Autor Subiect: Există prietenie după dragoste?  (Citit de 23762 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #45 : Luni, 12 Februarie 2018, 22:26 »
Ma inclin  FLO_RIN , foarte  frumos , parca imi vine sa rezonez din nou , dar promit ca vin dupa tine daca dau gres iar  :box:  :D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline Flo_rin

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #46 : Luni, 12 Februarie 2018, 22:27 »
Cu drag.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #47 : Luni, 12 Februarie 2018, 22:41 »
Rezonanta magnetica? :giggle: glumesc
Flo_rin, uite ca i-ai readus speranata lui oviarad. :applause:

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #48 : Luni, 12 Februarie 2018, 23:57 »
La rezonanta risti sa rupi patul sau sa deranjezi vecinii asa ca aveti grija la frecventa.  ;)


Offline Gabi_Gabri_ela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #49 : Marți, 13 Februarie 2018, 09:10 »
Foarte interesant Flo_rin. Nu m-am gandit niciodata la dragoste din punct de vedere matematic. Nu am privit dragostea ca fiind un sistem de ecuatii cu 2 necunoscute. Dar ai dreptate. Sistemul poate fi compatibil determinat=solutie unica, compatibil nedeterminat=infinitate de solutii sau incompatibil.  :thumbup: Nici din punct de vedere fizic nu m-am gandit. Dar tinand cont ca la "rezonanta" la  "vibratii" egale se produce distrugerea, e un mod de a privi dragostea dar nu e partea frumoasa din punctul meu de vedere.  Mai ramane parte cu diapazonul.  :thumbup: :thumbup: :thumbup: :applause:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #50 : Marți, 13 Februarie 2018, 09:26 »
Iustin, la frecventa sau la ritm si intensitate?

Indiferent insa care ar fi solutia respectiva dragostea nu va pieri ca urmare a aplicarii/comiterii solutiei x sau y. Dragostea va pieri in mod indirect ucisa de consecintele solutiei: pierderea increderii in celalalt, pierderea respectului pentru el, durerea aparuta etc.
Da, interesanta perspectiva. Dar cand increderea s-a risipit, dragostea nu era demult pierita?  Cel putin dinaintea alegerii solutiei?
Asa cum se spune "Daca dragoste nu e, nimic nu e", tot asa putem spune, fara incredere nicio relatie nu e.
Mai e si situatia aia ciudata cand ti-a inselat increderea (de vazut daca nu cumva doar asteptarile nerealiste) si tu simti doar durerea, iar dragostea fata de persoana respectiva ramane. sau, cel putin sentimentul ala ciudat, cand nu mai stii daca iubesti persoana sau ceea ce ai crezut ca va deveni relatia voastra.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Flo_rin

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #51 : Marți, 13 Februarie 2018, 12:19 »
@ Iustin, nu-mi fac probleme, nu sunt vreun super erou, nu am rupt nici un pat pana acum iar de acum incolo mai rup doar frunze .....  ;D

@ Gabri_ela, cand am scris, aveam in gand doar rezonanta electrica si cea a diapazonului. Ma gandeam la partea placuta a rezonarii (ca doar vorbim de dragoste) nu la cea distructiva.

@wonderland,
1. " Dar cand increderea s-a risipit, dragostea nu era demult pierita?" E posibil dar te rog sa ai in vedere ca intrebarea la care am raspuns era cea formulata de Noiembrie: "Dar cum poti sa impiedici sentimentul care se naste intr-un om,chiar daca el e partener asumat,cum sa impiedici dragostea !" Conform intrebarii se presupune ca dragostea nu era pierita.
Imi cer scuze pentru lipsa citatului, raspunsul trebuia sa fie imediat urmatorul dar pana l-am scris au aparut altele si nu a mai fost succesiv.

2. "Mai e si situatia aia ciudata cand ti-a inselat increderea (de vazut daca nu cumva doar asteptarile nerealiste) si tu simti doar durerea, iar dragostea fata de persoana respectiva ramane. sau, cel putin sentimentul ala ciudat, cand nu mai stii daca iubesti persoana sau ceea ce ai crezut ca va deveni relatia voastra."
Ce afirmi tu, pentru mine se traduce prin situatia unei persoane care iubeste confortul si avantajele unei relatii mai mult decat partenerul. Iar de aici intram pe terenul compromisurilor ......
Apro-pos, acesta ar putea fi un alt topic .....

