pastrat o legatura pur si simplu doar sexuala   care se pare ca functiona foarte bine  :-\. Asta pana cand i-a zis el ca se insoara cu alta , dar are o camera secreta in care sa continue sa se vada in acelasi fel :uglystupid2: ...deh, barbatii, tot barbati!
    Situatiile sunt diverse de la un cuplu la altul, dar si eu cred cu tarie ca dupa consumarea unui act de iubire cu tot ce implica , nu mai este posibila prietenia...deja am dat si am incercat tot ce am avut mai bun in acea situatie , pentru ca o relatie de iubire implica si prietenia , altfel este doar sex sau interes pur..
    Aaaaa!!! Si nu v-am zis cum a reactionat eroina la aflarea vestii ca partenerul de sex si fostul iubit se insoara...a fost siderata , s-a ridicat cu privirea nebuna si evident, nici nu s-a mai uitat in urma ei la barbatul nebarbat  :)  Ce fiinte incurcate mai suntem si noi , femeile ... :angel:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Exista prietenie dupa dragoste?
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 11 Noiembrie 2017, 20:18 »
Cartex, hello, parca nu te-am mai zarit in ultima vreme  ::)

Ce fiinte incurcate mai suntem si noi , femeile ... :angel:

Noiiiiii? Da, ne lasam suntem incurcate. De altfel, noi suntem reprezentarea simplitatii, simplicitatii si simplificarii. Mai ales cand ni se fac propuneri de situatii complicate.  8)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #8 : Duminică, 12 Noiembrie 2017, 12:11 »
   Wonder, aici sunt si am fost... spectatorul care urmareste scrierile frumoase ale tale si ale altor colegi, ce tin forumul la nivelul de vibratie inalta , sa poata sa indrume , sa ajute si sa capete incredere si cei care vin si nu prea inteleg ce se face prin SC.... Tot respectul si admiratia :flori:
   On topic : exista prietenie dupa dragoste, exista prietenie frumoasa si libera , fara asteptari sau frustrari ...dar nu cu ex-ul ;D ! Pentru ca dupa, esti dezinhibat si eliberat ( recunosc ca trebuie muncit un pic la asta ;) ) si poti , in sfarsit , sa abordezi si altfel relatiile  :yeah:

Offline Eugenus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #9 : Duminică, 12 Noiembrie 2017, 14:23 »
     Eu cred ca orice relatie care se stinge lasa in suflet o rana sau macar un gol. Sa poti sa-ti intalnesti fostul partener sau sa-i oferi mici servicii dezinteresat coincide cu vindecarea sau mai bine zis cu o eliberare de trecut. Nu cred ca-i imposibil sa-ti repecti fostul partener chiar daca in anumite circumstante te-a ranit sau dezamagit. Pana la urma suntem cu totii oameni!

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #10 : Duminică, 12 Noiembrie 2017, 14:29 »
Frumos !
In viata nu e suficient sa crestem fizic,sau sa adunam valori materiale.
Sa evoluam,si asta este o dovada !

Offline Eugenus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #11 : Duminică, 12 Noiembrie 2017, 14:45 »
   Multumesc pentru apreciere si pentru asentiment!

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #12 : Duminică, 12 Noiembrie 2017, 19:23 »
Da, asa e , sunt de acord si cu golul ramas si cu rana ...dar , ca orice rana , se vindeca fara atingerea obiectului care a provocat-o...
Dupa mine , intalnirile si serviciile ( hmmmm, nu-i ciudat? Doar servicii...) nu fac decat sa prelungeasca durerea si ancorarea gandurilor intr-un trecut care s-a  consumat....gata!!! Incepe o alta etapa !
Este o vorba " raul trebuie taiat de la radacina"... sunt foarte curioasa daca te poti "trata" in conditiile intalnirilor dese cu ex ul sau ex a.... ::)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Exista prietenie dupa dragoste?
« Răspuns #13 : Luni, 13 Noiembrie 2017, 06:21 »
Cartex, multumesc pentru apreciere. si, da, am si eu aceeasi curiozitate.  ;)

Eugenus, fiecare cu experienta si trairea sa. Ce inseamna sa oferi mici servicii dezinteresate?  :faint:
Ceva de genul: ne-am despartit, ne-am ranit reciproc, dar uite eu vreau, in timp ce ne vindecam ma ofer sa-ti car sacosele de la piata, sa te duc cu masina la serviciu, sa iti repar vreo priza...
Cel care ofera o fi dezinteresat, dar gesturile lui pot trezi confuzie si, mai rau, speranta ca e un soi de incercare de revenire.
Si in fapt e posibil ca in spatele ofertei dezinteresate sa stea o intentie neconstientizata de a tine persoana agatata emotional de tine, dar fara ca tu sa iti ei vreun angajament. Caci, nu-i asa, tu pur si simplu ofereai servicii dezinteresate... Dar de fapt e un soi de negare a faptului ca parca ai vrea inca sa simti ca esti important in viata ei. Vrei sa stii ce face, daca inca mai sufera, iar faptul ca iti accepta serviciile e un soi de confirmare ca nu poate trai, nu se poate descurca fara tine...
Brrrr... cat se complica lucrurile daca incepem sa facem astfel de sondaje.

Nu o lua personal, am folosit persoana a doua, asa ...generic, nu cu referire la tine.

Nu cred nici eu ca-i imposibil sa-ti respecti fostul partenerul, poti chiar sa si pastrezi o amintire frumoasa a momentelor bune traite impreuna. Nu-i negi calitatile, doar ca nu mai poti trai cu ceea nu a generat sfarsitul relatiei. Iar sfarsitul relatiei nu inseamna ca inchei cu ce a fost urat sau greu de suportat si pastrezi ceea ce va face sa va intelegeti si sa va simtiti minunat impreuna. Ca altfel n-ar mai fi despartire ci, dimpotriva o repunere a relatiei pe o  directie mai buna, o evolutie,  nu?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Exista prietenie dupa dragoste?
« Răspuns #14 : Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 10:04 »
Uau!!! Mai clar de atat nu se poate, nu?  :faint: :2funny:

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.