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #52 : Marți, 13 Februarie 2018, 14:13 »
la frecventa sau la ritm si intensitate?

La rezonanta amplitudinile se insumeaza si uneori dau in magnitudine (se misca lustra vecinului).
Ritmul poate fi descris printr-o serie Fourier de frecvente distincte, fiecare putand sa rezoneze separat sau concomitent (va trebui rearanjat mobilierul).

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #53 : Marți, 13 Februarie 2018, 14:34 »
 :crazy2: Cred ca trebuie deschis un nou topic cu titlul: "Consideratii fizico-matematice asupra dragostei/iubirii si aplicatii practice in viata de zi cu zi>:D

Offline Flo_rin

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #54 : Marți, 13 Februarie 2018, 14:42 »
Ma dau batut. Am si eu limitele mele.

Offline Gabi_Gabri_ela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #55 : Marți, 13 Februarie 2018, 15:58 »
Ma dau batut. Am si eu limitele mele.

Heei. Flo_rin. Nu capitula. Fiecare are dreptate. Toate teoriile si ipotezele, care s-au prezentat aici, referitoare la dragoste sunt adevarate. Sun desprinse din realitate cu siguranta. Schimbam opinii

Offline Gabi_Gabri_ela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #56 : Marți, 13 Februarie 2018, 16:01 »
:crazy2: Cred ca trebuie deschis un nou topic cu titlul: "Consideratii fizico-matematice asupra dragostei/iubirii si aplicatii practice in viata de zi cu zi>:D
Exact. Felicitari pentru propunere! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #57 : Marți, 13 Februarie 2018, 16:16 »
Revenind la subiect, exista evident prietenie dupa dragoste.
Majoritatea ne gandim la o aceeasi persoana desi in intrebare nu este specificat acest lucru. :hammer:

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #58 : Miercuri, 14 Februarie 2018, 03:01 »
Subscriu la ce sustine Gabi_Gabri_ela, nu e cazul sa renunti Flo_rin , tocmai acum cand vecini lui Iustin rasufla putin usurati ca e "singur ' si mobilele lor sunt in siguranta , nu mai risca sa le cada lustrele in cap  :strambatura:  :D  :worship: Iustin , pe mine vecina m-a rugat doar sa nu mai umblu cu tocuri noaptea ca se aude pe gresie nestiind ca o perioada de timp  a stat soramea la mine si venea in jur de 12 noaptea acasa de la munca , tocurile ii apartineau .
Cred ca ingredientul lipsa de care vorbeai Flo_rin, e de fapt un cumul de ingrediente , nu doar increderea , cred ca poate fi adaugata si comunicarea , atractia , chimia , potrivirea , respectul , etc ,.
Probabil pentru fiecare e diferit ,din acest cumul e unul care iese in evidenta , pentru tine importanta e increderea , pentru mine comunicarea , pentru academicianul lui wonderland era excitabilitatea psihica ,etc .
Parerile fiecaruia sunt importante , acceptate si dezbatute altfel de ce le-am posta , nu ? Asa ca nu renunta , cerul e limita , ai ajuns acolo ?
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Exista prietenie dupa dragoste?
« Răspuns #59 : Miercuri, 14 Februarie 2018, 05:06 »
:crazy2: Cred ca trebuie deschis un nou topic cu titlul: "Consideratii fizico-matematice asupra dragostei/iubirii si aplicatii practice in viata de zi cu zi>:D
:faint:
N-as sti ce sa comentez la asa o tema, dar suna provocator.   :giggle:, dar daca va doriti un topic nou, exista doua variante:
1. Il intrebati pe Gigi ce parere are de un topic nou la Subiecte generale si propuneti  doua randuri pentru deschiderea topicului, de explicare a temei.
2. Inaintati la Gigi o propunere pentru Articolele noastre, de minim 150 de cuvinte, cu propria viziune, opinie asupra subiectului - si acolo continua discutia.
Aceleasi cai sunt valabile si pentru varianta propusa de Flo_rin: un loc nou, in care sa discutam despre compromisuri. Presupun ca te-ai referit la compromisurile pe care le facem sau nu intr-o relatie.

Majoritatea ne gandim la o aceeasi persoana desi in intrebare nu este specificat acest lucru. :hammer:
In intrebare nu, dar in articolul de pe pg 1, care are inrebarea doar ca titlu, da.   ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.